Tarczyca a miesiączki, płodność, libido

Tarczyca a miesiączki, płodność, libido. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy mogą wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Problem wpływu nadczynności tarczycy na zatrzymanie miesiączkowania stwierdził już w 1840 roku von Basedow (od nazwiska Basedowa oraz Graves’a powstał synonim choroba Graves’a i Basedowa).

Hormony tarczycy współdziałają z estrogenami i progesteronem w utrzymaniu prawidłowej czynności macicy. Wpływają bezpośrednio (przez receptory dla hormonów tarczycy obecne w jajnikach) oraz pośrednio (m.in, przez wpływ na SHBG, które jest nośnikiem hormonów płciowych w organizmie, prolaktynę). Dlatego też u kobiet z zaburzeniami czynności tarczycy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia płodności, zaburzenia w sferze seksualnej.

 

Niedoczynność tarczycy przed okresem dojrzewania prowadzi do jego opóźnienia. U kobiety dojrzałej w przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do spadku stężenia całkowitego stężenia żeńskiego hormonu płciowego-estradiolu. Stężenie prolaktyny (PRL) ulega podwyższeniu co może doprowadzić do mlekotoku.  Pojawiają się zaburzenia miesiączkowania (wystepują 3x częściej niż u zdrowych kobiet). Najczęściej cykle ulegają wydłużeniu (trwają dłużej niż 35 dni), czasami miesiączka może nie pojawiać się nawet przez kilka miesięcy. Miesiączki stają się obfite co jest związane m.in. ze zmniejszeniem stężenia czynników krzepnięcia. Cykle mogą stać się bezowulacyjne co prowadzi do zaburzeń płodności. Zmniejszeniu może ulec libido szczególnie w ciężkich postaciach niedoczynności.

Stopień zaburzeń jest proporcjonalny do ciężkości niedoczynności tarczycy jednak mogą być obserwowane nawet u pacjentek z nieznaczną niedoczynnością tarczycy. Z drugiej strony niedoczynność tarczycy nie chroni kobiety przed zajściem w ciążę. Szansa zajścia w ciążę jest obniżona i zmniejsza się w miarę wzrostu niedoczynności. Zajście w ciążę w okresie niedoczynności tarczycy, nawet w początkowym okresie jej rozwoju stwarza zagrożenie zarówno dla dziecka jak i matki.

Prawidłowe wyrównanie niedoczynności tarczycy poprzez podawanie odpowiedniej dawki tyroksyny prowadzi zazwyczaj do normalizacji cykli i ustępowania wszystkich niekorzystnych zaburzeń.

 

Nadczynność tarczycy przed okresem dojrzewania może prowadzić do opóźnienia miesiączkowania. U kobiet z nadczynnością tarczycy obserwuje się zwiększenie stężenia estradiolu. Mogą wystąpić zaburzenia miesiączkowania: brak miesiączek, wydłużenie cyklu, skrócenie cyklu, krwawienia mogą być mniej obfite. U kobiet palących papierosy oraz z ciężkimi postaciami nadczynności tarczycy zwiększa sie ryzyko w/w zaburzeń. Moga pojawić sie cykle bezowulacyjne, zaburzenia płodności jednak zazwyczaj cykle są owulacyjne co wiąże sie z ryzykiem zajścia w ciążę w trakcie trwajacej nadczynności tarczycy.  Częściej pojawiaja sie zaburzenia dotyczace sfery seksulanej.

 

Diagnostyka. W przypadku zaburzeń miesiaczkowania, niepłodności zazwyczaj pierwszym lekarzem zlecającym diagnostyke tarczycy jest ginekolog. Jednak po zgłoszeniu takich dolegliwości szczególnie w przypadku współwystępowania innych objawów typowych dla zaburzeń czynności tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy) lekarzowi rodzinnemu pacientka powinna zostać skierowana na dalszą diagnostykę (lekarz rodzinny zazwyczaj kieruje na badanie TSH i z wynikiem tego badania do endokrynologa).

 

Podsumowanie.

    1. Nadczynność i niedoczynność tarczycy moga prowadzić do zaburzeń miesiaczkowania (zmiana długości cykli, nasilenia krwawień miesięcznych), zmniejszenia szans na zajście w ciążę, zaburzeń w sferze seksualnej (np obniżenie libido).
    2. Część kobiet pomimo występującej nadczynności lub niedoczynności tarczycy może zajść w ciążę
    3. Zajście w ciążę w okresie nadczynności jak i niedoczynności tarczycy stwarza ryzyko zarówno dla kobiety jak i płodu, dlatego przed planowaną ciążą powinna zostać wyrównana czynność tarczycy (okres od wyleczenia, sposób prowadzenia i przygotowania do ciąży w oddzielnych artykułach) nadczynność tarczycy w ciąży i niedoczynność tarczycy w ciąży
    4. W przypadku zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń płodności lekarz rodzinny, prowadzący ginekolog, endokrynolog powinni skierować pacjentkę na badania hormonalne.
    5. W przypadku rozpoznania zaburzeń czynności tarczycy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie

 

protask

4 odpowiedzi na “Tarczyca a miesiączki, płodność, libido”

  1. marqel pisze:

    Witam,

    od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Na wizycie kontrolnej u ginekologa w listopadzie zeszłego roku, lekarz skierował mnie na badanie TSH oraz Anty TPO wyniki:

    TSH 3,64 mlU/ml
    Anty TPO 9,6 IU/ml

    Lekarz powiedział, że wyniki są ok, możemy zacząć się starać o dziecko.
    Po dwóch miesiącach ( luty br) postanowiłam powtórzyć badania ( wynik poniżej), ponieważ dowiedziałam się, że TSH jest za wysokie, jeśli chcemy starać się o dziecko, pomimo, że było w normie.

    TSH 4,71 mL/ml

    Zmieniłam lekarza ginekologa, który przepisał mi Euthyrox 50, kazał powtórzyć badanie tarczycy na początku kwietnia, po miesiącu brania Euthyroxu, skierował mnie na FT4 ( wynik poniżej) oraz zasugerował abym wybrała się na konsultacje do endokrynologa.

    Ft4 1,14 ng/dl

    dziś byłam u endokrynologa, który zbadał mnie jedynie dotykając dłońmi mojej szyi, ponieważ nie miał przyrządu do badania i stwierdził, że woli nie wyczuł, tarczyca ok, zapytałam się, czy nie powinnam jednak zrobić tego usg, stwierdził, że nie ma potrzeby. Powiedział również, że przy takich wynikach TSH, anty TPO oraz fT4 nie ma potrzeby brania aż takiej dawki Euthyroxu, zasugerował aby brać pół tabletki, oraz kazał zrobić badania TSH oraz dodatkowo antyTG po miesiącu od zmniejszenia dawki,

    proszę o komentarz

  2. vitae13 pisze:

    Witam,

    Od kilkunastu miesięcy cierpię na bardzo obfite miesiączki.
    Na początku roku zdecydowaliśmy z mężem, że zaczniemy starać się o drugie dziecko. Moje cykle zaczęły wariować. Ze stałych 31 dni przeszłam na nieregularne cykle od 26 do nawet 40 dni.
    W ostatnim 40 dniowym cyklu miałam nadzieję, że zaszłam w ciążę jednak testy domowe byly negatywne.
    Robiąc Beta HCG (negatyw) zrobiłam również podstawowe wyniki tarczycowe:
    TSH 3,460 µIU/ml (0,270 4,200)
    FT3 2,98 pg/ml (2,04 4,40)
    FT4 1,13 ng/dl (0,93 1,71)
    wg kalkulatora tarczycowego:
    FT3: 39.83 %
    FT4: 25.64 %

    Bardzo proszę o interpterację.
    Pozdr, KK

  3. AniaCh pisze:

    Witam. Mam niedoczynność tarczycy. Do niedawna przyjmowalam euthyrox 50. Jakies 2 miesiace temu zwiększył dawke na 62.5. Martwia mnie cykle miesiaczkowe. A mianowicie moje ostatnie miesiaczki to 10 lyty, kolejna az 24 marzec, a kolejnej nie mam do dzis. Wykonalan ju multum testów ciazowych. Negatywne. Czy to moze być wiekszy problem? Co robic? Dodam, ze wuzyte u gineologa mam 29 maja

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

  • Beti:

    Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

  • ania5.11:

    Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

  • tarczyca.info:

    Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

  • KingaR:

    Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

  • AndrewFlo:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

  • AndrewFlo:

    Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

  • sandra1287:

    Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

  • leptynka1987:

    Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

  • SylaW:

    Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

    […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

  • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

    […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

  • daniela:

    Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...