Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy: co to jest niedoczynność tarczycy, jakie są najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy związana jest z niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę [tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3)]. Prowadzi to do zwolnienia procesów metabolicznych i licznych zaburzeń m.in. ze strony serca, układu trawienia, układu krwionośnego, nerwowego (szczegóły niżej). Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Do innych przyczyn niedoczynności tarczycy należą:

  • inne postacie zapaleń tarczycy (np. poporodowe)
  • pooperacyjna niedoczynność tarczyc
  • niedoczynność po przebytym leczeniu jodem radioaktywnym (131J)
  • leczenie amiodaronem, litem
  • przedawkowanie tyreostatyków (leków przeciwtarczycowych)
  • wrodzona niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy: częstość występowania

Częstość występowania niedoczynności tarczycy szacuje się na 2-5% w ogólnej populacji. W roku 1996 wydano w Polsce zarządzenie o powszechnym jodowaniu soli kuchennej (20-40 mg KJ /1 Kg). Celem tej profilaktyki jest m.in. zmniejszenie częstości wola u noworodków, dzieci szkolnych i osób dorosłych. Podobnie jednak jak w innych krajach, w których prowadzona jest od lat suplementacja jodu (USA, Europa Zachodnia) efektem takiej profilaktyki jest równoczesne zwiększenie zachorowalności na choroby autoimmunologiczne tarczycy w tym chorobę Hashimoto. Tak więc procentowy udział choroby Hashimoto wśród przyczyn niedoczynności tarczycy stopniowo się zwiększa. Częstość występowania choroby Hashimoto jest większa kilkukrotnie u kobiet oraz wzrasta wraz z wiekiem.

Niedoczynność tarczycy: u kogo występuje zwiększone ryzyko zachorowania

Zwiększone ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy występuje wśród kobiet, po przebytej ciąży, u osób chorujących na inne choroby autoimmunologiczne (m.in. bielactwo, cukrzyca typu1, reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość o podłożu autoimmunologicznym). Wraz z wiekiem wzrasta częstość rozpoznania choroby Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy: jakie są najczęstsze objawy

Wśród objawów zgłaszanych przez chorego z niedoczynnością tarczycy wymienić należy: wzrost masy ciała, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, uczucie chłodu, zaparcia, chrypkę, suchość skóry, żółtawe zabarwienie skóry, nadmierne rogowacenie naskórka, występowanie obrzęków (powiek, twarzy, dłoni), suchość i łamliwość paznokci, zwolnioną czynność serca, cechy niewydolności serca, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia koncentracji. Dolegliwości mogą być mniej lub bardziej nasilone w zależności od długości trwania choroby, stopnia niedoczynności tarczycy, wieku chorego. Różnice w przebiegu niedoczynności tarczycy przedstawiono na przykładzie dwóch pacjentek, które trafiły do poradni endokrynologicznej.

Jedną z nich jest kobieta w wieku 55 lat, która chorując pierwotnie na nadczynność tarczycy przebyła leczenie jodem radioaktywnym. W wyniku tego leczenia rozwinęła się niedoczynność tarczycy. Wcześnie rozpoczęto leczenie uzupełniające tyroksyną lecz pomimo tego iż udało się w miarę szybko uzyskać normalizację TSH (stan eutyreozy) chora przytyła 15 kg i w dalszym okresie leczenia nie mogła schudnąć. Drugim przykładem jest 28 letnia kobieta, u której w przypadkowym badaniu stwierdzono podwyższone stężenie TSH. Kobieta ta nie zauważyła istotnych zmian, poza niewielkim uczuciem suchości skóry. Powstaje pytanie dlaczego pierwsza pacjentka pomimo uzyskania prawidłowego stężenia TSH nie może powrócić do wyjściowej masy ciała, a druga pacjentka z wyższym TSH nie odczuwa istotnych objawów. W pierwszym przypadku chora z pierwotnie z nadczynnością tarczycy miała na tyle przyspieszony metabolizm, że pomimo wzmożonego apetytu traciła masę ciała. Po przebytym leczeniu “spalanie” posiłków przez jej organizm uległo zdecydowanemu zwolnieniu, a dodatkowo przez pewien okres czasu zanim wdrożono leczenie tyroksyną pacjentka była w okresie niedoboru hormonów tarczycy. Doprowadziło to do wzrostu masy ciała. Natomiast 28-letnia pacjentka, u której dopiero rozwija się niedoczynność tarczycy  ma sprawniejszy metabolizm (młodszy wiek) i jest początkowo w stanie utrzymać wyjściową masę ciała.

Objawy niedoczynności tarczycy w zależności od układów, których dotyczą:

Niedoczynność tarczycy a serce. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do niewydolności serca, zwolnienia czynności serca (bradykardia), w przypadku długo trwającej niedoczynności nawet do pojawienia się płynu w worku osierdziowym.

Niedoczynność tarczycy a układ oddechowy. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do spowolnienia czynności oddechowej. Oddech staje sie płytki, zwolniony co może prowadzić do zaburzeń czynności oddechowej.

Niedoczynność tarczycy a układ trawienny. Niedoczynność tarczycy prowadzi do spowolnienia perystaltyki czego skutkiem są zaparcia.

Niedoczynność tarczycy a układ moczowy. Spada czynność filtracyjna nerek. Może to dodatkowo prowadzić do obrzęków.

Niedoczynność tarczycy a układ krwiotwórczy. U chorych z niedoczynnością tarczycy rozwija się niedokrwistość. Jest to uwarunkowane kilkoma mechanizmami. Po pierwsze w wyniku niedobory tyroksyny dochodzi do upośledzenia syntezy hemoglobiny. Po drugie mamy do czynienia z niedoborem żelaza w wyniku upośledzonego wchłaniania i nadmiernymi krwawieniami miesięcznymi. Po trzecie dochodzi do zaburzeń wchłaniania kwasu foliowego. I w końcu należy pamietać o możliwości wsółistnienia innych chorób autoimmunologicznych u chorych z chorobą Hashimoto- w tym przypadku z niedokrwistością Addisona-Biermera prowadzącą do niedoboru witaminy B12.

Niedoczynność tarczycy a układ nerwowy i nerwowo-mięśniowy. Wielu pacjentów skarży się na bolesne kurcze mięśni, osłabienie mięśniowe

Niedoczynność tarczycy: jak wygląda diagnostyka

W diagnostyce niedoczynności tarczycy wykorzystujemy szereg badań, w tym: hormonalne, badanie przeciwciał, badanie ultrasonograficzne tarczycy. Szczegółowe informacje dotyczące badań tarczycy znajdują się w dziale poświęconym diagnostyce. Nie każdy pacjent ze stężeniem TSH przekraczającym górną granicę normy wymaga wykonania wszystkich wymienionych powyżej badań.

Niedoczynność tarczycy – badania hormonalne. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH. Jeśli jest ono podwyższone (przekracza górną granicę normy) wykonujemy badanie stężenia FT4. W klinicznie jawnej niedoczynności tarczycy stwierdzamy podwyższone stężeniem TSH i obniżone stężenie FT4. W subklinicznej niedoczynności tarczycy podwyższonemu stężeniu TSH towarzyszy prawidłowe stężenie FT4.
Odrębną sytuacją kliniczną prowadzącą do niedoczynności tarczycy jest jej postać wtórna (przysadkowa). W tym przypadku przy obniżonym lub prawidłowym stężeniu TSH wolne hormony tarczycy są obniżone. Wymaga to szeregu dodatkowych badań, w tym m.in. testów stymulacyjnych, badań obrazowych przysadki.
W monitorowaniu skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy wykonujemy badanie TSH. Odrębną sytuacją jest ciąża i wtórna niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – badanie przeciwciał przeciwtarczycowych. W diagnostyce niedoczynności tarczycy istotne znaczenie odgrywają przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg). Stwierdzenie podwyższonego stężenia anty-TPO i/lub anty-Tg u chorego z niedoczynnością tarczycy wskazuje na chorobę Hashimoto.  Nie prowadzimy monitorowania stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w trakcie prowadzonego leczenia.

Niedoczynność tarczycy – badanie ultrasonograficzne. USG tarczycy jest często pomocne przy rozpoznawaniu niedoczynności tarczycy. W chorobie Hashimoto, poporodowym zapaleniu tarczycy obserwujemy w obrazie usg obniżoną echogeniczność. W monitorowaniu pooperacyjnym (po strumektomii) wskazana jest okresowa kontrola ultrasonograficzna.

Inne. Wśród innych pomocnych badań należy wymienić: badanie morfologii krwi (możliwość występowania niedokrwistości), lipidogram (hipelipidemia).

Niedoczynność tarczycy: jak leczyć

Niedoczynność tarczycy leczymy uzupełniając niedobory hormonów tarczycy syntetyczną lewotyroksyną. Decyzję o rozpoczęciu leczenia, stosowanych dawkach podejmuje lekarz na podstawie:

  • wywiadu chorobowego
  • wieku chorego (u osób starszych obserwuje się nieco większe stężenie TSH, często nie wymagające wdrożenia leczenia)
  • innych danych z wywiadu z chorym (ciąża, przyjmowane leki, współistniejące choroby jak np. hiperlipidemia)

Przykład: Niedoczynność tarczycy w przebiegu operacji tarczycy jest prostym wskazaniem do wdrożenia leczenia lewotyroksyną. Natomiast przypadkowe stwierdzenie nieznacznie podwyższonego stężenia TSH szczególnie u osoby starszej wymaga uzupełniającej diagnostyki. Stężenie TSH jedynie nieco powyżej górnej granicy normy (np. 6,0mU/l) u 80-letniej kobiety nie jest wskazaniem do wdrożenia leczenia, gdy takie samo stężenia TSH u młodej kobiety planującej ciążę będzie obligowało do uzupełnienia diagnostyki i rozpoczęcia leczenia.

Lek przyjmujemy na czczo, około 30-60 min przed posiłkiem. Rozpoczynamy leczenie od mniejszych dawek niż ostateczne zapotrzebowanie (szczególnie w starszym wieku dawka wyjściowa nie powinna przekraczać 25ug). Stopniowo dawka leku jest zwiększana co 2 tyg. pod okresową kontrolą stężenia TSH (badanie wykonujemy najwcześniej po 4-6 tyg. od ostatniej modyfikacji dawki). W przypadku pełnej niedoczynności tarczycy większość chorych wymaga dawkowania w zakresie 100-150ug/d. Dążymy do uzyskania prawidłowego stężenia TSH. Optymalnym stężeniem jest  1,0 mU/l, jednak celem jest utrzymanie stężenia TSH w dolnej połowie zakresu normy. U pacjentów z zaburzeniami wchłaniania zapotrzebowanie może być większe.

W monitorowaniu skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy wykonujemy najczęściej jedynie badanie stężenia TSH. W wyjątkowych sytuacjach badamy również stężenie wolnych hormonów tarczycy (w ciąży wraz z odniesieniem do norm w poszczególnych trymestrach ciąży oraz we wtórnej niedoczynności tarczycy).

Niedoczynność tarczycy: co może wpływać na konieczność zmiany dawkowania leku (lewotyroksyny)

W niektórych sytuacjach może dojść do konieczności zwiększenia dawki podawanej tyroksyny. Są to m.in.:

  • Ciąża
  • Przyjmowanie estrogenów
  • Wzrost masy ciała
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. fenobarbital, karbamazepina)
  • Zaburzenia wchłaniania leku (celiakia, preparaty żelaza, węglan wapnia, omeprazol)
  • Postępujące uszkodzenie tarczycy

Niedoczynność tarczycy w ciąży. Problem niedoczynności tarczycy w ciąży omówiono w oddzielnym dziale.

Niedoczynność tarczycy u osób starszych

Częstość występowania choroby Hashimoto wzrasta z wiekiem. Równocześnie obserwuje się nieco wyższe stężenia TSH (nawet przekraczające górną granicę normy) u osób starszych bez patologii tarczycy. Z uwagi na często współistniejące inne choroby (np. chorobę serca) w wypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy u osoby starszej leczenie powinno rozpoczynać się od mniejszych dawek i zwiększanie dawek tyroksyny odbywa się również wolniej.

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Problem wpływu niedoczynności tarczycy na płód omówiono w dziale niedoczynność tarczycy w ciąży. Niedoczynność tarczycy u noworodka może objawiać się m.in.: zaburzeniami oddychania, sinicą, żółtaczką, zachrypłym krzykiem. Rutynowe badanie TSH u każdego dziecka przeprowadzane w pierwszych dniach po urodzeniu pozwala na wczesną diagnostykę niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy u dzieci i młodzieży poza typowymi dolegliwościami jak u dorosłych może również prowadzić do:

  • Upośledzenia wzrastania
  • Pogorszenia wyników w nauce
  • Przedwczesnego dojrzewania

Niedoczynność tarczycy: co to jest przełom hipometaboliczny. Problem przełomu hipometabolicznego (ciężki przebieg nieleczonej niedoczynności tarczycy prowadzący do śpiączki) omówiono w oddzielnym dziale.

Niedoczynność tarczycy: postać skąpoobjawowa (subkliniczna)

Niedoczynność tarczycy może rozwijać się stopniowo przechodząc przez długo trwającą fazę subklinicznej niedoczynności do pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy (np. w chorobie Hashimoto). W pierwszym okresie stwierdzamy jedynie podwyższone stężenie TSH przy prawidłowych stężeniach hormonów tarczycy (T4, T3 w normie). W późniejszym okresie rozwija się pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy (maleje stężenie T4 i T3 poniżej dolnej granicy normy).

protask

76 odpowiedzi na “Niedoczynność tarczycy”

  1. Mila pisze:

    Dobry wieczor, chciałabym abyście mi Państwo pomogli.We wrześniu wykryto u mnie tarczyce z wynikiem 6;38 i brałam euthyrox 75 ale codziennie po pól tabletki , dwa tyg temu robiłam wyniki i juz mam zmniejszone tsh do 1;58 , Ft3- 2;93, Ft4- 1;44, anty Tpo-119,00, anty Tg 22,99 , teraz nie wiem czy dalej mam brać ta polowe euthoryxu 75 ?Ogólnie juz nie mam zawrotów głowy jakie miałam ale nadal sie szybko mecze. Pozdrawiam

  2. | pisze:

    […] Niedoczynność tarczycy związana jest z niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. Prowadzi to do zwolnienia procesów metabolicznych (obniżenia podstawowej przemiany materii) i licznych zaburzeń m.in. ze strony serca, układu trawienia, układu krwionośnego, nerwowego. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała. […]

  3. Klaudia pisze:

    Mam pytanie w 7 tygodniu ciąży wykryto u mnie tarczyce z wynikiem 0,27, w dalszym ciągu czekam na wizyte u endykronologa. Jakie mogą być skutki nawet jeśli będzie to leczone.

  4. kasia25g pisze:

    Witam,
    proszę o pomoc. W związku z ciągłym uczuciem zmęczenia, zimna i sennością a także ciągle nawracającą depresją wykonałam badanie TSH.
    Wynik 4,95 przy normie 0,270-4,20.
    Po 10 dniach powtórzyłam badanie i wyszły mi następujące wyniki
    TSH 3,75 przy normie 0,270 – 4,200
    FT3 2,73 (2,00-4,40)
    FT4 1,12 (0,93-1,70)
    Wyniki wydają się być w normie – jak to możliwe po tak krótkim czasie?. Najgorsze jest to, że w moim samopoczuciu nie nastąpiła poprawa. Czy mimo poprawnych wyników powinnam zgłosić się do endokrynologa?
    Kasia

  5. Ewusia pisze:

    Witam,odebralam dzisiaj moje badania:
    TSH3 6.440ulU/ml,Ft4 12.230 pmol/l ,FT3 5,67 pmol/l, Anty TG 596,1,iU/ml anty TPO 427,2 IU/ml
    USG: Tarczyca powiekszony w calosci o obj.32 cm3 z pogrubieniem ciesni do 16mm grub,bez cech Wola zamostkowego.W Horner czesci ciesni guzek do 0,4 cm3 obj. II typ unaczynienia.Miazsz tarczycy o nieregularnie obnizonej echogennosci z cech aim niewielkiego wloknienia piscieliska dosc obficie unaczyniony. Od wielu lat duzo objawow (tycie,zmeczenie,nie pokoju ataki panini,szum w uszach.W maja mialam badanie TSH /nie widzialam/ ale lekarska powiedziala mi ze wszystko z tarczyca jest w porzadku.Prosze o pomoc co dalej?

  6. tarczyca.info pisze:

    Nie można się zgodzić z opinią, że z tarczycą jest wszystko w porządku. Zarówno objawy jak również wyniki badań (podwyższone TSH, podwyższone stężenie przeciwciał, obniżona echogeniczność tarczycy i cechy włoknienia w usg) wskazują na rozwój autoimmunologicznego zapalenia tarczycy pod postacią choroby Hashimoto. Wskazana jest konsultacja endokrynologiczna i decyzja o leczeniu tyroksyną

  7. lena89 pisze:

    Witam. Mam 26 lat i od 4 miesięcy leczę się na niedoczynność tarczycy, miałam TSH 5,88 gdzie norma była 0,3-4,5 ulU/mL. FT3 ledwo w normie, FT4 0,93 przy normie 0,89-1,76 ng/dl. Po stosowaniu Euthyrox N50 po 3 miesiącach moje wyniki wyglądają tak: TSH 0,94 przy normie 0,27-4,2 ulU/ml, FT3 4,0 przy normie 3,1-6,8 pmol/l oraz FT4 13,7 przy normie 12,0-22,0 pmil/l. USG tarczycy wykazało niejednolitą tarczycę, po lewej stronie ze słabo różniącymi sie od reszty obszarami o niższej echogeniczności ok. 12mm i 11mm w tych obszarach słabszy przepływ naczyniowy. Ślinianki i węzły chłonne prawidłowe. Mam dwa pytania odnośnie powyższego: czy ten guzek może być nowotworowy? I kolejne, na które nie mogłam znaleźć miejsca w innym temacie: co z trądzikiem przy tarczycy? Pomimo uregulowania TSH, nadal mam okropne wypryski, używam kremów od dermatologa, ale nie przynoszą efektów.
    Dziękuję, Magdalena

  8. tarczyca.info pisze:

    1. Trądzik wymaga dodatkowej diagnostyki przyczynowej
    2. Opis usg: obszary a nie zmiany ogniskowe. Warto powtórzyć usg i jeśli w kolejnym opisie będzie informacja zmiana ogniskowa wykonać biopsję.

  9. macys2014 pisze:

    Witam, biore Lewotyroksyna 100, nie jest latwo znlalesc dokladne informacje jakie witaminy powinnam jesc kazdy dzien ? a jakie nie ? Jaka zywnosc mozna a jaka nie?? Jest duzo na online, ale nie jestem pewno co jest prawdziwe a co nie.
    Mieszkam w USA I niestety nie dostaniesz dostarczjacych odpowiedzi od lekarza. Czeka na odpowidz,,,

  10. macys2014 pisze:

    I oczywiescie chcialabym wiedziec co jesc zeby miec wiecej energy ?
    Czekam na odpowiedz,,,

  11. patrikb pisze:

    Witam,
    Mam skończone 35 lat.
    Nigdy nie zajmował mnie temat tarczycy.
    Rok temu przy okazji badań kontrolnych robiłam tez TSH i wynik był 2,8. jako że oznaczenie laboratoryjne było, że w normie, nie ruszałam tego tematu.
    Z uwagi na to, iż od 3 m-cy leczę nerwicę na psychoterapii poszłam do endo, bo chciałam sprawdzić, czy winy za moje nerwowe stany i 3 kg do przodu nie ponosi tarczyca.
    lekarz zlecił TSH, FT4, anty-TPO i USG.
    Wyniki:
    TSH: – 3,320
    FT4 – 1,28
    anty-TPO – 84,71
    USG bardzo dobre

    Lekarz obejrzawszy wyniki powiedział, że jest ok i mam 1 raz w roku badac TSH, gdyz jestem w grupie ryzyka do zachorowania na niedoczynność(?) tarczycy ale póki TSH mieści się w normie to nie wdrażamy żadnego leczenia.

    I teraz – martwię się, bo wszędzie mówią, piszą że 3,3 to już wysokie TSH mimo ze w normie. Wiec nie wiem, czy posłuchać lekarza, czy szukać innego?
    Ciąży narazie nie planuję.

    Pozdrawiam
    Patrycja

    • tarczyca.info pisze:

      Bardzo istotna jest właśnie ta informacja o ewentualnie planowanej ciąży. Wynikiem TSH 3.3 w przypadku braku planów dotyczących ciąży nie należy się niepokoić. Natomiast musi Pani pamiętać, że niedoczynność tarczycy może się rozwinąć zdecydowanie wcześniej niż po roku więc warto kontrolować wyniki TSH częściej. Nie podała Pani norm dla ATPO z tego laboratorium, nie wiadomo czy obraz usg sugeruje chorobę autoimmunologiczną tarczycy

      • patrikb pisze:

        dziękuję za odpowiedź

        norma anty-TPO w laboratorium była do 34 (ja mam 84,71) usg było bez zmian – radiolog widział moje wyniki i mówił ze wszystko jest ok. endokrynolog to potwierdził.

        będę badać TSH częsciej niż 1 raz w roku.

        czy dobrze rozumiem że sam fakt podwyższonego anty-TPO świadczy o rozpoczęciu się choroby i tylko teraz czekamy aż TSH przekroczy normę?

        • tarczyca.info pisze:

          Podwyższone stężenie przeciwciał świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Dalej mamy dwie mośliwości. Stężenie przeciwciał ulegnie normalizacji i czynność tarczycy nie ulegnie pogorszeniu, nastąpi dalszy rozwój procesu zapalnego i ostatecznie niedoczynność tarczycy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę rozwinie się sytuacja, niezależnie od stężenia ATPO (zarówno w bardzo dużym jak i niewielki podwyższeniu oba scenariusze są możliwe) dlatego należy monitorować co najmniej TSH w okresach zdecydowanie częstszych niż co rok

  12. amanda pisze:

    Witam serdecznie, może mi ktos z Państwa doradzi co robić dalej otóż moja “przygoda ” z tarczyca zaczęła się od choroby Gravesa Basadowa tsh 0.005 w 2012 grudzien standardowe objawy leczona byłam do 2014 tyrozolami w różnych dawkach w gruncie rzeczy choroba na wracała przy odstawianiu leków . Dziś jest listopad 2015 prawie 3 lata minęły jestem po dwóch dawkach radiojodu ostatnimi czasy moje tsh przy braniu letrox 50 skoczyło do 67,00 zaczęłam brać dawkę 100 tsh =34,00 teraz biorę 125 i tsh 2mies temu miałam już 1.34 dodam że ft3 fr4 w normie. CZUJE SIĘ TRAGICZNIE zmeczona osłabione mięśnie ciagle zawroty i bóle głowy osttanio byłam tak słaba ze rodzinny lekarz kazał mi zmiejszyc na dwa tyg znów na letrox 100. Szczerze juz nie wiem co robić i myśleć skoro 100 to za mało a 125 za dużo nie wiem czy mój endokrynolog mnie zwodzi w tym leczeniu. Nie wiem co robić czuje się okropnie zero poprawy 3 lata leczenia i dalej się z tym zmagam… co najlepiej doradzicie państwo

  13. olis87 pisze:

    Witam, bardzo proszę o poradę. 2 lata temu dostałam od lekarza rodzinnego skierowanie na kontrolne zbadanie TSH, wtedy wyszło 4,6 (norma była do 4,65), lekarka pwoiedziała, że na mój wiek zdecydowanie za dużo, ale jeszcze nie kwalifikuje się to leczenia endokrynologicznego (mój aktualny wiek 28 lat), ale mam co rok kontrolować. Rok temu poziom TSH wyszedł na poziomie 3,9 (norma do 4,2)i ta sama rekacja lekarza rodzinnego. W tym roku zauważyłam nasilone wypadanie włosów (ok 400 dziennie), ciągle się czuję zmęczona, mam podwyższony cholesterol (214, gdzie norma do 190) ciągłe uczucie zimna, bardzo sucha skóra, więc skłoniło mnie to do ponownego badania. Jakież było moje zaskoczenie, że poziom TSH sam z siebie spadł do 2,0. Po 2 miesiącach powtorzyłam badania i to są moja aktualne, wczorajsze wyniki: TSH 2,16 (norma 0,27-4,2), ft3 2,87 (norma 2,0-4,4), ft4 1,15 (norma 0,93-1,70), anty TPO 8,4 (norma0,0-34), antyTG 11,7-(norma 0,0-115)> Mogłabym prosić o radę? Mam się czym martwić, czy okazuje się, że moja tarczyca sama z siebie “ozdrowiała”, trudno mi to zrozumieć.

  14. tarczyca.info pisze:

    TSH może ulec zmianie nie tylko z powodu choroby tarczycy. W przypadku ciężkiej infekcji może dochodzić do zmian stężenia TSH. Teraz ma Pani komplet badań i przede wszystkim przeciwciała są w normie

  15. sylwiamail pisze:

    Witam. Jestem 35letnią kobietą. Proszę o pomoc ponieważ dwóch lekarzy postawiło niby tą samą diagnoZę ale jeden z nich twierdzi że leczyć a drugi, że jeszcze obserwować bo odchylenia od normy niewielkie. TSH 4, 51 (0, 400-4, 000) FT3 4, 5 (1, 80-4, 20) FT4 1, 17 (0,80-1,90) anty-TPO 6, 33 ( 0, 000-5, 61). Objawy mam zarówno z nadczynnosci jak i z niedoczynnosci. Badania wykonane miesiąc temu. Wczorajsze TSH spadło do 4, 03. Nie biorę jeszcze leków. USG tarczycy:PP -echogenicznosc niejednorodna bez wyraźnych zmian ogniskowych LP-tak samo jak PP z informacją o obniżonej cieśni 2mm. Pidobno to Hashimoto. Zacząć brać euthyrox, czy nie?

  16. Inka pisze:

    Mam bardzo podobne objawy jak Sylwia (w/w). Mam 41 lat, dwoje dzieci, moje wyniki:
    TSH 4,05 (normy 0,25-4,50) 14.08
    TSH 4,65 (normy 0,25-4,50) 02.10
    TSH 4,08 (normy 0,25 -4,50) dnia 29.10
    Anty -TG <6,4(norma <18)
    Anty TPO 1,30 (norma<8)
    FT 3 – 4,1 (norma 4-8,3)
    ft4 – 11,54 (norma 6-30)

    Badanie USG: Tarczyca dwupłatowa,położona typowo, wielkości w granicach normy, płat prawy o wymiarach 13x16x41mm, płat lewy 14x13x40 mm, cieśń szerokości 4-5 mm, miąższ obu płatów o nieco niejednorodnej obniżonej echogeniczności z cechami przekrwienia,
    bez zmian ogniskowych. Nie stwierdza się powiększenia węzłów chłonnych w obrębie szyi oraz lokalnych okołotarczycowych.

    Mam pytanie do Pana doktora, czy mam brać eutyroks? Jeden specjalista endokrynolog mówi, że powinnam brać eutyroks 25 naprzemiennie z 37,5 , drugi lekarz radzi obserwować, mówi że wynik są w normie. Moja mama i siostra mają Haschimoto.
    Moje objawy to ciągłe zmęczenie, rano nie mogę się dobudzić, poza tym cholesterol HDL 54, LDL 130, szybko się męczę, w nocy drętwienie rąk.
    Panie Doktorze, chciałabym do Pana przyjechać, ale mam do przejechania 400 km…
    Bardzo, bardzo proszę o poradę, nie wiem co mam robić…Czy wynik USG potwierdza niedoczynność mimo, że nie wyszły przeciwciała? Co mam robić? Chciałam nadmienić, że w przeciągu ostatnich 10 lat miałam 2 ciąże, które obumarły w 9 tygodniu, TSH wtedy wynosiło trochę powyżej 4, żaden lekarz na to nie zwrócił uwagi…..Oprócz tych dwóch ciąż miałam jeszcze jedną – pozamaciczną przy TSH 4,5. Ciązy nie planuję, moje przeżycia zrobiły swoje…
    Proszę szanownego Pana Doktora o radę, nie biorę żadnych leków, ważę 67 kg, siedzący tryb życia. TSH na przełomie kilku m-cy oscyluje koło 4.
    Dziękuję za cenne rady na tym portalu.

    • tarczyca.info pisze:

      Biorąc pod uwagę zgłaszane przez Panią objawy, obciążający wywiad rodzinny próba leczenia małą dawką tyroksyny byłaby uzasadniona. Z pewnością nie wpłynęłoby to niekorzystnie. Zawsze można się wycofać z tego leczenia jeśli nie będzie pozytywnych efektów. Jednak obecna ocena jest obarczona brakiem kompletnej oceny klinicznej i możliwości monitorowania leczenia. Ostateczna decyzja należy do prowadzącego lekarza.

      • Iwona01 pisze:

        Panie Doktorze, bardzo dziękuję za podpowiedź, ten blog polecam wszystkim koleżankom, mającym problemy z tarczycą; wiele się można dowiedzieć.
        Na forach internetowych dzieją się cuda – ludzie nie mający pojęcia o medycynie udzielają sobie nawzajem porad.
        Pana Doktora ogromna wiedza i chęć odpisania zwyczajnym, szukającym pomocy pacjentkom jest nieoceniona. Jeszcze raz bardzo dziękuję na moje pytania. Iwona z woj. mazowieckiego

  17. tenka pisze:

    Witam..robilam ostatnio badania krwi ze wzgledu na to ze moja babcia jak i siostra maja hashimoto oraz gravesa-basedowa. TSH 1,04 mI.U./L 0,27 – 4,20

    T4 VRIJ 16,3 pmol/L 11,5 – 19,6 AntTHYROPEROXIDASE AL 110 KU/L – 34 ,,triglicerydy 537 norma 150,,cholesterol 235..monocyty 777 norma 757..limfocyty 3583 norma 1133=3105..leukocyty9710 norma 3650=9300..glukoza 68 norma 74=109..lekarz powiedzial ze ze wzgledu na podwyzszony poziom antycial przeziw tarczycy to wyglada na hashimoto i mam za pol roku powtorzyc badania krwi..zaznacze ze od dluzszego czasu bardo zle sie czuje,,jestem ciagle zmeczona nawet po nocy,,za dnia nie jestem w stanie nor;alnie funkcjonowac padam z nog ze zmeczenia,,wypadaja mi wlosy duzo przytylam mam problemy z kregoslupem ,,helikobakterpyroli pozytywna biopsja ,,problemy z plucami poczatek obstrkcyjnej choroby pluc,,kolatanie serca,,podwyzszone cisnienie..puchnie mi stopa i bardzo boli mimo tego ze nic nie wykazalo przeswietlenie,,notoryczne zaparcia,,sucha skora..problemy ze wzrokiem co 2 lata zmieniam szkla na mocniejsze lekarz uznala ze przyczyna jest starzenie dodam tylko ze mam 45 lat..miewam stany depresyne,,jednym slowem jestem u kresu wytrzymalosci,,czy powinnam mimo wszystko zglosic sie wczesniej do endokrynologa czy mam czekac jeszcze 5 miesiecy na powtorzenie wynikow,,z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,,teresa

    • tarczyca.info pisze:

      TSH jest prawidłowe, FT4 w normie. Nie ma powodu do leczenia. Wymaga Pani kontroli. Przydałoby sie usg tarczycy. No i oczywiście pełna opieka internistyczna. TG > 500!!! To wymaga kontroli, bo może prowadzić do ostrego zapalenia trzustki jeśli wartości będą wyższe

  18. Karo. pisze:

    Ponad rok temu w trakcie ciąży dowiedziałam się że choruję na niedoczynność tarczycy, przyjmuję na stałe tabletki – wyniki są w normie, i stąd moje pytanie – Czy mimo dobrych wyników mogę nadal odczuwać objawy tej choroby?

  19. Lucy pisze:

    Witam Prosze o pomoc. Jestem w 9 tyg. ciaży a wizyte u Endokrynologa dopiero z 1 tydzień. Moje wyniki to: tsh 10,84, ft3 4,57 a ft4 12,04 ATPO 600,0. Mam niedoczynnosc. Biorę Euthyrox 25, to chyba za mało…. Ogulnie czuje się dobrze tylko martwie się o dziecko.

  20. tarczyca.info pisze:

    Stężenie TSH jest za wysokie. Nie podała Pani norm FT4 z danego laboratorium, ale prawdopodobnie wynik jest w pmol/ml, w dolnej granicy normy. Ta informacja wymaga uzupełnienia. Jest to ważne przy doborze dawki. Także od kiedy przyjmuje Pani tą małą dawke Euthyroxu i czy prowadziła Pani leczenie przed ciążą. Wysokie stężenie ATPO potwierdza, że niedoczynność tarczycy wynika z choroby Hashimoto. Dawka lewotyroksyny jest zbyt mała. Wymaga zwiększenia już teraz. Od razu powinna Pani otrzymać dawkę docelową, czyli lek nie powinien być zwiększany stopniowo.
    Na forum nie można udzielać bezpośrednich porad o dawkowaniu, ponieważ nie dysponujemy pełną informacją medyczną. Proszę zgłosić się jak najszybciej do lekarza prowadzącego celem modyfikacji leczenia.

  21. joanna40 pisze:

    witam, ja mam problemy z tarczycą od dwóch miesięcy,nie radzę sobie z objawami, są mega męczące, oblewa mnie pot, kołatanie serca, uczucie pieczenia rąk i karku, niepokój, potrafię 2 dni w ogóle nie jeść i mam biegunki. nastrój jednego dnia euforia i ogólne szczęście następnego mega dół. zwiekszoną mam dawkę Euthyroxu z 25 mg na 50, TSH po 2 miesiącach leczenia wzrosło z 3,80 na 5,101. jak długo trwa złe samopoczucie i jak długo dochodzi do unormowania hormonów?, mam takie rzuty tych objawów, które trwają od kilku minut do nawet kilku dni, schudłam 8 kilo od 3 miesięcy i nadal chudnę. Chodzę również do psychiatry i biorę antydepresanty, chociaż nigdy depresji nie miałam. czy ktoś a podobne problemy???? szukam wszędzie pomocy.

  22. roxi661 pisze:

    Witam, jestem w 6 tygodniu ciazy. Wlasnie wrocilam od ginekologa ktory uswiadomil mnie ze mam chora tarczyce. Wynik tsh 5,660. Bardzo mnie nastarszyl ze to powazna choroba z ktora bede zmagac sie do konca zycia i zagrozi mojemu dziecku. Nigdy nie badalam sie pod wzgledem tsh oraz nie przyjmowalam zadnych lekow. Bardzo prosze o odpowiedz czy faktycznie ten wynik jest katastrofalny, czy mozna jeszcze dzidziusia uratowac?

  23. tarczyca.info pisze:

    Przy takim TSH wskazane jest szybkie wdrożenie leczenia (czy ginekolog podał lek) oraz uzupełniająca diagnostyka i konsultacja endokrynologiczna. W załączeniu link do artykułu.
    https://www.tarczyca.info/aktualnosci/podwyzszone-tsh-w-ciazy/

  24. magdalenas pisze:

    Witam serdecznie.Mam pytanie lecze sie na nadczynnosc tarczycy jednak objawy mam pomieszane nadczynnosc z niedoczynnoscia moje obecne wyniki przedstawiaja sie nastepujaco ;;tsh 4.39 norma 0.35-4.94 ft40.93 norma 0.7-1.48 ft32.80norma 1.71-3.71 antytpo 151.12 norma 5.61 antytg 14.06 norma 4.11 trab 3.09 niewiem co mam myslec o tych wynikach prosze o odpowiedz mam ciagle zawroty glowy przyjmuje thyrozol.

    • tarczyca.info pisze:

      W trakcie leczenia nadczynności tarczycy należy skrupulatnie monitorować czynność tarczycy ponieważ przy większych dawkach i braku kontroli okresowo Pacjent może wchodzić w niedoczynność. O to musi zadbać prowadzący endokrynolog i wszystko wyjaśnić i odpowiednio zmieniać dawkę leku/leków

  25. Irima pisze:

    Witam,

    rozważam wizytę u endokrynologa, ale chciałabym zapytać o opinię. Ilość informacji w internecie jest gigantyczna, spora część sprzeczna ze sobą, a ja nie wiem już czy jest się czym martwić.
    Mam 28 lat, ze względu na pracę spędzam większość dnia siedząc i nie jestem osobą najbardziej aktywną. Niemniej w ciągu ostatniego pół roku przybrałam na wadze ponad 10 kg. Mam też duże problemy z suchą, swędzącą skórą, szczególnie skórą głowy. Mocno przerzedziły mi się włosy, nigdy nie miałam specjalnie gęstej czupryny, ale to już nie jest kilka włosów na szczotce. Po każdym czesaniu wyrzucam kłębek włosów, znajduję je na ubraniach czy pościeli, co wcześniej nie miało miejsca. Doświadczałam też stanów depresyjnych, braku motywacji, energii, apatii, podwyższonej senności. Nawet przygotowywanie jedzenia jest męczące. Zanim się zorientowałam, praktycznie straciłam kontakt z większością znajomych. Rozważałam nawet podjęcie terapii u psychologa lub psychiatry. Miewałam problemy z koncentracją i pamięcią, chociaż wydawało mi się to naturalne ze względu na stres, zmęczenie czy po prostu pogarszanie się tych zdolności z wiekiem. Nic dziwnego, że uczenie się nowych rzeczy jest trudniejsze niż w wieku 20 lat. . Dopiero niedawno zapoznałam się z objawami niedoczynności tarczycy i naturalnie, być może hipochondrycznie, zaczęłam łączyć te dolegliwości ze sobą. Ze względu na wypadanie włosów zrobiłam sobie badania krwi, morfologia wyszła w normie, natomiast TSH 3,93 przy normie 0,27-4,20, FT4 1,23 przy normie 0,93-1,71. Nie jestem w ciąży i nie planuję takowej. Chciałabym wiedzieć czy rzeczywiście jest się czym martwić, czy przyczyn należy szukać gdzieś indziej.

  26. sfoneczko pisze:

    Witam serdecznie, proszę o pomoc w interpretacji wyników, bo zaczynam pomału wariować. Mam 28 lat, ostatnio sporo przybrałam na wadze – czuje się opuchnięta, strasznie wypadają mi włosy – szczególnie podczas mycia i rozczesywania, także paznokcie są osłabione, skóra sucha, blada i przezroczysta, zazwyczaj albo mi strasznie zimno (najczęściej) albo robi mi się gorąco – pali mnie od środka, jestem wiecznie zmęczona i niewyspana, brak mi energii, jestem raczej smutna, ale bywam wybuchowa – wściekam się o błachostki, ponadto zatrzymała mi się miesiączka – ostatnią miałam 17-21.11.2015, piersi są nadwrażliwe. Ginekolog ciąży nie stwierdził, podczas usg wszystko w normie, żeby rozwiać wątpliwości – robiłam nawet betaHCG (wynik <0,1,). A staramy się z mężem o dziecko, niestety jak dotąd bezskutecznie.
    Na zlecenie rodzinnego wykonałam badania tarczycowe – TSH3 (wynik 1,57mlU/l, norma 0,27-4,20) oraz FT4 (wynik 1,21ng/dl,norma0,93-1,7).
    Pozostałe badania: glukoza (wynik 99mg/dl),
    WSC (wynik 7,0×10*/L),
    Lymph# (wynik 2,5×10*/L),
    Mid# (1,1×10*/L – podwyższone),
    Gran# (wynik 3,4×10*/L),
    Lymph% (wynik 35,7%),
    Mid% (wynik 15,2% – podwyższone),
    Gran% (wynik 49,1% – obniżone),
    HCB (wynik 131g/L),
    RBC (wynik 4,74×10*/L),
    HCT (wynik0,393L/L),
    MCV (wynik 83,1fL),
    MCH (wynik 27,6pg),
    MCHC (wynik 333g/L),
    RDW-CV (wynik 12,7%),
    RDW-SD (wynik 31,5fL – obnizone),
    PLT (wynik 204×10*/L),
    Mpv (wynik 10,4f/L),
    PDW (wynik 15,0),
    PCT (wynik 0,212%).
    Proszę o fachowe spojrzenie na moje wyniki i dalsze wskazówki, co mam dalej robić, jakie badania są konieczne. Czekam za kolejną wizytą u lekarza, jednak dopiero pod koniec tygodnia.
    Proszę o szybką odpowiedź,pozdrawiam

  27. agataAA pisze:

    witam prosze o pomoc jestem po jodowaniu przeszłam po 2 miesiacach w okres eutyreozy a na te chwile moje wyniki tsh 6,620 przy normie 0,270-4,200 i ft4 0,85 przy normie 0,93-1,70 a czuje sie coraz gozej siły coraz bardziej opadaja z zawrotami głowy czy przy braniu letroxu ten stan minie bo jak na razie bez zmian

  28. sandra1287 pisze:

    Czy powinnam sie podjac jodowania? Mialam okolo 4 epizody nadczynnosci tarczycy bralam thyrozol 5 mg ale dlugo nie moglam bo spadaja biale krwinki podobno jedynym ratunkiem dla mnie jest jod poniewaz po odstawieniu thyrozolu po max 2 tyg mam jawna nadczynnosc czy nie ma innego wyjscia? Boje sie tej niedoczynnosci tarczycy po jodowaniu

    • tarczyca.info pisze:

      Terapia 131I u części Pacjentów prowadzi do niedoczynności tarczycy. Jednak niedoczynność można leczyć poprzez przyjmowanie tyroksyny. Jeśli występuje nietolerancja leczenia thyrozolem Pacjent jest kierowany na leczenie radykalne. Może to być terapia 131I.

  29. darekj pisze:

    7lat temu miałem nadczynność tarczycy
    po 3 latach leczenia farmakologicznego poprosiłem o inne leczenie
    dostałem jod radioaktywny no i się zaczeło
    6 miesecy super
    potem wachania / no i euthyrox/ od25do100
    skutki uboczne jak na ulotce od euthyroxu
    biore 75mikgram czuje się fatalnie jak na ulotce s/u
    moje ths3 ultra 4,719 ult/ml 3.02.2016r
    moja wizyta do endokrynologa 2017r
    byłem supermenem stałem się starcem / żałuje radioterapi/

    ps .jak tu dobrać dawke ????? darekj

  30. AnnaWi pisze:

    Witam,
    mam 36 lat, chorowałam na hashimoto, po 4 latach prób leczenia euthyroxem + selen itp., lekarz zlecił operację wycięcia tarczycy z powodu woli guzkowatych (w 2014). Pozostawiono mi tzw. kikut i uzupełniano stopniowo hormony tarczycowe EUTHYTOXem (od dawki 50 do 112 aktualnie). od 3 miesięcy jestem na dawce Euthyrox 112, odebrałam dzisiaj wyniki, które są następujące
    tsh – 0,49
    ft3 – 5,40
    ft4 – 11,00
    Czuję się fatalnie -rozdrażenienie i stany depresyjne, problemy z koncentracją,przez 3 mies. przytyłam 8 kg!!!!!, mam problemy z trawieniem, zaparcia, wzdęciauczucię ociężałości (nigdy wczesniej tego nie miałam) – po poradzie u gastrologa , badaniach krwi i po gastroskopii, gastrolog nie widzi tu problemu i uważa ze to wina tarczycy; doszło jeszcze wypadanie włosów, bardzo sucha skóra, i co chyba najgorsze w tym momencie – łysienie plackowate…
    Prosze o radę czy mam zmienić Eurhyrox czy zwiększyć jego dawkę czy może jest jakis inny lepszy lek, który mi pomoże (moja dr prowadząca uważa że tsh powinno być jak najniższe aby nam tarczyca nie odrosla, nie wiem czy to słuszny pogląd…..)

  31. Alicja pisze:

    Wczoraj dostałam wyniki badań TSH 3 gen 22,53 ( a norma 0,27-4,2 ).Po raz pierwszy w życiu miałam takie badania, mam 59 lat, Czy to bardzo grożne ? lekarz mi zalecił tylko Euthyrox N50 i nic więcej nie powiedział, uważam że z moim zdrowiem nie jest żle… poza ostrym atakiem jaskry zamykającego się kąta-2 miesiące temu. Proszę o porade.

  32. karolina90 pisze:

    Witam,leczę sie juz na tarczyce 9 lat. Pocztowi była to niedoczynnosc i zaczynałam od dawki 25mg eutyrox pozniej 50 ,70,100,150… Ale juz od paru lat biorę 50/75 mg eutyroxu jeden dzien tak jeden tak… Właśnie zrobiłam badania i wyniki mam : tsh: 1,763 ; ft4 1,11, ft3 1,32 co chyba wskazuje na przekształcenie sie niedoczynnosci w nadczynność? I teraz moje pytanie … Czy powinnam zmniejszyć dawkę czy zwiekszyć? Dodam,ze wyniki wcześniej nie były tak niskie. Ponadto czuje : bóle brzucha,bóle głowy,bezsenność,bóle mięśni,jest mi zimno nawet pod kołdra,przeskakuje mi serce,ciężej sie oddycha i nie chce mi sie nic bo tak mi słabo. Proszę o rade jaka dawkę powinnam brać .. Wynik wykazuje także mało żelaza we krwi.

  33. Maksyneczka83 pisze:

    Witam. Leczę się na wrodzoną niedoczynność tarczycy,obecnie mm 33 lata. Leczona jestem Eutyroxem N 88 aktualnie. Ostatnio robiłam badania i wszystkie są w normie,lecz moje samopoczucie już nie, Mam objawy wskazujące zarówno nadczynność jak i niedoczynność. Mam napady gąrąca,zwiększoną potliwość czasem biegunki nie mogę spać. Czasem zawroty głowy Jest mi zimno tylko wieczorami. Czuję dziwny niepokój i mam wahania nastroju. Mój lekarz uznał że te dolegliwości nie są wynikiem zaburzeń tarczycowych. Zlecił dodatkowe badania między innymi ACTH i kortyzol oraz przeciwciała przeciw/jądrowe ANA 1 Boję się że to coś poważnego. Co lekarz może podejrzewać? zlecając takie badania? Pozdrawiam.

  34. Karolla pisze:

    Proszę o interpretację. Zrobiłam wyniki na tarczycę, ponieważ przytyłam bez przyczyny, nie mam ochoty na seks oraz mam łamliwe paznokcie. Oto wyniki: TSH: 0,98 (norma0,27-4,20), ft3 2,62 (norma 1,80-4,60) i ft4 1,09 (0,93-1,70). Lekarz rodzinny powiedział, że wszystko ok.

  35. Meemoriees pisze:

    Witam, mam 21 lat, od dłuższego czasu czuję się strasznie osłabiona, ciśnienie bardzo mi skacze, wraz z tętnem. W ciągu roku przytyłam kilka kilo. Mam coraz częstsze bóle mięśniowe i bóle głowy oraz czasem zdarza mi się, że serce jakby co jakiś czas zaczynało dużo szybciej bić, i wtedy moje tętno potrafi nawet skoczyć do 130 bez żadnego wysiłku. Lekarz rodzinna skierowała mnie na badania, i jeśli chodzi o tarczycę to wynik wyszedł 3,39 (0,27-4,20). Niby w normie, ale jakoś mnie to niepokoi. Podam wszystkie wyniki, które zrobiłam, oprócz tarczycy:

    WBC (7,7 K/uL) norma: 4,0-10,0
    NEUT(
    LYM
    LYM%
    MONO
    MONO%
    EOS
    EOS%
    BASO
    BASO%
    ALY%
    LIC%

    • Meemoriees pisze:

      NEUT (4,1 K/uL) norma 2,5-5,0
      NEUT% (53,4%) norma 45-70
      LYM (2,6 K/uL) norma 1,5-3,5
      LYM% (33,5%) norma 20-45
      MONO (0,6 K/uL) norma 0,2-0,8
      MONO% (7,9%) norma 3,0-8,0
      EOS (0,38 K/uL) norma 0,04-0,4
      EOS% (4,9 %) norma 1,0-5,0
      BASO (0,02 K/uL) norma 0,02-0,1
      BASO% (0,3%) norma 0,0-1,0
      ALY% (0,7%) norma 0,0-2,5
      LIC% (2,4%) norma 0,0-3,0

      RBC 4,4 M/uL norma 3,7-5,1
      HGB 13,9g/dL norma 12-16
      HCT 40,2% norma 37,0- 47,0
      MCV 91,0 fL norma 80-97
      MCH 31,5 pg norma 27-34
      MCHC 34,6 g/dL norma 32-36
      RDW 11,6% norma 11-15
      PLT 213 K/uL norma 150-450
      MPV 11,0 fL norma 6,1-11
      PCT 0,23 % norma 0,12-0,36
      PDW 20% norma 11-18

      OB 11mm/h <12

      Sód: 141 mmol/L norma 136-145
      Potas: 4,1 mmol/L norma 3,5-5,1
      Glukoza 76,0 mg/dl norma 70-100
      cholesterol całkowity w surowicy 138,6 mg/dl norma 115-190
      triglicerydy w surowicy 46,7 mg/dl norma <150

      Bardzo dziękuję, z góry za odpowiedź, bo nie wiem czy jest się czym martwić czy nie ma.

    • tarczyca.info pisze:

      Zapraszamy na portal http://www.pytamdoktora.pl. Można na nim uzyskać szczegółową odpowiedź na każde pytanie z działu endokrynologii.
      Forum tarczyca.info pozostaje miejscem dyskusji dla Pacjentów z chorobami tarczycy moderowanym przez prowadzącego portal.

  36. magdal90 pisze:

    Proszę o pokierowanie, bo już nie daję rady. Mam 26 lat. Około półtora roku temu odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Od tego momentu jest koszmar. Wypadło mi z 60% włosów, ciągle czuje się zmęczona, jest mi zimno, jestem b. szczupła i nie mogę za nic na świecie przytyć, mam zaparcia-potrafię nie załatwiać się przez kilka dni. Ponadto mam sucha skórę, zauważyłam pogorszenie wzroku (nosze soczewki od 18roku życia). Jestem non stop zdenerwowana, placzliwa. Chce się starać o dziecko…Niestety lekarze mówią, że TSH i inne wyniki mam w normie- TSH 2,56, ft3 5,01 (norma 3,5-8,3)a ft4 13,80(norma 9,0-20) . Ciagle mam problemy z żelazem – ostatnia kontrola 24,5 wiec dużo poniżej normy. Zrobilam tez FSH 1,39 i Estradiol 46,29 w 10 dniu cyklu. Proszę o pomoc co mogę zrobić, bo nie daje już rady sobie z tymi objawami.

  37. hw25 pisze:

    Moje problemy są równie nieprzyjemne. Ciągłe zdenerwowanie, wypadanie włosów na głowie i nadmierne owłosienie przez podwyższony testosteron. Problemy ze snem, wręcz bezsenność, tyje i chudne na przemian bez zmiany żadnej w diecie, ale niestety obecnie mam nadwage. Z obrazu usg tarczycy hashimoto wg badań niedoczynność, rok temu straciłam ciążę, poszłam do endokrynologa, badania wyniki, kupa kasy zostawiona i nic poza tym niestety.. Po ostatniej wizycie tydzień temu już wiem, że czas zmienić lekarza. Trudno trafić na dobrego endokrynologa..

  38. ullaa pisze:

    Dzień dobry. Mam 17 lat. Wyniki badań wykazały, że mam za dużo TSH 4.58 uU/ ml (max to 4.2) przy ft3 i ft4 w normie oraz prolaktyne 33.94 ng/ml (max 25) i anty-TG 34 lU/ml(max to 18). Wypadają mi włosy i nieznacznie przybieram na wadze,a także mam problemy z miesiączką. Czy mam się zgłosić do endokrynologa? Czy może to być SNT? Czy możliwe jest, że hormony same się ureguluja?

  39. bogusia767 pisze:

    Witam od 2 tygodni czuję się zle zmęczona zimne nogi zimne ręce oraz pocenie się rąk i stup . Kołatanie serca(bije jak oszalałe) dokuczające przy tym słabość ,niepokój ogólne osłabienie.Mam niedoczynność tarczycy zażywam Euthyrox N75 od dłuższego czasu.Moje wynik ostatnie to.
    TSH-1,790
    FT3-4,30
    FT4-23.45
    czy może mam za dużą dawkę leku czemu tak serce szaleje.Dziekuje

  40. CherryLady pisze:

    Witam serdecznie,
    Od jakiegoś czasu nie mogę uporać się z różnymi dziwnymi objawami, które są bardzo nieklarowne, raz się pojawiają i są nasilone, raz praktycznie niewyczuwalne. W marcu 2016 roku miałam robione badania pod kątem problemów z tarczycą, m.in Hashimoto (USG i hormony) – na USG nie było nieprawidłowości, jednak tarczyca miała nieprawidłową echogeniczość i drobną zmianę guzkową około 1-2mm. Niby wszystko w normie, TSH wtedy było na poziomie 1.8 i w pół roku wzrosło do 3.8 – mam 21 lat.
    Objawy:
    – częste uczucie zimna, osłabienie,
    – kołatanie serca, niekiedy szybszy i nieregularny rytm,
    – problemy ze skórą, szczególnie ostatnio zauważyłam więcej wyprysków,
    – wypadanie włosów (było od dawna ale teraz wypada ich więcej),
    – miesiączka ostatnio spóźniła mi się ponad tydzień (cykle 28-35 dni),
    – nerwowość, czasem problem ze skupieniem sie na jednej rzeczy, brak chęci do czegokolwiek.
    Pani doktor internistka skierowała mnie do kardiologa sercem ale nie wiem, czy tędy droga. Czytałam też, że niedoczynność tarczycy może być utajona i wtedy ciężko stwierdzić cokolwiek, bo wolne hormony mogą być w normie.
    Aktualne wyniki hormonów:
    TSH 3.8
    FT3 2.97
    FT4 1.09
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  41. sylwkask pisze:

    Witam. Bardzo prosze o poradę.
    Mam 25 lat(nie rodzilam) od roku borykam się z problem wypadania włosów, a 6 miesięcy temu pojawil sie tradzik. Wykonalam szereg badan z krwi.
    tsh 2,66 mLU/L (0,27-4,20)
    ft4 – 1,48 ng/dl (0,93-1,70)
    ft3 – 3,59 pg/ml (2,57-4,43)
    Progesteron 0,08 ng/ml w 3 dniu cyklu norma (0,15-1,40)
    testosteron 0,454 ng/ml (0,084-0,481)
    Ginekolog po dodatkowym badaniu stwierdzil ze wszystko jest dobrze, i żebym powtórzyła badania krwi za pół roku. Zas Pani endokrynolog przepisala mi euthyrox N50 (jedna tabl. dziennie) na niedoczynnosc i stwierdzila ze mam troche za wysoki testosteron.
    Czy powinnam brać przepisane leki? Czy to jest niedoczynnosc?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  42. maria123 pisze:

    tsh 3cia generacja 1.543 czy ten wynik jest prawidłowy

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

  • Beti:

    Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

  • ania5.11:

    Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

  • tarczyca.info:

    Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

  • KingaR:

    Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

  • AndrewFlo:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

  • AndrewFlo:

    Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

  • sandra1287:

    Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

  • leptynka1987:

    Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

  • SylaW:

    Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

    […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

  • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

    […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

  • daniela:

    Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...