Niedoczynność tarczycy a nadwaga – wywiad z arcymistrzem

Jacek Gdański jest arcymistrzem szachowym, wielokrotnym zwycięzcą licznych turniejów w Polsce i zagranicą. Operowany w Klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodu wola guzkowego toksycznego, od tego czasu z niedoczynnością tarczycy.
Przyjmuje od operacji tyroksynę, niestety kontrola hormonalna jest nieregularna. Dodatkowo duża aktywność sportowa ogranicza się jedynie do szachownicy co przynosi bardzo dobre efekty na zawodach, ale gorsze w odniesieniu do ogólnej kondycji fizycznej. Nasz arcymistrz, przyjaciel portalu WWW.tarczyca.info nie musiał być długo namawiany do przystąpienia do kompleksowego leczenia: endokrynolog + dieta + ćwiczenia. Na czym polega program.

1.Przede wszystkim ustalenie optymalnej dawki substytucyjnej lewotyroksyną i regularna opieka endokrynologiczna z okresową kontrolą hormonalną. Jedną z przyczyn wzrostu masy ciała po leczeniu radykalnym jest brak optymalizacji leczenia lub zbyt późne jego wdrożenie. Często lek jest przyjmowany nieprawidłowo. Zwolniony metabolizm w przebiegu niedoczynności tarczycy prowadzi do wzrostu masy ciała.

2.Kolejnym elementem jest opracowanie i wdrożenie optymalnej diety.

3.Trzecim, równie ważnym elementem, bez którego trudno byłoby osiągnąć trwałe efekty leczenia jest wprowadzenie programu regularnych ćwiczeń.

Punkt 1 wymaga regularnej opieki endokrynologicznej. Punkty 2 i 3 szczególnie w początkowym okresie dobrze jeśli są wprowadzane przez osoby wykwalifikowane. I tak zrobimy w przypadku arcymistrza Jacka Gdańskiego. W wielu przypadka wystarczy jednak zastosowanie przykładowych diet (niedługo znajdą się na stronie www.tarczyca.info) i regularny wysiłek fizyczny np. w klubie fitness, regularne bieganie lub uprawianie innych sportów). Przykłady ćwiczeń również wkrótce pojawią się na stronie. A teraz kilka pytań do arcymistrza.

Piotr Miśkiewicz: Jacku kiedy miałeś przeprowadzoną operację tarczycy
Jacek Gdański: Swojej tarczycy pozbyłem się jesienią 2005 r. w warszawskim szpitalu na ulicy Banacha.

Piotr Miśkiewicz: Obecnie ważysz 98kg, ile kg przybyło Ci od czasu operacji?
Jacek Gdański: Po wyjściu ze szpitala ważyłem 82 kg. Niestety, od tego czasu moja waga stale rośnie.

Piotr Miśkiewicz: Wiemy wspólnie, że Twoje wizyty u endokrynologa są sporadyczne i bardzo nieregularne. Jeszcze przed operacją tarczycy kiedy przygotowywałem Cię do zabiegu badania wykonywałeś zgodnie z zaleceniami. Po operacji prawdopodobnie z braku u Ciebie wolnego czasu wygląda to zdecydowanie gorzej. Kiedy ostatnio wykonywałeś badanie TSH?
Jacek Gdański: Rzeczywiście, nie zawsze udaje mi się regularnie kontrolować poziom hormonów. Akurat teraz dysponuję wynikami badań z grudnia ubiegłego roku – o Twoich zaleceniach przypomniałem sobie w trakcie wizyty u lekarza – internisty i poprosiłem o zlecenie dodatkowych badań.

Piotr Miśkiewicz: A jak wygląda Twój rozkład zajęć w dłuższej perspektywie. O ile mi wiadomo w związku z Twoimi licznymi obowiązkami zawodowymi oraz podróżami (liczne międzynarodowe turnieje szachowe, wyjazdy służbowe) masz ograniczoną możliwość wdrożenia regularnego programu ćwiczeń. To samo dotyczy wprowadzenia odpowiedniej, regularnej diety. Uważam mimo wszystko, że nawet w Twojej sytuacji można opracować program (ćwiczenia + dieta), który będziesz mógł kontynuować także w trakcie wyjazdów. Czy jesteś gotowy podjąć to wyzwanie?
Jacek Gdański: Jak najbardziej! Trafnie opisałeś mój obecny styl życia – zarówno praca, jak i szachowa pasja wiążą się z częstymi wyjazdami i sporą nieregularnością. Do tego dochodzi wypracowana przez lata niechęć do (nadmiernego 🙂 wysiłku fizycznego. Wsparcie teamu tarczyca.info jest dla mnie bardzo ważne, choć – mam nadzieję – nie brakuje mi wewnętrznej motywacji.

Piotr Miśkiewicz: Wiesz, że nie chodzi nam o krótkoterminowy cel, ale wprowadzenie trwałych nawyków i utrzymanie efektów na stałe. Zresztą jak poczujesz wyrzut endorfin po ćwiczeniach jestem przekonany, że wkrótce się od tego uzależnisz. Jestem pewien, że przełoży się to również na dalsze Twoje sukcesy na polu zawodowym i szachowym.
Jacek Gdański: Dobra sprawność fizyczna i wydolność organizmu jest niezbędna, aby osiągać wyniki w szachach na wysokim poziomie. Pierwszy sprawdzian – Indywidualne Mistrzostwa Polski już pod koniec lutego w warszawskim Novotelu. Zdaję sobie sprawę, że będzie to początkowa faza naszego programu, ale chciałbym do tego czasu chociaż symbolicznie zredukować wagę.
Dotychczas, zamiast wyrzutów endorfin, częściej odczuwałem wyrzuty sumienia z powodu swoich dietetycznych grzechów… Pora to zmienić!

Piotr Miśkiewicz: W takim razie bardzo Ci dziękuję i życzę sukcesów. Zaczynamy wkrótce. Zapraszamy czytelników portalu tarczyca.info do śledzenia postępów zmagania naszego arcymistrza w comiesięcznych relacjach.

Wywiad przeprowadził dr n. med. Piotr Miśkiewicz

protask

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Beti:

  Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

 • ania5.11:

  Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

 • tarczyca.info:

  Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

 • KingaR:

  Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

 • AndrewFlo:

  Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

 • AndrewFlo:

  Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

 • sandra1287:

  Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

 • leptynka1987:

  Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

 • SylaW:

  Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

 • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

  […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

 • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

  […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

 • daniela:

  Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...