Niedoczynność tarczycy a dieta

Niedoczynność tarczycy sprzyja nadwadze. Jest to jeden z książkowych objawów związanych z niedoborem hormonów tarczycy. Jak się okazuje, dla wielu osób najważniejszy. Często pomimo normalizacji hormonalnej (dobranie odpowiedniej dawki tyroksyny przez endokrynologa) masa ciała nie powraca do tej sprzed rozwoju niedoczynności tarczycy. Dodatkowym elementem jest fizjologiczny spadek metabolizmu związany z wiekiem i brak aktywności fizycznej typowy dla obecnego stylu życia w pośpiechu. Jak temu zaradzić. Najlepiej zasięgnąć rady dietetyka. Portal Tarczyca.info rozpoczął współpracę z osobą, która na co dzień zajmuje się dietą. Temat niedoczynności tarczycy jest dla niej dodatkowo ważny gdyż sama ma rozpoznaną i leczoną chorobę Hashimoto. W pierwszym z planowanej serii artykułów będą przedstawione ogólne Zalecenia Żywieniowe oraz przykładowe diety dla osób z nadwagą i otyłością. W najbliższym czasie będziemy mogli śledzić praktyczne efekty w/w diety zastosowanej u naszego arcymistrza szachowego Jacka Gdańskiego. Wkrótce będzie można zadawać pytania dotyczące diety na forum. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:

Marlena Miśkiewicz. Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą mieć tendencję do nadwagi i otyłości, gdyż ich metabolizm jest zwolniony. Spożywany przez nich pokarm, nie jest trawiony w takim samym tempie, jak w przypadku ludzi zdrowych. Ważne jest więc, by posiłki spożywać w mniejszych porcjach, dostarczających mniejszej ilości kalorii.

Do napisania tego artykułu i udziału w projekcie o niedoczynności, poza tym, że zajmuję się zdrowym żywieniem i układaniem diet, skłonił mnie także fakt, że sama mam niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. Chciałabym pomóc wielu osobom w zmaganiach, które dotyczą osiągnięcia lub utrzymania prawidłowej wagi.

Niedoczynność tarczycy a dieta. Poniżej przedstawię najważniejsze Zalecenia Żywieniowe, do których powinny się stosować nie tylko osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy, ale także wszyscy którzy chcą utrzymać prawidłową masę ciała oraz zapobiec rozwojowi wielu chorób (cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i wiele innych):

1. Jedz regularnie 4-5 posiłków dziennie, nie pomijając śniadania.
2. Twoje codzienne pożywienie powinno zawierać zarówno żywność pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego.
3. Codziennie spożywaj produkty zbożowe. Zamiast produktów z pełnego przemiału jak białe pieczywo, jedz produkty gruboziarniste, razowe.
4. Do wszystkich posiłków dodawaj warzywa lub owoce.
5. Trzy razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory (sery, jogurty, kefiry), najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu.
6. Chude mięso jedz do trzech razy w tygodniu, w pozostałe dni wybieraj dania z ryb lub roślin strączkowych (fasola, groch, soja).
7. Tłuszcze zwierzęce (masło, smalec) zastępuj tłuszczami roślinnymi (margaryny, oliwa z oliwek, oleje roślinne).
8. Ograniczaj spożycie soli kuchennej do 1 płaskiej łyżeczki na dzień.
9. Zachowaj umiar w spożyciu cukru. Słodycze zastępuj owocami.
10. Wypijaj około 2-3 litrów płynów dziennie, głównie wodę niegazowaną.
11. Bądź aktywny ruchowo.

Najprostszym sposobem na ocenę naszego stanu odżywienia jest posłużenie się wskaźnikiem masy ciała tj. BMI.

Oblicza się go ze wzoru: BMI = masa ciała (kg)/ (wzrost)X(wzrost) (metry)

Otrzymany wynik porównujemy z poniższymi zakresami:

  • < 18.5         – niedowaga
  • 18.5 – 24.9  – prawidłowa masa ciała
  • 25.0 – 29.9  – nadwaga
  • > 29.9         – otyłość

Wbrew ogólnemu przekonaniu, osoby z nadwagą lub otyłością nie powinny przechodzić drastycznie na restrykcyjne diety. Na początku najważniejsze jest, by zastosować w ich diecie zdrowe zamienniki spożywanej przez nich żywności. Czyli tak jak już wcześniej wspomniałam, jest to zamiana białego pieczywa na pełnoziarniste, razowe; tłustego mięsa (wieprzowina) na chude (drobiowe); tłuszczów zwierzęcych na roślinne itd. Następnie spożywane przez nich porcje ulegają stopniowemu zmniejszaniu.

Najtrwalsze rezultaty, które nie narażają organizmu na powikłania, daje odchudzanie powolne. Ubytek masy ciała powinien wynosić 0,5-1,0 kg tygodniowo, czyli 2-4 kg miesięcznie. Najlepsze rezultaty daje dieta o ograniczonej ilości tłuszczów zwierzęcych i cukrów prostych, stosowana przez długi czas.

Osoby z niedoczynnością tarczycy ze względu na zwolnioną perystaltykę mogą cierpieć na zaparcia. Objawy te można wyeliminować lub złagodzić spożywając odpowiednie ilości błonnika pokarmowego w diecie. Jest on zawarty przede wszystkim w owocach i warzywach oraz pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak: pełnoziarniste pieczywo, gruboziarniste kasze, brązowy ryż. Szczególnie bogate w ten składnik są otręby pszenne.

Przygotowałam dwa przykładowe jednodniowe jadłospisy dla osób o nieprawidłowym zakresie BMI.

1. Jadłospis dla osób z BMI 25-29,9, czyli posiadających nadwagę:

I śniadanie:
– jogurt naturalny 2% tłuszczu z 2 płaskimi łyżkami otrąb pszennych,
– 1 kromka chleba żytniego pełnoziarnistego z niewielką ilością margaryny, 2 plasterkami polędwicy sopockiej, 1 plasterkiem sera żółtego i połową czerwonej papryki,
– 1 szklanka wody mineralnej niegazowanej.

II śniadanie:
– sałatka przyrządzona z: ugotowanego i posiekanego mięsa z piersi kurczaka, 5-6 liści sałaty lodowej, 1 pomidora, 1 ogórka, łyżki oleju lub oliwy z oliwek oraz garści grzanek.
– 1 szklanka soku marchwiowego.

Obiad:
– krem z zielonego groszku udekorowany 1 łyżką śmietany 12% tłuszczu oraz kilkoma sztukami groszku ptysiowego,
– dorsz w jarzynach z ziemniakami puree oraz brukselką z wody (5-6 sztuk),
-1 szklanka kompotu z jabłek.

Podwieczorek:
– duża szklanka napoju mlecznego z truskawkami lub innymi owocami,
– duży banan.

Kolacja:
– porcja risotto z ryżu i warzyw,
– 1 szklanka herbaty z cytryną i 1 łyżeczką cukru.

2. Jadłospis dla osób z BMI >29,9, czyli cierpiących na otyłość:

I śniadanie:
– omlet z 2 jaj (ewentualnie większa ilość białek) ze szpinakiem oraz 1 bułką grahamka posmarowaną margaryną,
– 1 szklanka/ kubek kawy zbożowej z mlekiem 1,5% tłuszczu.

II śniadanie:
– 1 opakowanie sera twarogowego ziarnistego (175-200g) z 2 łyżeczkami posiekanego szczypiorku, oraz 4-5 rzodkiewkami,
– 2 kromki chleba chrupkiego,
– 1 szklanka wody mineralnej niegazowanej.

Obiad:
– barszcz czerwony zabielany z garścią grzanek,
– pieczone filety z drobiu, z kaszą gryczana na sypko z tłuszczem roślinnym, szparagi gotowane z wody oraz surówka z selerów, jabłek i marchwi,
– 1 szklanka kompotu z wiśni.

Podwieczorek:
– naleśnik z bitą śmietaną oraz owocami: truskawki, cząstki mandarynek, kiwi, czarne jagody, suszone morele i inne.
– 1 szklanka mięty.

Kolacja:
– 2 kromki chleba pumpernikiel z margaryną i pastą z ryb,
– pieczone jabłko, faszerowane: nasionami słonecznika, sezamu, pestkami z dyni, otrębami pszennymi, rodzynkami, orzechami włoskimi.
– 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy.

Autor: Marlena Miśkiewicz

protask

5 odpowiedzi na “Niedoczynność tarczycy a dieta”

  1. joshari pisze:

    Zastanawiam sie jak by jadlospis wygladal w weganskim wydaniu. Jestem weganka juz od 3 lat (bez glutenu i bez soi), wczesniej bylam wegetarianka (bez ryb i bez jaj) przez 20 lat. Nigdy nie mialam problemow zdrowotnych, ale w zeszlym roku okazalo sie ze mam Hashi’s. Przybralam na wadze jedzac bardzo zdrowa zywnosc, zadnych cukrow (oprocz owocow), bez bialego chleba i praktycznie bez zadnych “gotowcow” sklepowych, nawet z puszki. Kilka miesiecy temu udalo mi sie z wielkim trudem zrzucic sporo wagi, ale odkad wrocilam do pracy i do stresu, waga bardzo szybko mi podskoczyla, pomimo tego ze nie zmienilam diety. Wydaje mi sie ze juz nigdy nie bede mogla jesc bez poczucia winy lub bez martwienia sie o wage lub bez drastycznego kontrolowania porcji. Jest to bardzo frustrujace, tym bardziej ze nikt mi nie wierzy (patrzac na moja budowe) ze sie tak zdrowo i po wegansku odzywiam. Lekarze nie maja zadnych rozwiazan zazwyczaj, oprocz diety (nie wiem jak bardziej moge ograniczyc sposob odzywiania sie) i rygorystycznych cwiczen (na ktore nie zawsze jest czas)….

    • kamilaaaas pisze:

      Od Twojego postu mineło sporo czasu ale ten sam problem pojawil sie u mnie od 11 lat zdrowo sie odzywiam jestem weganka poczatkowo wegetarianka od 2 lat bardzo zle sie ze mna dzieje przytylam 16 kg i nadal tyje nie mam pojecia co mozna zmienic w moim odzywianiu bo i porcje mam skromne a wygladam solidnie 😀 na wakacjach postanowilam skupic sie na diagnozie bo w wieku 28 lat i takim trybie czuje sie jak “babka” i zdiagnozowano u mnie hashimoto, poczatki niedoczynnosci tarczycy a do tego wszystkiego insulinoodpornosc. Jestem sfrustrowana bo dodatkowo nie moge zajsc w ciaze od dluzszego czasu czuje sie fatalnie psychiczne aczkolwiek jestem z natury optymistka u ktorej czesto widnieje usmiech na twarzy no ale ciezko jest! mam nadzieje ze sie trzymasz i znalazlas metode na zycie z tym gówn! pozdrawiam

  2. urszula2014 pisze:

    Mam niedoczynnosc tarczycy. NIe sadze zebym nabrala duzo wagi, moze 5kg ale ze wzgledu na to ze jestem wysoka to tego az tak nie widac. Ale zeby uchronic sie przez nabraniem wiekszej wagi szukalam na internecine jakich produktow unikac a jakie produkty spozywac. Czytam wlasnie diete dla ludzi posiadajacych nadwage. Jestem troche zdezorientowana poniewaz jest napisane ze mozna jesc bruksele, ziemniaki I soje. Ale znalazlam na innej stronie internetowej aby przede wszystkim unikac produktow sojowych, nie spozywac ani brukseli ani zemniakow poniewaz zawieraja substancje ktore powoduja wole. (jest do tego jeszcze wiecej, mam cala liste). Czy ktos moze mi wytlumaczyc czy mozna jesc czy nie? I czemu jest taka robieznosc zalecana I to przez dietetykow lub lekarzy?
    dziekuje

    • xpanna pisze:

      Też przeglądałam strony dotyczące diety przy chorobach tarczycy, również zauważyłam wiele nieścisłości. Wnioskuję, że większość tych blogów pisanych jest przez osoby niekompetentne. Internet wszystko przyjmie i wszystko kupi. Pozdrawiam

  3. gordon pisze:

    co to za dieta? na zabicie człowieka tłuszczami trans?? po co stosować model 5 posiłków? chyba tylko po to by kogoś nauczyć ze ma cały czas myśleć o jedzeniu ( sam w to wpadłem jakiś czas temu). A tak z mojej strony chciałbym dodać ze lepiej trzymać posty dzienne ok 16-20h ( czyli jeść w przedziale 4-8h) a co jeść? jeść mięso i tłuszcze, ograniczać węglowodany( unikać pieczywa, ludzie z hashisraczi mogą mieć celiakie, a jak jej nie maja to i tak GLUTEN to zło), od których tyjemy, do smażenia polecam olej kokosowy, a do zimnych potraw olej lniany. Ludzie nie bójcie sie tłuszczy!!! W takim modelu żywieniowym, nie myśli sie non stop o jedzeniu, waga idzie w dól gdyż organizm dla zapewnienia odżywiania zacznie sięgać po własne rezerwy. dodatkowo w czasie postów należy dużo pic wody ( z dodatkiem soli himalajskiej lub kłodawskiej) z reszta po prostu zaczyna chcieć się pic, ja np pije 3-5l dziennie. Dodam jeszcze ze chodzę na siłownie wiec proszę mi nie mówić ze na takiej diecie nie ma sie energii, ja nie narzekam.
    Piotr z hashimoto i niedoczynnoscia
    pozdrawiam wszystkich

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

  • Beti:

    Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

  • ania5.11:

    Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

  • tarczyca.info:

    Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

  • KingaR:

    Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

  • AndrewFlo:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

  • AndrewFlo:

    Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

  • sandra1287:

    Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

  • leptynka1987:

    Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

  • SylaW:

    Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

    […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

  • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

    […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

  • daniela:

    Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...