Choroba Hashimoto czy choroba Gravesa

Choroba Hashimoto czy choroba Gravesa: różnicowanie pacjentów w okresie nadczynności tarczycy

W niektórych sytuacjach przebieg choroby Hashimoto i choroby Gravesa może być podobny. Dotyczy to tych przypadków, w których w początkowym okresie choroby Hashimoto występuje nadczynność tarczycy (tzw hashitoxicosic). Ta faza choroby może być trudna do odróżnienia od choroby Gravesa. Początkowo objawy nadczynności są identyczne jak w chorobie Gravesa (objawy nadczynności przedstawiono w dziale o nadczynności tarczycy). Kolejną fazą w przypadku choroby Hashimoto jest przejście z nadczynności w niedoczynność tarczycy. Wdrożenie leczenia nadczynności tarczycy u chorych z hashitoxocosis prowadzi do szybszego przejścia w okres niedoczynności. Dlatego ważne jest postawienie rozpoznania w początkowym okresie choroby celem ustalenia odpowiedniego leczenie.

Choroba Hashimoto i choroba Gravesa należą do chorób autoimmunologicznych tarczycy. W obu przypadkach możemy stwierdzić podwyższone stężenia przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg). Wartości stężeń powyższych przeciwciał nie mają istotnego znaczenia przy różnicowaniu obu chorób. Tak więc wysokie stężenie anty-TPO może oznaczać zarówno rozpoznanie choroby Gravesa jak i choroby Hashimoto. Różnicującym jest określenie stężenia przeciwciał przeciwko receptorowi TSH (anty-TSHR). Stwierdzenie wysokiego stężenia tych przeciwciał jest typowe dla choroby Gravesa. Obraz ultrasonograficzny nie różnicuje obu chorób w okresie nadczynności: stwierdzamy typowe hipoechogeniczne obszary i w okresie nadczynności tarczycy wzmożony przepływ w badaniu usg Dopler.

Postępowanie: w przypadku rozpoznania nadczynności tarczycy (typowy obraz kliniczny, obniżone stężenie TSH i podwyższone stężenie wolnych hormonów tarczycy) wykonujemy badanie usg i przeciwciał przeciwtarczycowych. Stwierdzenie podwyższonego stężenia przeciwciał anty-TSHR jest równoznaczne z rozpoznaniem choroby Gravesa. Rozpoczynamy leczenie tyreostatykiem i betablokerem (preferowany propranolol). Stwierdzenie podwyższonego stężenia anty-TPO i prawidłowego stężenia anty TSH oznacza rozpoznanie choroby Hashimoto. Prowadzimy leczenie objawowe, głównie ograniczające się do propranololu. Po przejściu choroby Hashimoto w fazę niedoczynności tarczycy prowadzimy leczenie typowe dla niedoczynności tarczycy (rozdział o niedoczynności), czyli wdrażamy leczenie lewotyroksyną.

protask

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

  • Beti:

    Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

  • ania5.11:

    Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

  • tarczyca.info:

    Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

  • KingaR:

    Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

  • AndrewFlo:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

  • AndrewFlo:

    Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

  • sandra1287:

    Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

  • leptynka1987:

    Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

  • SylaW:

    Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

    […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

  • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

    […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

  • daniela:

    Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...