Wole olbrzymie

wole olbrzymieW ostatnim czasie prowadziłem kilku chorych z wolem olbrzymim: dwie pacjentki w tym roku i jedną chorą pod koniec ubiegłego roku. Za każdym razem zastanawiam się dlaczego chorzy trafiają do endokrynologa tak późno. Ale na początek co to jest wole olbrzymie: znacznie powiększony gruczoł tarczycy powodujący zazwyczaj przez swoje wielkie rozmiary ucisk na tchawicę, przełyk i często schodzące za mostek. Objętość wola olbrzymiego często przekracza normę 10-20 razy.

Przyczyny
Najczęstszą przyczyną jest wole guzkowe, które rosnąc przez wiele lat (często 20-50 lat) osiąga tak znaczne rozmiary.

Diagnostyka
Wśród badań diagnostycznych podstawowym jest usg tarczycy. Często istnieje konieczność oceny czy wole schodzi za mostek i czy uciska tchawicę – tutaj przydatne jest badanie rtg klatki piersiowej. Czasami, jeśli wole w znacznym zakresie schodzi za mostek celem dokładnej oceny należy wykonać dodatkowe badania: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową (unikać podawania kontrastu). Badanie obrazującym wole zamostkowe jest też scyntygrafia z 131J. Do innych dodatkowych badań przedoperacyjnych należą m.in. ocena foniatry, spirometria. Wybrane zmiany guzkowe należy poddać ocenie cytologicznej (biopsja tarczycy). Oczywiście należy sprawdzić czy pacjent nie ma nadczynności tarczycy (ocena hormonalna). Każdy pacjent jest również badany pod kątem współwystępowania innych chorób (np. kardiologicznych), które mogłyby być przeciwwskazaniami do operacji.

Leczenie
Docelowo o ile to możliwe (brak przeciwwskazań np. kardiologicznych) wykonujemy operacyjne usunięcie tarczycy (strumektomia).

Opis przypadku
Jedną z trzech chorych prowadzonych w ciągu ostatniego roku z powodu wola guzowatego olbrzymiego była 82-letnia chora, która zgłosiła się do mnie w związku ze stopniowo narastającą dusznością. Duszność nasilała się przy unoszeniu rąk do góry (jest to typowy objaw związany z nasileniem ucisku tarczycy na tchawicę). Chora zgłaszała również problemy z przełykaniem. Wg pacjentki objawy nasiliły się w ostatnich kilku miesiącach. W tym czasie jak twierdziła zaobserwowała dalszy wzrost wola. Na pytanie dlaczego tak długo zwlekała z operacją chora stwierdziła, że najpierw z powodu swoich małych dzieci (przed pół wiekiem!!) a później z powodu wnuczków. Ostatecznie kiedy już miała znaczne kłopoty z oddychaniem córka namówiła pacjentkę na zgłoszenie się do lekarza. Pacjentka została przyjęta do Kliniki Endokrynologii w Warszawie. Zostały wykonane wszystkie niezbędne badania, wdrożono leczenie nadczynności tarczycy, którą rozpoznano u chorej. Wdrożono leczenie towarzyszących chorób kardiologicznych. Ostatecznie po przygotowaniu internistycznym i uzyskaniu eutyreozy (normalizacja hormonów tarczycy) chora została zakwalifikowana do operacji). Operacja została przeprowadzona w Klinice Chirurgii w Warszawie. Zabieg odbył się bez powikłań. Po operacji ustąpiły objawy ucisku na tchawicę i przełyk. Pacjentka odczuła zdecydowana poprawę. Na zdjęciu przedstawiono obraz wola przed i po operacji u innej chorej prowadzonej w ubiegłym roku (zdjęcie opublikowane za zgodą chorej).

Rysunek
Chora z wolem olbrzymim przed i po operacji tarczycy
wole olbrzymie wole olbrzymie
Zdjęcie umieszczone za zgodą chorej. Prawa autorskie dla zdjęć posiada wyłącznie portal www.tarczyca.info

Pytanie
Dlaczego pacjentki czekały tak długo (od 30 do 50 lat), dlaczego doszło do rozwoju wola olbrzymiego?
Jako najczęstsze przyczyny można podać następujące:
• Obawa przed operacją
• Uwarunkowania rodzinne
• Brak przekonującej rozmowy z prowadzącym lekarzem
• Trudność z dostaniem się do lekarza
Każdy z tych argumentów w sytuacji kiedy wole powoduje coraz większe problemy (najczęściej związane z uciskiem na tchawicę) staje się nieistotny i każdy problem udaje się pokonać. A przecież można byłoby operację przeprowadzić znacznie wcześniej.

Autor: Dr n. med. Piotr Miśkiewicz

protask

4 odpowiedzi na “Wole olbrzymie”

  1. Ewelina-Gorna pisze:

    Witam ! Moja mama wieksze wole od tej pani i na dodatek z dwuch stron. Nie chce slyszec o lekarzu… Jak ja przekonac. Co jej moze grozic ?

  2. tarczyca.info pisze:

    Proszę powiedzieć Mamie o wszystkich możliwych konsekwencjach. Wole stopniowo będzie coraz bardziej uciskać na tchawicę prowadząc do narastania duszności, kłopotów z przełykaniem. Im dłużej zwleka się z leczeniem tyg trudniejsze będzie dalsze postępowanie w przypadku wola olbrzymiego. Pierwszym krokiem niech będzie zgoda na konsultacje u lekarza endokrynologa. Może lekarzowi uda się przekonać Mamę. A może zaprzyjaźniony lekarz ogólny, rodzinny przekona Mamę o konieczności zgłoszenia się do endokrynologa. Czasami faktycznie trudno jest Przekonać Chorego do leczenia.

  3. AndrewFlo pisze:

    Dzień dobry.
    Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się wolę porównywalnych rozmiarów jak pani powyżej, głównie po prawej stronie. Babcia jest w dobrej kondycji nie narzeka na duszności natomiast wolę rośnie dosłownie z dnia na dzień i po prostu jest uciążliwe w życiu codziennym. Można coś z tym zrobić.? Jeżeli tak to gdzie należy się udać?

  4. AndrewFlo pisze:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie.

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

  • Beti:

    Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

  • ania5.11:

    Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

  • tarczyca.info:

    Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

  • KingaR:

    Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

  • AndrewFlo:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

  • AndrewFlo:

    Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

  • sandra1287:

    Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

  • leptynka1987:

    Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

  • SylaW:

    Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

    […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

  • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

    […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

  • daniela:

    Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...