Czy mam chorą tarczycę?

Czy mam chorą tarczycę. Dlaczego informacja o „chorej tarczycy” jest tak ważna.

Czy mam chorą tarczycę? To pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Powodów może być wiele: ktoś w rodzinie chorował na tarczycę, właśnie przeprowadzana jest akcja informacyjna w prasie lub telewizji na temat tarczycy, pojawiły się niepokojące objawy sugerujące chorobę tarczycy, lekarz ogólny, ginekolog, kardiolog lub innej specjalizacji zalecił zgłoszenie się do endokrynologa. Potwierdzenie lub wykluczenie choroby tarczycy jest bardzo istotne. Ma to szczególne znaczenie u kobiet planujących w przyszłości ciążę lub będących w ciąży.

Hormony tarczycy odpowiadają za prawidłowo przebiegające procesy metaboliczne w organizmie. Zarówno nadczynność tarczycy jak i niedoczynność tarczycy mają bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo występowanie zaburzeń czynności tarczycy w okresie ciąży (niedoczynność i nadczynność tarczycy w ciąży) jest zagrożeniem dla płodu. Oddzielnym problemem jest ryzyko wystąpienia raka tarczycy oraz objawy związane z dużym wolem powodującym ucisk na otaczające struktury (tchawicę, przełyk).

Jak często występują choroby tarczycy

Choroby tarczycy są dość powszechnym problemem. Niedoczynność tarczycy występuje u około 2-5% ogólnej populacji. Choroba Hashimoto, która jest podstawową przyczyną niedoczynności tarczycy występuje kilka razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.  Niedoczynność tarczycy (jawna i subkliniczna) występuje u około 2-3% ciężarnych. Na nadczynność tarczycy choruje od 1 do 4% społeczeństwa. Jedna z głównych przyczyn nadczynności tarczycy czyli choroba Gravesa i Basedowa podobnie jak choroba Hashimoto występuje zdecydowanie częściej u kobiet. Guzki tarczycy stwierdzane są podczas badania lekarskiego u około 6% kobiet i 1-2% mężczyzn. Natomiast w badaniu usg częstość występowania zmian w tarczycy sięga nawet 50%. Wśród nich około kilka % okazuje się być nowotworem.

U kogo powinny zostać wykonane badania tarczycy

Istnieje wiele rekomendacji wskazujących u kogo należy wykonać badanie tarczycy. Bardzo często różnią się one w różnych krajach. Dlatego też warto aby pacjent zwrócił uwagę na najistotniejsze wskazówki ułatwiające podjęcie decyzji o zgłoszeniu się do lekarza. Decyzję o dalszych wskazaniach dotyczących diagnostyki tarczycy podejmuje prowadzący lekarz lub endokrynolog, do którego zostanie pacjent skierowany.

Kiedy należy szczególnie brać pod uwagę występowanie „choroby tarczycy”:

 1. Jeśli ktoś w rodzinie chorował „na tarczycę”
 2. U osób chorujących lub mających w rodzinie chorego na choroby autoimmunologiczne (np.: cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów)
 3. Jeśli występują objawy sugerujące nadczynność lub niedoczynność tarczycy
 4. W przypadku powiększenia tarczycy, wyczuwalnych guzków w tarczycy, powiększonych węzłów chłonnych szyjnych, bólów tarczycy, chrypki, zaburzeń połykania
 5. U kobiet z poporodowym zapaleniem tarczycy, z niepłodnością, po przebytych poronieniach lub przedwczesnych porodach
 6. W przypadku nieprawidłowych wyników badań hormonalnych: TSH, wolnych hormonów tarczycy (FT4, FT3)
 7. W przypadku nieprawidłowego wyniku usg tarczycy
 8. Po przebytym naświetlaniu okolicy głowy i szyi
 9. U osób z rozpoznaną patologią tarczycy w przeszłości

Jakie objawy mogą sugerować „chorobę tarczycy”

Wśród objawów wskazujących na możliwość występowania niedoczynności tarczycy należy zwrócić uwagę: stałe uczucie zimna, osłabienie, szybką męczliwość, senność, zaburzenia koncentracji. Poza tym może występować: nadmierny wzrost masy ciała, suchość skóry, łamliwość paznokci, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, obrzęki, chrypka.

Za rozwojem nadczynności tarczycy może przemawiać chudnięcie o niejasnej przyczynie, stałe uczucie kołatania serca, niemiarowość bicia serca (migotanie przedsionków), uczucie zdenerwowania, rozdrażnienia, bezsenność, potliwość a czasami jedynie zła tolerancja przebywania w ciepłych pomieszczeniach, szybka męczliwość, drżenie rąk, wypadanie włosów, biegunka, zaburzenia miesiączkowania, wytrzeszcz oczu.

Zarówno w przypadku nadczynności jak i niedoczynności tarczycy objawy mogą być znacznie nasilone lub jedynie ograniczone do jednego (np. jedynie uczucie kołatania serca w nadczynności tarczycy). Dlatego nie należy bagatelizować żadnego z nich.

Co zrobić w przypadku podejrzenia choroby tarczycy

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów typowych dla zaburzeń czynności tarczycy lub wymienionych wcześniej sytuacji wskazujących na możliwość „choroby tarczycy” najlepiej w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza ogólnego. Po wstępnej ocenie lekarz decyduje o wskazaniach do dalszej diagnostyki i często zaleca konsultację u specjalisty endokrynologa. Jeśli zostały już wykonane wstępne badania (np. TSH, usg tarczycy) i stwierdzono w nich nieprawidłowości można zgłosić się bezpośrednio do endokrynologa celem ustalenia dalszego postępowania. Szczególnie szybkiego działania wymagają kobiety będące w ciąży. W przypadku jakichkolwiek wskazań u kobiety w ciąży do konsultacji endokrynologicznej powinna się ona odbyć jak najszybciej.

Podsumowanie

 1. W przypadku podejrzenia choroby tarczycy należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub endokrynologa.
 2. Często choroba tarczycy przebiega skąpoobjawowo (objawy są nieliczne, bardzo słabo zaznaczone)
 3. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia choroby tarczycy u kobiety w ciąży lub planującej ciąże badania powinny zostać wykonane jak najszybciej. Jeśli zostaną stwierdzone zaburzenia czynności tarczycy u kobiety w ciąży wskazana jest pilna konsultacja endokrynologa.
 4. Występowanie objawów wskazujących na zwiększone ryzyko nowotworu tarczycy wymaga pilnej konsultacji endokrynologa.
 5. Pacjenci powinni być świadomi możliwości występowania chorób tarczycy nie tylko w okresach medialnych akcji profilaktyki chorób tarczycy. Lekarz w trakcie rozmowy z chorym i badania chorego powinien zwracać uwagę na objawy wskazujące na chorobę tarczycy.
 6. Korzystanie z usług medycyny alternatywnej (np. preparaty „wspomagające czynność tarczycy”, zabiegi „leczenia prądem”) nie mają klinicznych danych potwierdzających ich skuteczność, mogą opóźnić zastosowanie właściwego leczenia, co w niektórych przypadkach może doprowadzić do groźnych powikłań.
 7. Korzystanie z „fachowych porad” na licznych forach medycznych prowadzonych (moderowanych) przez osoby nie będące lekarzami może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Zanim skorzystasz z porady sprawdź kwalifikacje autora.

protask

289 odpowiedzi na “Czy mam chorą tarczycę?”

 1. kasia 21 pisze:

  Witam, mam 21 lat i stwierdzono u mnie TSH 11. Czy to oznacza, że mam hashimoto. czuje sie gorzej, przytyłam, jestem senna i zmęczona. czy mam zrobić jakies badania czy zglosic sie do endokrynologa?

 2. tarczyca.info pisze:

  Odpowiedź z forum: przedstawione objawy oraz podwyższone stężenie TSH sugerują niedoczynność tarczycy. O innych objawach można przeczytać tutaj: https://www.tarczyca.info/niedoczynnosc/niedoczynnosc-tarczycy/#more-164. Należy powtórzyć badania hormonalne: TSH i FT4. Wskazane jest również wykonanie badanie usg tarczycy. W dalszym etapie konieczne będzie wykonanie przeciwciał pzeciwtarczycowych (ATPO + ewentualnie ATG). Jeśli potwierdzi sie niedoczynność tarczycy to najprawdopodobniej będzie to choroba Hashimoto (konieczna ocena przeciwciał). Konieczny jest jeszcze pełen wywiad chorobowy, chorób współistniejacych, chorób w rodzinie, przebytej lub planowanej ciąży. Tak czy inaczej pełna diagnostyka i wdrożenie leczenia oraz dalsza modyfikacja tego leczenia powinna odbywać się pod kontrlą endokrynologa. Jeśli planowana jest ciąża wymaga to szczególnej uwagi: https://www.tarczyca.info/ciaza-a-tarczyca/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy/

 3. Karolina pisze:

  Kasia 21 u mnie stwierdzono ta dziwną chorobę jakis rok temu,przez przypadek, nie miałam obiawów. i jestem pod opieką endokrynologa. Na Twoim miejscu poszłabym do niego i to jak najszybciej. Nie chcę cię straszyć, ale jesteś młoda i życie w zdrowiu przed Tobą. Ja po pierwszej wizycie musialam zroic dodatkowe badania i to w innym laboratorium niż zawsze bo okazało się, że każde laboratorium ma inne skale dla wiików badań. Wg wyników jednego laborat. miałam nadczynność w innym niedoczynność. A teraz to juz nawet moja lekarka nie wie jak mnie leczyć bo w jednym miesiacu mam nadczyn- a w drugim niedoczynność.

 4. Karolina pisze:

  Mam pytanie czy choroba autoimmunologiczna nie leczona zadnymi lekami, może mieć wpływ na płodność, lub na płód w czasie ciąży. Moja lekarka bierze 150zł, i nie mowi mi żadnych konkretów, tylko stęka jak jej zadaję pytania.

  • tarczyca.info pisze:

   Do Karolina: Podwyższone miano przeciwciał przeciwtarczycowych świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy (AIT). Jeśli w wyniku takiego zapalenia wystapi niedoczynność tarczycy to mówimy o autoimmunologicznej chorobie tarczycy (AITD). Szereg badań wykonanych w ostatnich latach u kobiet z AIT, ale będących w eutyreozie (czynność tarczycy prawidłowa czyli prawidłowe stężenia hormonów TSH, FT4, FT3) wskazuje na następujace wnioski:
   – podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych jest relatywnie częste u kobiet w okresie prokreacyjnym
   – podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych u kobiet w ciąży będących w eutyreozie jest związane ze zwiększoną częstością poronień (około 3x) oraz przedwczesnych porodów (około 2x)
   – leczenie levothyroksyną (LT4) może mieć pozytywny wpływ zmniejszający częstość poronień i przedwczesnych porodów u kobiet z AIT w eutyreozie.
   Niestety ilość badań potwierdzających skuteczność leczenia tyroksyną jest bardzo ograniczona (bardzo małe badania na bardzo małej grupie kobiet). W zwązku z tym brak dotychczas rekomendacji zalecających stosowanie tyroksyny u kobiet z podwyzszonym stężeniem przeciwciał przeciwtarczycowych z prawidłową czynnością tarczycy.

 5. joanna pisze:

  Szanowny Panie Doktorze!
  Piszę w imieniu mojej Mamy, będącej w wieku 76 lat.
  Od kilku lat występuje u niej szereg objawów takich, jak: utrata wagi (ogółem 16 kg przez 4 lata), ogólne duże osłabienie, bezsenność, nawet po przyjęciu tabletki nasennej, nerwowość (ale nie – „wybuchowość”, Mama nazywa to „nerwy pod skóra”), zła tolerancja na ciepłe pomieszczenia, Mama stara się zawsze ochładzać, ale nie miewa podwyższonej temperatury, czasami skarży się na mocne bicie serca, ma kłopoty przy zginaniu nóg (obrzęk? – ale nogi są bardzo chude), powieki są tak chude, że widać pod skórą gruczoły łazowe.
  Mama leczy się na nadciśnienie i inne choroby, od 2 lat stymulator serca.
  Ostatnio zroboine usg tarczycy wykazało, że jest ona trochę powiększona, asymetryczna i zawiera zmiany średnicy 5-7, liczne drobne torbielki koloidowe, okolica dużych naczyń nie zmieniona, ślinianki niepowiększone tkanka gruczołu o niejednorodnej strukturze, bogatym przepływie naczyniowym, ze zmianami ogniskowymi unaczynionymi obwodowo – typ I”.
  Natomiast wynik TSH to 1,66 (ECLIA system cobas e) (fT4 – 17,46).
  Czy norma TSH u osób w starszym wieku też zaczyna się od 0,27?
  Czy wielkość TSH jest rozstrzygająca i Mama nie ma nadczynności pomimo występowania powyższych objawów.

  Bardzo proszę Pana Doktora o odpowiedź.

  Z poważaniem
  Joanna

 6. buziaczek pisze:

  Panie Doktorze,

  Mam podwyższone TSH prawie 3,5 . FT3 I FT4 mam w normie, robilam USG tarczycy też ok. Czy mam się przejmować? Dodam że mam 20 lat .

 7. beniocek pisze:

  Witam Mam 28 lat mam dwójkę dzieci najmłodsze ma 11 miesięcy, po zrobieniu badania na TSH 12,74 był dla mnie zaskoczeniem chociaż sie spodziewałam bo jak przy pierwszej ciąży szybko schudłam to teraz niestety ale waga wcale nie spada tylko z miesiaca na miesiąc rosnie mimo tego ze nie objadam sie słodycze odstawione od 4 miesiecy trening areobowy po 35 minut co dzien a waga stoi w miejscu lub idzie w góre. To zależy czy jestem przed okresem lub po.Czy to moze być podwyższone
  TSH po ciąży bo też czytałam ze takie moze sie zdarzyć? Proszę mi pomóc gdzie mam sie udać czy do ginekologa czy do endokrynologa?

 8. agahas pisze:

  Dziś odebrałam wyniki TSH 0,005 (norma 0,27-4,2 ) FT4 57,73 (norma 12-22) FT23,36 (norma 3,1-6,8) ,tachykardia na wizytę u endokrynologa czekam do końca listopada ,może wiecie co mnie czeka ?

 9. teemo123 pisze:

  Witam
  Czy tsh 4.4 to już niedoczynność?

 10. lclaudia pisze:

  FT3-2,38 (norma od 2,6-5,4) FT4 1,16 (norma0,7-16) P/ciała anty-TPO >0,8 (0,0-8,0)
  …a czy ja mam chorą tarczycę? Mam wszystkie objawy dotyczące niedoczynności + trądzik na lini żuchwy…

 11. izabelaw pisze:

  Panie Doktorze!
  Bardzo proszę o informację. W sierpniu po zgłoszeniu niepokojących objawów: bezsenność, chroniczne zmęczenie, słabość, niechęć do ruchu, potliwość nocną, zwiększenie masy ciała o kilka kilogramów w ciągu pół roku, kołatanie serca, drżenie rąk i słabnięcie w przypadku opóźnionego posiłku (co około 3 godziny muszę zjeść), suchość skóry, wypadanie włosów, nerwowość przeplatana z przygnębieniem – zostałam skierowana na badanie. Oto wyniki z sierpnia: TSH 14,800, ATPO 472. Zdiagnozowano niedoczynność tarczycy spowodowaną hashimoto. Zażywam euthyrox w dawce 0,50, stopniowo zwiększanej począwszy od 0,25. Wyniki kontrolne: listopad TSH 4,990, styczeń 4,740. Poziom TSH, jak widać, spada, jednak objawy (z wyjątkiem kołatania i totalnej niechęci do ruchu) nie ustępują. W ciągu nocy muszę zmieniać ubranie ze dwa razy, trudno mi zasnąć, a kiedy już zasnę śpię lekko, nerwowo, budząc się wielokrotnie. Zauważam też, że jedno z oczu zmieniło się, jest bardziej wypukłe (efekt kilku lat). Niepokoi mnie to, że zdiagnozowano niedoczynność, a objawy mam z nadczynności. Wizytę u endokrynologa mam dopiero w kwietniu, więc boję się czy nie szkodzę sobie obecnie. Czy istnieje możliwość pomyłki?
  Liczę na uspokojenie lub podpowiedź.
  Dziękuję z góry.
  Izabela lat 37

  • tarczyca.info pisze:

   1. Po pierwsze rozpoznanie jak najbardziej słuszne: niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto. Dawkę leku trzeba będzie jeszcze nieznacznie zwiększyć
   2. Występowanie choroby tarczycy nie wyklucza innych problemów, w tym także z zakresu poza interną np skłonności do depresji. Warto byłoby wykonać oznaczenie glikemii (np pomiar z palca) w momencie nasilenia objawów.

 12. izabelaw pisze:

  Zapomniałam dodać, że norma ATPO to 0-35

 13. agnlok1 pisze:

  witam , opisze swoj przypadek. Mam niedoczynnosc tarczycy od ok 3 lat. Przez te lata moje TSH z 214 spadlo na obecna chwile na 128. Biore hormony w dosc duzych dawkach bo 150 a 3 razy w tygodniu 200. lekarze chcieli szybko mi Tsh obnizyc i przez ok 1 mc jadlam hormonu 250 ale moje serce wariowalo , mdlalam, krwawilam z noca i meczylam sie zbyt szybko. Dziwne tylko jest to ze ja nie tyle i nie jestem senna jak powinno byc przy niedoczynnosci. Mam jednak problem ze skora ktora jest juz przesuszona na wior. Szczegolnie ramiona i cale plecy. Badalam to myslac ze to egzema ale nie. Robia mi soe duze czerwone suche plamki ktore pekaja i krwawia. Natluszczalam, nawadnialam , robilam pklady z oliwy z oliwek. Wszystko pomagalo doslownie na 1 gora 2 dni. Wiec moje pytanie Czy moze ktos ma podobny problem? i zdradzi sekret jak z tym walczy . Pozdr Agnlok:)

 14. tarczyca.info pisze:

  Do anglok. Proponuję wizytę w Poradni Endokrynologicznej celem dokladnego omówienia Pani problemu. Prawdopodobnie będzie Pani wymagała hospitalizacji w Klinice celem ostatecznego rozpoznania przyczyn tak dużego zapotrzebowania na tyroksynę (zaburzenia wchlaniania? złe przyjmowanie leku?oporność receptorowa?) Telefon znajduje sie na stronie

 15. martkaJ24 pisze:

  Witam.Mam pytanie.Niepokoją mnie wyniki moich badań tsh ponieważ robiłam sobie wyniki rok temu i wynik byl 0,783 norma [0,27-4,2] a teraz mam wynik l69 tsh 3,710 [0,27-4,2] czy to jest dobry wynik?lekarz rodzinny stwierdził ze tak ale czy to możliwe żeby przez rok tak się podniosło?Chciałam sobie zrobić te dodatkowe badanie z tym że używam plastry antykoncepcyjne i nie wiem czy nie sfałszują wyniku.Bardzo proszę o pomoc.

 16. martkaJ24 pisze:

  dodam jeszcze ze każdy lekarz przy każdej wizycie zadaje to samo pytanie poniewaz podobno mam ja powiększoną.Poza tym mimo diety nie mogę schudnąć a wręcz tyje.Dodam również ze mój brat leczy się na te chorobę od lat.Mam 24 lata i nie długo chciałabym zacząć starać się o dziecko i boje się ze będę miała z tym problem:(

 17. tarczyca.info pisze:

  https://www.tarczyca.info/aktualnosci/podwyzszone-tsh-kobiety-ciazy/
  https://www.tarczyca.info/aktualnosci/ciaza-tarczyca/
  https://www.tarczyca.info/niedoczynnosc/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy/

  Proszę zapoznać się z artykułami. W Pani przypadku wskazana jest diagnostyka ( z uwagi na relatywnie wysokie TSH, planowaną ciążę, oraz wywiad rodzinny). Kontrola TSH, FT4, ATPO, ATG i usg tarczycy. Jeśli powtórzy się wynik TSH powyżej 2.5 to z uwagi na planowaną ciążę będzie Pani wymagała leczenia. Jednak całość można podsumować po uzyskaniu kompletu wyników i konsultacji endokrynologicznej

 18. domi pisze:

  Witam, zrobiłam ostatnio badania hormonów ze względu na wydłużone cykle miesiączkowe i policystyczne jajniki. Poziom TSH wyniósł – 10,631 norma wg laboratorium to od 0,55 do 4,00. Czy w związku z tym wynikiem warto do czasu wizyty wykonać jeszcze inne badania hormonów, np ft4? Wizyta u endokrynologa dopiero w czerwcu,a dobrze by było mieć już wszelkie potrzebne badania do tego czasu.

 19. supertzar pisze:

  Witam,
  mam problem i chciałbym uzyskać dodatkowych informacji…
  Podejrzewam u siebie nadczynność tarczycy, mam bardzo duży problem z potliwością, pocę się wszędzie i zawsze, zimą mogę chodzić porozpinany a jak zdejmę czapkę to aż z głowy paruje a lato stało się dla mnie udręką i najgorszą porą roku. Szybko się męczę, wchodzenie po schodach to dla mnie największa kara, zapowietrzam się, muszę łapać duże oddechy i cały czas jest mi duszno. Podczas wysiłku fizycznego mam uczucie jakby coś ściskało mnie za gardło, przy wietrze i słońcu łzawią mi oczy, serce bije sobie własnym rytmem, czasem bez żadnego wysiłku przyspiesza i zaraz zwalnia. Z tego co wyczytałem to są to objawy nadczynności tarczycy, ale że od tego są lekarze a nie internet to poszedłem do internsty, zrobiłem badania na tarczycę a wyniki… w normie. NIe wiem co mam dalej zrobić bo mam już tego serdecznie dosyć, zaczynam też zauważać że jest coraz gorzej a ja się coraz bardziej stresuję a im więcej się stresuję tym …wiadomo. Jakie badania mogę jeszcze zrobić żeby mieć pewność że to nie traczyca albo przeciwnie.

 20. agus93 pisze:

  Witam,
  Proszę o poradę, ponieważ wizytę mam dopiero za 2 miesiące, jednak moje samopoczucie jest tragiczne i zastanawiam się czy z moją sytuacją nie lepiej iść do lekarza prywatnie…
  Mam 21 lat i już nie mam sily zyc… Jestem notorycznie zmeczona, śpiąca, rozdrażniona, a dodatkowo mam okropne problemy z koncentracja oraz pamiecia (nawet gdy mowie ciagiem i nikt mi nie przeszkadza zapominam o czym mowilam, nie ma mowy o nauce na studia bo i tak wszystko zapominam). Moja waga równiez pozostawia wiele do zyczenia, nigdy nie mialam predyspozycji do tycia, cala moja rodzina to chudzielce, do okolo 1,5roku temu rowniez do nich nalezalam… Tyję, mimo braku zmiany nawyków żywieniowych. Dodam również, że posiadam ciągle podwyższone cisnienie, trace wlosy garsciami, jest mi zimno nawet gdy jest gorąco…
  W dniu 05.05.2014 lekarz rodzinny zlecił badanie i poziom TSH wynosil 4,16 [norma 0,27-4,2], więc dostałam skierowanie do endokrynologa, który znów zlecił badania. Były one wykonywane dokładnie tydzień później, czyli [12.05.2014] i wynosiły:
  TSH 2,53 [0,35-4,94]
  FT4 1,02 [0,7-1,48]
  anty-TPO 22,3 [0-35]
  Duża zmiana TSH zmusiła mnie do zastanowienia i ponownie wykonałam badanie (znów tydzień odstępu) :
  TSH 2,89 [ norma 0,27-4,2] [19.05.2014]

  Miałam również wykonane USG: Tarczyca niejednorodna z obszarami o obniżonej echogeniczności bez ewidentnych zmian ogniskowych. Lewy płat 16x15x49, prawy 18x15x49mm. Cieśń 4mm. Do przodu od cieśni węzły chłonne hipoechogeniczne ze szczątkowymi zatokami tłuszczowymi 6x3mm.

  Czy wyniki badan połączone z moim okropnym samopoczuciem wskazują na coś konkretnego? Poczekać na normalną wizytę, czy udać się do lekarza szybciej?
  Bardzo diziękuję z góry za odpowiedź.

 21. czexia pisze:

  Witam, bardzo proszę o opinię. Powoli przymierzam sie do planowania ciązy. Niestety z powodu braku okresu lekarz wykonał mi badanie tsh, które w wyniosło 4,3 (norma do 4,2) po dwóch tygodniach wykonałam badania ponownie, gdzie wyszło wszystko w normie tsh 2,93, FT3 – 3,14, FT4 – 1,21/ NIe wiem co mam zrobić czy robić coś dalej, czy zgłosić sie do lekarza, czy też wszystko jest ok. Bardzo dziękuję za odpowiedź

 22. Mam 18 lat w badaniu TSH wyszło że wartość odbiega od przyjętej normy ( od 0,270 do 4,200) mój wynik to 4,860. Zrobiłam usg wyszło że tarczyca jest niepowiększona objętość gruczołu 9,2ml. Echogram tarczycy obniżony, nieznacznie niejednorodny. Bez zmian ogniskowych. Przepływ naczyniowy prawidłowy. Przytarczyce niepowiększone. Węzły chłonne boczne max dług 1,3cm. Jak widać badanie usg wyszło dobrze. Stąd moje pytanie czy mam udać się do endokrynologa i zapłacić za wizytę aby dowiedzieć się ze usg jest ok i ewentualnie dostać jakieś lekarstwo. Co mam robić? Proszę o szybką odpowiedź. PS. jeśli to nie jest pilne i nie zagraża mojemu życiu mogę poczekać parę miesięcy i spróbować iść na NFZ lub zrobić dodatkowe badania. Co o tym sądzi Pan Doktor?

 23. heba pisze:

  Witam. Mam 22 lata. Obserwuję u siebie objawy zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy: nadmierna potliwość dłoni, wypadanie włosów, osłabienie, rozdrażnienie, senność na przemian z bezsennością, zaburzenia miesiączkowania, biegunki, słabe pofalowane paznokcie, łzawienie oczu. Jestem na początku diagnozowania. Dziś odebrałam wynik badania: TSH- 6,49 przy normie 0,27-4,2. Wizytę u endokrynologa mam dopiero 19.02.2015r. Czy powinnam przyspieszyć wizytę? Czy bardzo powinnam się niepokoić? W mojej bliskiej rodzinie występują 3 przypadki problemów z tarczycą, i ze strony ojca i ze strony matki (brat matki cierpiał na złośliwy nowotwór tarczycy i węzłów chłonnych, kuzynka już 2 razy miała guzki, babcia od wielu lat niedoczynność). Z góry dziękuję za radę

 24. asafi pisze:

  Witam Panie doktorze.
  Bardzo proszę o interpretację wyników i jakieś słowo w ocenie mojej przypuszczalnej niedoczynności.

  Byłam u endokrynologa pierwszy raz i oto co wiem:

  wynik USG

  w PL zmiana lito-torbielowata,bez unaczynienia.
  W dolnym biegu zmiana zaburzeń (?) struktury 7,6×9,9 o wzmożonym unaczynieniu.
  PP 4/2 *** i niestety dalej nie wiem co pisze,nie mogę się rozczytać…

  USG
  PP 1,5×1,3×4,2
  PL 1,4×1,1×4,0

  objętość całej tarczycy: 7.175 ml

  Robiłam tylko dwa badania TSH oraz FT4.

  wynik tsh to 4,840 gdzie norma to od 0,270 do 4,200
  wynik ft4 1,01 gdzie norma to od 0,70 do 1,48 czyli przeliczając na procenty będzie FT4 39.74%.

  Z cech mojego samopoczucia,zdrowia mogę wymienić:
  -umiarkowane wypadanie włosów,
  -nerwowość
  -męczliwość
  -niekiedy występujące zaparcia
  -słabsza pamięć
  -osłabiona zdolność koncentracji
  -suchość skóry,ale jedynie na nogach
  -objaw “brudnych kolan”

  Jak narazie został mi przepisany lek Euthyrox 25,który przyjmuję.

  Tak jak widać z opisu usg mam guzki (chyba tylko 2szt) na tarczycy.Co oznacza ich opis,mogą być złośliwe???
  Dostałam skierowanie na biopsję a piszę na tym skierowaniu tak:
  ” W dolnym odcinku płata lewego,zmiana o nietypowej echogeniczności i wzmożonym unaczynieniu 7x9x1,5mm”.

  Chcę iść do innego endokrynologa na konsultację,jakie wyniki badań powinnam przygotować?

  Bardzo proszę Panie Doktorze o napisanie mi czegokolwiek,co pozwoli mi poznać tą chorobę abym mogła wspólnie z lekarzem wykryć jej przyczynę albo chociaż leczyć skutki,bo w temacie tarczycy jestem poprostu zielona.Dodam,że mama chorowała na tarczyce.Co dokładnie jej dolegało nie wiem,miała jednak usuwaną tarczycę,ponieważ miała liczne torbiele i bała się,że kiedyś się przez nie udusi.

  Pozdrawiam serdecznie

  • tarczyca.info pisze:

   Podwyższone TSH, niektóre z objawow mogą sugerować rozwijającą się niedoczynność tarczycy. Wskazane uzupelnienie przeciwcial (ATPO, ATG) i jeśli już przyjmuje Pani tyroksynę doprowadzenie do normalizacji TSH. TSH przed ewentualną ciążą powinno być w okolicach 1 (1-2)

 25. barnabaaa pisze:

  Witam. Mam 29 lat. 13 stycznia miałam robione badanie TSH – wynik 4,500 (norma 0,27 – 4,200). Po tym badaniu lekarz wystawił mi kolejne skierowanie na badania krwi, które zostały wykonane 21 stycznia – TSH 7,190 (norma 0,27 – 4,200); FT3 : 3,71 (norma 2,00 – 4,40); FT4 1,23 (norma 0,93 – 1,70). Biorąc pod uwagę te wyniki oraz moje fizyczne objawy (bardzo szybka utrata wagi, zmęczenie, siwienie, łamliwość włosów, kołatanie serca i nieprawidłowy zapis w EKG) mój lekarz prowadzący skierował mnie do szpitala. Tutaj badania zostały powtórzone 30 stycznia a oto wyniki: TSH 4,328 (norma 0,550 – 4,780) FT3 4,32 (norma 2,30 – 4,20) FT4 1,62 (norma 0,89-1,76) natomiast kolejne badanie z dnia 2 lutego : TSH 3,784 (norma 0,550 – 4,780 FT3 2,90(norma 2,30 – 4,20) FT4 1,14 (norma 0,89-1,76). Przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej : 9 (norma <34). Przeciwciała przciw receptorowi TSH , 0,300 (norma <1,75). W badaniach zaobserwowano podwyższoną glikemię 6,8 (norma 3,4 – 5,5) oraz podwyższony Kortyzol (test z hamowaniem dexametazonem (prawidłowy). Miałam robione badanie usg tarczycy które nie wykryło nieprawidłowości (prawy płat tarczycy 10x10x33 lewy płat: 10x12x31 mm.. Lekarze wysunęli podejrzenie choroby Hashimoto bez wskazań w chwili obecnej do włączenia leczenia. Oczywiście w zaleceniach mam kontrolę FT4 i TSH za miesiąc. Moje pytanie brzmi czego mogę się spodziewać na kolejnej wizycie u endokrynologa? Trochę się obawiam gdyż moje samopoczucie nie uległo żadnej poprawie. Z góry bardzo dziękuje za każdą poradę.

  • tarczyca.info pisze:

   Zwraca uwagę relatywnie jak na wiek wysokie stężenie TSH przy małej objetości tarczycy i prawidłowych przeciwciałach. Oscylacje w wynikach wolnych hormonów (FT3 i FT4) wynikają raczej z interferencji, badania wykonywane w różnych laboratoriach–> to z 2 lutego jest obiektywne. Wnioski: do zrobienia ATG i decyzja o terapii tyroksyną ( z racji niektórych obawów a na pewno przy planach ciążowych)

 26. pyzzulka pisze:

  Witam. Czy z moją tarczycą jest wszystko w porządku? Występują objawy niedoczynności + lekarz rodzinny stwierdził, że jest powiększona. Zlecił badanie tsh – wynik 4,290 (norma 0,27-4,200), zaś następnie ft4 – wynik 0,98 (norma 0,7-1,48). Mam 23 lata i wstępnie zdiagnozowane pcos.

 27. alibaba pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników biopsji tarczycy, na którą po otrzymaniu USG , lekarz skierował mnie w trybie pilnym. Dodam jeszcze opis USG:Tarczyca o wym: płat prawy: 60x19x20mm; lewy 56x17x21 mm. Cieśń 2,5 mm. Echostruktura gruczołu jednorodna. W lewym płacie na pograniczu z cieśnią widoczny dobrze odgraniczony hypoechogeniczny niejednorodny guzek o wym 13×10 mm, z cechami zwyrodnienia koloidowego i torbielowatego, wzmożenie przepływu przez guzek w bad Doppler. W jego sąsiedztwie widoczne dwa normoechogeniczne słabo odgraniczone guzki o wym 4,3×3,1mm oraz 4×2,4 mm, oba z cechami zwyrodnienia koloidowego. Tchawica nieprzemieszczona, ruchomość tarczycy zachowana.
  Wynik biopsji guzka największego jest następujący: Zhemolizawana krew bez elementów nabłonkowych.
  Co to oznacza? Czy to znaczy, że to krwiak lub coś podobnego? A może badanie było niediagnostyczne? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, i z góry dziękuję:)

 28. 1karolina1981 pisze:

  Tsh w normie a objawy niedoczynTsh w normie a objawy niedoczynności

  Witam serdecznie. Mam problem. Całkiem nie dawno robilam badania tarczycy, ponieważ moja mama i siostra chorują postanowilam się przebadac. Tym bardziej że mam objawy niedoczynności tak jak moja mama. Wynik to
  Tsh 4,028 norma 0,035-4,78
  Ft4 13,63 norma 11,46-22,65
  Czuję się fatalnie od roku. Wypadają mi wlosy, jestem strasznie nerwowa, mam suchą skórę. Ważę 59kg przy wzroście 175cm. Kolatanie serca, puls 100, niskie ciśnienie. Ciągle jestem zmęczona, brakuje mi chęci do życia. Poszlam z wynikiem do lekarza rodzinnego i nic. Powiedział że wyniki są w normie, zrobił szybkie usg tarczycy ( powiedział że początek Hasimoto). I nie dał skierowana do endo. Ale ja się naprawdę czuje fatalnie. Wyniki krwi mam bardzo dobre. Proszę Was o pomoc. Czy ktoś miał podobną sytuację? Czy iść na własną rękę?

 29. karneol pisze:

  Witam,
  byłam wczoraj u lekarza, mam podwyższone TSH, górna granica wg laboratorium wynosiła 4,2 a ja miałam na swoim wyniku ponad 5, czy to już pewne że mam niedoczynność tarczycy?
  Dostałam skierowanie na FT3, FT4 ale jutro dopiero idę. I jeszcze w środę za tydzień będę szła na USG. A teraz siedzę czytam o tej chorobie i nie ukrywam, że martwię się strasznie.
  Przeraża mnie wizja brania leków przez całe życie, ciągłe badania i problemy z ewentualną ciążą.
  Czy poza tymi sprawami będzie mi to przeszkadzało w dalszym życiu?

 30. Marta11 pisze:

  Witam, lekarz internista stwierdził u mnie wole guzowate, dał skierowanie na badania i skierowanie do endokrynologa. Zrobiłam pod kontem tarczycy było tylko TSH na poziomie 3,39 czyli w normie ale mam do tego dość wysoki cholesterol 232,10. pozostałe badania takie jak morfologia, ob, próba wątrobowa w normie, cukier jako tako – przed górną granicą choć wskazało nieprawidłowa glikemię na czczo ze wskazaniem na test OGTT ( nie wykonałam jeszcze tego). Endokrynolog mnie nie przyjął bo powiedziała pani doktor, ze z takim schorzeniem można żyć do śmierci ;(. Niestety moja mama ma niedoczynność tarczycy przy której miała wysoki cholesterol. Leczenie jego poziomu odbiło się bardzo fatalnie na jej zdrowiu i dopiero po dokładnych badaniach tarczycy okazało się, ze organ ten właściwie nie funkcjonuje. Co do mnie to przytyłam, bez specjalnego objadania się, i nie mogę nadwagi zrzucić. Często dopada mnie drżenie rąk, kołatanie serca, wrażenie duszności i nudności takie jak przy wysokim stresie – mimo , iż wiem że w tym momencie nie mam czym się martwić, miewam huśtawki nastroju, czasem czuję się spuchnięta byłam u kontroli u ginekologa ale póki co pani doktor wyklucza u mnie menopauzę. dieta – nie jadam słodyczy, raczej kasze warzywa i ziemniaki z dodatkiem mięs rożnych, zupy, jogurty, owoce. Mam też kłopoty ze stawami ( czasem bolą, w stopach mam zwyrodnienia ale poziom moczanów prawidłowy co wyklucza dnę moczanową) będę chciała wykonać to badanie pod kontem cukrzycy, ale nie wiem czy z ta tarczyca do końca wszystko w porządku i czy na prawdę nie mam się czym martwić. Pani endokrynolog nie rozmawiała ze mną, rzuciła okiem na wyniki i na tym się skończyło – mogę się zarejestrować w okienku na LISTOPAD 2016r. Nie mam póki co pieniędzy aby pójść prywatnie do lekarza a chciałabym to skonsultować przed kolejnymi badaniami. Pozdrawiam, Marta

 31. Marta11 pisze:

  Witam raz jeszcze, zapomniałam dodać -mam 49 lat, a co do samopoczucia, to odczuwam również suchość skóry, aż czasem boli, i miweam problemy z koncentracją i pamięcią.

  • tarczyca.info pisze:

   https://www.tarczyca.info/jak-diagnozujemy-tarczyce/podwyzszone-stezenie-tsh/

   Warto powtórzyć TSH i skorelować wynik z aktualnym badaniem FT4. W zależności od wyniku do decyzji pozostaje uzupełnienie o badanie przeciwciał. Co do leczenia to decyzja powinna zostać podjęta po uzyskaniu kompletu badań oraz na podstawie oceny klinicznej. Podwyższony cholesterol i TSH około 3 nie są wskazaniem do leczenia tyroksyną w wieku 49 lat. U kobiety planujacej ciążę jak najbardziej należałoby wdrożyć leczenie. W Pani przypadku należy spokojnie przeanalizować wszystkie objawy oraz powtórzone wyniki. Także pod katem ewentualnej stymulacji przez TSH zmian w tarczycy. Tak więc obraz usg jest niezbędny.

 32. gosia73 pisze:

  CZY MOZLIWE JEST COFNIECIE SIE CHOROBY?
  Witam serdecznie.Mam pytanie j.w. Moje badania:
  tsh ft3 ft4 anty- anty- torbiele -mm:
  TPO TG prawy lewy
  11.2013 0,044 2,82 1,36 —- — 15*15 —
  04.2015 1,2 3,5 0,73 236,4 675,7 17*15 13*12
  10.2014 1,3 3,65 1,39 99,02 480,00 13*10 5*4
  Tarczyca normalnej budowy.Nie bylam leczona farmakologicznie ze wzgledu na antyciala. Czy rzeczywiscie w moim przypadku nie potrzebne sa leki? Mam tez obrzek limfatyczny i okolo 10kg za duzo mimo zdrowego zywienia i sportu.Waga stoi teraz w miejscu-na szczescie. Mam 42 lata. Prosze o odpowiedz.Serdecznie pozdrawiam.

 33. gosia73 pisze:

  ponownie wpisuje wyniki bo cos tu poszlo nie tak:
  11.2013 tsh-0,044 ft3-2,82 ft4-1,36 torbiel-prawa 15*15mm
  04.2014 tsh-1,2 ft3-3,5 ft4-0,73 anty-tpo : 236,4 anty-tg:675,7 torbiel prawa:17*15mm torbiel lewa :13*12
  10.2015 tsh-1,3 ft3-3,65 ft4-1,39 anty-tpo: 99,02 anty-tg :480,00
  torbiel prawa 13*10mm torbiel lewa 5*4 .

  • tarczyca.info pisze:

   Proszę umieścić normy FT4 i FT3, każde laboratorium ma inny zakres norm.

   • gosia73 pisze:

    witam serdecznie .podaje normy laboratoryjne: ft4 0,93- 1,7
    ft3 2,00-4,40. dziekuje i podrawiam.

    • tarczyca.info pisze:

     Trochę jest chaosu w tych wynikach, ale z tego co można połączyć w całość wynika, że wszystkie badania hormonalne są w normie tylko przeciwciała podwyższone. Proszę przedstawić w uporządkowanej formie wyniki z normami obok i datami badań – trudno to wszystko dopasować z kilku informacji.

     • gosia73 pisze:

      Witam ponownie i juz wpisuje . Normy laboratoryjne :TSH:0,270-4,20
      FT4 0,93-1,7 . FT3 2,00-4,40 . anty-TPO 0,00-34 . anty-TG 0,00-115.
      Pierwsze wyniki : listopad 1013 – bez antycial- TSH : 0,044 FT3: 2,82
      FT4:1,36 .Tarczyca normalnej wielkosci – na placie prawym torbiel wielkosci 15mm* 15mm. Kwiecien 2014 : TSH : 1,2 FT3 :3,5 FT4:0,73 a-TPO 236,4 a-TG 675,7 .tarczyca norm.wielkosci- torbiel plata prawego : 17mm*15mm i torbiel plata lewego 13mm*12mm. Pazdziernik 2014 : TSH:1,3 FT3: 3,65 FT4: 1,39 anty-TPO : 99,02 anty-TG : 480,00 . Torbiele : plat prawy- 13mm*10mm plat lewy: 5mm*4mm. zastosowano normy przynalezne do wieku. Jsli wyniki wracaja do normy to czy to jest chwilowe ? I co zrobic w kierunku obrzeku? Mam napieta ,,gruba skore,, – bolesnosc ciala- ciezkosc-duzy brzuch ( usg nie wykazuje zadnych zmian), morfologia i lipidogram tez sa w normie. Mam problemy z pamiecia ,koncentracja, zmeczenie. Czy to jest zwiazane z tarczyca czy Problem lezy gdzie indziej. Pozdrawiam.

    • tarczyca.info pisze:

     Jest to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy w okresie eutyreozy. Czyli nie wymaga leczenia, ale nie wyklucza rozwoju niedoczynności tarczycy w przyszłości. Szczególnie jest to istotne w przypadku planów dotyczących ciąży.

 34. Agata1986 pisze:

  Witam,
  od jakiegoś czasu niezbyt dobrze się czuję – senność, problemy z pamięcią i koncentracją, ciągłe zmęczenie, wypadanie włosów, wzrost masy ciała pomimo diety i ćwiczeń. Ktoś poradził mi żebym zrobiła badania tsh, ft3 i ft4.
  Wyniki to:
  – tsh- 2,03 (0,27-4,20)
  – ft3- 5,70 (3,10 – 6,80)
  – ft 4- 16,35 (12,00 – 22,00).
  Widzę, że wszystkie wyniki mieszczą się w normie, ale przeczytałam gdzieś, że czasem zły stosunek ft 3 do ft4, pomimo mieszczących się w normie wyników, może wskazywać na problemy z tarczycą.
  I tu moje pytanie – czy mam iść do lekarza z tymi wynikami czy dać sobie z tym spokój?

 35. tarczyca.info pisze:

  Ile ma Pani lat? Wyniki są rzeczywiście w normie, jednak TSH przekracza 2 stąd pytanie

 36. tarczyca.info pisze:

  Warto powtórzyć TSH, można od razu z przeciwciałami (ATPO i ATG) bądź dorobić przeciwciala jeśli TSH będzie rosnąć

 37. Patrycja1234 pisze:

  Witam Panie Doktorze,
  Jestem 8 miesiecy po porodzie. Od 3-4 miesiecy mam nastepujace objawy: senność, zmęczenie, czuje się jakbym miała depresję dodatkowo wypadanie włosów, problemy z pamięcią i koncentracją, uczucie zimna, przyspieszone bicie serca, duszności

  Moje pierwsze wyniki 28.05.2015
  TSH: 3,940. Norma (0,27-4,2)
  P-ciała p/peroksydazie: 13,65 norma (0-34)
  P-ciała p/tyreoglobulinie: 34,4 norma(0-115)
  Ostatnie wyniki 02.07.2015
  TSH: 4,010 norma(0,27-4,2)
  FT4: 15,36 norma(12-22)
  FT3: 5,69 norma(3,1-6,8)
  Dodam że w rodzinie występuje choroba tarczycy.
  Mam skierowanie do endpkrynologa, ale internista wyklucza tarczycę. Co o tym myśleć Panie doktorze? Objawy są uciążliwe.
  Pozdrawiam

 38. anka17 pisze:

  Witam. Proszę o pomoc w interpretacji moich wyników. Teoretycznie mieszczą się w normie, jednak bardzo niepokoją mnie objawy (które występują już od dłuższego czasu), tj. : ciągłe zmęczenie, ciągła senność, zaburzenia koncentracji i pamięci, pogorszenie stanu wzroku, bardzo silne bóle w stawach kolanowych, obniżona odporność (łapię wszystkie choroby, w trakcie jednego miesiąca potrafię leżeć w łóżku rozłożona przez chorobę 3 tygodnie, później 2 tygodnie spokoju i powtórka), problemy ze skórą (trądzik głównie na linii żuchwy i szyi), poza tym mimo diety nie jestem w stanie schudnąć. Mam 22 lata, a te wszystkie objawy skutecznie zatruwają mi życie. Moje wyniki to:
  TSH 3- generacja: 0,772 (norma od 0,34 do 5,6)
  FT3: 3,83 (norma od 2,5 – 3,9)
  FT4: 0,96 (norma od 0,61 – 1,12)
  Dodatkowo w morfologii WBC 12.1 (norma 4.0 – 10.0)
  MCH [pg] 26.6 (norma 27.0 -34.0)
  Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś badania w celu dalszej diagnozy tarczycy, czy jednak powinnam szukać przyczyny moich dolegliwości w innym miejscu?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Pozdrawiam

 39. Witam. Mam pytanie, czy nieznanczny niedobór FT4 (11,07 – norma 12,00 pmol/l) przy prawidłowym (wynik 1,78 – norma 0,27 – 4,20 ulU/ml) i prawidłowym FT3 (wynik 4,29 – norma 3,10 – 6,80 pmol/l) może być przyczyną podobnych objawów jak przy nadczynności tarczycy ? Przeciwciała ANTY TPO (wynik 5,00 – norma 35,00 IU/ml), przeciwciała ANTY TG (wynik 15,96 – norma 40,00 IU/ml) Mam 27 lat. Dzieci nie planuję. Miesiączki mam nieregularne, chociaż od kilku miesięcy się ustabilizowały. U endokrynologa nie byłam jeszcze. Proszę o jakąś poradę doktora.

 40. tarczyca.info pisze:

  Należy powtórzyć badania hormonów w innym laboratorium. 1.78 do TSH?

 41. zosia88 pisze:

  Dzień dobry. Będę bardzo wdzięczna za pomoc w zrozumieniu wyników badania.
  TSH 1,453 (norma 0,55-4,0)
  FT3 4,52 (norma 3,5-6,50)
  FT4 16,79 (norma 11,5-22,70)

  A więc w normie. Natomiast nieprawidłowości w przeciwciałach.
  Anty-TG 145,56 (norma 0-4,11)
  Anty-TPO >1000 (norma 0-5,61)

  Wykonywane wcześniej USG wykazało jedynie lekkie nieprawidłowości w tarczycy. Bez wyraźnego powiększenia. Badanie krwi wykonane kilka miesięcy później. Rozpoznanie jest dla mnie o tyle ważne ze

 42. zosia88 pisze:

  …ważne ze od wielu lat cierpię na depresję. Mam 27 lat i sporą niedowage oraz nawracające pokrzywki. Biorę leki antydepresyjne i zastanawiam się czy przy tych wynikach powinnam leczyć tarczyce czy raczej sobie odpuścić? Pozdrawiam serdecznie.

 43. tarczyca.info pisze:

  Ma Pani autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które może (ale nie musi) przejść w niedoczynność tarczycy. Jednym słowem wymaga Pani regularnego monitorowania czynności tarczycy pod kontrolą endokrynologa. Szczególnie jest to istotne w przypadku planowanej ciąży/

 44. Katia pisze:

  Dzień Dobry,

  W kwietniu tego roku zdiagnozowano u mnie nadczynnośc tarczycy. Pierwsze wyniki to:
  TSH – 0,003 ; FT 3 – 9,74; FT4 – 23,76;
  ANTY TG – 51,3; ANTY TPO 28,8
  USG tarczycy wykazało rozsiane hypoechogeniczne ogniska różnej wielkości.

  Wizyta u endokrynologa zakończona podejrzeniem choroby GB.
  Przez 3 tygodnie brałam thyrozol 20, potem 2 tygodnie 10 i znowu 20. Obecnie biorę 10.
  Po miesiacu kolejne badanie i następujące wyniki:
  Lekki spadek limfocytów: 1,10 (18,6%), TSH – 0,008; TF3 – 5,78, FT4 – 13,68
  Przecwiciała przecwiko receptorowi TSH 23,91 (norma <1).

  Czy faktycznie mam chorobę Basedowa. Jeśli tak, czy to prawda, że muszę unikać słońca ? (planuję urlop za granicą). Wizytę u lekarza mam dopiero pod koniec sierpnia. Dodam, że mam większość objawów (dreżenie rąk, uczucie gorąca, nerwowość, szybko się męczę, kołatanie serca – nie mam na szczęście wytrzeszczu). Dziękuję za odpowiedź

  • tarczyca.info pisze:

   Rozpoznanie: choroba Gravesa w okresie nadczynności w trakcie leczenia tyreostatykiem. W okresie nadczynności z uwagi na zwiększony metabolizm i nadprodukcję ciepła dodatkowe przebywanie w wyższej temperaturze powinno być unikane. To nie kwestia słońca tylko wyższej temperatury otoczenia.

 45. katee82 pisze:

  Witam
  Mam 33 lata. Od dluzszego czasu zle sie czuje, m. in. ciagle odczuwam zmeczenie i sennosc, jestem rozdrazniona, mam slabe i cienkie wlosy (wypadajace w nadmiarze), czesto nie mam sily na wykonywanie prostych czynnosci. Objawow jest znacznie wiecej. Kilka miesiecy temu wykryto u mnie w trakcie USG szyi kilka cyst wypelnionych plynem (nie mialam robionej biopsji gdyz lekaz stwierdzil ze nie ma takiej potrzeby). Ostatnie moje wyniki to:
  TSH 3 generacji 0.610 (norma 0.550 – 4,780)
  FT3 2.84 (norma 2.30 – 4.20)
  FT4 1.09 (norma 0.89 – 1.76)
  W tej chwili czekam na konsultacje z lekarze ale jesli moge prosic o pomoc w interpretacji tych wynikow bede wdzieczna.
  Dodam, ze calkiem niedawno u mojej siostry stwierdzono niedoczynnosc tarczycy i chorobe Hashimoto.

  • tarczyca.info pisze:

   Jeśli siostra ma chorobę Hashimoto to istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia choroby autoimmunologicznej u Pani (w tym choroby autoimmunologicznej tarczycy). Obecnie czynność tarczycy jest wyrównana, ale warto wykonać badanie przeciwciał (ATPO i ATG)

 46. kasiakk pisze:

  Witam,
  bardzo proszę o interpretację poniższych wyników.
  USG tarczycy: płat prawy – wymiary 22x23x55 mm, w jego obrębie widoczna zmiana guzowata, dobrze odgraniczona, okrągła, hyperechogeniczna, o średnicy 18mm, w jej obrębie widoczna zmiana hypoechogeniczna, owalna o wym.12x7x20mm, z uwidocznionym obfitym przepływem naczyniowym w CD.
  płat lewy- wymiary 16x15x45mm-jednorodny, bez uchwytnych zmian ogniskowych.
  Cieśń o szer. 5mm.
  TSH- 0,973 ulU/ml (zakres 0,49-4,67)
  FT3 – 4,55 pmol/l (zakres 2,23-5,7)
  FT4 – 14,65 pmol/l (zakres 9,14-23,81)
  ATPO – 1,40 IU/ml (zakres <35,00)

  Biopsja: rozpoznanie: Laesiones non specificae. Rozmaz zawiera krew oraz dość liczne limfocyty.
  Proszę o pomoc w interpretacji powyższych wyników. Co powinnam dalej robić, czy tarczyca wymaga leczenia? Nadmieniam, iż chciałabym zajść w ciążę, czy to nie jest przeszkodą?
  Pozdrawiam
  Kasia

  • tarczyca.info pisze:

   Każda biopsja powinna zostać opisana zgodnie z kategorią od 1 do 6. Tutaj prawdopodobnie osobie opisującej chodziło o opis: zmiana niediagnostyczna. W takim wypadku do powtórki. Ważne aby nakłucie było odpowiednio wykonane i odpowiednio zinterpretowane przez histopatologa. Opis musi być jednoznaczny, tym bardziej, że są dwie cechy ryzyka: hipoechogeniczność i zwiększony przepływ.

 47. JOAN pisze:

  Witam Serdecznie. Jestem leczona na niedoczynnosc tarczycy od 14 roku zycia. Do tego schorzenia doszlo PCOS i hiperprolaktynemia pod kontrola w tym momencie poniewaz zazywam Dostinex. Ostatnio mam problemy z wyregulowaniem tarczycy. Przez ostatnie 3 lata leczona bylam lekiem Novothyral (T3 plus T4) . Mialam duzo wiecej energii, odrosly mi wlosy i przestaly bolec mnie stawy kolanowe. Na wiosne tego roku rozpoczelam diete paleo i zaczelam duzo cwiczyc. Poczulam sie wysmienicie do pewnego momentu , w ktorym chyba przesadzilam . Mialam silny okres stresu w pracy plus rodzinne obowiazki i to razem z dieta spowodowalo, ze zaslablam. Trafilam do lekarza, ktory zrobil mi wtedy badanie krwii i stwierdzil , ze mam nadczynnosc polekowa. Moje Tsh na Novothyralu bylo ponizej normy albo w dolnych granicach normy. Na Novothyral 100/20 moje wyniki byly nastepujace:

  TSH 0,02 norma od( 0.27 do 4.2)mIU/L
  FT4 17.3 norma (od 12 do 22.00)pmol/L
  nie zbadano mi FT3 twierdzac , ze to niw ma znaczenia
  zbadano total T3 wynik 1.53 norma (1.3 do 3.1) nmol/L
  To wyniki z lutego 2015
  Mialam rowniez dobry poziom zelaza, ferrytyny oraz dobry poziom bilirubiny. Nie mialam kolatan serca ani zadnych objawow nadczynnosci. Moje cykle miesiaczkowe czasem byly nieregularne , co drugi miesiac pojawialo sie plamienie przed okresem.
  W kwietniu bedac na tej samej dawce , po nieustannych cwiczeniach zaslablam. Moja ferrytyna i zelazo byly niskie , mialam szumy w uszach , lekkie palpitacje i wydawalo mi sie ze zemdleje. Nie moglam sie rowniez koncentrowac i bylo mi duszno. Lekarz stwierdzil , ze to nadczynnosc i nic mi nie powiedzial o tym , ze moje zelazo i ferrytyna spadlo. Kazal mi zmniejszyc Novothyral a po miesiacu przejsc na Eltroxin.
  Po 6 tyg na Novothyralu 75/15 moje wyniki byly nastepujace
  Tsh 0.57
  Ft4 14.2
  Total T3 2.25
  Zaczelam mocniej sypiac , ale juz wtedy zaczely mi wypadac wlosy.
  Endokrynolog kazal mi zmienic na Eltroxin twierdzac ze bedzie mnie latwiej ustawic.
  Po pierwszych tygodniach na ELtroxinie myslalm , ze zapadam w jakis letarg. Wlosy zaczely mi wychodzic garsciami i od tego czasu na nic juz nie mialam sily. Spowolnilam, wyciszylam sie tak bardzo , ze przestalo mnie wszystko obchodzic…az do momentu kiedy zaczelam widziec przeswity na mojej glowie i spac po 12 h dziennie . Po 6 tygodniach na eltroxinie 100mcg wykonalam badania
  Wyniki :
  z lipca 2015
  Tsh 0.92
  Ft4 21,3
  Total T3 1.48, te same normy co powyzej.
  Moje pytanie brzmi. Czy to powyzsze wyniki swiadcza ze mam niedobor T3? zaczelam sie gorzej czuc, zaczely mnie bolec stawy kolanowe. Nie moge wystac w pracy 8 godzin bo czuje jakby mi ktos igly wbijal w kolana. Wlosy wychodza mi garsciami. Zaczelam ratowac sie suplementami zelaza bo znowu zaczely sie dusznosci i uczucie zimna.
  W usg moja tarczyca jest atroficzna o toalnej objetosci 3ml. nie powieksza sie przy zmianach dawki lekow. Przy Tsh 4 mdlalam i mialam bardzo silen objawy niedoczynnosci. Lekarze usiluja podniesc moje Tsh , ale wtedy zle sie czuje , pomimotego , ze moje Ft4 jest w gornej granicy normy. Mialam badane przeciwciala i nigdy nie mialm podwyzszonych.
  Juz nie wiem komu mam wierzyc . Zaufalam lekarzowi i wlosy, ktore odrastaly mi przez 3 lata na Novothyralu stracilam w przeciagu 2 miesiecy . Do tego stracilam cala energie. Nie wiem czy powinnam wrocic do poprzedniego leczenia Novothyralem, bo ogolnie wygladalm zdrowiej i mialm lepsza morfologie…czy zostac przy Eltroxinie i suplementowac zelazo, magnez , cynk oraz wit d3 , ktorej tez mam niedobor.
  Z calego serca dziekuje za rozpatrzenie mojego przypadku i z gory dziekuje za odpowiedz na moje pytania. Pozdrawiam

 48. JOAN pisze:

  Zapomnialam dodac , ze mam 34 lata. Na Eltroxinie , na ktorym obecnie jestem zaczelam miec skurcze lydek w nocy, szarpanie okiem i moja fosfataza alkaliczna jest ponizej normy. wynik33 , norma (35-129)IU/L
  Czy jest to dowod na to ze Eltroxin nie jest dobrze tolerowany przez moj organizm?
  Bardzo prosze o odpowiedz.

 49. tarczyca.info pisze:

  Każdy Pacjent jest inny. Większość Pacjentów może mieć idealnie ustawione leczenie na tyroksynie. Niektórzy lepiej sie czują na mieszance z T3 (czyli Novothyral). Każdy Pacjent dodatkowo ma pewne wartości hormonów, przy których czuje się najlepiej. I dlatego każdego Pacjenta traktujemy indywidualnie. Trudno w obrębie postu odnieść się do Pani Przypadku. Najlepiej byłoby porozmawiać w trakcie konsultacji endokrynologicznej i przeanalizować wszystko to co Pani opisała.

 50. MartaZ pisze:

  Witam,

  Mam 30 lat. Niecałe 2 lata temu urodziłam dziecko, a od kilku miesięcy zaczęły u mnie występować niepokojące obawy:
  – duże zmęczenie, nadmierna senność (chociaż właściwie jest to bardziej utrata świadomości)
  – wzrost wagi mimo dużej aktywności fizycznej i diety
  – nerwowość
  – zaburzenia koncentracji i pamięci
  – bardzo sucha skóra
  – znaczące wypadanie włosów
  Lekarz pierwszego kontaktu skierował mnie na badania. Poniżej normy są:
  – Neutrofile 2,37 tys/µl norma: 2,50-7,00
  – Eozynofile 0,08 tys/µl norma: 0,10-0,50
  – Żelazo 52,4 µg/dl norma: 60,0-180,0

  Niski jest też poziom THS:
  TSH 0,38 µIU/ml norma: 0,340-5,600

  Pozostałe wskaźniki są w normie:
  FT4 0,81 ng/dl norma: 0,61-1,12
  anty-TPO 0,3 IU/ml
  anty-TG 0,1 IU/ml

  Czy takie wyniki mogą wskazywać na problemy z tarczycą? Cukrzycę już wykluczyłam.

 51. jolantaS. pisze:

  Dzień dobry!Uprzejmie poproszę o interpretację wyników laboratoryjnych oraz USH..:
  TSH trzeciej generacji ultraczułe 7,518 (norma 0,550-4,780)
  P/c przeciw tyreoglobulinie (A-TG) 334,9 (norma <60)
  P/c przeciw peroksydazie tarczycy (A-TPO) 1300 (<60,0)
  usg:tarczyca powiększona prawy płat 65x22x25mm lewy 57x19x23mm, cieśń grub. 7mm, obj. 29ml, obrysy płatów nierówne, miąższ gruczołowy o niejednorodnie obniżonej echogenniczności, o wzmożonym unaczynnieniu, odczynowe węzły chłonne poniżej dolnych biegunów płatów, zdaje sobie sprawę że wyniki nie są dobre i przyznam się że jestem zaniepokojona. Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

 52. jolantaS. pisze:

  Dodam jeszcze, że mam 39 lat i mama chorowała również na tarczycę.

 53. aska pisze:

  Witam. Mam 23 lata. Rok po porodzie zaczełam się źle czuc, szybkie męczenie, pocenie, napady duszności, zimna skóra, suchość skóry z rąk sie sypie strasznie. Lokcie i kostki sa suche i takie szorstkie. tyje mimo diety. zrobiłam badania TSH 3-cia generacja 3,541 ( zakres 0,55-4,00) FT3 5,35 (zakres 3,5-6,50) FT4 14,33 (zakres 11,5-22,70). lekarz rodzinny stwierdził że wyniki sa w normie i niema sensu dalej drążyć tematu. Proszę o pomoc.

 54. patrycjja pisze:

  Witam! trafiłam tutaj przez przypadek po tym jak zostałam zbyta przez swoją lekarkę rodzinną.
  Wydaje mi się, że mogę mieć problemy z tarczycą, chociaż wyniki mam w normie. Moje babcie chorowały, w tym pojawiają się takie choroby jak wymieniane w artykule tj zapalenie stawów i nieszczęsna tarczyca. Jedna z babć miała wycinaną, jednak już nie jestem w stanie zweryfikować z jakiego powodu. Teraz sama widzę u siebie dużo niepokojących symptomów. Zmęczenie, ospałość, bolesne i obfite meisiączki, plamienia przed nimi, problemy z trądzikiem na lini żuchwy, wypadające włosy ,problemy z paznokciami, ciężko gubione kg,problemy z dziąsłami i wiele więcej. Wszystko zaczęło się po poronieniu w 2012 roku, którego przyczyny nie odnaleziono. Aktualnie mam 25lat i to moje pierwsze badanie hormonu tarczycy.
  Wyniki są następujące:

  TSH 3-cia generacja (ICD-9: L69)
  Wynik w surowicy 2,636 μIU/ml 0,55 4,00

  FT3 (ICD-9: O55)
  Wynik w surowicy 5,25 pmol/l 3,5 6,50

  FT4 (ICD-9: O69)
  Wynik w surowicy 12,30 pmol/l 11,5 22,70

  Procentowo wyniki wyglądają tak:

  FT4 7.14% [ wynik 12.3, norma (11.5 – 22.7)]
  FT3 58.33% [ wynik 5.25, norma (3.5 – 6.5)]

  Jestem w kropce, bo dziś lekarz rodzinny odmówił mi skierowania do endokrynologa, a nie chcę bez potrzeby umawiać się na wizytę prywatną stądmoja prośba o pomoc. Ewidentnie czuję, że coś jest nie tak.
  Na koniec dodam, że 1,5 roku temu urodziłam dziecko po ciąży na podtrzymaniu.

 55. wuu99 pisze:

  witajcie
  proszę o porade i pomoc.tsh 0.89 niby w normie ale ginekolog stwierdził ze objawy jakie posiadam mogą swiadczyc o chorobie tarczycy.od lat borykam się z hormonami,nie mogłam zajść w ciaże przez 4 lata starania nieregularne miesiączki bolesne długotrwale obfite zbieranie się wody w organizmie,mega problemy z tyciem,od jakiegoś czasu nasilily się już te wszystkie objawy a od porodu minelo 11 lat….problemy skorne,potliwosc,sennosc zmeczenie sucha skura łamliwe paznokcie wypadające kruche wlosy i TYCIE!!!! potrafie w ciągu tyg przytyć 3kg chociaż i ruch jest i jedzenie zdrowe.po ost wizycie u endokrynologa a w sumie chyab u pseudo lekarza zostało mi powiedziale na 3 min wizycie ze nic mi nie jest i wynik jest w normie
  PROSZĘ O POMOC JUZ NIE WIEM CO ROBIC

 56. AnnaBP pisze:

  Witam , proszę ocenić moje wyniki tarczycy:

  FT4 43.64% [ wynik 1.28, norma (0.8 – 1.9)]pmol/l

  FT3 12.33% [ wynik 3.87, norma (3.5 – 6.5)pmol/l
  Tsh 4,013 (0,55-4,0)qlu/ml

 57. tarczyca.info pisze:

  jak wyżej, do uzupełnienia są w/w badania

 58. nalia91 pisze:

  Panie doktorze, jakiś czas temu robiłam badania TSH u wyszło ono 3,1

  Ostatnio je powtórzyłam i wykonałam również USG tarczycy:
  TSH: 2,925 uU/ml (0,34-4,94)
  wolna trijodotyronina 4,37pmol/l / 56% (2,63-5,7)
  wolna tyroksyna 13,04 pmol/l / 40% (9,01-19,05)
  przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej <3,0 IU/ml (<5,61)
  preciwciała przeciwko tyreglobulinie <3,0 IU/I (<4,11)

  USG:

  tarczyca położona w miejscu typowym, dolnymi biegunami nie schodząca poza wcięcie jarzmowe mostka.
  Echo-struktura miąższu jednorodna, prawidłowa.
  Zmian ogniskowych nie stwierdzono.
  Nie ma cech wzmożonego przepływu miąższowego.
  Wymiary płatów:
  lewy 29x13x11mm, v=2,2cm3
  prawy 30x12x11mm v=2,1cm3
  cieśń szerokości do 4mm
  W otoczeniu bez cech limfadenopatii.

  O czym mogą świadczyć powyższe wyniki?

 59. gosiazwolenik pisze:

  Witam. Podejrzewam u siebie problemy z tarczyca ale lekarze twierdzą że wyniki mam w normie i moja tarczyca jest mała i jakoś sobie jeszcze radzi z produkcją hormonów i zalecają obserwacje. Czyli mam czekać aż tarczyca przestanie sobie radzić?! Chciałabym nie doprowadzić do takiej sytuacji. Usg tarczycy wykazało zmiany o charakterzevtorbieli koloidowych średnicy do 3.6 mm Objętość tarczycy 7ml Prawy płat 9x15x48.5 mm Lewy płat 12x13x43 mm Ciesn 1.7 mm Wyniki krwi: TSH 1.16 Min/L (norma 0.27-4.2) free T4 13.9 pool/L (norma12.0-22.0) total T4 75 (norma 59-154) free T3 5.3 (norma3.1-6.8) Thyroglobulin antibody 26.3 IU/ml (0-115) Thyroid peroxidase antibody 11.2 IU/ml (0-34) objawy takie jak zmęczenie, uczucie zimna,problemy z koncentracja. Miesiączki w miarę regularne co 25-29 dni dość bolesne. Czy może to być początek choroby tarczycy?

 60. tarczyca.info pisze:

  Poza drobnymi zmianami w tarczycy nie ma tu niczego niepokojącego. Tak więc zgodnie z opinią w/w lekarzy nie ma powodu do jakiegokolwiek leczenia tarczycy. Wskazana jest okresowa kontrola.

 61. rymarczyk pisze:

  Dzień dobry, proszę o odczytaniu wyniku TSH -Tyreotropina 5,560 FT4 13,46 FT3 5,13-czy mam zacząć martwić?
  Dziękuje za odpowiedz.

 62. nadia pisze:

  Witam mam pewien problem i nie wiem z czego moeze wynikać
  Przed miesiączką pojawiaja sie obrzęki. Wiem ze moze to byc zbieranie sie w organizmmie wody ale te obrzeki sa zbyt duze i nie ustępują w momencie pojawienia sie krwawienia.
  Puchnie mi twarz rozlane policzki az do brody i dolna warga oraz koniuszek nosa. Oprocz tego palce u rak i cale nogi az po uda. W tym razem podczas jednej nocy( dzien wczesniej wszystko wygladalo normalnie) spuchlam tak ze moja waga wzrosla o 2-3 kg!
  Mam 17 lat i jestem szczupłą osoba natomiast te obrzeki sa tak rozlegle ze zmieniaj mi rysy twarzy.
  Po skonczeniu miesiaczki obrzeki ustepuja do trzech dwoch dni
  Prosze o pomoc

 63. mulina pisze:

  Witam.
  Jak zinterpretować następujące wyniki badań:
  TSH 1,5412 (norma 0,35- 4,94)
  FT3 3,78 (norma 1,71-3,71)
  FT4 1,03 (norma 0,7- 1,48)
  Przeciwciała w dolna granica normy

  TSH badane 5 lat wcześniej:
  2,59 (norma 0,4-4,0)

 64. bogna pisze:

  WITAM WYKRYTO U MNIE DWA GUZKI ECHOGENNE WIELKOSCI 4 NA 3 MILIMETRY WYNIKI TARCZYCY WSZYSTKIE W NORMIE BYLAM U LEKARZA ENDOKRYNOLOGA I ZAPISAL MI EUTYROX 25 CZY JA MUSZE GO BRAC CZY GUZKI PO TYM SIE NIE POWIEKSZĄ I CZY JEST RYZYKO ZE TEN HORMON BEDE MUSIALA BRAC POZNIEJ W WIEKSZYCH DAWKACH POWIEM SZCZERZE ZE NIE ZA BARDZO SIE PO NIM CZUJE PROSZE O PORADE

  • tarczyca.info pisze:

   Trudno odpowiedzieć na pytanie mając taką ilość informacji. Z pewnością podanie tyroksyny nie spowoduje zwiększenia zmian w tarczycy. Poza tym zmiany są bardzo małe, co nie jest wskazaniem do terapii. Być może lekarz prowadzący znalazł inne wskazania. ale na podstawie podanych informacji nie można tego potwierdzić

 65. haszi.oto pisze:

  Witam , mam 43 lata proszę o interpretację wyników, TSH – 1.73, Glukoza w surowicy – 89, FT3- 3,33, FT4 – 1,25, Cholesterol- 185, Anty TPO – 272,0, USG Tarczycy Płat prawy 14x14x29 mm, Płat lewy 12x10x27 mm, Tarczyca o niejednorodnej nieco obniżonej echostrukturze . W obu płatach widoczne bardzo liczne obszary hipoechogenne wielkości do 4×2 mm. Ponadto poniżej dolnego bieguna lewego płata tarczycy, widoczne są pojedyńcze owalne struktury wielkości do 6×2 mm , najpewniej o charakterze węzłów chłonnych. Kilka węzłów chłonnych o odczynowym charakterze, widocznych wzdłuż dużych naczyń szyjnych wielkości do 14×6 mm w prawym kącie żuchwy z zachowaną wnęką tłuszczową. Do tego mam nieregularne , obfite miesiączki, nocne poty, bóle stawów w dłoniach, ospałość , napady złości, słaba pamięć. Będę bardzo wdzięczna za poradę. Elżbieta

 66. haszi.oto pisze:

  Witam, byłam dzisiaj u lekarza internisty z wynikami, stwierdził że mam Haszimoto i przepisał mi Euthyrox N 25 , a gdy spytałam go o skierowanie do poradni Endokrynologicznej powiedział że specjalista przepisze mi to samo i mam się nie martwić, czy rzeczywiście tak jest ? Iść prywatnie ? Nie brać tych leków ? Elżbieta

  • tarczyca.info pisze:

   Trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Jeśli lekarz internista wykonał wszystkie niezbędne badania i będzie odpowiednio monitorowal prowadzone leczenie to nic nie stoi na przeszkodzie. Pytanie czy takie badania zostały wykonane?

   • haszi.oto pisze:

    Witam, tak badania wszystkie są zrobione przedstawiałam je powyżej. Ale mam wątpliwości bo pan odpisał mi że mam tu cytuje – podwyższone stężenie ATPO i obraz usg wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy w okresie eutyrozy, czyli że hormony są w normie ? Eutyrox N 25 mam brać czy nie ? Z góry dziękuję Elżbieta

 67. Aleera89 pisze:

  Witam. Mogę prosić o pomoc w interpretowaniu wyników? Wiem, że powinnam udać się z tym do endokrynologa, ale wiemy jakie są kolejki a ja się denerwuję. Mam 26 lat, świeże wyniki: tsh3 mam 4,100 (0,270-4,200) FT4 15,630 (12,000 – 22,000), ft3 5,81 (3,13-6,76)

 68. Renatam pisze:

  Witam
  Proszę o interpretację objawów i wyników.
  Mam 44 lata i od kilku miesięcy utrudniające życie objawy.
  Zrobiłam badania: tsh 2,63 (norma 0,27-4,2)
  ft4 2,92 (norma 2-4,4)
  ft3 1,13 (norma 0,93-1,7)
  anty-tpo 49,83 (norma 0-34)
  anty-tg 54,81 (norma 0-115)
  estradiol 521,4
  prolaktyna 280 (norma 102-496)
  Teoretycznie więc poziom hormonów tarczycy w normie, podwyższony estradiol i przeciwciała. Ginekolog stwierdził na usg torbiel pęcherzykową i dostałam mastodynon + kontrola za 3 miesiące.
  Co skłoniło mnie do badań tarczycowych:
  – szybka męczliwość, mimo, że do niedawna nie było problemem bieganie po 10 km dziennie. Teraz nie przebiegnę 2.
  -niskie ciśnienie
  -senność
  -bardzo duże odczuwanie zimna
  -przybieranie na wadze mimo diety i codziennych ćwiczeń
  -duże obrzęki, zatrzymywanie wody
  -rozdrażnienie
  -obniżone libido
  -sucha skóra, wypadanie włosów, uczucie “piasku” pod powiekami.
  -ból piersi niezależny od cyklu – utrzymuje się od co najmniej 3 miesięcy. Badania obrazowe nie wykazują żadnych zmian. Ginekolog twierdzi, że to podwyższony poziom estrogenów.
  Na razie tylko wizyta u ginekologa – twierdzi, że poziom hormonów tarczycy jest ok, a estrogeny to wynik (małej) trobieli pęcherzykowej, która zniknie za 2-3 miesiące i mam się nie przejmować i łykać mastosynon.
  Proszę o wskazówki czy mam temat tarczycy drązyć dalej. Nadmienię tylko, że w rodzinie ojciec miał niedoczynnośc tarczycy i był z tego powodu operowany (guzki).
  Jestem nosicielem WZW typu B. Wyniki badań pod kątem wątroby do zeszłego roku były w normie.
  Czy wzrost estrogenów może mieć powiązanie z tarczycą?

  Z góry dziękuję
  Renata

 69. ona28 pisze:

  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badań.
  Mam 28 lat i od jakiegoś czasu bardzo źle się czuje,
  Jestem ciągle zmęczona i ostatnio kilka razy zasłania
  Na dodatek ciągle tyje. Jem regularnie co 3 godziny
  ostatni posiłek kolo 18:00 słodyczy unikam.
  Zrobiłam badania tarsczycy:
  TSH 2,480 qlU/ml
  FT4 1,00 ng/dl
  FT3 2,480 pg/ml
  ATG 25,4 IU/ml
  ATP 1,8 IU/mL

 70. andzia199235 pisze:

  Witam proszę o pomoc w interpretacji wyników mam 23 lata
  TSH 5, 440
  fT4 1,53
  fT3 4,07

 71. andzia199235 pisze:

  dodam jeszcze ze
  HDW 2,16 O CZYM MOZE TO SWIADCZYC

 72. tarczyca.info pisze:

  Może to być początek niedoczynności tarczycy, ale wymaga diagnostyki uzupełniającej

 73. Agnes pisze:

  Witam. Kobieta, 32 lata. Proszę o interpretację wyników.
  TSH 1,784 ulU/ml (0,55-4,00)
  FT3 5,21 pmol/l (3,5-6,50)
  FT4 16,88 pmol/l (11,5-22,70)
  Dodam jeszcze,ze strasznie wypadają mi włosy, szybko męczę się przy najmniejszym wysiłku, bolą mnie stawy,zdarza się, że przez dwa,trzy tygodnie utrzymuje się u mnie stan podgoraczkowy,wole jest guzowate. Z góry dziękuję za odpowiedź.

 74. Kasia24 pisze:

  Witam! Mam 41 lat, jestem kobietą. Wole tarczycy mam powiększone od zawsze. ostatnio robiłam badania i proszę o opinię na ich temat:
  TSH -1,47 (norma 0,27-4,20)
  FT4 – 1,000 (norma 0,932-1,710)
  anty-TPO -39,56 (norma 0,00-34,00)
  FT3 -3,82 (norma 2,000-4,400)
  Dodam, że ostatnio źle się czuję: zawroty głowy, uderzenia gorąca, przyśpieszone bicie serca, nerwowość, jestem senna, szybko się męczę. Proszę o opinię czy to samopoczucie może mieć związek z wynikami tarczycy

 75. Kasia24 pisze:

  Dodam, że wykryto u mnie (usg) dwa guzki i mam mieć zrobioną biopsję. te guzki to “nic nowego” (w znaczeniu przestarzałe) jak stwierdził lekarz. Co to może znaczyć?

 76. monislaw1 pisze:

  Witam. Właśnie odebrałam wyniki z tarczycy. Postanowiłam zrobić sobie te badania ponieważ bardzo przytyłam w krótkim czasie. Jestem senna. Wiecznie zmeczona. Nie działają żadne diety odchudzające. Myslalam ze się “zapuscilam” i stosowałam różne diety bez efektu żadnego. A tyje coraz bardziej. Mam wrazenie ze jestem opuchnieta. Koleżanka mi doradził żebym przebadala sobie tarczyce. Wyniki są nastepujace:
  Tsh 8.40
  Ft3 6.23
  Ft4 14.38
  Dodam że mam 30 lat

 77. Marta.. pisze:

  Witam,
  Chciałam zapytać czy mój 5 letni brak okresu może byc spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Wyniki które odebrałam tydzień temu to TSH-3.76 . USG Jajników ok. 4 lata temu tsh wynosiło 2.35 . niby wszystko ok (przynajmniej tak mowili lekarze) ale okresu jak nie bylo tak nie ma. Dodam że mam 26 lat i w przyszłości chciałabym mieć dzieci…a w tej sytuacji mam straszne obawy.

 78. tarczyca.info pisze:

  Wymaga Pani pilnej konsultacji endokrynologicznej i diagnostyki. Nie była Pani z tego powodu przez te 5 lat u endokrynologa???

  • Marta.. pisze:

   Szczerze mówiąc nie. Zraziłam się do lekarzy gdyż 7 lat wcześniej starałam się to leczyć a ginekolodzy na których trafiałam odsyłali mnie do tabletek anty( zażywałam 2 lata) dzięki którym fakt faktem miesiączkowałam ale przypłaciłam to wzrostem wagi + 30 kg. i teraz dzięki temu z wagi 56 warze 86 kg przy wzroście 160cm. A badania na których się opierali to usg. Żaden nie zasugerował badania krwi , konsultacji endokrynologicznej. Wiem że zbyt długo zwlekałam, i stąd też moje pytanie czy w najgorszym wypadku jest jakakolwiek szansa na wyzdrowienie?? Wizytę endokrynologiczna mam dopiero w przyszłą środę a jutro idę zbadać FT4. Czy na pierwsza wizytę potrzebne są jeszcze jakieś konkretne badania ??
   Dziękuje Bardzo za Odpowiedz.
   Pozdrawiam

 79. Marta.. pisze:

  Szczerze mówiąc nie. Zraziłam się do lekarzy gdyż 7 lat wcześniej starałam się to leczyć a ginekolodzy na których trafiałam odsyłali mnie do tabletek anty( zażywałam 2 lata) dzięki którym fakt faktem miesiączkowałam ale przypłaciłam to wzrostem wagi + 30 kg. i teraz dzięki temu z wagi 56 warze 86 kg przy wzroście 160cm. A badania na których się opierali to usg. Żaden nie zasugerował badania krwi , konsultacji endokrynologicznej. Wiem że zbyt długo zwlekałam, i stąd też moje pytanie czy w najgorszym wypadku jest jakakolwiek szansa na wyzdrowienie?? Wizytę endokrynologiczna mam dopiero w przyszłą środę a jutro idę zbadać FT4. Czy na pierwsza wizytę potrzebne są jeszcze jakieś konkretne badania ??
  Dziękuje Bardzo za Odpowiedz.
  Pozdrawiam

 80. zeemnyak pisze:

  Witam,

  Chciałabym zasięgnąć opinii nt. mojego poziomu TSH, który wynosi 3,28. Według normy na druku mieszczę się w normie. Jednak niedawno miałam zajęcia z endokrynologii, na których omawiany był temat wyników badań – norma jest różna w zależności od wieku, a ta podawana na drukach jest jedynie ich średnią, i jak to student medycyny, od razu zauważyłam analogię do swojej sytuacji 😛 Mam 22 lata, w historii rodziny choroby tarczycy (mama i babcia od strony mamy). Obecnie jestem ospała, nie mam energii, mocno przytyłam bez powodu (<10kg przez pół roku) oraz leczę się od kilku lat psychiatrycznie (depresja, nerwica).

  Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
  Pozdrawiam

  • tarczyca.info pisze:

   Tak, jak na 22 lata TSH jest relatywnie wysokie. Warto dalej diagnozować, tym bardziej że są objawy

   • zeemnyak pisze:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

    Mam jeszcze jedno pytanie. Tym razem znalazłam powiązanie pokrzywki z “chorą” tarczycą. Mniej więcej od listopada męczę się właśnie z ostrym jej przebiegiem. Na jednych zajęciach klinicznych, doktor je prowadzący sam dał mi zastrzyk antyhistaminowy, bo podobno pod wpływem ciepła wyglądałam coraz gorzej. Po pierwszej wizycie u lekarza rodzinnego dostałam leki przeciwalergiczne (Loratadyna Galena) i skierowanie na badania krwi. Nie dały one odpowiedzi, co do przyczyny, wszystko w normie poza lekko obniżonym hematokrytem, eozynofilami i bazofilami. Leki natomiast przez chwilę przyniosły ulgę. Na kolejnej wizycie dostałam skierowanie do alergologa i kolejne opakowanie Loratadyny, którą biorę 2 razy dziennie. Niestety, całkowicie przestała działać. Nigdy nie byłam alergiczką, ani niczego nie zmieniałam w swojej diecie, proszkach itp. Obecnie czekam na wizytę w lutym i tak się męczę z tym… Po Pańskiej odpowiedzi, w desperacji poszperałam w internecie, czy te dwie sprawy mogą mieć związek. Znalazłam artykuł na ten temat, ale nie wiem, czy nie nakręciłam się po prostu.

    Dziękuję za poświęcony mi czas 🙂

 81. tygrysek pisze:

  Dzień dobry. Pisze z zapytaniem o zinterpretowanie wyników tsh i FT4
  Mam 21 lat.od 12 lat leczę się na tarczyce, stwierdzono hashimoto.
  Jestem 3 miesiące po porodzie. I mam objawy takie jak:uczucie zimna, zaburzenia koncentracji, senność, zaparcia oraz źle samopoczucie i depresyjne zmiany nastroju. Wyniki FT4 to : 14.94 a TSH 0.031

 82. annaw pisze:

  Dzień dobry, proszę o interpretację moich wyników. Mam 41 lat, choruję na dwie inne choroby autoimmunologiczne (skóry i stawów).
  Glukoza 82, cholesterol 227, OB w normie
  TSH – 1,584 (0,350-4,780)
  FT3 – 4,68 (3,53-6,45)
  FT4 – 15,39 (11,46-22,65)
  P/c ATG – 261,3 (0,00-60,00)
  P/c ATPO – 60,9 (0-60)

  Dziękuję serdecznie z góry za poświęcony czas,
  pozdrawiam, Ania

 83. Anka2706 pisze:

  dzień dobry czy moge prosić o interpretacje wyników:

  TSH 1,87 (0,25-5,0)
  FT4 11,78 (9,00-20,00)
  FT3 4,40 (4,0-8,3)

  w nawiasach podałam normy wyników badań laboratoryjnych które mam napisane. z góry dziękuje Ania

 84. xcarolinex pisze:

  Witam, miesiąc temu zrobiłam badanie TSH i wyszło 6,77, dostałam skierowanie do endokrynologa, który zlecił mi jeszcze raz TSH, ATPO, ATG, usg tarczycy oraz FT4. Odebrałam dziś wyniki TSH i przeciwciał, są one następujące
  TSH 3,784 (0,55-4,0)
  ATG 1,26 (0-4,11)
  ATPO 0,12 (0-5,61)
  USG i FT4 jeszcze przede mną. Mam wiele objawów niedoczynności, do tego w mojej rodzinie występuje to schorzenie. Czy dzisiejsze wyniki sugerują, że wszystko jest w porządku? Dodam, że jestem młodą kobietą, która w niedalekiej przyszłości planuje założenie rodziny.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 85. tarczyca.info pisze:

  TSH ma tendencję do oscylowania przy górnej granicy normy. Przy prawidłowym ATPO i ATG prawdopodobnie okaże się, że ma Pani małą tarczycę w usg. Przed ciążą prawdopodobnie będzie Pani wymagała leczenia tyroksyną. Przydałoby się FT4

 86. Mikos pisze:

  Witam!
  Mam 24 lata i występują u mnie objawy sugerujące nadczynność tarczycy
  wyniki moich badan:
  TSH 3,463 [0,550-4,780]
  FT3 6,58 [3,50-6,50]
  FT4 20,33 [11,5-22,7]
  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników

 87. madzia1234517 pisze:

  Witam!
  Mam na imie Magdalena mam 26 lat, jestem 5 lat po porodzie,,,,
  całe życie myślałam ze ze mna wszystko ok
  gdy byłam na usg piersi, pan doktor zbadał mi przy okazji tarczycę, i wtedy okazalo się że od urodzenia posiadam tylko jeden płat tarczycy, kazał mi wtedy zrobić badanie TSH
  wyniki na dzień 01.06.2015 to było 1,410 norma ulU/ml 0,55-4,78
  mógłby mi ktoś to zintepretować?? ponieważ na wizytę u endokrynologa czekam już prawie rok czasu…
  A coraz gorzej się czuję, trochę mi wstyd ale nawet zaczeła mi rosnąć broda 🙁 mam coraz bardziej męski glos, i megaaa chrypkę

  proszę bardzo o odpowiedz, endokrynolog dopiero w środk marca

 88. Kaja192 pisze:

  Witam, około dwa tygodnie temu zrobiłam badania z których wyszło ,że wartość TSH to 0,012. w tym tygodniu zrobiłam jeszcze inne badania i FT4 wyszło 1,29, FT3 3,65 a ANTY TPO 35,20. Od miesiąca mam stany podgoraczkowe od 37,2 do 38 stopni, bardzo zle się czuję, nudności bóle brzucha, drżenie rąk, bóle głowy, zmęczenie i utrata masy ciała. Dodam jeszcze że od początku grudnia brałam 3 rodzaje antybiotyków, z powodu opryszczkowego zapalenia gardła oraz zapalenia zatok i zapaleni aucha. Ostatniego antybiotyku ( ceroxim) nie wzięłam do końca poniewaz wystąpiły skutki uboczne. Chciałam zapytać czy obnizone tsh i obecne samopoczucie moze wynikac z zaburzeń tarczycy czy może byc skutkiem chrób i wielu leków przyjmowanych w ostatnim czasie. Pozdrawiam

 89. olinka pisze:

  Witam,
  Od 5 lat leczę się na niedoczynność tarczycy w dodatku mam stwierdzoną chorobę Hashimoto. W związku, iż planuję ciążę przyjmuję zwiększoną dawkę leku Euthyrox 112. W dniu 11.01.2016 zrobiłam badania:
  TSH 0,5444 [zakres: 0,3500-4,9400]
  FT4 1,64 [ zakres: 0,70-1,48]

  Czy przez dużą dawkę leku mam nadczynność?
  Pozdrawiam

 90. stokrotka pisze:

  Zrobiłam usg tarczycy, czy tylko po tym można stwierdzić czy mam problem z tarczycą?

  Tarczyca: dwupłatowa, w typowej lokalizacji, o wymiarach płatów:
  prawy: 18x15x45 mm.
  lewy: 17x13x40 mm.
  Węzina: 4mm.
  Echogeniczność miąższu prawego oraz lewego płata niejednorodna, w widocznymi obszarami hipoechogeniznymi, szczególnie przy brzusznych powierzchniach, sugerujących nacieki limfocytarne, silniejsze odbicia z podścieliska- obraz może przemawiać za procesem zapalnym na tle immunogennym- w diagnostyce laboratoryjnej- poziom p.ciał.
  Zmian ogniskowych i zwapnień nie uwidoczniono.
  Perfuzja niewzmożona. Węzły chłonne na szyi: niepowiększone.

 91. Jutka92 pisze:

  Witam.
  Mam 24 lata i od roku czasu zmagam się z dość wstydliwym problemem jakim jest nadpotliwość pach. Próbowałam już dosłownie wszystkich sposobów łącznie z antyperspirantami, blokerami dostępnymi na polskim rynku jak i zagranicznym, niestety bezskutecznie. Na jakimś forum przeczytałam o tym, że ta nadpotliwość może mieć coś wspólnego z tarczycą. Jestem po ciąży obumarłej, oczywiście nie szukano przyczyny bo to był pierwszy raz. Jutro wybieram się do lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania krwi, moczu i oczywiście hormonalne. Jestem do tego stopnia zdesperowana, że modle się by to była chora tarczyca bo nigdy wcześniej nie miałam problemu z nadpotliwością a tu od roku męczę się i szukam konkretnej przyczyny. Na wszelki wypadek, gdyby moje przypuszczenia się sprawdziły bardzo proszę o odpowiedź czy ktoś z was przechodził podobny problem i przede wszystkim czy leki pozwoliły go wyeliminować ?

 92. zelcio1 pisze:

  Witam prosze o interpretacje wynikow:
  Tsh 4.380 normy ( 0350 do 4.940)
  Ft3 3.13 normy ( 1.71 do 3.71)
  Ft4 090 normy (0.70 do 1.48)
  Anty tg 2.36 normy ( 0.00 do 4.11)
  Anty TPO 0.24 normy (0.00 do 5.61)

  Tester firmy ABBOT APARAT ARCHITECT

  WIEK 25 LAT MĘŻCZYZNA

 93. Gosia77 pisze:

  Witam serdecznie,
  Mam 38 lat, rodziłam 3 razy, ostatnio w marcu 2014. Nie planuję więcej dzieci. W ostatniej ciąży, bo kilka lat temu jeszcze tego tak nie kontrolowano więc nie wiem jak było, miałam wyższe TSH, badane hormony tarczycy i aTPO i byłam pod opieką endokrynologa (do porodu miałam Euthyrox – 50 5x, 75 2x na tydz).
  Po ciąży Maj 2014 TSH 2,01 (norm 0,250-5,000 uUl/ml)
  Czerwiec 2015 TSH 2,4
  Styczeń 2016 TSH 2,9

  Jak widać TSH ma tendencję zwyżkową. Badanie zrobiłam bo czuję się przemęczona (a jestem przecież w sile wieku), a cykle miesięczne mam krótkie (kiedyś 30 dni, teraz pierwsze znaki bywają w 26 dc), ciężko mi obserwować dni płodne, mało śluzu – sprzeczne dane do wykresów, mam zmienne nastroje i ciężko ze mną wytrzymać ;/ Lekarz ginekolog przepisała mi cyclodynon i wiesiołka, magneB6 na 3 miesiące ale nie ma spektakularnych zmian w przebiegu cyklu. Sugerowała dalsze badania i wspominała, że mogę chorować autoimmunologicznie.

  Dodam, że naturalnie planujemy rodzinę i badanie cyklu jest dla mnie istotne – widzę zmiany od mniej więcej roku (mieliśmy stresową rodzinną sytuację, czy ten stres dołożył swoje?)

  Zanim udam się na wizytę do endokrynologa chciałam zapytać jakie mam zrobić badania, aby lekarz mógł coś zauważyć ? ATPO? FT3 i FT4? Usg tarczycy? Ostanie usg tarczycy w 2014, które zrobił mi lekarz przy okazji usg piersi, nic nie wykazały.

  Bardzo dziękuję za rady

 94. Pawel83 pisze:

  witam
  proszę o interpretację wyników
  TSH (s) 1,92 uU/ml norma 0,27 – 4,2
  fT3 2,21 pg/ml norma 2,6 – 5,1
  fT4 0,57 ng/dl norma 0,8 – 1,7

 95. magkaczmar pisze:

  Witam, mam prośbę o interpretację wyników. Mam 30 lat. Zrobiłam ostatnio badania na TSH i FT4, gdyż zaczęły mi wypadać włosy oraz cały czas czułam, ze mi gorąco. Znałam te objawy, gdyż chorowałam juz na tarczycę. Niestety moja lekarka zawsze była bardzo mało komunikatywna i tylko przepisywała mi leki, nic nie tłumacząc. Od roku miałam dobre wyniki, włącznie z tymi robionymi pod koniec października. Wyniki ze stycznia to: TSH 0,01 uIU/mL (norma laboratoryjna 0,22-3,05), FT4 2,32 ng/dL ( norma 0,93-1,70). Czy jest to niedoczynność? Czy może być związana z chorobą Gravesa?
  Podczas dwuletniego leczenia thyrozolem przybrałem
  Lekko na wadze, a wysiłek fizyczny zaczął mi sprawiać dużą trudność i jest coraz gorzej- czy to normalne?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 96. tarczyca.info pisze:

  Wyniki wskazują na nadczynność tarczycy, jeśli w przeszłości było prowadzone leczenie thyrozolem wskazuje to nawrót. Konieczna jest wizyta u endokrynologa. W nawrocie nadczynności należy rozpocząć leczenie tyreostatykiem oraz ustalić czy nie wymaga leczenia radykalnego

 97. toffik37 pisze:

  Witam, proszę o interpretację wyników badań. Mój wiek to 31 lat.
  Moje ostatnie wyniki badań to (po włączeniu suplementacji wit. D)
  TSH: 3,68mlU/l norma (0,27 – 4,20) pmol/l
  FT4: 15,17 pmol/l (31,70%) norma (12,00-22,00) pmol/l
  FT3: 5.21 pmol/l (57,30%) norma (3.13-6.76) pmol/l
  PRL 1001 ulU/ml norma 102-496 ulU/ml
  Dawniej robione:
  ANTY-TG = 16,16 IU/ml
  ANTY-TPO = 8,65 IU/ml
  wg USG tarczycy 08.2015 tarczyca z pogranicza normy, bez obniżenia echogeniczności i echospoistości, bez zmian ogniskowych. Do konsultacji klinicznej i oceny parametrów lab. Płat prawy 14,5mmx16mmx31,8mm = 3,68ml, Płat lewy 17,7mmx12,5mmx31,8mm = 3,52ml
  Łącznie 7,21 ml.
  Dodam iż w poprzednich badaniach 2000r. tarczyca miała pojemność 14,5ml a w 01.2015 = 9,35 ml.Jak widać stopniowo się zmniejsza co może być tego przyczyną? Dotychczas włączono jedynie tymczasowo leki na obniżenie prolaktyny. Zauważyłam wzrost zmęczenia szczególnie rano, spadek siły i wydolności fizycznej. Zwykle TSH oscylowało u mnie w okolicach 2mlU/l. Czy można podejrzewać tutaj niedoczynność i konieczne będzie włącznie leczenia?

 98. Fifiaga pisze:

  Witam
  Prosze o interpretację wyników. Mam 43 lata. Poziom TSH 8,700 FT3 2,74 (2,00-4,40) FT4 0,85 (0,93-1,70). Od kilku lat przyjmuję domięśniowo vit.B12 ( anemia Addisona – Biermera). Mam umówioną wizytę u endokrynologa ale dopiero za 4 miesiące.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 99. zelcio1 pisze:

  Witam prosze o interpretacje wynikow:
  Tsh 4.380 normy ( 0350 do 4.940)
  Ft3 3.13 normy ( 1.71 do 3.71)
  Ft4 090 normy (0.70 do 1.48)
  Anty tg 2.36 normy ( 0.00 do 4.11)
  Anty TPO 0.24 normy (0.00 do 5.61)

 100. K.2. pisze:

  Witam, proszę o interpretację wyników. Mam 30 lat, jestem kobietą, w najbliższej rodzinie występuje choroba Hashimoto.

  TSH -2,690 uIU/ml (normy: 0,280-4,300)
  FT3 -2,96 pg/ml (normy: 2,00-4,40)
  FT4- 1,27 ng/dl (normy: 0,93-1,70)

  Czy istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości będę również mieć tą chorobę? Czy powinnam zgłosić się do specjalisty?

 101. Joanna1992 pisze:

  Witam. Mam 24 lata. Przy okazji badania tętnic szyjnych i kręgowych metodą Dopplera (którego powodem było szukanie przyczyny szumu w prawym uchu) stwierdzono u mnie wystąpienie jednego guzka na tarczycy o wymiarach 16 mm x 10mm.
  Konieczna była konsultacja endokrynologiczna, więc kilka tygodni później udałam się do endokrynologa. Stwierdził on obecność trzech guzków na tarczycy. Mają one następujące wymiary:
  1. 24 mm x 11mm (endokrynolog zasugerował pomyłkę przy określeniu wielkości guzka przy badaniu metodą Dopplera, w którym guzek miał rozmiar 16 mm x 10 mm)
  2. 7 mm x 4 mm
  3. 5 mm x 5 mm
  Pan Doktor nie podał żadnych dodatkowych cech guzków, zlecił mi wykonanie badania anty TPO i skierował natychmiastowo na biopsję największego guzka.
  Przed udaniem się na wizytę do endokrynologa zrobiłam badanie TSH, jego wynik to:
  1,86 mlU/L (norma 0,27- 4,2)
  Natomiast anty TPO wyszło następujące:
  118,1 IU/ml (norma 0- 34).
  W takim razie proszę o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania:
  1. Czy możliwa jest taka pomyłka przy określaniu wielkości guzka?
  2. Czy konieczne jest wykonanie biopsji, bez stwierdzenia żadnych dodatkowych cech guzka?
  3. Co oznacza podwyższony poziom anty TPO? Czy może być on przyczyną pojawienia się guzków na tarczycy?

  Wybieram się na kolejną prywatną konsultację do innego endokrynologa, jednak termin wizyty mam dopiero za trzy miesiące. Dlatego bardzo proszę o pomoc.
  Dodatkowo dodam, że dwa lata temu stwierdzono u mnie zakażenie bakterią Helicobacter pylori, obecnie na stałe (przewlekłe zapalenie żołądka) przyjmuję Helides 40 mg. Choruję również na nadciśnienie tętnicze, przyjmuję Metocard 23, 75 mg.

 102. maaagi.fvl pisze:

  Witam ,
  Mam 20 lat , tydzień temu robiłam badania na tarczycę . Zostałam skierowana na badania przez lekarza rodzinnego u którego wymieniłam poszczególne objawy :
  -buchy gorąca
  -duża potliwość ciała
  -przybranie na wadzę (około 10kg)
  -nadwrażliwość
  -mocne i szybkie bicie serca

  Moje wyniki to :
  TSH 1.91 (0.270-4.200)
  fT3 3.98 (4.00-830)
  fT4 17.08 (10.60-19.40)

  Jestem zaniepokojona , czy mam powody ? Bardzo proszę o odpowiedz ! Z góry serdecznie dziękuję .

 103. magdawitczak pisze:

  prosze o iterpretacje wynikow. tsh 0,64(0,25-5,0), ft4 21,19(9-20) ft3 4,32(4,0-8,3).denerwuje sie bo jestem bardzo osłabiona,sucha skora na twarzy głównie,czeste zmiany nastroju,tyje mimo ze nie jem duzo wcale slodyczy,jestem senna i mam wrazenie ze cos mi przeszkadza w gardle podczas przełykania śliny.czeste uczucie zimna.prosze o odp.

 104. mmmaritka pisze:

  Dzień dobry. Od ponad 1,5 roku nie udaje mi się zajść w ciążę. Mam 33 lata. 6 lat temu urodziłam dziecko.
  Ostatnio wykonałam badania hormonalne i zaniepokoiły mnie wyniki hormonu tarczycy. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza, postanowiłam się poradzić tutaj.
  Oto moje wyniki:
  TSH – 1,920 (0,270-4,200)
  FT3 – 3,20 (2,00-4,40)
  FT4 – 0,93 (0,93-1,71).

 105. rokita pisze:

  Witam! Bardzo proszę o odpowiedź.
  Mam 22 lata. Ostatnio źle się czułam. Ciągłe zmęczenie, osłabienie, ból mięśni, zadyszka. Poszłam do lekarza rodzinnego, który zlecił mi badania krwi.
  Wynik TSH: 5.991 przy normie max 5.6
  Potem miałam robione t3 i t4.
  Wynik t3: 4.45 przy normie max 3.9
  Wynik t4 w normie.
  Dostałam skierowanie pilne do endykronologa.
  Niestety pani doktor nie chciała mnie przyjąć na wizytę twierdząc, że jestem zdrowa i że moja sprawa wcale nie jest pilna. Chciała mi dać termin na czerwiec.
  Potwierdziła, że z badania TSH wynikałoby niedoczynność, a z badania t3 nadczynność, ale wcale się tym nie przejęła. Stwierdziła również, że gdybym powtórzyła badanie krwi to by było wszystko ok.
  Jestem w kropce i ogromnym szoku. Miałam nadzieję, że chociaż dostanę skierowanie na badanie USG tarczycy.
  Nie wiem, czy trafiłam na złego lekarza. Czy mam się przejmować wynikami? Nie wiem dlaczego tak odbiegają od siebie. Oczywiście będę jeszcze próbować z wizytą u innego lekarza.
  Z góry dziękuję!

 106. Lemagok pisze:

  Panie Doktorze,
  bardzo prosiłabym o interpretację wyników badań:
  Anty TPO – 137.20
  FT4 – 1.12
  TSH 3 – 2.542
  USG tarczycy:
  – wymiary :
  PP 4,5 x 1,8 x 1,6 cm
  PL 5,0 x 1,85 x 1,4 cm
  Cieśń 4mm
  – opis :
  Tarczyca niepowiększona, w całości o dyskretnie obniżonej echogeniczności i nieco wzmożonym unaczynieniu. Poza drobną torbielką średnicy 1,7mm w PP tarczycy, pozostały miąższ jednorodny.

  Na wizycie kontrolnej Pani Doktor zdefiniowała chorobę Hashimoto, lecz nie zaleciła żadnych leków. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam.

 107. nynka pisze:

  Witam.
  Moje wyniki z krwi:
  TSH 3,2700 (0,2700-4,2000)
  FT4 1,15 (0,93-1,70)
  USG tarczycy w normie
  Wiek: 20
  Czy wszystko w porządku ?
  Ostatnio coraz bardzo tyję mimo braku słodyczy, gazowanych napojów i zdrowego odżywiania z dnia na dzień waga rośnie do tego nie regularne miesiączki, ciągłe zmęczenie i ciągłe marznięcie.

  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam.

 108. polcia pisze:

  Witam,
  Moje aktualne wyniki to TSH 150,0 (norma 0,55-4,78) podczas gdy rok wczesniej było 0,007. W opisie USG – gruczoł niepowiększony, echogeniczność jednorodna wyraźnie obniżona.
  T3 lekko podwyższone (4,48 , T4 w normie). W ciągu 2 miesięcy strasznie przytyłam , jest mi ciągle zimno i jestem wiecznie zmęczona. Czy to nawrót niedoczynności tarczycy? Kiedyś leczyłam się, przyjmowałam euthyrox, praktycznie do 2005 r. a od 2003 r. choruję na toczeń układowy. Jestem po udarze mózgu (niedokrwiennym)
  Czekam na wizytę u endokrynologa z niepokojem, bo sama nie wiem co o tym wyniku myśleć, bo lekarz rodzinny troszke mnie przestraszył wysoskim TSH
  Mam 55 lat.
  Pozdrawiam

 109. chorynazycie pisze:

  Dzień dobry,
  Sprowokowany latami złego samopoczucia, po prawidłowych wynikach USG tarczycy, postanowiłem dodatkowo wykonać badania krwi:

  TSH 2,7762 (0,3500-4,9400)
  FT3 3,16 (1,71-3,71)
  FT4 1,04 (0,70-1,48)

  Na co dzień, od średnio 6-7 lat cierpię na przemęczenie, zaniki pamięci, zaburzenia koncentracji, niski apetyt, anhedonia etc.

  Czy te wyniki są prawidłowe?

  Pozdrawiam

 110. moniulka12 pisze:

  Witam! Mam 21 lat od czterech miesięcy strasznie wypadają mi włosy..a ostatni raz farbowalam chyba w sierpniu. Biorę już 3 miesiące tabletki belissa intense a teraz biotebal. Stosuje także szampon z apteki przeciw wypadaniu włosów. A także jestem nerwowa, senna. W końcu zrobiłam sobie badania i czy wyniki są prawidłowe?
  TSH 3-cia generacja 2,658ulU/ml norma(0,55-4,78)
  FT3 4,54 pmol/l norma(3,8-6)
  FT4 9,54 pmol/l norma (7,86-14,41)

 111. Ewelina82 pisze:

  Witam,

  Kobieta, lat 33 lata i następujące wyniki :
  TSH 5.065 [0.34-5.6]
  FT3 3.57 [2.5-3.9]
  FT4 0.81 [0.51-1.12]

  Bardzo prosiłabym o interpretacje wyników.

 112. tarczyca.info pisze:

  Wynik TSH wskazuje na możliwość rozwoju subklinicznej niedoczynności tarczycy.
  Zapraszamy do portalu http://www.PytamDoktora.pl, na którym udzielane są obszerne odpowiedzi na zadane pytania.
  https://pytamdoktora.pl/lekarz/22/piotr-miskiewicz

 113. agnes1234 pisze:

  Dzień dobry.
  Prosze o inpretacje wyników kobieta 28lat ,63kg wagi . Caly czas czuje sie zmeczona . Moje wyniki to ;
  TSH3 3,699 norma ( 0.340- 5.600)
  FT3 5,91 norma (3,80 -6,00)
  FT4 11,00 (7,86-14,41)
  ATG 0,40 norma <4,00
  ATPO 0,30 norma <9,00
  Czy mam prawo do niepokoju??

 114. KingaB-W pisze:

  Dzień dobry,
  Mam 39 lat. Po odebraniu wyników zaniepokoił mnie jeden parametr – a mianowicie ft4 0,83 (norma (0,93-1,71)
  pozostałe wyniki to: TSH 1,200 (0,270-4,200), ft3 2,38 (2,04-4,40), anty-TPO 12,68 (0,00-34,00) anty-TG (11,11 (0,00-115,00)

  Będę wdzięczna za rozwianie moich obaw (bądź ukierunkowanie na działanie)
  Pozdrawiam.
  K.

 115. sandra223 pisze:

  witam jestem kobieta po 60 siatce stosuje hormon tarczycy Novothyral od kilku lat dawkę 75.
  Mam drzenie rak i kolatnie serca, przspieszone tetno w nocy po polozenie sie spac co nie pozwala mi na spokojne przespanie nocy.

  Zrobilam badanie TSH 2 tyg i mial wynik 0,14
  a dniu dzisiejszym TSH 0,06
  norma ( 0.27- 5.0)

  Co robic czy zmiejszyc dawke leku do 50mg?

  Dziekuje

 116. Michalina94 pisze:

  Witam mam 22 lata i mój wynik TSH wynosi 2,789 czy jest on prawidłowy?

 117. mya93 pisze:

  Witam, od długiego czasu borykam się z dużą ilością wypadający włosów, suchą skórą, sennością, zmęczeniem, albo śpię i nie mogę się wyspać albo bezsenność, duże obniżenie nastroju, rozdrażnienie, ciężko mi się czasami skoncentrować. Około 2 lat, może 1,5 roku temu miałam robione USG tarczycy, wyszło trochę guzków na węzłach chłonnych, ale bez podstaw do leczenia klinicznego, no i Pan Doktor powiedział, że jeden płat tarczycy jest trochę większych, minimalnie, kazał powtórzyć badanie za właśnie 2 lata/ 3 lata (trochę dziwne, no ale..) Robiąc jakoś w tamtym roku badania TSH wyszło mi w normie, tzn… no właśnie czy to była norma? Nikt nic nie robił, bo mieściła się w normie podanej na wynikach, ale jak to jest w praktyce? Nie od pierwszego lekarza słyszałam, że mam widocznie powiększoną tarczycę.. tylko że nikt się tym nie zajmował. Dziś odebrałam wyniki nowe (zapisałam się do nowej przychodni), TSH wyszło mi – 2,270, przedział jest teoretycznie od 0,350 do 4,940. Mam 23 lat i czuję, że coś z tą tarczycą jest nie tak.. Czy mam racje? Jaka jest prawidłowa norma dla kobiet w moim wieku? Ile ewentualnie kosztują głębsze badania na tarczyce? Dziękuje za pomoc.

 118. Dominika070 pisze:

  Witam, mam 24 lata. Moje TSH wynosi 4,11, FT3 4,29 i FT4 1,39. Czy wyniki są prawidłowe?

  Pozdrawiam

 119. olenka92 pisze:

  Witam ,
  od 3 miesięcy czuje się nie wyspana mogę spać nawet 13h.
  Zaczęło sie od tego ze do pozna długo siedziałam przed laptopem.
  Postanowiłam zrobić badania TSH, gdyż ponad rok temu zdiagnozowano u mnie PCOS.

  moje wyniki TSH (nie ma przy wynikach podanych norm)
  TSH : 1,71
  FT3 : 3,14
  FT4 : 1,39
  Mam 23 lata

 120. gwean pisze:

  Witam, mam 30 lat i 4 miesiące temu urodziłam synka. Od niedawna ciężko mi usnąć i generalnie pojawia się uczucie gorąca, pocenie się. Wyniki badań
  TSH 0,1447 (norma 0,35-4,94);
  anty TPO 301,52 (norma 0,00-5,61)
  Endokrynolog powiedział że nie mam się czym martwić i stwierdził że tak czasem zdarza się po ciąży. Powiedział też żebym powtórzyła TSH za 1,5 m-ca i przyszła ponownie.
  Postanowiłam jednak wcześniej sama powtórzyć badania i uzupełnić
  TSH 0,0762 (norma 0,35-4,94)
  FT3 – 3,41 (norma 1,71-3,71)
  FT4- 1,28 (norma 0,70-1,48)
  anty-TG- 208,99 (norma 0,00-4,11)
  P/c. p. receptorom TSH (TRAb) <0,30 IU/l (osoby zdrowe: < 1,22 IU/l
  osoby z chorobą tarczycy <1,58 IU/l)
  Bardzo proszę o interpretację tych wyników. Nie postawiono mi żadnej diagnozy i nie wiem czy to samo minie, a może trzeba to leczyć. I co z moim dzieckiem??czy powinnam u niego wykonać jakieś badania??

 121. kaida pisze:

  Witam. Mam 20 lat i od pół roku zauważyłam problemy w przełykaniu, sporadycznie duszności, mam chrypke, zmienił mi się jakby głos, nie mogę krzyknąć czasem. Przypadkowo lekarz rodzinny zauważył, że mam widoczne wole tarczycy. Wysłał mnie na USG tarczycy a oto wynik: węzina 2mm, prawy płat: 23x22x38mm, lewy płat:22x28x34mm. Proszę powiedzieć, czy to możliwe, że te objawy pojawiły się od tarczycy? Czy musi być bardzo powięszkona żeby dawać takie objawy?

 122. ewelaaa pisze:

  Witam Panie doktorze proszę o pomoc wczoraj odebrałam wyniki Anty tpo mam 0,301 gdzie norma to 0,8 czy mam tarczyce ?

 123. ewelaaa pisze:

  Przepraszam złe podałam mój wynik anty tpo to 301,1 IU/ml a norma wynosi 0-8.0 IU/ml tsh 4,195 norma 0,38-4,31 ,fT4 1,02 norma 0,71-1,85 dat 3 2,91 norma 2,2-3,3 fsh 3,9 a LH 10,9 proszę o jakas odpowiedz

 124. Gosia13 pisze:

  Witam.
  Proszę o interpretację wyników, TSH 2.05. (0.27-4.2)
  FT4 0.979. (0.932-1.71)
  FT3 3.01. (2.57-4.43)
  Mam 30 lat, na badania dostalam skierowanie od ginekologa, ponieważ stracilam dziecko w 10 tygodniu, u mnie w rodzinie tata choruje na nadczynność tarczycy, przed ciążą przytylam 18 kg.
  Z gory dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

 125. magda123 pisze:

  Witam!
  Proszę o analizę moich wyników w kontekście tarczycy.

  TSH TSH 1,960 µIU/ml 0,270 4,200 N

  Badanie wykonano testem firmy Roche metodą elektrochemiluminescencji na aparacie Cobas.

  anty-TPO anty-TPO 11,60 IU/ml 0,00 34,00 N

  Badanie wykonano testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji, na aparacie Cobas.

  anty-TG anty-TG 12,89 IU/ml 0,00 115,00 N

  Badanie wykonano testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji na aparacie Cobas.

  Czy mam zapalenie tarczycy?
  Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź! Magda

 126. aleksandra15 pisze:

  Dzisiaj odebrałam badania a wizytę u lekarza dopiero za 5dni zależy mi zeby by cie czegoś dowiedzieć.
  Badanie tsh
  Wynik 6,248 /zakres referencyjny 0,580-3,590 H
  Badanie FT3
  Wynik 3,59 zakres referencyjny 2,17-3,77
  Badanie FT4
  Wynik 0,88 zakres referencyjny 0,79-1,34
  Dodam ze mam prawie 18 lat
  BEDE BARDZO WDZIĘCZNA ZA ODPOWIEDZ

 127. anna102030 pisze:

  Witam,

  Chciałabym wiedzieć czy mam chorą tarczycę. Niedawno poroniłam i wtedy tsh wynosiło 3.5 ( sierpień 2016). Teraz wyniki są mniejsze, ale nie wiem czy nie wymaga to leczenia (planuję kolejną ciążę). Bardzo proszę o opinię.

  TSH – 1,990, FT3 – 2,67, FT4 – 1,11, Trijodotyronina całkowita – 0,85, Tyroksyna – 5,76, anty-TPO – 12,13, anty-TG <10,00

 128. tarczyca.info pisze:

  Tak, wobec planowanej ciąży niezbędny kontakt z endokrynologiem.

 129. hanit11 pisze:

  Witam. Mam problem, zaczęła mnie bardzo swędzieć skóra, wypadają mi włosy, łamią paznokcie. Stwierdzono u mnie chorobę Gravesa – Basedowa . Proszę o interpretację wyników: tsh 1,669 (norma 0,35-5,5), TRAb 0,15 (norma min 0,55), Anty-TG 110 (norma 0-40), Anty TPO 1063,7 (norma 0-60). Czy to na pewno nadczynność?

 130. bacia pisze:

  Witam, mialalm robione badania 2 razy ,
  za pierwszym razem w lipcu byly: TSH 6,42 / T4 14,1
  W listopadzie zrobiono mi rowniez TPO 570 i Tg 138 , TSH 4,63 /T4 17,1
  Przytylam ponad 10kg, nie moge spac w nocy zalewaja mnie poty, mam napady depresji i chronicznego zmeczenia pomimo ze biore witaminy A, D3 dodatkowo Selen i Cynk. Jesli nie umieram ze zmeczenia chodze na silownie i cwicze dosc intensywnie 3-4 razy w tygodniu, wlosy wychodza mi garsciami , na tarczycy stwierdzono guzek , ktroy moze powodowac niedoczynnosc, ale jak na razie lekarze twierdza ze jestem zdrowa i najgorsze jeszcze przede mna , a ja juz nie wiem jak mam zyc. Bo zekomo o niedoczynnosci bedzie mozna mowic jak TSH przekroczy 10.
  Mam czekac dalej czy zmienic lekarza?

 131. agcies pisze:

  Czy jest hashimoto?
  FT3 2,72 pg/ml
  FT4 1,05,ng/dl
  TSH 2,57 uIU/ml
  ferrytyna 25 ng/ml
  ATPO 55,4 U/ml

 132. ewita pisze:

  Na każdym formularzu z wynikami, obok wyniku badania, podane są dopuszczalne normy od – do, które czasem różnią się między laboratoriami wykonującymi badania, bez podania tych norm, nie ma możliwości odpowiedzi na pytanie czy masz jakiekolwiek problemy z tarczycą.

 133. karolla123 pisze:

  Proszę o pomoc w interpretacji wyników tarczycy tsh 2.410 norma 0.27-4.2 ft4 19.65 norma 12-22 ft3 5.27 norma 3.1-6.8

 134. kamila291 pisze:

  Mam głupie pytanie, ale chciałabym się upewnić. 🙂

  W związku z różnymi swoimi dolegliwościami robiłam bardzo dużo badań diagnostycznych – między innymi tarczycy – TSH, FT3, FT4, antyTPO, antyTG; wszystkie wskaźniki wyszły w normach. Czy mogę w związku z tym uznać, że tarczycę mam zdrową, czy jednak w ramach tych norm mogą być jakieś odchylenia, które jednak mogą wskazywać na nieprawidłowości i lepiej te badania skonsultować z lekarzem-endokrynologiem?
  dziękuję bardzo 🙂

 135. magdafas pisze:

  Dzień Dobry 🙂
  Chciałam zapytać jeśli robiłam badanie na TSH przed miesiączką to mogł wynik się podwyższyć ?
  Bo mój to 15,39 i bardzo mnie to nie pokoi

 136. anika pisze:

  Witam serdecznie i zwracam sie z ogromna prosba pomocy interpretacji wynikow :
  TSH 1,170 uIU/ml (0,27-4,2)
  FT4 0,86 ng/dl (1,00-1,60)

  P/c antytyreoglobulinowe ATG 3128,0 U/mL (0,0-115,0)
  P/C ATPO 447,1 U/ml (0-34)
  prolaktyna 25,0 ng/ml (4,8-23,3)

  neutrofile 47.5 %
  2,20 ( 2,5-5.0)

 137. Diagnostka33 pisze:

  Przeciwicała Anty TPO i Anty TG są zdecydowanie za wysokie i mogą świadczyć o podłożu autoimmunologicznym. Trzeba pamietać,że przeciwciała mogą pojawic sie nawet kilka lat wczesniej zanim zauważymy zmiany w tarczycy i badaniach np.TSH. Do tego podniesiona prolaktyna ale granicznie w przypadku tego badania trzeba zwracac uwage żeby zachować kilka dni wczesniej wstrzemiezliwosc seksualną bo jakiekolwiek drażnienie sutków skutkuje wzrostem prolaktyny.

 138. Agateczik pisze:

  Witam serdecznie i prosze o pomoc. Ze wzgledy na moje kiepskie samopoczucie i obciazenie dziedziczne (babcia miala niedoczynnosc tarczycy a obecnie mama ma hashimoto) 9 m-cy temu mialam wykonywane podstawowe badania w zwiazku z wykryciem ew. nieprawidlowosci dzialania tarczycy. Wtedy TSH wynosilo 2,4 (0,550-4,780) a FT4 1,29 (0,89- 1,76). Po 9 m-cach ze wzgledu na nasilenie niekorzystnych objawow wykonano u mnie ponowne badanie krwi, w ktorym obecnie TSH wzroslo do 3,2 (0.3-5.0) FT4 wynosi 8.7 (8.4-19.1). Dodam tylko, ze drugie badanie bylo wykonywane w Anglii stad roznica w parametrach i obydwu badaniom towarzyszyl podwyzszony poziom cholesterolu i przy tym drugim rowniez zdiagnozowano dosc znaczacy niedobor witaminy D. Czy niedobor ten witaminy moze miec cos wspolnego z tarczyca? Dziekuje bardzo za wszelka odpowiedz.

 139. Paulina.R. pisze:

  Witam, moje wyniki poniżej czy powinnam się martwić. Mam 23 lata
  Tsh norma 0,27-4,2 ja mam 2,27
  Ft3 norma 2- 4,40 ja mam 3,97
  Ft4 norma 0,93 – 1,70 ja mam 1,14
  Prpsze o pomoc w interpretacji 😉

 140. Konrad pisze:

  Dzień dobry, uprzejmie proszę o komentarz do zaleceń endokrynologia u którego byłem, ponieważ wnioski przez niego wyciągnięte nie zgadzają mi się z informacjami podanymi w powyższym artykule. Przede wszystkim nie rozumiem dlaczego zalecono mi uzupełnianie hormonów tarczycy skoro FT4 mam w górnej granicy, co wskazuje raczej na nadczynność a nie niedoczynność (czyli jak rozumiem nadmiar hormonów tarczycy, a nie ich niedobór).

  Mężczyzna, wiek 38 lat
  Objawy: arytmie, napadowe duszności i osłabienie, wzmożone uczucie zimna, zaburzenia lękowe, nadmiernie przesuszona skóra, wzmożony apetyt, spadek ciśnienia krwi (rok wcześniej ok. 135/85, aktualnie ok. 115/75).

  Wyniki badań:
  TSH 2,9 ulU/ml (norma 0,27-4,70)
  FT3 4,78 pm ol/l (norma 3,50-8,30)
  FT4 19,28 pm ol/l (norma 10,60-19,40)
  A-TG 69,40 lU/ml (norma <18 )
  A-TPO 65,20 lU/ml (norma <8)
  USG tarczycy: gruczoł położony typowo, PP 18x18x58mm, PL 16x19x57mm, grubość cieśni 4 mm, unaczynienie i echogeniczność prawidłowe, węzły chłonne niepowiększone, brak guzków, brak oznak zapalenia gruczołu.
  Wynik badania kardiologicznego: Holter EKG i próba wysiłkowa nie wykazały istotnych zaburzeń rytmu serca ani symptomów niedokrwienia mięśnia sercowego.

 141. martynaa95 pisze:

  Witam, bardzo proszę o komentarz w mojej sprawie. Mam 22 lata. Ostatnio przy oddawaniu krwi lekarz zwrócił mi uwagę na mocno powiększona tarczycę. Udałam się do lekarza rodzinnego i dostałam skierowanie na TSH. Mój wynik to 4.45 przy normie 0.3-4.6 więc lekarz swierdzil, że wszystko jest w porządku. Natomiast ja widzę u siebie objawy niedoczynnosci. Np. duży wzrost wagi w ostatnim czasie, senność, mam bardzo suchą skórę i mam problem z torbiel ani na jajnikach. Proszę bardzo o pomoc co powinnam zrobić w takiej sytuacji kiedy lekarz rodzinny zlekceważyl moje ubiawy. Powinnam udać się do innego ? Czy mój wynik TSH o czyms świadczy? Pozdrawiam

 142. oliwia29311 pisze:

  Witam. Mam 20 lat i ostatnio doaiedzialam sie ze mam tarczyce zrobilam badania wyszlo ze TSH mam 12. Jestem przerazona poza tym reszta badac w normie. Przepisano mi tabletki Euthyrox N25. Biore dopiero 2tygodnie. Moje objawy to zmniejszona koncentracja, szybko sie denerwuje, uczucie zimna, wypadanie wlosow i co mnie nie pokoi mam nieraz przyspieszone bicia serca. Nieraz jest pare dni dobrze a nieraz uczucie zmeczenia i nagle szybkie bicia serca. Czy jest to normalne czy raczej zrobic badania na serce?

 143. kasiaa pisze:

  proszę o interpretację moich wyników

  TSH 0,676 ( 0,27-4,2 )
  fT3 3,55 (2-4,4)
  fT4 1,52 (0,93-1,7)
  antyTPO 10 (0-30)

 144. iwona1 pisze:

  Witam , mam 32 lata.
  5 miesięcy temu urodziłam dziecko , karmie piersią .
  Ostatnio strasznie zaczeły mi wypadac wlosy i czułam się oslabiona dlatego zrobiłam kątrolne badania na tarczyce i usg tarczycy .
  Na badaniu usg wyszło kilka malych guzków, miałam je juz wczesniej nie powiekszaja sie od 2lat są w normie
  Bardzo prosze o interpretacje wyniku
  TSH 1,81 norma 0,27-4,20
  FT 4- 1,15 norma 0,932-1,710
  FT 3- 3,43 NORMA 2,02-4,43
  Anty TPO 1,90 norma do 30
  strefa szara30-35
  wynik podwyzszony 35

 145. natalia1506 pisze:

  Witam, mam pytanie mam 20lat jestem kobietą, ostatnio robiłam wyniki TSH, FT3, FT4 i Anty-TPO moje wyniki są następujące:

  TSH mój wynik 1,670 (zakres referencyjny 0,270-4.200)
  FT3 mój wynik 3.85 (zakres referencyjny 2,00-4,40)
  FT4 mój wynik 1,25 (zakres referencyjny 0,93-1,70)
  Anty-TPO mój wynik 18,00 (zakres referencyjny 0,00-34,00)
  I teraz pytanie czy moje wyniki są prawidłowe?

  Do tego zaczęły mi wypadać włosy,
  Względem tam tego roku przytyłam 6kg
  Zaczęła mi schnac skóra
  Cały czas jest mi gorąco
  Kolacze mi serce
  Łamią się paznokcie
  Mam podwyższona temperaturę (37-37.8)
  Cały czas czuję zmęczenie
  Ogólne osłabienie organizmu
  Często śpię
  Mam wahania nastroju (jak miła, raz płacze, raz krzycze)
  Nie mogę złapać oczami ostrosci
  Łatwo mnie zdenerwować
  Uczucie opuchnietych palcow
  Często nic mi się nie chce
  Podwyższone ciśnienie przeważnie (168/120/112)
  Cały czas zimne ręce i stopy
  Uczucia gorącą
  Częstsze pocenie się
  Nawet najmniejszy wysilek jest dla mnie katorga

  -jest jeszcze kilka objawów-

  Co się ze mną dzieje?

  • MedJu pisze:

   Nie wyglada to na to ze masz nadczynnosc tarczycy, poniewaz wyniki sa prawdilowe. Takie wyniki wykluczaja zarowno pierwotna, jak i wtorna nadczynnosc tarczycy.
   Zbadaj sobie glukokortykoidy (Kortyzol). Sa to hormony, ktore moga rowniez podobne symptomy wywolac a wymagaja jeszcze innych badan,
   Takie badanie robi sie u lekarza na czczo rano, poniewaz stezenie tego hormonu waha sie w ciagu dnia, zatem pobranie krew na czczo jest prawidlo postepowanie.
   Szczegolnie wzrost masy ciala wskazuje na to ze moga byc podwyzsyone glukokortykosteroidy. W przypadku nadczynnosci tarczycy wystepuje spadek masy ciala poniewaz metabolizm jest podwyzszony .

   Wszystkiego dobrego.

 146. agulkaa94 pisze:

  Witam. Mam 23 lata, ostatnio robiłam badania tarczycy:
  tsh 2.667 mU/L (0,550-4780)
  ft4 1,27 ng/dL (0,89-1,76)
  Czy wynikiem tsh nalaży się martwić przy nieudanych próbach zajścia w ciąże? Bardzo proszę o odpowiedź.

 147. Ulaa11 pisze:

  Choruje na niedoczynność tarczycy. Moje najnowsze wyniki badań wyglądają następująco:
  TSH 0,099 µIU/ml
  FT4 1,28 ng/dl
  Obok wyników pojawiła się informacja jak wyniki wyglądają dla kobiet ciężarnych. Od 1,5 tygodnia spóźnia mi się miesiączka, jednak robiłam 2 testy i oba wyszły negatywne.
  Czy to oznacza, że moge być w ciąży?

  • MedJu pisze:

   Obnizony TSH w organizmie moze wywolac zaburzenia w miesiaczce poniewaz metabolizm dziala “na miejszcych obrotach”, tzn niedoczynnosc tarzcycy powoduje uogolnione spowolnienie procesow metabolicznych.

   Byly u Pani badane hormony podwzgorza?
   Oplaca sie zbadac wszystkie hormony polaczona z hormonami TSH, sam wynik TSH jeszcze nic nie mowi.
   Wszystkiego dobrego.

 148. justyna9155 pisze:

  Witam. Mam 26lat. Od pewnego czasu odczuwam silne zmęczenie,senność,brak koncentracji,utrata wagi przy 165cm wzrostu ważę 47kg przy normalnym odżywianiu,zaczęły się również u mnie problemy z miesiączkowaniem.
  Moje wyniki TSH w styczniu 2017 1.55
  TSH kwiecień 2017 0.881
  FT3 3.31
  FT4 1.23
  Anty TPO 0.49

 149. BarbaraN. pisze:

  Witam. Miewam ostatnio problemy z miesiączkowaniem, dotąd byłam bardzo chuda a ostatnio przybrałam 5 kg mimo braku apetytu, chuda jestem nadal tylko brzuch duży jak u kobiety w ciąży. Udałam się do ginekologa, bo myślałam, że to menopauza ( mam 44 lata) . Po badaniach i rozmowie ( jestem ciągle senna i zmęczona, wypadaja mi włosy, puchną nogi od kolan w dół) lekarz zasugerował żebym zrobiła sobie morfologie i TSH . Erytrocyty, hemoglobina w dolnej granicy normy, reszta wyników morfologi też w normie poza PCT- 0,36 norma 0,17-0,34. TSH – 5,180 norma 0,270-4,200. Czy takie wyniki mogą sugerować niedoczynność tarczycy?

  • MedJu pisze:

   Takie wyniki to jeszcze o niczym nie swiadcza! Prosze sobie zbadac glukokortykosteroidy (tzw Kortyzol) oraz T3 i T4. Moze to byc nadczynnosc kory nadnerczy lub nadczynnosc przysadki (podwyzszone TSH na to wskazuje).
   – puchną nogi od kolan w dół
   – przybrałam 5 kg mimo braku apetytu / tylko brzuch duży

   To typowe obiawy podwyzszonego stezenia Kortyzolu w organizmie, trzeba wiec zbadac ponownie krew.

   • BarbaraN. pisze:

    Zbadałam sobie ponownie krew, moje wyniki, jak Pan przewidział kortyzol jest podwyższony.
    TSH- 4,960 µIU/ml norma (0,270 -4,200), 4 tyg wcześniej 5,18
    FT3- 4,53 pg/ml norma (2,00-4,40)
    FT4- 1,11 ng/dl norma (0,93-1,70)
    Kortyzol-29,85µg/dl norma na godz w której robiłam (6,2 – 19,4 µg/dl).
    Co mogą sugerować te wyniki łącznie?

 150. Balaena pisze:

  Witam, mam 18 lat, i zmagam się z problemem cyklicznego brzydnięcia związanego czasowo z cyklem miesiączkowym. Szukałam czegoś na ten temat w internecie i zorientowałam się, że może to być problem z tarczycą. Zazwyczaj podczas okresu wyglądam bardzo dobrze, mam po prostu ładną, szczupłą twarz, wyglądam ładnie i szczupło/lekko i podobam się sobie, sama nie wiem jak to wytłumaczyć. Natomiast kiedy miesiączka się u mnie kończy, mój wygląd diametralnie się zmienia: moja twarz staje się jakby szersza, bardziej opuchnięta, wydaje się jakbym miała większą głowę(nie wiem jak to wytłumaczyć). Nawet moja szyja wydaje się krótsza i szersza, cała wydaję się szersza. Po prostu brzydnę. Jest to dla mnie ogromny problem, ponieważ w tym czasie w ogóle nie spotykam się ze znajomymi, wymyślając różne preteksty, gdyż po prostu wstydzę się swojego wyglądu. Ogólnie ograniczam swoje wyjścia z domu do minimum. Nie mogę na siebie patrzeć. Zawsze wyczekuję tego czasu kiedy zacznę wyglądać dobrze i mam tydzień, żeby się z kimś spotkać, porobić coś fajnego i nie musieć się przejmować tym jak wyglądam. A potem znowu miesiąc męki… Na początku pisałam, że dzieje się tak zazwyczaj, gdyż bywa trochę inaczej. Zdarzyło mi się na przykład parę razy, że cały miesiąc wyglądałam dobrze, za to przez następne 2 miesiące źle. Liczę, że można coś na moją “przypadłość” poradzić, bo przecież to nie jest normalne, u nikogo niczego podobnego nie zaobserwowałam. Inne objawy, które mogłyby sugerować niedoczynność tarczycy to zaparcia, niskie ciśnienie (ale mam takie od zawsze), wypadające włosy (pomimo, że staram się dobrze odżywiać i zażywam specjalne suplementy, włosów mam coraz mniej), łamliwe paznokcie, nieuzasadnione bóle serca (nie kłujące, ale tępe, trwające przez jakiś czas), bóle głowy (częste, ale niewielkie i szybko przechodzą), problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją, fobia społeczna, stany depresyjne, małopłytkowość. Poza tym okres pojawia się u mnie zawsze około 10 dni za wcześnie (7-13 dni za wcześnie). Czy to może być niedoczynność, czy mogłabym w tym wypadku przyjmować hormony, czy lekarz mógłby mi je zapisać? Pozdrawiam!

 151. Celinor pisze:

  Dzień dobry.
  Od kilku lat próbuję zdiagnozować chorobę tarczycy, tym razem zrobiłam już większość zleconych badań i sama nie wiem co myśleć… Mam 40 lat, kilka lat temu mama mojej przyjaciółki (lekarka) powiedziała, żebym zbadała tarczycę, bo widzi, że zmieniły mi się oczy… no i od tego się zaczęło. Mam też ultrasuchą, pękającą skórę i fatalnie przytyłam. Wyniki TSH były na poziomie 2, lekarz powiedział, że jestem zdrowa. W 2014 zrobiłam pierwsze USG, tarczyca niejednorodna, powiększona, objętość ok. 30cm, TSH w normie, FT3 3,24, FT4 1,32. Jest Pani duża, ma Pani dużą tarczycę – usyszałam… No dobra, nie znam się. W międzyczasie problemy z miesiączkowaniem skutkowały kolejnymi badaniami, kortyzol – norma (a nawet zadziwiająco niski), tarczyca w porządku, podwyższone nieznacznie sód 145 i potas 5,36. Do obserwacji. W 2015 pwtórzyłam USG na które pojawiła się hypoechogeniczna zmiana 9x8x6,5 mm – do obserwacji. W tym roku postanowiłam drążyć temat, zatem najświeższe wyniki potwierdziły AZP, TSH 2,17,
  Trab 0,8 anty TPO 9,09, anty TG 155 (przy normie do 115) – to jedyny parametr poza normą. USG wykazało powiększenie guzka 12x11x9, chaotyczny przepływ krwi w tejże zmianie oraz stan zapalny w jednym z płatów. Pojawiła się także kolejna zmiana o śr. ok. 3-4mm. Jeśli chodzi o oczy – musztarda po obiedzie, faza nieaktywna, nieznaczny wytrzeszcz L>P, pogrubione mięśnie do ok. 5mm, bez nacieków i obrzęków. Właśnie zrobiłam biopsję i czekam na wynik. W jaki sposób należy traktować stan zapalny, który nie daje objawów nadczynności ani niedoczynności? Boję się kolejnego rzutu Gravesa, nie chciałabym aby moje oczy jeszcze bardziej ucierpiały.
  Pozdrowienia.

 152. Blueberry pisze:

  Witam.
  Mam 25 lat i problemy z okresem odkąd mi się zaczął. Aktualnie nie mam okresu od lutego i wciągu tego czasu bardzo przytyłam. Badania na tarczycę są jednak w normie. Od września 2016 miewam napady tachykardii i problemy z bolącymi łydkami, dodatkowo od 5 miesięcy podwyższone próby wątrobowe: AST – 39 (norma 32), ALAT 62 (norma 33), dodatkowo mam bielactwo, ciotka choruje na Hashimoto, a mama na reumatoidalne zapalenie stawów, chociaż nie wiem, czy ma to związek.
  Przyznam się, że liczyłam na chorą tarczycę, byłoby to rozwiązanie moich problemów, tak to jestem dalej w punkcie wyjścia i nie zmierzam donikąd. Chciałam zapytać, czy pomimo dobrych wyników, moje dolegliwości mogą mieć związek z tarczycą? Nie mam żadnego punktu zaczepienia. Parę lat temu również okres zanikł mi na 8 miesięcy, także strasznie przytyłam.

 153. arlettta pisze:

  Dzień dobry,
  Moje wyniki tarczycy po ciazy
  TSH 0,65 zakres (0,27-4,2)
  Ft3 3,33 zakres (3,10-6,8)
  Ft4 14,86zares(12-22)

  Wszytskoo oscyluje w niskich parametrach czy to ok?
  Dodam że genetycznie jestem obciążona zaburzeniami tarczycy.

 154. aniolekdw pisze:

  Witam. Mam 27 lat. Ogólne osłabienie, zmęczenie, zimno oraz niskie cisnienie krwi i zbędne kilogramy których nie mogę się pozbyć zmotywowały mnie do wizyty u lekarza ogólnego. Po wykonaniu podstawowych badań wyglądają następująco
  Tsh 2.36 (norma 0.35-4.94)
  Ft3 3.01 (norma 1.71-3.71) tj 65 %
  Ft4 0.84 (norma 0.7-1.48) tj 17.95%
  Dodatkowo badanie USG tarczycy
  Plat prawy 5.1 x 1.3×1.7 obj 5.3ml
  Płat lewy 4.0 X 1.0 X 1.5 cm obj 2.8 ml
  Echo tarczycy jest prawidłowe. Jednorodne.
  Mam również podwyższony cholesterol całkowity 248 ( noraz 100-200)
  Oraz ldl 164.2 (norma 0-130).
  Chce zajść w ciążę jednak bez efektów od roku. Czy powinnam się martwić?
  Bardzo proszę o interpretację bo lekarz ogólny po prostu mnie zbył… a mała tarczyca wg niego jest moim urokiem bo mam grube policzki..? Dodam że mama choruje na tarczyca.
  Pozdrawiam

 155. olma pisze:

  Witam, od pewnego czasu staramy się z mężem o dziecko, niestety bezskutecznie. Jakiś czas temu robiłam badania i są następujące: TSH 3,430, Progestern 0,85, Prolaktyna 16,27, Estradiol 77,03 – niby wszytsko mieści się w normach, natomiast przeczytałam, że dla kobiet starających się o dziecko ta norma wynosi 2,5. Dodam, że mam 30 lat.
  Czy powinnam powtórzyć badania? Mój ginekolog nie doradził takiego rozwiązania więc nie wiem co robić.

 156. kasia9799 pisze:

  Witam. Mam 20 lat i od dłuższego czasu zauważyłam u siebie objawy, które mogłyby wskazywać na niedoczynność tarczycy. Robiłam badanie na poziom TSH w kwietniu i wyniosło 3,22 przy zakresie 0,27-4,2. Lekarz powiedział mi, że wynik ten mieści się w normie mimo, że wskazywałam na swój młody wiek (przeczytałam, że w moim wieku nie powinno przekraczać 2,5). We wrześniu powtórzyłam badania dodając dodatkowo oznaczenie ft3, ft4 oraz antyTPO. Wyniki są następujące:
  -TSH=3,6 (0,27-4,2) -ft3=4,92 (3,1-6,8) -ft4=15,21 (12-22)
  -antyTPO=7,43 (<34)

  Czy te wyniki są prawidłowe?

 157. tarczyca.info pisze:

  Zdecydowanie jak na 20 lat TSH jest relatywnie wysokie. Wymaga to badania ATG, USG tarczycy i wizyty u endokrynologa

 158. Witam,

  Mam prosbe o interpretacje wyników – czy jest się czym martwić. Jeśli tak – jaki lekarz w śląskim może pomóc, bo dotychczas słyszałem tylko “TSH, FT3, FT4 w normach, antyTPO nie ma znaczenia – po co Pan go robił”?.

  Mężczyzna, 42 lata, cukrzyca typ II (metformina) – jeśli to ma znaczenie
  TSH – 1.00 (norma 0.35-4.94)
  FT3 – 2.11 (norma 1.71-3.71) – 20%
  FT4 – 1.09 (norma 0.70-1.48) – 50%
  antyTPO – 271 (norma 0.00-5.61) – ~50x przekroczone
  antyTG – 32 (norma 0.00-115.00)

  Niepokoi mnie antyTPO oraz konwersja FT3 do FT4. Od kilku miesięcy probuje bezskutecznie schudnąć, pomimo trzymania diety.

 159. tarczyca.info pisze:

  Autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy. Ale w eutyreozie. Zaburzenia tarczycy mogą się rozwinąć, ale nie muszą. Koniecznie usg tarczycy

  http://www.pytamdoktora.pl

 160. iwona25 pisze:

  Witam prosze o.irpretacje wynikow badan TSH 4.22norma 0.270-4.20 fT4 16.54. Norrma 12.0-22.0 fT3 5.06 norma3.10-6.80badania zlecila.pani.ginekolog.poniewaz.3lata.temu.poronilam.w 10 tyg.ciazy.i.od tamtej pory.nie.moge.zajsc w.ciaze wczesniej nie mialam.robionych badan Tsh w rodzinie nikt nie jest.obciazony czy mam.sie czym martwic na lekarza edykrynologa.musze czekac.pol roku

 161. Monika1984 pisze:

  Witam. Poproszę o interpretację moich wyników: tsh 2,22 (norma 0,55-4), ft4 0,97 (norma 0,7-1,48), anty-tg 14,84 (norma 0-4,11), anty-tg 10,54 (norma 0-5,61), w opisie usg: asymetrycznie powiększony prawy płat o objętości 11,48 ml, lewy 8,62 ml, obustronnie przy dolnych biegunach płatów widoczne hipoechogeniczne owalne struktury średnicy 4,2 mm po stronie prawej i 4,7×4,2 mm po stronie lewej. Dodam, że mam problemy z zajściem w ciążę, za mną poronienie chybione i ciąża pozamaciczna. Dziękuję i pozdrawiam

 162. Dzień dobry, bardzo prosze o pomoc w interpretacji wynikow.
  TSH 1,84 (0,35-4,94)
  FT3 600 (0-34)
  anty TG >4000 (0-115)
  USG – tarczyca asymetryczna z powiekszonym platem prawym 25x20x55mm, pl 20x15x50. W obu platach pojedyncze hiperechogenne i normoechogenne zmiany ogniskowe o średnicy do 15 mm.
  Była robiona biopsja i jest ok.
  Endokrynolog nie wprowadzil rzadnego leczenia, powiedzial ze trzeba poczekac az tarczyca sie “wyeksploatuje”. Sa to wyniki mojej mamy i martwie sie czy to normalne ze z takimi wynikami nie wprowadza sie zadnego leczenia ? Mama ma 55 lat. Nie narzeka na samopoczucie.

 163. Aldonakok pisze:

  Witam .
  Mam wszystkie objawy ,które są podane przy chorej tarczycy: wzrost masy ciała, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, uczucie chłodu, zaparcia,suchą skórę, opuchnięte powieki, problemy z nerkami, wadę serca: wypadanie 3 płatka zastawki, nadmierne pocenie. mam 42 lata. Zrobiłam badania morfologia i OB w normie,oraz zrobiłam dodatkowe, oto wyniki:
  – TSH 1,030
  – Prolaktyna 10,7
  – FT3 3,84
  – FT4 1,50
  – a-TPO <9
  – aTG 10,70

  Ciśnienie zawsze miała 90/60, a już od jakiegoś czasu ok. 145/90. Co jest ze mną,? Proszę o pomoc

 164. Martyna23400 pisze:

  Witam, proszę o interpretację wyników, mam 24 lata 162 cm wzrostu i 52 kg, w ciągu 4 miesiecy przytyłam 5 kg. wyniki: anty tpo 16,55 norma 0-34 lU/mm, FT4 0,98 norma: 0,93-1,7 ng/dl, TSH: 3,2 norma: 0,27-4,2. USG tarczycy: mała, jednorodna, bez zmian ogniskowych, unaczynienie prawidłowe, węzły chłonne niepowiększone, wymiary: płat prawy 41x11x13mm, płat lewy: 41×9,5x13mm, objętość 5,5 ml. moja mama choruje na niedoczynność i ma Hashimoto, ja od pół roku odczuwam senność, zmęczenie, brak chęci do czegokolwiek, wypadają mi włosy, łamią się paznokcie, są na nich bruzdy, bolą mnie stawy, mam sztywne mięśnie i szybko się mecze, kiedyś byłam bardzo aktywna obecnie po chwili wysiłku mam zadyszke, nie potrafię się skupić, uczyć, zero koncentracji, jestem nerwowa płaczliwa, odczuwam zimno nawet podczas upałów, mam objaw Raynouda, cukier na czczo 101, w rodzinie wiele chorób autoimmunologicznych, nowotwór piersi, toczeń rumieniowaty układowy, rzs. proszę o wskazówki czy kierować się do lekarza, czy są to zaburzenia tarczycy wynikające z wyników czy szukac dalej przyczyn moich objawów. dziękuje za odpowiedzi

 165. kasiatychy5 pisze:

  Witam. Proszę o interpretację wyników, bo niby są w normie. Nie wiem czy warto iść do lekarza. Kobieta 31 lat. Tsh 3.26 (norma 0,35-4.94), FT3 2,17 (norma 1,71-3, 71), FT4 1,12 (norma 0,70- 1,48). Od dłuższego czasu mam problemy z wypadającymi włosami, koncentracją i pamięcią, nie potrafię schudnąć mimo diety i ćwiczeń. Często mam wahania nastroju, budzę się opuchnięta na twarzy. Siostra choruje na nadczynność tarczycy.

 166. Agnes pisze:

  Dobry wieczór. Ze względu na pogarszające się samopoczucie (biegunka naprzemiennie z zatwardzeniem, wypadanie włosów, zmienność nastrojów, problemy z pamięcią, zawroty głowy, bezsenność, wrażenie ciągłego napięcia psychicznego) zrobiłam badania tarczycy. Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie guzki na tarczycy. Wyniki według lekarzy były w normie na tamten czas. Jednak aktualne wyniki badań zaniepokoiły mnie. Bardzo proszę o interpretację wyniki. Z góry serdecznie dziękuję. TSH 2,360 µIU/ml ( norma 0,270-4,200)
  FT3 3,15 pg/ml (norma 2,04- 4,40)
  FT4 1,17 ng/dl (norma 1,00- 1,60)
  anty-TPO 254,60 IU/ml (norma 0,00- 34,00)
  anty-Tag 977,40 IU/ml (norma 0,00- 115,00)

 167. leptynka1987 pisze:

  Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarczycy, czy jest możliwe abym ja miała niedoczynność?

 168. ania5.11 pisze:

  Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarczyca o niejednorodnej echostrukturze, oraz o nieco obniżonej echogenicznosci Wymiary: – Prawy płat 12 x 15 x 33 mm – lewy płat 14 x 15 x 34 mm – ciesn o gr. Do 4 mm Węzły chłonne szyjne dostępne badaniu USG w normie. TSH 1,633 FT3 4,49 FT4 11,61 Anty-TG 1,30 Anty-TPO 2,24 Badanie USG zostało wykonane z powodu uczucia ucisku w gardle i problem z połykaniem. Bardzo często czuje zmęczenie. Mam przewlekłe zapalenie zatok i astmę aspirynowa, przyjmuje flixonase oraz Alvesco.

 169. Beti pisze:

  Witam czy mam chora tarczycę?
  Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, atpo 46, 8, czy da się to wyleczyć?

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Beti:

  Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

 • ania5.11:

  Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

 • tarczyca.info:

  Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

 • KingaR:

  Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

 • AndrewFlo:

  Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

 • AndrewFlo:

  Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

 • sandra1287:

  Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

 • leptynka1987:

  Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

 • SylaW:

  Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

 • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

  […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

 • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

  […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

 • daniela:

  Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...