Pomoc w interpretacji wyników

Strona Główna Forums Czy mam chora tarczycę? Pomoc w interpretacji wyników

Ten temat zawiera 147 odpowiedzi, ma 94 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Martyna23400, 3 lata, 1 miesiąc temu.

 • Autor

  Wpisy

 • #2223


  olab

  Participant

  Mam 19 lat, od dwóch miesięcy wypadają mi włosy, miałam ich bardzo dużo, teraz trzy na krzyż. Do tego zrobiły się cienkie. Wypadanie bardzo nasiliło się po ostatnim farbowaniu (2 miesiące temu) więc to mogło być powodem, ale do tego doszło ciągłe uczucie zmęczenia, sucha skóra, problemy z miesiączką. Lekarz rodzinny stwierdził, że to wszystko związane jest ze stresem (matura). Wypadające włosy były powodem płaczu, doszło do tego że nie wyychodzę z domu. Postanowiłam działać na własną rękę i stąd moja prośba o interpretację wyników: 19 kwietnia : tsh 3,76 mlU/l (norma 0,340-5,6) 31 maja tsh 3,83 przy tej samej normie, fT3 4,98 pmol/l (norma 3,5-6,5) fT4 20.0 pmol/l (norma 11.5-22,7). Z góry bardzo dziękuję.

 • #2224


  tarczyca.info

  Keymaster

  Stężenie TSH jest relatywnie wysokie. Pomimo tego, że mieści się w normie to jednak zdecydowanie przekracza średnią w Pani wieku. Proponuję powtórzyć TSH plus stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych (ATPO). Najlepiej gdyby trafiła Pani do endokrynologa, który poza pełnym wywiadem chorobowym zbada tarczycę i będzie dalej kontrolował problem, zleci odpowiednie badania (dalsza kontrola hormonalna, ocena stężenia przeciwciał, usg tarczycy). Wypadanie włosów oraz zaburzenia miesiaczkowania to może być całkiem niezależny problem wymagający również wyjaśnienia u endokrynologa.

  Niedoczynność tarczycy

  Choroba Hashimoto

 • #2239


  izaciekawa20

  Participant

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badań tarczycy. Od jakiegoś czasu czuję się po prostu OKROPNIE. Mam 27 lat, waże 75 kg przy wzroście 164 cm. Choruję także na PCO. Moja waga gwałtownie się podniosła mimo, iż w efekcie jem mniej, uprawiam sport (jazda konna), niestety za żadne skarby nie mogę zrzucić wagi, mam wrażenie, że robię się coraz cięższa.
  Rok temu, będąc w szpitalu miałam wykonywane badania tarczycy. Wyniki sprzed roku to:

  HORMON TARCZYCY:
  TSH – 1,970 uIU/ml [zakres ref: 0.27 – 4.20 uIU/ml]
  FT4 Tyroksyna wolna – 1.45 ng/dl [zakres ref: 0.93 – 1.7]

  Ostatnio powtórzyłam badania ponieważ czuję się fatalnie- mam naprzemienne okresy senności napadowej oraz zdenerwowania, inne objawy jak niżej oraz wyniki:

  TSH: 80.66% [wynik 3.44, norma (0.27 – 4.2) ]
  FT3 62.50% [wynik 3.5, norma 2-4.4]
  FT4 48.05% [wynik 1.3, norma 0.93-1.7]

  Co do moich objawów, które obserwuję mniej więcej od kilku miesięcy:

  Moje objawy:
  – huśtawki nastroju tj. od stanu apatii do względnie dobrego samopoczucia
  – senność i chroniczne zmęczenie (potrafię spać 16 godzin ale i takie gdzie mogę spać tylko 6)
  – wypadanie włosów oraz ich przerzedzenie
  – przyrost wagi (przytyłam 9 kg w stosunku do zeszłego roku)
  – problemy z koncentracją i pamięcią
  – puchnąca kostka w lewej nodze, niewiadomego pochodzenia – jakiś czas brałam heparynę do brzucha.
  – uczucie ociężałości, spuchnięcia
  – nadmierna potliwość – wykonam kilka czynności i leje się ze mnie ciurkiem
  – bóle głowy i zawroty
  – skoki ciśnienia oraz przyspieszona akcja serca (ciśnienie skacze do 148/100, puls 92) – zawsze byłam niskociśnieniowcem.
  – sucha skóra oraz jakby takie łuszczące się placki na dłoniach i kostkach wierzchu dłoni
  – łamliwe paznokcie i problemy z cerą (ciągły trądzik)
  – stany podgorączkowe (niemal ciągle) oraz częste uczucie “rozpalenia” bez dużej gorączki- zazwyczaj są to wartości 37,2/ 37,4. Często mam takie uderzenia gorąca kiedy mam wypieki na twarzy
  – często bolą mnie oczy, jakbym je musiała cały czas wytrzeszczać, czasami obraz zachodzi mgłą
  – uporczywy kaszel, szczególnie rano muszę odkaszleć swoje. Nagły kaszel towarzyszy mi też kiedy np. zaśmieję się w półleżacej pozycji, wtedy chce mnie udusić, nie mogę złapać powietrza.

  Po ostatnich badaniach morfologii:
  RBG – 5,20 mln (norma 5,40mln),
  HBG – 15,4% (zakres 12-16%),
  HCT – 45% (norma 37-50%),
  MCHC – 34,2g/dll (norma 31-35)
  WBC – 7,7 tys (norma 4-10 tys),
  LYM – 1,9 tys (norma 1-3,5 tys),
  MXD – 0,8 tys (norma 0,2-1 tys),
  RDW SD – 35,3 fl (norma 37-46),
  NEU – 5,0 tys (norma 2,5-6 tys),
  LYM% – 24,6% (norma 25-40%)
  MXD% – 10% (norma 3-13%)
  NEU% – 65,4% (norma 50-70)
  PLT – 332 tys. (norma 150-400

  Rozmaz ręczny:
  – pałeczkowate – 1%
  – neutrofile – 58%
  – eozynofile – 3%
  – limfocyty – 38%

  Byłam nawet u psychiatry, wykluczył depresję, uznał, że wprawdzie mam obniżony nastrój i jestem apatyczna ale bardzo duże znaczenie mogą mieć zaburzenia hormonalne.
  Nie wiem co się ze mną dzieje. Nie mam na nic ochoty, bardzo chcę coś robić, ale kiedy po jakimś czasie to zrobię, zwyczajnie padam na twarz i nie mogę funkcjonować- jestem tak potwornie zmęczona. Strasznie mnie to ogranicza.

  Proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyn i co może być nie tak.

 • #2242


  tarczyca.info

  Keymaster

  W odniesieniu do podanych wyników hormonalnych: TSH uległo wzrostowi od poprzedniego badania. Proponuję wykonanie badania ATPO i usg tarczycy.

 • #2243


  izaciekawa20

  Participant

  Witam ponownie,
  Przede wszystkim dziękuję za odpowieź. Wykonałam badanie usg tarczycy. Wynik jesnastępujący:
  “Tarczyca o niejednorodnym echu (podejrzenie AZT?), szczególnie w płacie prawym. Wymiary: płat prawy 7ml, lewy 5,5ml. Zmian ogniskowych nie uwidoczniono”. Jutro jadę zrobić badanie antyTPO.

 • #2244


  izaciekawa20

  Participant

  Tzn. Guzków ani nic takiego nie ma. Ale ciągle mam chrypkę i kaszel,który już mnie męczy, i te stany podgorączkowe. Dziś bardzo drżały mi mięśnie i wracy miałam problem z pisaniem ręcznych notatek.

 • #2245


  tarczyca.info

  Keymaster

  Wynik ATPO moze okazać się decydujący odnośnie rozpoznania patologii tarczycy. Co do reszty objawów, konieczna jet również wizyta u lekarza rodzinnego.

 • #2246


  izaciekawa20

  Participant

  Witam ponownie, odebrałam wynik. Dostałam skierowanie na oba badania. Sama dorobiłam cholesterol i elektrolity.
  W liceum miałam niedobory potasu- kilka razy skurcze (zacisk) dłoni i jakbym jakiegoś ataku szczękościsku dostała i paraliżu.

  Anty-TPO i anty-TG nieznaczne:
  Anty-TPO – 12 IU/ml [max. do 30]
  Anty-TG – 31,73 IU/ml [max. do 115]
  Cholesterol – 175 [norma do 200]

  Elektrolity w normie.
  Sód – 140 mmol/l [norma 135-145]
  Potas – 4,43 mmol/l [norma 3,50-5.30]

  Więc co mi może dolegać, że tak fatalnie się czuję? Rano jest najgorzej, jestem bardzo senna, nie mogę się obudzić. Chodzę jak zombie, bolą mnie oczy i strasznie się pocę. Kiedy jadę autem są chwile, że mi się obraz zamazuje.
  Czy gdyby wszystko było w porządku to te przeciwciała w ogóle by się pojawiły? Już sama nie wiem… :(. Dziś znów miałam podgorączkę- 37,7. Dodatkowo spuchła mi lewa kostka, ciężko mi ruszać w stawie (posmarowałam Liotonem, ale niewiele daje). Jak jest upał i trochę pochodzę to bania na nodze. Rodzinny wiele razy nogę oglądał, naciskał i na tym się skończyło… Dał mi heparynę w zastrzykach i “do widzenia”.
  U rodzinnego byłam z wynikami, i uznał, że wszystko w normie, że pewnie to przemęczenie – olewka. Niestety, ale mój rodzinny kilka razy zbagatelizował problem (tak było w przypadku zakażenia helicobacter, zapalenia dróg moczowych, objawów PoChP).
  Nie wiem czy to ważne, ale moja mama zmarła na raka. Nie wiem jakiego, nie wiem na co chorowała.
  Już nic nie wiem, a mam wrażenie, że pogarsza się moje funkcjonowanie.

  Isia.

 • #2247


  tarczyca.info

  Keymaster

  Podsumowanie dotyczące tarczycy: prawidłowe stężenia TSH, ft4, ft3, ATPO, ATG przemawiają przeciwko patologii tarczycy. Warto jednak powtórzyć badanie TSH za 3 miesiące. Co do szeregu pozostałych objawów część może wynikać z zsp PCO, część z jakiejś współistniejącej innej patologii. Jednak z uwagi na charakter tego portalu (choroby tarczycy) proponuję dalszą diagnostykę u lekarza rodzinnego.

 • #2259


  Aneciak

  Participant

  ja również jestem przerażona a wizyta u endokrynologa dopiero za tydzień…

  TSH = 0.01 🙁
  Miąższ tarczyco o obniżonej echogeniczności (ale wyższej niż mieśnie), niejednorodna struktura, słabo wyodrębniające się ogniska o niższej echogeniczności, powiększony węzeł chłonny ciesni. Echogeniczność i struktura miąższu w normie bez zmian ogniskowych. Przepływy miąższowe wzmożone.

  Jestem przerażona… 🙁

 • #2260


  Aneciak

  Participant

  już Dr Google mi powiedział to i owo 😉 o rakach etc…
  no i to: Objawem choroby Gravesa jest powstanie toksycznych woli guzkowych. Charakteryzują się powiększeniem tarczycy i węzłów chłonnych
  typowym obrazem w usg jest obniżona echogeniczność miąższu ze wzmożonym przepływem naczyniowym

 • #2270


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do Aneciak. I jak wypadły badania. Prawdopodobnie została Pani skierowana na badania ft4, ft3 i ocene przeciwciał.

  • #5181


   Aneciak

   Participant

   trochę czasu minęło :) i trochę się wydarzyło :) po leczeniu thyrozolem i propranololem towarzysząco oczywiście i reemisji po odstawieniu -> leczenie radiojodem na koniec 2015. po 5 miesiącach dopiero efekt widoczny w postaci TSH = 50 a do tego oczywiście zmniejszenie obu płatów ZNACZNE (+ waga +15 i buzia-księżyc po encortonie, ale nie ma co rozpamiętywać). W lewym płacie 4/7mm obszar hypoechogeniczny z echogenicznym centrum (odczynowy NL) – moja Pani Endo nakłuwa wszystko więc i to sprawdzimy… 2 lekarzy na USG i 2 endo mówi, że nie wygląda to NIE OK, ale jednak chyba warto sprawdzić to BAC. (Tarczyca przed jodem była naprawdę NOK i jeden z węzłów miał 10/4mm). Węzły szyjne niepowiększone.Echogeniczność całości oczywiście niejednorodna.Tarczycy praktycznie nie ma. Jest za to eutyrox 125.

   • #5182


    Aneciak

    Participant

    TSH oczywiście OK i trzymać je trzeba tak nisko = 0,47

 • #2287


  Marta89

  Participant

  Witam,
  Mam 24 lata, na tarczycę choruję od początku 2011 roku. Zdiagnozowano u mnie wole guzkowate obojętne. Przez ostatnie lata byłam pod obserwacją tj. usg, biopsja i TSH co roku. TSH utrzymywało się cały czas na poziomie 1,2-1,4 czyli idealnie. Ale guzki cały czas się powiększają i moja Pani endokrynolog powiedziała, że nie ma co dłużej tego hodować, że samo nie zniknie, a nic dobrego z tego nie będzie. Powiedziała, że bez operacji się nie obejdzie. Kazała mi sprawdzić ruchomość strun u laryngologa zrobić TSH. Przestraszyłam się trochę tej operacji, dlatego też postanowiłam skonsultować się z innym lekarzem. 2 lekarz powiedział to samo co 1 Pani doktor, ale zalecił zrobienie innych badań poza TSH czyli FT3, FT4, przeciwciał anty TG, i anty TPO. I oto one:
  TSH- 2,93 (0,27-4,20)- lekarz powiedział, że te normy są sprzed 20 lat i jak dla mnie(młodej kobiety) norma ta powinna być do 2.
  FT3 6,68 (3,95-6,80) 96%
  FT4 15,02 (12,00-22,00) 30%
  Anty TG 78,48 (<40)
  Anty TPO 19,84 (<35)
  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników.

 • #2288


  Marta89

  Participant

  Dodam jeszcze ,że mam wysoki cholesterol 243 (<200)
  Mam niską temperaturę ciał 35,8 (36,5 to dla mnie stan podgorączkowy)
  Zimne stopy i dłonie
  Ciśnienie w normie
  Ostatnio jestem cały czas przemęczona, senna, a w nocy budzę się i nie mogę spać.

 • #2290


  tarczyca.info

  Keymaster

  Sytuacja wygląda następujaco. Wyniki wskazują na możliwość autoimmunologicznego (autoimmunizacyjnego) zapalenia tarczycy (podwyższone stężenie ATG) ze stopniowo rozwijająca się niedoczynnością tarczycy (relatywnie wysokie stężenie TSH jak na 24 lata- tak jak stwierdził drugi lekarz). Problem jednak tkwi w samej wielkości tarczycy i wielkości guzków. Z tego powodu została Pani skierowana na operację. Nie podała Pani wyniku usg, ale zgodnie z Pani opisem tarczyca jest prawdopodobnie powiększona i guzki są duże, a dodatkowo relatywnie wysokie stężenie TSH dodatkowo stymuluje je do dalszego wzrostu. I tyle można powiedzieć na podstawie przedstawionych danych.

 • #2292


  Marta89

  Participant

  Ostatnie USG
  Tarczyca dwupłatowa o prawidłowej echogeniczności, niepowiększona. W prawym płacie dwa torbielowato – lite guzki z przegrodami o wymiarach 22 mm każdy oraz hypoechogenny guzek 11 mm. W lewym płacie hypoechogenny guzek do 9 mm o w cieśni podobny guzek do 5 mm. Prawy płat o wymiarach 20mmx15mmx60mm, lewy płat o wymairach ok.14mmx13mmx48mm, cieśń o szer. do 4 mm. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone.

  Lekarz ( ten2) w badaniu palpacyjnym powiedział, że tarczyca jest powiększona.

  Poprzednie usg wyglądały podobnie z tym, że guzki były mniejsze
  Czyli możliwe, że mam Hashimoto ?

  Najbliższą wizytę mam dopiero za pół roku, proszę mi doradzić czy powinnam błagać lekarza o wcześniejsze przyjęcie czy mogę z tym poczekać ?

  Dziękuję za pomoc

 • #2294


  Joanna12345

  Participant

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badań tarczycy.

  TSH 1,9910 (Norma uIU/ml 0,3500 – 4,9400)
  FT3 3,44 (Norma pg/ml 1,71 – 3,71)
  FT4 1,24 (Norma ng/ml 0,70 – 1,48)
  anty-TPO 15,48 ( Norma IU/ml 5,61)

  Bardzo dziekuje za pomoc.

  Joanna

 • #2296


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do Marta 89. Podsumowując i uzupełniając poprzedni komentarz. Rozpoznanie jak w poprzednim komentarzu. Nie ma Pani niedoczynności tarczycy, nie ma Pani choroby Hashimoto. Ale nie można wykluczyć pojawienia sie niedoczynności tarczycy w przyszłości. Dodatkowo badanie usg wskazuje, ze tarczyca nie jest powiększona (objętość nie przekracza górnej granicy normy). Z drugiej strony dwa guzy maja po 22mm. Nie wiadmo jak z objawami uciskowymi. Ponieważ istnieje dysproporcja między oceną palpacyjną i usg decyzja powinna być podjeta przez lekarza badającego. Nie wiadomo też, które guzki były nakłute. Z pewnością zmiany hipoechochogeniczne wymagają takiego badania. Tak więc ostateczna decyzję może podjąć lekarz na podstawie wszystkich dotychczasowych wyników (usg, hormony), badania tarczycy. Nie jest wykluczone, że jeśli w biopsji guzków jest kategoria 2, będzie Pani wymagała jedynie dalszego monitorowania i ewentualnie podania lewotyroksyny po kolejnych kontrolnych badaniach. Istotna jest też sprawa ciąży a tarczyca.
  https://www.tarczyca.info/niedoczynnosc/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy/. Tak więc najlepiej byłoby gdyby pozostała Pani pod opieka jednego endokrynologa, który prześledzi wszystkie dotychczasowe informacje i podejmie decyzję

 • #2298


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do Joanna. Wskazane wykonanie usg i kontrola hormonalna. Najlepiej wizyta u endokrynologa z kompletem wyników celem porozmawiania i ustalenia postępowania: wiek, obciążanie, planowana ciążą, tarczyca w badaniu palpacyjnym, inne leki itp.

 • #2301


  Marta89

  Participant

  Dziękuję za odpowiedź, już wszystko się wyjaśniło. Byłam u endokrynologa, który zdiagnozował limfocytarne zapalenie tarczycy. Dostałam euthyrox 50. Pani doktor powiedziała, że może obejdzie się bez operacji w zależności jak będę reagowała na leki. Pani doktor powiedziała również, że jest to początek choroby autoimmunologicznej, ale jaka to choroba czas pokarze, jej zdaniem najprawdopodobniej rozwinie się w niedoczynność.

 • #2302


  Aneciak

  Participant

  do Tarczyca.pl 🙂

  Lekarz rodzinny zlecił mi FT4 -> wynik mało imponujący
  Przy normie 12-22 pmol/l mój wynik = 51,61 pmol/l.

  Endokrynolog zalecił: thyrozol 20mg przez 2 tyg 2 x dziennie, kolejne 2 tyg 1.5tabl dziennie i do tego propranolol 40mg (2 x pół tabl /dzień).
  Za tydzień badam ponownie krew uzupełniając podstawową morfologię i anty.

 • #2303


  Aneciak

  Participant

  + miałam zrobić badania po 7-9 dniach od rozpoczęcia leczenia Thyrozolem, aby sprawdzić poziom białych krwinek. Pech chciał, że zachorowałam na anginę a na ulotce jest wyraźnie napisane, żeby odstawić thyrozol przy takich zapaleniach i konsultowac się z lekarzem. 2 lekarzy kazało kontynuować leczenie (internistów) bo endokrynolog na urlopie. Kazali też zrobić morfologię -> wiadomo jak wypadła podczas choroby i na antybiotyku 🙂 wyniki krwi poza normą w monocytach 22%.

  Dodać muszę, że się czuję lepiej po thyrozolu. Nie jestem śpiąca. Zadziwiające jest to, że teraz dopiero widzę jak źle się czułam wcześniej i przyjmowałam to za stan normalny / przemęczenie.

 • #2503


  Edyta

  Participant

  Witam Mam 27 lat 4 miesiące temu urodziłam dziecko i od pewnego czasu bardzo wypadają mi włosy wiec postanowiłam wykonać badanie na tarczyce dlatego bardzo proszę o interpretację wyników tarczycy . dodam że karmię piersią i po porodzie nie dostałam jeszcze miesiączki . TSH 2,940 FT3 3,60 , FT4 0,84 . Czekam na informację . Pozdrawiam serdecznie

 • #2504


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do Edyta: proszę podać normy hormonów FT4 i FT3 z tego laboratorium. Każde laboratorium ma swoje wlasne normy i interpretacja badań wymaga norm z tego laboratorium

 • #2711


  BasiaN

  Participant

  Witam,
  Mam 48 lat, na tarczycę choruję od roku.
  ostatnie wyniki mnie bardzo zaniepokoiły za względu na bardzo dużą ilość przeciwciał:
  TSH – 4,09
  FT4 – 15,14
  ATG – 2514,0 (<115)
  ATPO – 71,5 (<34)
  Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników.

 • #3180


  JWitus

  Participant

  Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Mam 24 lata, wyniki: TSH 2,276 (0,41-4,01), FT4 0,87 (0,82-2)

 • #3186


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do BasiaN. Co to znaczy na tarczycę choruję od roku- przyjmuje Pani tyroksynę? Wyniki są typowe dla autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.

 • #3217


  czexia

  Participant

  Witam, bardzo proszę o opinię. Powoli przymierzam sie do planowania ciązy. Niestety z powodu braku okresu lekarz wykonał mi badanie tsh, które w wyniosło 4,3 (norma do 4,2) po dwóch tygodniach wykonałam badania ponownie, gdzie wyszło wszystko w normie tsh 2,93, FT3 – 3,14, FT4 – 1,21/ NIe wiem co mam zrobić czy robić coś dalej, czy zgłosić sie do lekarza, czy też wszystko jest ok.

 • #3218


  tarczyca.info

  Keymaster

  do czexia: przy obecnych wynikach zdecydowanie wymaga Pani konsultacji endokrynologa i uzupełniającej diagnostyki. TSH prze ciążą powinno być poniżej 2.5.Prawdopodobnie będzie Pani wymagała leczenia tyroksyną.

  Tarczyca a miesiączki, płodność, libido


  https://www.tarczyca.info/aktualnosci/podwyzszone-tsh-kobiety-ciazy/

  Niedoczynność tarczycy w ciąży

 • #3230


  Dyda

  Participant

  Moje wyniki
  TSH 2,460 zakres 0,270-4.200
  anty TPO 111,30 zakres 0,00-34,00
  anty-TG 42,31 zakres 0,00-115,00
  Poza tym stwierdzone guzki tarczycy badanie z 2012 roku Gruczol tarczowy położony prawidłowo, symetryczny o echu prawidłowym, niepowiększonym o wym płat lewy 16x16x36w jego obwodzie struktura hypoechogeniczna o sr 4 mm
  płat prawy 17x18x37mm w jego obwodowej cz.struktura hypoechogeniczna z wew przestrzenią płynową o sr 6mm
  cieśń 4mm
  Na co wskazują te wyniki?

 • #3231


  tarczyca.info

  Keymaster

  wyniki wskazują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (anty TPO 111,30 zakres 0,00-34,00).

  Choroba Hashimoto

 • #3233


  Dyda

  Participant

  Jakie leki powinnam zażywac bo nic mi dotychczas endokrynolog nie zlecił, a badanie przeciwciał przeprowadziłam na własne żądanie bo niepokoiły mnie objawy typu zimno, przyspieszona akcja serca, niepokój, a teraz czuję, ze psuje mi się wzrok.
  Za odpowiedź dziękuję

 • #3234


  ANTONIO

  Participant

  Proszę o interpretację dzisiejszych wyników. Robiłem je pierwszy raz, mam 57 lat.
  TSH 1,010
  anty-TPO >600,0
  anty TG 373,90

 • #3235


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do Dyda. . W chwili obecnej nie wymaga Pani leczenia. Ale wymaga Pani dokładnego omówienia problemu, zaplanowania dalszej diagnostyki, ustalenia monitorowania, porozmawiania o ewentualnej ciąży. Niestety przekracza to formułę forum i wymaga spotkania z endokrynologiem.

  Tarczyca a miesiączki, płodność, libido


  https://www.tarczyca.info/aktualnosci/podwyzszone-tsh-kobiety-ciazy/

 • #3236


  tarczyca.info

  Keymaster

  Do Antonio. Podobnie jak u poprzedniczki, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Wskazane uzupełnienie diagnostyki: powtórka TSH z FT4 oraz usg tarczycy

 • #3241


  moniaa

  Participant

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badań:
  TSH-4,570,
  FT3-2,94 norma 2-4,40,
  FT4-1,19 norma 0,93-1,70.
  Mam 34 lata, badania zlecił mi lekarz rodzinny z powodu złego samopoczucia tzn. jestem senna, zdarza mi się zapominać, mam problemy z koncentracją i suchą skórą.

 • #3243


  tarczyca.info

  Keymaster

  Może to być początek autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Celem diagnostyki musi Pani wykonać badanie przciwciał ATPO i ATG oraz usg tarczycy. Jeśli wyniki będą potwierdzać rozpoznanie to istnieje duże ryzyko rozwoju pelnej niedoczynności tarczycy. Wskazana kontrola hormonalna. No i istotne jest czy planuje Pani ciążę w najbliższym czasie.

  Podwyższone TSH

  Niedoczynność tarczycy

  Choroba Hashimoto

 • #3244


  moniaa

  Participant

  Nie planuję ciąży mam już dwoje dzieci. Czy na tym etapie jest konieczność przyjmowania leków?

 • #3246


  tarczyca.info

  Keymaster

  Najpierw badania j.w. i powtórka badań hormonalnych po minimum miesiącu. Decyzja powinna być oparta na pełnej informacji.

 • #4267


  smiledream

  Participant

  Witam. Proszę o pomoc w interpretacji wyników, dla mnie to czarna magia…wszędzie piszą co innego. Jestem umówiona na wizytę do endokrynologa, ale nie ukrywam, że się martwię.

  FT3 – 4.5 pmol/l
  FT4 – 13.87 pmol/l
  TSH – 2.30 ulU/ml
  ANTY TG – <10.00 lU/ml
  ANTY TPO – <5.00 lU/ml
  PROLAKTYNA 403.3 mlU/l

  Mam 26lat. Czy podać jeszcze jakieś informacje?

  Pozdrawiam

 • #4670


  matkam77

  Uzytkownik

  Witam,
  proszę o pomoc w interpretacji wyników:
  TSH 0,883
  FT4 17,59
  FT3 5,18
  TPO 17
  TG 370 TG sprzed roku 43,96
  usg echogeniczność podstawowa gruczołi prawidł.
  W biegunie dolnym widoczne 2 nieco niejednorodne zmiany ogniskowe 6x5x8 mm,6x3x4mm zmiana o podobnej morfologii znajduje się na granicy prawego płata z cieśnią i mierzy 4x2x4mm
  Zmiany nie wykazują wzmożonego unaczynienia
  w lewym placie drobna torbielka sredn. 2mm
  Przepływ miąższowy w normie bez cech wzmożenia
  Wymiary tarczycy
  PP 52x13x22 obj. ok 8ml
  PL 54x12x21 mm obj ok. 7,4 ml
  grubośc ciesni 5mm
  powiekszonych patologicznych węzłów chłonnych na szyi nie widać.

  czy poziom przeciwciał TG jest niepokojący w tym przypadku? i co może oznaczac takiskok w ciągu roku.Badanie sprzed roku wykonałam po urodzeniu dziecka w tym roku we wrześniu kolejne z podwyższonym TG.

  • #4690


   tarczyca.info

   Keymaster

   Może to oznaczać rozwój autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, ale też przeciwciała mogą zniknąć nie prowadząc do żadnych zaburzeń. Wskazana jest konsultacja endokrynologiczna i ustalenie trybu dalszej kontroli

 • #4694


  andzia12

  Uzytkownik

  witam
  pomocy jestem w ciazy i odebrałam wyniki czy jestem chora
  tsh 3 (icd9:l69)wynik badania 4,19 mlu\l zakres referencyjny 0,51-4,30

 • #4696


  marion

  Uzytkownik

  Witam, bardzo proszę o interpretację wyników, nie wiem czy powinnam się umówić na wizytę, czy jeszcze poczekać może samo przejdzie. Mam 36lat i od dłuższego czasu czuje się ciągle zmęczona, jest mi zimno nawet gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka. Przez ostatni rok przytyłam ok. 5kg i nie mogę się ich pozbyć mimo ze ćwiczę pięc razy w tygodniu i staram się regularnie i zdrowo odżywiać. TSH 6.81 uIU/mL (0.27-4.2) FT3 4.40 pmol/L (3.1-6.8) FT4 12.06 pmol/L (12-22). cholesterol LDLw 3.9(0.2-3.4) CHO2I 6.58 (3.2-5.2) . Dodam jeszcze że od lat borykam się ze zmianami nastroju i lękami, ale cały czas staram sie myśleć pozytywnie i żyć normalnie i pogodnie. Z góry dziekuję bardzo i pozdrawiam.

 • #4697

  Witam. Mam 21 lat jestem w 10 tyg ciąży mój wynik TSH to 3,11(0,51-4,30) bo w ciąży jest 2,5 a wyniki ft3 to 5,95(3,1-6,8) a ft4 13,85(12-22) czy mam się martwić???

 • #4702


  robson

  Uzytkownik

  Witam, odebrałem właśnie swoje wyniki, jak można je zinterpretować?

  TSH 0,57 mIU/L zakres referencyjny 0,35-4,94
  FT4 0,99 ng/dl zakres referencyjny 0,70-1,48

  Wiek 31 lat. Powinienem się obawiać?

 • #4703


  ola1994

  Uzytkownik

  Witam. Narzeczony wrócił z USG tarczycy. Proszę o interpetację opisu.
  Badanie tsh 8.200.
  Wymiar prawego płatu 19-15-32mm- miąższ prawidłowej echostruktury niejednorodny z obszarami echogeniczniści w biegunie górnym widoczna hyperechogennazmiana ogniskowa o obniżonej echogeniczności o wymiarach 14x6mm.
  Wymiar lewego płatu 16-13-32mm prawidłowa echostruktura.
  Cieśń tarczycy o grubości 4mm nieposzerzona, o prawidłowej echostrukturze i szerokości.
  V 9.12 ml

  • #4768


   tarczyca.info

   Keymaster

   Zapraszamy na portal http://www.pytamdoktora.pl. Można na nim uzyskać szczegółową odpowiedź na każde pytanie z działu endokrynologii. Forum tarczyca.info pozostaje miejscem dyskusji dla Pacjentów z chorobami tarczycy moderowanym przez prowadzącego portal.
   PytamDoktora

 • #4763


  nijka91

  Uzytkownik

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badań tarczycy.

  TSH 6,580 (Norma uIU/ml 0,270 – 4,200)
  FT3 3,410 (Norma pg/ml 2,020 – 4,430)
  FT4 1,190 (Norma ng/ml 0,932 – 1,710)

  Z góry bardzo dziękuje.

  • #4767


   tarczyca.info

   Keymaster

   Wyniki wskazują na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Zapraszamy na portal http://www.pytamdoktora.pl. Można na nim uzyskać szczegółową odpowiedź na każde pytanie z działu endokrynologii. Forum tarczyca.info pozostaje miejscem dyskusji dla Pacjentów z chorobami tarczycy moderowanym przez prowadzącego portal.

 • #4773


  Natalia111

  Uzytkownik

  Witam, bardzo proszę o interpretację moich wyników. Wydają się być w normie, ale nie wiem czy akurat dla mojego wieku (29 lat). TSH 1,29 [0,27-4,20], FT3 3,34 [1,80-4,60], FT4 1,25 [0,93-1,70], anty-TPO 9,97 [0,00-35,00], anty-TG 28,82 [0,00-115,00].

 • #4786


  blackberry

  Uzytkownik

  Witam. Proszę o interpretację wyników tarczycy. Mam 19 lat
  TSH : 1,620 (Norma uIU/ml 0,270 – 4,200)
  ft3 : 4,28 (Norma pg/ml 2,20 – 4,40)
  ft4 : 1,51 (Norma ng/dl 0,93 – 1,70)

 • #4787


  alphoense

  Uzytkownik

  Dzień dobry,
  poprosiłam lekarza o skierowanie na badania tarczycy, stwierdził, że TSH wystarczy. Mój wynik to TSH: 3.43 (25 lat, 108kg). W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy pomimo diety i ćwiczeń tyje. Warto w ogóle iść do lekarza z tym wynikiem?

  • #4800


   tarczyca.info

   Keymaster

   TSH jak na ten wiek jest wysokie. I jeszcze ten wzrost masy ciała.Zapraszamy na portal http://www.pytamdoktora.pl. Można na nim uzyskać szczegółową odpowiedź na każde pytanie z działu endokrynologii. Forum tarczyca.info pozostaje miejscem dyskusji dla Pacjentów z chorobami tarczycy moderowanym przez prowadzącego portal.

   Podwyższone TSH

 • #4788


  Vegeatko

  Uzytkownik

  Dobry wieczor.
  Mialam robionr badania na chora tarczyce i moj wynik to: TSH: 0,991 Prelaktyna: 408,20. Co to moze oznaczac? Okresu juz nie mam od 14 stycznia, mam apetyt. Proszę o jak najszybszą odpowiedż.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  • #4801


   tarczyca.info

   Keymaster

   Zapraszamy na portal http://www.pytamdoktora.pl. Można na nim uzyskać szczegółową i szybką odpowiedź na każde pytanie z działu endokrynologii. Forum tarczyca.info pozostaje miejscem dyskusji dla Pacjentów z chorobami tarczycy moderowanym przez prowadzącego portal.

 • #4794


  caro

  Uzytkownik

  Witam,
  Mam24 lata,nod dluzszegi czasu ( ok dwóch lat) czuje sie zmeczona caly czas, jest mi okropnie zimno, i mam problemy z nastrojem, caly czas odczuwam złe samopoczucie.
  2 lata temu robilam badania tsh, ft3, ft4 i byly w normie, ft4 byl troche podwyższony. Dokladnych wynikow nie pamiętam.
  Wyniki z przed dwoch dni :
  Ft3 2,63 nmol/l (1,27-3,07)
  Ft4 154, 9 nmol/l (66-181)
  Tsh 1,27 nmol/l (0.27-4,20)
  Anty tg 18,8 (<115)
  Anty tpo 13,81 (<34)

  Prosze o interpretację wyników, bo juz nie wiem co robic, czuje sie naprawde źle

 • #4795


  AdaMalz

  Uzytkownik

  Witam! Mam 24 lata, badanai zrobilam profilkatycznie aby sprawdzic czy wszystko w porzadku z moja tarczyca, badania robilam dzisiaj.

  Ft3 4,76 pmol/l (3,13-6,76)
  Ft4 16.03 pnmol/l (12,0-22,0)
  Tsh 1,32 mlU/l (0,27-4,20)
  Anty tg <10 lU/ml (<115)
  Anty tpo 11,72 lU/ml (<34)

  Prosze o interpretacje moich wyników.

 • #4796


  matkar57

  Uzytkownik

  Witam,
  Mam 26 lat. Badanie zrobiłem, ponieważ od kilku tygodni czuje się bardzo źle: senność w ciągu dnia – bezenność w nocy, ból głowy, mrowienie w kończynach, wzrost wagi ciała przy takiej samej diecie i dodatkowo częstszymi ćwiczeniami w tygodniu.
  Wyniki:
  TSH 2,57mlI/l, zakres 0,27-4,20
  FT3 3,40 pg/ml, zakres 2,57 – 4,43
  FT4 1,41 ng/dl, zakres 0,93-1,70

  • #4803


   tarczyca.info

   Keymaster

   TSH powyżej 2.5 w tym wieku jest relatywnie wysokie.

   Zapraszamy na portal http://www.pytamdoktora.pl. Można na nim uzyskać szczegółową odpowiedź na każde pytanie z działu endokrynologii. Forum tarczyca.info pozostaje miejscem dyskusji dla Pacjentów z chorobami tarczycy moderowanym przez prowadzącego portal.

   Podwyższone TSH w młodym wieku

 • #4901


  girlblack

  Uzytkownik

  Witam, proszę o interpretację wyników tarczycy. Mam 23lat
  TSH 2,799 Norma 0,55 – 4,00

 • #4902


  Alicjantka

  Uzytkownik

  Dzień dobry
  od kilku miesięcy mam szereg niepokojących obiawów, które zrzucalam na karb jesieni/zimy, dużej ilości obowiązków związanych z dziećmi (3 i 6lat). Jednak poniższe objawy stały się mocno uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, dlatego zaczęłam szukać przyczyny.

  Moje objawy:
  – huśtawki nastroju (od euforii po brak cierpliwości, przygnębienie i irytację – te negatywne dominują)
  – senność i chroniczne zmęczenie (śpię po 9h w nocy + 3-4h w dzień i nadal jestem zmęczona, weekendy potrafię całe przespać i być wykończona)
  – wypadanie włosów i łamliwość paznokci&
  – przyrost wagi (20 kg na przestrzeni 2 lat)
  – problemy z koncentracją i pamięcią
  – uczucie zimna ( w domu 22 stopnie, ja chodzę w swetrze i grubych skarpetach, a nadal mam lodowate stopy i dłonie)
  – bardzo sucha skóra (na nogach wyglądająca jak łuska + “brudne” łokcie i kolana)
  – temperatura 36 – 36,1stopnia
  – brak apetytu

  Wyniki badań:
  TSH 2,92 (Norma uIU/ml 0,27 – 4,20)
  FT3 2,92 (Norma pg/ml 2,57 – 4,43)
  FT4 1,28 (Norma ng/ml 0,93 – 1,71)
  ATG-p 24,42 IU/ml (Norma <115)
  ATPO-p 18 IU/ml (Norma <34)
  Kreatynina 0,67 (Norma mg/ml 0,50-0,90)
  EGFR 60 (Norma >60)
  Ferrytyna 35 (Norma ng/ml 15-150)
  Będę wdzięczna za pomoc w interpretacji wyników. Mam 36lat, 163cm wzrostu i 93kg wagi:(

 • #4903


  rafael9401

  Uzytkownik

  Witam, chciałbym się dowiedzieć czy moje wyniki są w normie jeśli chodzi o mój wiek-22 lata
  Objawy:
  -ciągła senność
  -sucha skóra
  -zmęczenie
  -problemy z koncentracją
  -niekiedy różnica ciśnień 150/60

  TSH 3,431 (Norma uIU/ml 0,4 – 4,0)
  FT3 6,4 (Norma pmol/l 4,0 – 8,3)
  FT4 1,57 (Norma ng/dl 0,93 – 1,70)

 • #4910


  monikaxxx

  Uzytkownik

  Witam:)
  Proszę o pomoc w interpretacji badań
  kobieta woek 30 lat
  tsh 3,02 (0,55-4,780 mmol/l
  ft3 5,28(3,50-6,50) pmol
  ft4 13.71(11,5-22.7)pmol
  objawy ciągłe hustawki nastrojów ,senność wypadające włosy, trądzik, bole głowy, napady gorąca

 • #4912


  Cynamonek23

  Uzytkownik

  Witam proszę o pomoc w interpretacji wyników. Mam 21 lat, jestem kobietą, często mam tak jakby uderzenia gorąca, bóle głowy, czasami oczu. Często czuje się zmęczona i senna – nic mi się nie chce. Przez to przytyłam bo nie miałam ochoty nawet ćwiczyć ok.15 kg w 1,5 roku. Ostatnie badanie krwi jest następujące: TSH 3,510 (0,2-4,2) FT4 14,95 (12-22) FT3 5,9 (3,9-6,7). Rok temu (sierpień 2015) wynik TSH wynosił 2,390 (przy takich samych normach) a dwa lata temu 1,5. Co to może oznaczać? Czy powinnam wykonać dodatkowe badania?

 • #4914


  iwona91

  Uzytkownik

  Witam mam 24 lata w ostatniej ciąży brałam leki na tarczyce euthyrox 25 pod koniec 50<br />
  po ciąży zlekceważyłam tą chorobę teraz staramy się z mężem o 2 dzieciątko<br />
  i dzisiaj odebrałam wyniki:</p>
  <p>Badanie Parametr Wynik Jednostka L H<br />
  TSH TSH 3,051 µIU/ml 0,350- 4,940<br />
  FT3 FT3 2,69 pg/ml 1,71- 3,71<br />
  FT4 FT4 0,92 ng/dl 0,70- 1,48</p>
  <p>wizytę u endokrynologa razem z usg mam dopiero 23 maja.<br />
  Czy mogę dowiedzieć się czy jest wszystko ok z moimi wynikami?

 • #4919


  tarczyca.info

  Keymaster

  TSH przy planowanej ciąży powinno być niższe niż 2.5. Wymaga Pani rownież dodatkowych badań.

  Zapraszamy do portalu http://www.PytamDoktora.pl, na którym udzielane są obszerne odpowiedzi na zadane pytania.
  https://pytamdoktora.pl/lekarz/22/piotr-miskiewicz

 • #4927


  silena

  Uzytkownik

  Dzień dobry

  Mam 27 lat. Od kilku miesięcy moje samopoczucie się pogarsza. Jestem wiecznie zmęczona, budzę się z opuchniętymi stopami, kolanami i dłońmi, pojawił mi się na twarzy, szyi i na plecach trądzik (podskórne gule) oraz nasiliło się uczucie zimna. Choruję na chorobę Raynauda od ok 15lat i w ostatnim czasie mam wrażenie, że objawy się nasiliły. Palce bieleją mi nawet teraz, przy +15 stopniach a wieczorami np siedząc przed tv trzęsę się z zimna. Byłam u lekarza rodzinnego ale ten kolejny raz wyśmiał moje objawy mówiąc, że się naczytałam czegoś w internecie. Dermatolog do którego udałam się z trądzikiem poradził mi zbadać hormon tarczycy. Poniżej wyniki:
  12.05 TSH 3.05 (norma 0.4-4.0)

  Badanie powtórzyłam dzisiaj 16.05 :
  TSH 3.91 (norma 0.4-4.0)
  FT3 2.4 (norma 0.4-4.0)
  FT4 1.3 (norma 0.7-1.9)
  Anty-TG 39 (norma 0-4.1)
  Anty-TPO 13 (norma 0-35)

  Z wynikami natychmiast wróciłam do lekarza rodzinnego ale ten ponownie mnie wyśmiał mówiąc, że wszystko jest w normie a dermatolodzy czasami zlecają też gastroskopię. Czy wyniki są w normie? Co z Anty-TG? Przecież jest 10-krotnie przekroczona norma.

  • #4928


   silena

   Uzytkownik

   Dodam jeszcze, że mimo diety i ćwiczeń ciągle powoli tyję (0,5-1kg tygodniowo), ponadto kilkakrotnie wybudzam się każdej nocy. Poza tym stosuję tabletki antykoncepcyjne od 8 lat. Nie wiem, czy to jest istotne ale mój tata choruje na reumatologiczne zapalenie stawów. O tym wszystkim również powiedziałam lekarzowi. Za każdym razem, gdy do niego idę (a naprawdę unikam lekarzy) czuję się jak hipochondryczka. Czy faktycznie wszystko jest ok?

 • #4939


  marek665

  Uzytkownik

  Witam. Poproszę o interpretację:

  Mężczyzna, 25 lat.

  TSH 2,93 µIU/ml
  FT3 2,99 pg/ml
  FT4 1,23 ng/dl
  anty-TPO <3 IU/ml
  Anty TG <3 IU/ml

  Objawy (utrzymują się od lat): stany depresyjne, słaba pamięć krótko- i długotrwała, słaba koncentracja, wahania nastrojów, ciągłe zmęczenie, senność, słabe libido.

 • #4940


  wedel200

  Uzytkownik

  Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyników:

  Kobieta 28 lat

  TSH 2,23 µIU/ml +/- 0.05 (0,27-4,2)
  FT4 0,893 ng/dl +/- 0.03 (0,93-1,7)
  Martwi mnie FT4 poniżej granicy normy.
  Co może być przyczyną?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • #4941


  silena

  Uzytkownik

 • #4942


  jackieapsi

  Uzytkownik

  Witam,od dluzszego czasu dosc intensywnie wypadaja mi wlosy.Zrobilam sobie badania tarczycy i wyniki to TSH 1.49 (norma 0,270-4,20) i ft4 12,60 (norma 12,0-22).
  Czy powinnam sie czyms martwic?

 • #4943


  anula2702

  Uzytkownik

  Mam 24 lata, ważę 55 kg, od kilku mscy nie mam energii, chodzę notorycznie zmęczona, brak mi woli do działania. MOje wyniki:
  Z listopada 2015
  TSH 2,28 [0,35-4,94]
  FT3 2,86 [1,17-3,71]
  FT4 0,92 [0,7-1,48]

  oraz moje obecne wyniki :
  TSH 1,831 [0,35-4,94]
  FT3 1,95 [1,17-3,71]
  FT4 0,90 [0,7-1,48]

  czy te niskie hormony wskazują na jakieś problemy z tarczyca?

 • #4944


  jackieapsi

  Uzytkownik

  co do wczorajszego postu, moze wazny jest wiek, mam 29lat

 • #4948


  inesis92

  Uzytkownik

  Witam, mam 24 lata, od prawie dwóch lat przyjmuje Letrox50 z powodu niedoczynności tarczycy (Hashimoto). Proszę o interpretację wyników, zrobiłam je w innym laboratorium z innymi normami i mam wątpliwości:<br />
  TSH – 2,094 µIU/ml [0,550 — 4,780]<br />
  Pozdrawiam.

 • #4950


  beataa85

  Uzytkownik

  Dzień dobry.
  Mam 31 lat i mniej więcej od pół roku mam problem z nadmiernym poceniem w nocy. Zrobiłam badania na tarczycę, oto wyniki:

  Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 1,657 µIU/ml
  Zakres referencyjny 0,550 — 4,780
  Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 0,96 ng/dl
  Zakres referencyjny 0,89 — 1,7

  Z tego co widzę wyniki mieszczą się w normie, skąd może brać się mój problem?

 • #4952


  Sylwia85r

  Uzytkownik

  Witam, mam 31 lat. Półtora roku temu urodziłam dziecko i po trzech miesiącach od porodu zaczęły mi strasznie wypadać włosy i tak jest do chwili obecnej. Moje wyniki:
  – TSH – 0,665 μIU/ml (0,550 — 4,780)
  – FT3 – 3,26 pg/ml (2,30 — 4,20)
  – FT4 – 1,36 ng/dl (0,89 — 1,76)
  – ATG – <15,0 U/ml (<60)
  – ATPO – <28,0 U/ml (<60,0)
  Czy to oznacza, że mam nadczynność? Dodam, że nigdy wcześniej nie miałam problemów z tarczycą. Pozostałe wyniki badań m.in. morfologia, OB, żelazo mam w normie.
  Pozdrawiam

 • #4963


  agatonek

  Uzytkownik

  Witajcie,
  ostatnio miałam zrobione usg tarczycy. Oto opis:
  Struktura niejednorodna, wzmożona, gruboziarnista. W dolnej części płata prawego widoczna lita, normoechogeniczna struktura o śr.5mm. W opcji doppler widoczne pojedyncze echa naczyń zlokalizowane na jej obwodzie. Na granicy płata lewego i cieśni pod torebką przednią widoczna hiperechogeniczna struktura o śr.3mm (torbiel z gęstą zawartością?). W opcji doppler nie stiwerdza się ech naczyń w obrębie opisywanej struktury. W obrębie szyi nie uwidoczniono patologicznych węzłów chłonnych.
  Do tego:
  TSH 2,120 uIU/ml (0,350 – 4,940)
  FT3 2,72 pg/ml (1,71-3,71)
  FT4 0,98 ng/dl (0,70 – 1,48)
  anty-TPO 0,28 IU/ml (0,00-5,61)
  Cholesterol całkowity 203 mg/dl (0,00-190)
  HDL 89,50 mg/dl
  LDL 103,30 mg/dl
  Trójglicerydy 51 mg/dl
  Mam 29 lat, waga 76kg. Graniczna anemia, obfite miesiączki, migreny, ospałość, zmęczenie, problemy z koncentracją, sucha skóra dłoni, zimne dłonie i stopy, często mi zimno, kiedyś miałam wysoką prolaktynę po metoclopramidzie 177,78 a bez 24,31 ng/mL. Zdarza się, że bolą mnie stawy, mam wahania nastrojów, obrzęknięte powieki i mimo diety bezglutenowej przy średnio 1300-1400kcal na dzień i uprawianiu sportu 3x w tyg ciężko mi schudnąć z brzucha i ud. Nie wiem czy te moje opisane objawy mają coś wspólnego z tym usg i tymi hormonami tarczycowymi….liczę na Waszą pomoc, bo wizyta u endo dopiero pod koniec czerwca. Będę wdzięczna za każdą pomoc, chociażby we wskazaniu jakie jeszcze badania zrobić przed wizytą i czy według Was jest się czym martwić??

 • #4965


  Aalicja

  Uzytkownik

  witam
  poprosze o interpretacje wyników;
  robione w maju; tsh-1,5223 norma 0,35-4,94
  ft4-0,78 norma 0,70-1,48
  robione w maju tsh, w innym laboratorium 1,9 norma 0,27-4,20
  od jednego lekarz otrzynałam informację o niedoczynności tarczycy, przepisał eutyrox, miałam zrobić usg tarczycy i przeciwciała
  wizyta u sndokrynologa – tarczyca jeszcze w normie, zrobić kontrole za 3-4 miesiace, w tym przeciwciała, usg niepotrzebne
  zrobić kontrolne wyniki znowu? tsh, ft4, ft3?
  Nie chcę brać czegoś czego nie muszę, ale niezbyt dobrze sie czuję, zmeczenie, jak nigdy nie miałam problemu z powrotem do wagi sprzed ciąży tak teraz jest to niemożliwe.
  dziekuję

  • #5185


   cukinia

   Uzytkownik

   Cześć! Od jakiegoś czasu podejrzewam u siebie chorą tarczycę. Zrobiłam pierwsze badania w zeszłym miesiącu, jednak nie wiedziałam, iż należy podejść do nich na czczo i powtórzyłam je.
   Wyniki powtórzonych badań to:
   TSH 3,71
   FT3 3,40 pg/ml (2,30-4,20)
   FT4 1,29 ng/dl (0,89-1,76)
   ATG 26,5 U/ml (≤60)
   ATPO ≤28 (≤60).

   Czy są powody do niepokoju?

 • #4966


  Ewusska

  Uzytkownik

  Bardzo prosze o pomoc! Nie znam sie i cięzko zrozumieć mi wyniki…od prawie roku źle się czuję: ciągłe zmęczenie,senność problemy z koncentracją,zapamiętywaniem…nie regularne miesiączki,bóle głowy..osłabione łamliwe włosy paznokcie..ćwicze pilnuje diety i ciężko to idzie…
  TSH 3 generacji 1.573 0,270 – 4,700 uIU/ml
  FT3 2.48 ˅ 2,6 – 5,4 pg/ml
  FT4 1.17 0,82 – 1,51 ng/dl
  Anty-TG (p/c przeciw tyreoglobulinie) < 6.4 < 7,0 IU/ml
  Anty-TPO (p/c przeciw peroksydazie tarczycowej) < 0.8 < 4,0 IU/ml

 • #4967


  Ewusska

  Uzytkownik

  Nie dodałam że mam 25 lat. mam jeszcze wyniki<br />
  Prolaktyna 11.22 3,00 – 25,00 ng/ml<br />
  Testosteron 0.30 0,23 – 0,73 ng/ml<br />
  Glukoza w surowicy 5.37 3,9 – 5,5 mmol /l<br />
  Morfologia<br />
  Krwinki białe 6.40 4,0 – 10,0 10×3/µL<br />
  Limfocyty# 2.50 1,0 – 4,5 10×3/µL<br />
  Mid# 0.60 0,1 – 1,8 10×3/µL<br />
  Granulocyty# 3.30 1,8 – 7,7 10×3/µL<br />
  Lymfocyty% 39.00 25,0 – 45,0 %<br />
  Mid% 9.90 ˄ 3,0 – 9,0 %<br />
  Granulocyty% 51.10 40,0 – 70,0 %<br />
  Hemoglobina 13.70 11,0 – 15,2 g/dL<br />
  Krwinki czerwone 4.91 3,8 – 5,0 10X6/µL<br />
  Hematokryt 41.30 32,0 – 45,0 %<br />
  MCV 84.30 80,0 – 98,0 fL<br />
  MCH 27.90 27,0 – 34,0 pg<br />
  MCHC 33.10 32,0 – 36,0 g/dL<br />
  RDW-CV 13.60 11,5 – 14,5 %<br />
  RDW-SD 41.40 35,0 – 56,0 fL<br />
  Płytki krwi 288.00 140,0 – 440,0 10×3/µL<br />
  MPV 10.20 7,0 – 12,0 fL<br />
  PDW 15.90 15,0 – 17,0 %<br />
  PCT 0.293 0,108 – 0,320 %<br />
  Starałam się zrobić praktycznie wszystko…wiem że jeszcze powinnam zrobić usg tarczycy…leczyłam się u naczyniowca..z krążeniem ok ale obrzęki nie ustępują ;-(

 • #4968


  Izabela83

  Uzytkownik

  Witam. Mam 33 lata i 3 lata temu miałam wycięty całkowity prawy płat tarczycy łącznie z ciesnią (i dużym guzem który nie był nowotworem). Operację miałam przeprowadzoną w UK gdzie mieszkam. Od operacji nie miałam żadnych badań kontrolnych. Od kilku miesięcy czuje się zmęczona, ospala, mam bardzo sucha skórę, “brudne łokcie” z którymi nie mogę sobie poradzić oraz mimo to że jestem na diecie nie chudnę. Pod koniec marca poprosiłam mojego lekarza rodzinnego o badanie kontrolne i jak zadzwoniłam sprawdzić wyniki powiedziano mi że są w normie (dokładnie co badano i jakie były normy nie mam pojęcia) . Objawy mam dalej więc będąc dwa tygodnie temu w Polsce powtorzylam badania: TSH 6.2 (0.55-4.00), Ft4 15.25 (11.5-22.70), Ft3 5.30 (3.5-6.50), anty-tg 15.52 (0-4.11), anty-tpo 169.94 (0-5.61). Po powrocie z Polski rozmawiałam z moim lekarzem rodzinnym przez telefon i on uważa że moich objawów nie daje tarczyca a to że mam anemie (podobno wyszło na moich wcześniejszych badaniach ale nikt mnie nie poinformował!) anemia wyszła również na badaniach w Polsce. Przepisał żelazo które mam łykac i Powiedział że po miesiącu mam powtórzyć morfologie i wszystkie objawy powinny ustąpić. Moje pytanie jest czy wszystko się zgadza i tarczyca nie wymaga leczenia czy powinnam poprosić o skierowanie do endokrynologa? Z góry dziękuję za odpowiedź

 • #4969


  nijka91

  Uzytkownik

  🙂

 • #4970


  Agnieszka7k

  Uzytkownik

  Mam pytanie co znaczą takie wyniki:
  kobieta 42 lata 😉

  TSH(ICD-9:L69) 2.690 przy normie 0,27-4.2
  anty-TPO 582 IU/ml przy normie 0,00 34,00
  anty-TG 18,49 IU/ml przy normie 0,00 115,00

  reszta wyników krwi w normie (poza P-LCR 47% przy 13-43)

  z góry dziękuję za wyjaśnienia
  pozdrawiam
  Agnieszka

 • #4971


  Ewelina89

  Uzytkownik

  Witam, prosze o interpretację wynikow,gdyz po dzisiejszej wizycie u endokrynologa kompletnie zglupialam. Historia jest taka, ze zglosilam sie do internisty z wahlarzem dolegliwosci typowych dla niedoczynności: kompletny brak energii, sennosc (wstaje zmeczona i moge zasnac doslownie wszedzie), zatrzymywaniem wody (+wzrost wagi), apatia, sucha skora, lecace wlosy, skurcze miesni, niskie cisnienie, skoki pulsu. Zlecono mi badanie TSH. Wynik: 3,047 (mam 27 lat, przed ciaza). Badanie USG: wszystko w normie, wymiary: plat prawy 48x16x13 obj 5,1 ml, plat lewy 41x16x12 obj. 3,8 ml, ciesn 3 mm.
  Dzisiaj Pani endokrynolog wziela badania, przeczytala na usg ze wszystko ok. Na wymiary tarczycy w ogole nie spojrzala, a na moje pytania o jej rozmiar odpowiedziala ze troche krzywe te platy ale wszystko jest w najlepszym porzadku. TSH porownala z widelkami i tez stwierdzila ze ok a tarczyca jest zdrowa. Obiawy w ogole ja nie interesowaly, sama zaczelam je wymieniac to wysluchala od niechcenia i stwierdzila ze pewnie jestem po prostu zmeczona lub zestresowana. Poprosilam o bardziej szczegolowe badania to odmowila mi, mowiac ze tsh jest najwazniejsze i skoro mam w normie to inne wyniki tez beda na pewno w porzadku. Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć? Co z moja tarczyca?

 • #4993


  kamileczka50

  Uzytkownik

  Witam, bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników.
  Mam 26 lat (kobieta), od około roku wypadają mi włosy, mam nadwagę i problem żeby zrzucić kilogramy.
  Moje wyniki:
  TSH 3,78
  0,350-4,940
  Ft3 3,16
  1,71-3,71
  Ft4 1,08
  0,70-1,48

 • #5005


  xaniaxx95

  Uzytkownik

  Witam serdecznie.
  Mam 21 lat, jestem kobietą i bardzo proszę o interpretację moich wyników:
  1) TSH 2,340 (n. 0,270- 4,200)
  2) FT3 3,99 (n. 2,00- 4,40)
  3) FT4 1,42 (n. 0,93- 1,70)
  4) anty-TPO <5 ( n. 0-34).

 • #5010


  bogna

  Participant

  WITAM CZY MOGE PROSIC O ODCZYT WYNIKOW TSH 1,49 N 0,28-4,30 FT3 3,01 N 2.00-4,30 FT4 1,31 N 0,93-1,70 ANTY-TPO 8,73 N 0,00-5,61

 • #5012


  SandraWawryk

  Uzytkownik

  Witam serdecznie. Czy powinnam martwić się wynikami moich badań?
  TSH 3-cia generacja 3,794 (n. 0,38 – 5,33)
  fT3 5,01 (n. 3,4 – 7,8)
  fT4 16,59 (n. 10,6 – 19,4)
  Dodam, że mam 25 lat.
  Dziękuję i pozdrawiam

 • #5018


  WolAnka

  Uzytkownik

  Witam, proszę o interpretację wyniku:
  TSH – 3,68
  FT4 – 14,4
  FT3 – 4,5
  Mam 28 lat.

 • #5078


  postrozowa

  Uzytkownik

  Witam,

  Mam 30 lat i jestem w 34 tygodniu ciąży. Moj wynik TSH to 5,37 (0,30-4,00) , FT3 3,58 (norma 3,10-6,70), FT4 10,63 (10,5-23,0), anty TPO 35 (i tu Pani w laboratorium powiedziala ze norma jest do 8). Bardzo się denerwuję czy nie mam Hashimoto i czy wszystko dobrze z moim synkiem, wizytę u endokrynologa mam dopiero w środę. Czy mogę prosić o poradę jak zinterpretowac moje wyniki. Serdecznie pozdrawiam

 • #5134


  lola123

  Uzytkownik

  Witam,
  mam 28 lat i od kilku lat staram się o dzidziusia niestety nieskutecznie. Zrobiłam badania w 3 dc i otrzymałam takie wyniki:
  TSH – 3 gen. 1,990 (norma 0,270-4,200)
  FT4 1,13 (0,80-1,70)
  FT3 3,99 (2,37-4,43)
  FSH 4,86 (2,8-11,3)
  Prolaktyna 22,81 (3,80-22,10)
  Testosteron 50,7 (20,0-73,0)
  LH 3,90 (2,4-12,6)

  Dodam, że do tej pory wyniki miałam w normie. Jestem pod kontrolą endokrynologa ponieważ posiadam malutkie guzki na tarczycy, niegroźne miałam wykonywaną biopsję. Na tą chwilę jedyne co mnie jeszcze niepokoi to wypadające od dwóch miesięcy garściami włosy. Dostałam też od ginekologa informację, że mam insulinooporność, ale nie wykonywałam pod tym kątem badań potwierdzających tę diagnozę.

 • #5178


  kaska8

  Uzytkownik

  Witam,

  proszę o interpretację wyników.

  Kobieta, lat 28
  TSH- 4, 290 (0,27 – 4,20
  FT3- 5,31 (3,10 – 6,80)
  FT4 – 17,79 (12 – 22)

  Z góry dziękuje,

 • #5179


  polalola

  Uzytkownik

  Witam .

  Przez głupie spuchnięcie + opadniecie powieki … co bardzo denerwuje moje oczko lewe i przeszkadza w codziennym egzystowaniu … oraz przez infekcję zatok poszłam na badania krwi . Ogólnie historia dłuuuuga bo 7 grudnia 2016 r. obudziłam się i coś mnie powieka dokuczała … wszystkim mówiłam że spuchnięta ale nikt nic nie widział i tak codziennie … Chciałam iść do lekarza . Wstałam w dzień w którym zdecydowałam się na wizytę czyli 14 grudnia … z okropną infekcją … gardło ale przede wszystkim zatoki !. Tak więc mój lekarz jak tylko mnie zobaczył … zbadał moje oczy po naciskał i powiedział że mam wytrzeszcz lewej gałki .. i opadniecie powieki !!!! bardzo mnie to zdenerwowało… antybiotyk na zatoki gardło itd… I że musimy wykonać szereg badań . Oczywiście krew dopiero po antybiotykoterapii … Ogólnie brak chęci do życia od rana do wieczora badanie sama wzroku , dotykanie powieki , zdjęcia itd . Wmawiałam już sobie zeza itd itp . Byłam u okulisty który w ogóle nic nie stwierdził . Nie mogłam żyć i mój chłopak miał mnie dosyć więc zabrał na pogotowie … tam laryngologia i okulistyka … Okulista rozpoznał dość wysokie ciśnienie i mam się tym zając po 24 w każdym oku . CRP i OB niby dobre . tomografia oczodołów i zatok … hm… oczodoły ok jednak o zatokach mam spory wpis , ale nie jest jakiś groźny . do 23 grudnia brałam antybiotyk . Miałam jeszcze jedną paczkę … ale niestety chciałam wypić a mamy urodzinki itd .
  3 styczeń .. czas na krew … wszystko wyszło ok .. mocz ok, witamina d3 23,9 mg/ml ( stężenie suboptymalne) , glukoza , alt itd itp wszystko w normach ! ,,
  ale uwaga wyniki :

  TSH 0,1729 przy normie 0,3500-4,9400
  ft4 1,02 przy normie 0,70-1,48
  ft3 3,77 przy normie 1,71-3,71

  anty-tpo 681,12 przy normie 0,00-5,61
  anty-tg 97,86 przy normie 0,00-4,11

  Co myślicie ? W Sobotę idę do Endo … boję się zdeczka 🙂
  Ale już nie mogę się doczekać żeby określił co mi jest .

  Rodzinny mówił że może to Geaves basedov czy jakoś tak ale jak spojrzał pierwszy na wyniki mówi że może to zapalenie tarczycy i moze sie zrobić to znane hashimoto. Ja jestem po między młotem a kowadłem .

  Nie chudnę ….. i aż nie tyje waga stoi od ponad 3 lat .
  ćwiczyłam miesiąc lepiej jadłam ale nie schudłam nic .
  Mam często od ponad miesiąca uczucie takie uderzenie kilka razy serca w gardle .
  Dwa lata temu diagnozowano u mnie nerwice .
  okropne zawroty głowy , lęk przy zasypianiu itd itd . Wiele przeszłam stresów jak na swój młody wiek .. I chyba schodziło ze mnie wszystko .
  Mama ma udokumentowaną nerwicę! .
  parę lekarzy , mój teraźniejszy facet .. i tabletki ziołowe , meliska oraz POLVERTIC … a zawroty poszły w zapomnienie .. .

  Traz przy tym że nie wiem co mi jest … tez się denerwuje i miewam kłopoty np ze snem … itd ale to już mała skala ..

  Mam żylaczki , popękane żyłki pajączki na nogach ogólnie nogi straszne!!! Mam nadwagę ok.15-20 kg . Brałam przez półtora roku antykoncepcje celem zniwelowania torbieli . Tabletki odstawione od miesiąca .
  I jak ? powiecie mi coś szybciej niż Endo ?
  🙂

  sory za rozpisanie ale trochę pomogło hihih

  dodam że ta powieka się mnie trzyma rano i wieczorem bardzo opadnięta , obrzęknięta czuję jakbym inaczej przez nie patrzyła takim zapuchniętym okiem .
  Okuliści nic nie widzą !

  No i ból zatok .. i głowy … codziennie … a z nosa nic nie leci 😀

 • #5183


  asipel@wp.pl

  Uzytkownik

  Witam.Kobieta lat 23.stara sie o dziecko ,ale chce sie upenic czy napewno wszytko jest ok jak mowia normy obok wyniku :

  TSH 2,990 norma 0,270-4,200
  FT4 16,860norma 12,0-22,00
  FT3 4,67 norma 3,10-6,80

  Czekam na pilna odpowiedz dzieki z gory 😉

 • #5184


  aaa1922

  Uzytkownik

  Hej, myślicie że z takimi wynikami powinnam udać się do endokrynologa czy wystarczy sprawdzać co jakiś czas czy się nic nie zmienia?<br /><br />
  TSH 3,395 µIU/ml (norma 0,350-4,940)<br /><br />
  FT3 3,09 pg/ml (norma 1,71-3,71)<br /><br />
  FT4 0,95 ng/dl (norma 0,70-1,48)<br /><br />
  Dodam, że badania robilam ze względu na męczące objawy.<br />
  Mam 24 lata. Dodam, że moja mama ma niedoczynność tarczycy (nie wiem czy to ma znaczenie)

  • #5186


   cukinia

   Uzytkownik

   Cześć! Od jakiegoś czasu podejrzewam u siebie chorą tarczycę. Zrobiłam pierwsze badania w zeszłym miesiącu, jednak nie wiedziałam, iż należy podejść do nich na czczo i powtórzyłam je.
   Wyniki powtórzonych badań to:
   TSH 3,71
   FT3 3,40 pg/ml (2,30-4,20)
   FT4 1,29 ng/dl (0,89-1,76)
   ATG 26,5 U/ml (≤60)
   ATPO ≤28 (≤60).

   Czy są powody do niepokoju?

 • #5200


  olanowicka

  Uzytkownik

  Witam,

  moja Pani ginekolog skierowała mnie na badanie (TSH ICD-9:L69)(planujemy z mężem dziecko). Mój wynik to 0,716 mlU/l w zakresie referencyjnym 0,270-4,200. Powiedziala, że wynik powinien być większy bądź równy 2,5.
  Co może oznaczać mój wynik? Nie uda nam się począć dziecka?

 • #5201


  joa3

  Uzytkownik

  Witam. Proszę o interpretację wyników. Mam 36 lat. Do zrobienia badania USG tarczycy skłonił mnie dziwny ból po prawej stronie szyi występujący co jakiś czas. Badanie USG: Tarczyca symetryczna, niepowiększona, w środkowo-dolnych partiach prawego płata niejednorodna zmiana hypoechogenna, z drobnymi zwapnieniami, wielkości około 12x14x13mm. Wymiary: PP 18x15x43, PL 17x14x43mm, cieśń 4mm. Naczynia i węzły chłonne okolicy tarczycy w normie. Wnioski: Pojedynczy guzek hypoechogenny w prawym płacie tarczycy- do ewentualnej weryfikacji BACC.
  Wyniki z 9/01/2017:

  TSH 1,1911 ulU/mL (0,3500-4,9400)
  FT4 1,01 ng/dL (0,70-1,48)
  FT3 2,29 pg/mL (1,71-3,71)

  Wyniki z 3/02/2017:

  TSH 1,36 mIU/L (0,25-5,0)
  AntyTPO 8,7 IU/ml (< 8 IU/ml)
  ATG 91,37 IU/ml (0,00-4,11)

  Wyniki robione w dwóch różnych labolatoriach.
  Zaznaczę,że chciałabym mieć jeszcze jedno dziecko. Czy te wyniki powodują, że nie moge zajsć w ciążę? Proszę o inetrpretację i pomoc co mam robić dalej??

 • #5228


  werkaswa

  Uzytkownik

  Witam<br />
  Proszę o interpretacje<br />
  tsh 2,840 przy normie 0,270-4,200<br />
  ft3 3,54 przy normie 2,00-4,40<br />
  ft4 1,28 przy normie 0,93-1,71<br />
  mam 27 lat 156cm wzrostu waga 62kg moja mama miała nadczynność tarczycy i dodam że staramy się z mężem o dziecko

 • #5230


  michal

  Uzytkownik

  Witam,
  Mam 40 lat, miesiąc temu przypadkowo badając powiększone węzły chłonne usg dowiedziałem się że nie mam prawego płata tarczycy. Pobiegłem więc na badanie tarczycy i wyniki wyglądają następująco: TSH: 1,160, FT3: 3,55, FT4: 1,06. Czy mam powody do niepokoju i czy nie powinienem zapisać się do poradni endokrynologicznej celem monitorowania tematu. Dziękuję za ewentualne podpowiedzi.

 • #5231


  Emilia92

  Uzytkownik

  Witam.
  Prosze o pomoc w interpretacji wynikow.
  Badania zdecydowalam sie zrobic poponiewaz:
  czesto pojawia sie u mnie tradzik w okolicy zuchwy
  Mam problemy z miesiaczka. Moj normalny cykl to 32 dni. Teraz roznie to wydlada. Ostatnie dwa mialy 37, 42.
  Zaczelam pocic sie bardziej niz zwykle.
  Od jakiegos czasu schudlam kilka kg do 3 mimo, ze jadam posilki tak jak zawsze.
  Ciagle jestem zmeczona i senna.
  Mam 25 lat.
  Moje wyniki:
  TSH 1,81 (0,25-5,00 qlU/ml)
  FT3 4,65 (4,00-8,30 pmol/l)
  FT4 15,11 (10,60-19,40 pmol/l)

 • #5233


  EM26

  Uzytkownik

  Prosze o pomoc w interpretacji wyników, mam 26 lat.
  Moje wyniki:
  TSH 2,779
  FT4 18,13
  przeciwciała anty-TPO 7,4

  opis usg tarczycy: na tle miąższu o niejednorodnie obniżonej echogeniczności obecne hypoechogeniczne rozlane obszary naciekowe o zatartych granicach w płacie prawym największy obszar lokalizuje się przycieśniowo, w płacie lewym brzusznie. unaczynienie – wzmożone w zakresie hypoechogenicznych obszarów. całościowy obraz do obserwacji w kierunku rozwijających się zmian zapalnych z prawdopodobnym tłem autoimmunoogicznym (przy zgodnym obrazie klinicznym).
  Czy mam powody do niepokoju i czy nie powinienem zapisać się do poradni endokrynologicznej celem monitorowania tematu. Dziękuję za ewentualne podpowiedzi. mój endokrynolog zastanawiał się czy powinnam brać leki, w końcu przepisał mi Euthyrox N25.

 • #5272


  ewelina1313

  Uzytkownik

  Hej,
  chciałam zapytac bo ta sprawa nie daje mi spokoju.
  Mam obecnie 28 lat i jakoś 3 lata temu podejrzewałam tarczycę (ciągłe zmęczenie, osłabienie, sucha skóra itp – wykonałam jakiś test na tarczycę przez internet i wyszło, że bankowo mam coś z tarczycą), poszłam wykonać badania, jednak trafiła mi się niemiła pani doktor pierwszego kontaktu. Skierowała mnie na moją prośbę na TSH.

  Wtedy wynik miałam TSH – 2,95

  Ona powiedziała, że wszystko ok, anemię wykluczyła, nie trzeba dalszych badań, mam lepiej się odżywiać i będę się czuła lepiej.
  Odżywiam się ogólnie dobrze. Podam objawy jakie zauważyłam u siebie:
  -obfite miesiączki,
  -zmęczenie, często już budzę się zmęczona,
  -osłabienie,
  -kłopoty z koncentracją,
  -sucha skóra twarzy, usta, łokcie, kolana, stopy,
  -ciągłe uczucie zimna,
  -moja waga nie rusza z miejsca, objadam się jak szalona, mogę wpychać dowolną ilość jedzenia i nic, ale jak kilka dni nie dojadam to waga szybko spada,
  -słabe włosy (dawniej były lepsze),
  -zadyszki przy byle wysiłku – wchodzenie po schodach, rower, bieganie/treningi nie wpływają na poprawę,
  -podczas zmęczenia oblewa mnie ogromna ilość potu,
  -zaparcia,
  -łamliwe paznokcie,
  -huśtawki nastrojów, nastroje depresyjne, lękowe.

  Dietę mam raczej dobrą, odstawiłam mięso, z rzadka jadam ryby. Jem bardzo dużo warzyw i owoców, unikam słodyczy i sztucznego, przetworzonego śmieciowego jedzenia, jem około 5 posiłków dziennie. Chciałabym uprawiać sport, ale ciągłe zadyszki i “kiepska kondycja” poprowadziły mnie w stronę jogi. A chęci do sportu mam sporo, jednak te poty i zadyszki są zniechęcające… 🙁

  Myślicie, że czas powtórzyć badania??

 • #5273


  Gosia8888

  Uzytkownik

  Dzień dobry, proszę o pomoc w interpretacji wyników

  Jestem 25 letnią kobietą, tydzień temu miałam zrobione badania krwi i wyszło TSH 3 na poziomie 4,86
  wczoraj powtórzyłam wyniki łącznie z ft3 i ft4 i wyniki są następujące
  TSH 3 – 4,26
  fT4 – 17,29
  fT3 – 5,65

  prócz tsH3 reszta jest w normie. Czy powinnam się udać do endokrynologa czy poczekać i dopiero za jakiś czas powtórzyć badania ?

  Nie chcę błędnie przypisywać sobie objawów ale jestem bardzo śpiąca ciągle, mam małą nadwagę

 • #5279


  Magdalena83

  Uzytkownik

  Witam, bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników (wizyte u endokrynologa mam dopiero za 2 tyg)
  TSH 3.52 (norma 0.27-4.2)
  FT3 5.4 (norma 3.1-6.8)
  FT4 18.7 (norma 12-22)
  Kobieta lat 34.
  Od jakiegos czasu mam problemy nerwowe, lęki, jestem nadpobudliwa, teraz doszlo kolatanie serca, niskie cisnienie a tetno na poziomie 95, mam suchą swędzącą skórę. Miesiączki nieregularne co 30-40 dni.
  Miałam też duże problemy w zajściu i utrzymaniu ciąży (co prawda obie ciąże szczesliwie donosilam, jednak prawie caly czas bralam duphaston).
  Dodam, ze w rodzinie babcia miala nadczynnosc.

 • #5281


  Elwira

  Uzytkownik

  Witam, bardzo bym prosiła o interpretacje wyników tarczycowych
  TSH 2.57 (0.27-4.20)
  FT3 3.35 (2.00-4.40)
  FT4 1.01 (0.90-1.70)
  P/c anty-TG 139.90 (4.50-115.00)
  P/c anty-TPO 6.10 (0.00-35.00)
  Dodam, ze włosy wypadają mi garściami, ciagle jest mi zimno, jestem strasznie nerwowa, wszystko mnie drażni, spalabym godzinami, mam problem ze schudnięciem, suchą skórą, skupieniem sie na jednej rzeczy, ogólnie brak chęci do życia… Zrobiłam ogólne badania mam niedobór wit. D3 i zastanawiam sie czy tylko to jest przyczyną czy moze cos z tarczycą… OB wyszło mi 31 a norma jest do 15 moze to tez jakas wskazówka.

 • #5282


  MRAZ

  Uzytkownik

  Witam, proszę o interpretację wyników tarczycowy, dodam że wyniki zrobiłam z powodu objawów (nerwowość, senność, przybieranie na wadze, wypadanie włosów, suchość skóry i inne)które wskazywały by na niedoczynność tarczycy, na niedoczynność chorowała także moja mama.<br />
  TSH 0,964(0,358-3,700)<br />
  FT3 3,46 (4,00-8,3)<br />
  FT4 16,71 (10,60 – 19,40)

 • #5283


  agatonek

  Uzytkownik

  tutaj nikt nie odpowiada

 • #5284


  selenka97

  Uzytkownik

  Witam. Mam 20 lat, jestem studentką elektroradiologii i zmagam się z chorobą Hashimoto. Od lutego mój stan pogarszał się, miałam problemy z zasypianiem, wiecznie na twarzy pojawiał się trądzik, towarzyszy mi stan depresyjny, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem. Mój wynik TSH to 24,72 mU/l. Dostałam pilne skierowanie do endokrynologa, jednak i tak musiałam pójśc prywatnie z powodu ogromnej liczby wyczekujących. Zostały mi przepisane tabletki Euthyrox. Sesja coraz bliżej a ja jestem strzępkiem nerwów, nie daję rady się uczyć. Po jakim czasie lek sprawi, że poczuję się lepiej i kiedy mogę spodziewać się obniżenia stężenia TSH?

 • #5285


  justyna9155

  Uzytkownik

  Witam. Mam 26lat. Od pewnego czasu odczuwam silne zmęczenie,senność,brak koncentracji,utrata wagi przy 165cm wzrostu ważę 47kg przy normalnym odżywianiu,zaczęły się również u mnie problemy z miesiączkowaniem.
  Moje wyniki TSH w styczniu 2017 1.55
  TSH kwiecień 2017 0.881
  FT3 3.31
  FT4 1.23
  Anty TPO 0.49

 • #5288


  pomidor

  Uzytkownik

  mezczyzna 23 lata Witam zrobiłem sobie badanie harmonów tarczycy z powodu zmęczenia i otylosci moje wyniki to tsh 0.99 ulU/ml norma 0.27-4.20, ft4 1.08 ng/dl norma 0.90-1.90. Prosze o interpretacje.

 • #5289


  sikorka

  Uzytkownik

  cześć jestem tu nowa i potrzebuję pomocy. Czy ktoś pomoże mi w interpretacji wyników? Wizytę u endo i gin mam 12.06.2017 i chyba oszaleję do tego czasu bez żadnej informacji.

  09/2016 – pierwsza wizyta u endo, zapisana meta i stwierdzony guzek na USG ( 78kg)
  TSH 0,927 ( 0,27-4,2 )
  FT3 3,64 ( 2,02-4,43 )
  FT4 1,36 (0,93-1,70)
  ANTY TPO 38,63 (<34)

  06/2017 (84kg)
  TSH 0,851 (0,250-5,000)
  FT3 2,76 (1,71-3,71)
  FT4 12,77 (9,0-20,0)
  ANTY TPO 0,13 (0-5,61 )
  Progesteron 0,21 ( normy – faza folikularna 0,1-0,3 ; faza lutealna 1,2-15,9 ) jestem w 16 dniu cyklu ( cykle 27-28 dni )
  Prolaktyna 9,11 (5,18-26,53)

  W 04/2017 straciłam pierwszą ciążę, tyję strasznie, mam niską hemoglobinę i dziś mam zjazd ( tzn mam mega chandrę ). Nie wiem czy to wina tarczycy – ta ciążą i( strata), tycie, chandra i kołatannia serca. Już nic nie wiem… może któraś z was coś podpowie.

 • #5290


  dorota23

  Uzytkownik

  witam serdecznie,
  proszę o pomoc w interpretacji wyników

  2.06.2017
  anty-TPO 55,09 IU/ml 0,00 34,00 H
  anty-TG 329,20 IU/ml 0,00 115,00 H
  Kortyzol 32,00 µg/dl
  godz. 7:00 – 10:00 – 6,2 – 19,4 µg/dl
  godz. 16:00 – 20:00 – 2,3 – 11,9 µg/dl

  30.05.2017
  TSH 1,730 µIU/ml 0,270 4,200 N
  Kobiety ciężarne:
  I trymestr: 0,01-2,32 uIU/ml
  II trymestr: 0,1-2,35 uIU/ml
  III trymestr: 0,1-2,65 uIU/ml

  Mam 23 lata, nie jestem w ciąży. Czy takie wyniki oznaczają coś groźnego?
  Zgłosiłam się do lekarza na konsultacje z powodu wysokiej prolaktyny.
  Z góry dziękuje

 • #5292


  aisa.g

  Uzytkownik

  Dzień dobry wszystkim. Dołączam do Szanownego grona, ponieważ niestety i ja od dość dawna odczuwam dotkliwie problemy związane “chyba” z funkcjonowaniem tarczycy. Złe samopoczucie, stany depresyjne, bóle stawów, problemy z cerą, włosami, ciepłotą ciała itd. miewam je od lat, ale badane co jakiś czas tsh mieszczące się w normach, nie dawało powodu do niepokoju i interwencji lekarskiej. Choć objawy dość jasno wskazujące na zaburzenia pracy tarczycy, z prawidłowym tsh, kierowały do szukania innych przyczyn moich dolegliwości, a że niestety mam inne współistniejące choroby odpowiedź się nasuwała sama. Badanie hormonów z 2012
  TSH 1,44 (norma 0,35-4,94)
  FT3 2,64 (norma 1,71-3,71)
  FT4 0,89 (norma 0,70-1,48)
  antyTPO 34,68 (norma max 5,61)
  antyTG 52,19 (norma max 4,11)
  Nic z tym nie robiłam, bo tsh było w normie.
  w roku 2016 TSH 1,950 (norma 0,270-4,200)
  Mam 44 lata, od ubiegłego roku czuję się wyjątkowo zmęczona, doszła walka z wagą, rosnącą bez przyczyny, do tego doszło od czasu do czasu bardzo dziwne uczucie jakby ciasnoty w gardle i co wydawało mi się jeszcze dziwniejsze, podczas połykania i jedzenia miewałam zawroty głowy, oczywiście odpowiedzialność za te objawy zrzuciłam na nieuchronnie nadchodzące klimakterium. Dopiero koleżanka chorująca na niedoczynność tarczycy podpowiedziała, aby zrobiła sobie usg.
  wynik usg tarczycy 2017
  Lewy płat o objętości 5,07ccm oraz prawidłowej echogeniczności z ogniskiem średnicy 7mm, bez patologicznego unaczynienia i nie schodzi poza mostek.
  Prawy płat o objętości 6,86 ccm oraz prawidłowej echogeniczności bez patologicznego unaczynienia i nie schodzi poza mostek.
  Cieśń głębokość 3mm.
  Nie wiem jak interpretować te wyniki, czy to cos pilnego? Na razie wybieram się do lekarza rodzinnego. Proszę o kilka wskazówek, czy się tym martwić i jak dalej poruszać w tym temacie, bo nie ukrywam że jest mi b.obcy. Pozdrawiam:-)

 • #5306


  kalina

  Uzytkownik

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników badań . Od stycznia czuję jakbym nie była sobą, jestem ciągle zmęczona, zupełnie jak w I trymestrze ciąży. Ale w ciąży nie jestem, za to od stycznia przytyłam 8 kg, nie mam siły ćwiczyć, biegać, a zazwyczaj 3 razy w tygodniu biegałam po 5-7 km, albo ćwiczyłam na orbitreku 60 min, teram mam problem przebiec 4 km, a na orbitreku ledwo 30 min wytrzymam.<br />
  Najczęściej u mnie wystepują:<br />

  – huśtawki nastroju tj. od stanu apatii do względnie dobrego samopoczucia<br />
  – senność i chroniczne zmęczenie<br />
  – przyrost wagi<br />
  – problemy z koncentracją i pamięcią<br />
  – poranna opuchlizna – zwłaszcza twarzy<br />
  – uczucie ociężałości<br />
  – bóle głowy i zawroty<br />
  – skoki ciśnienia – podczas zwykłej pracy biurowej, bez stresu ciśnienie skacze mi do 130, gdzie u mnie norma to 80-90, pojawiają się rumieńce i zaczerwienione uszy,<br />
  – sucha skóra na wierzchu dłoni, robią mi sie placki a skóra pęka i mam bruzdy głębokie na 3 mm, bez jakiejkolwiek przyczyny (sprzątam w gumowych rękawicach i regularnie kremuję dłonie kremem Alantan)<br />
  – problemy z cerą (ciągły trądzik, a mam 35 lat, pojawiają mi się bolące pryszcze na policzkach, czole, brodzie, nosie, gdzie nawet podczas dojrzewania tak nie miałam,<br />
  – uderzenia gorąca<br />
  – rano bolą mnie oczy, widzę jakby przez mgłę, otwieram je szeroko jakby to miało mi pomóc lepiej widzieć – a nie noszę okularów<br />
  – ciągle czuję, jakbym miała zaschniętą wydzielinę między nosem a gardłem, rano odkrztuszam brązową lub zieloną wydzielinę, w ciągu dnia zdarzają się napady suchego kaszlu</p>

  <p>HORMON TARCZYCY:<br />
  TSH – 1,110 (0,270-4,200)<br />
  FT3 3,51 (2,00 -4,40)<br />
  FT4 1,06 (0,93-1,71)<br />

  Lekarz rodzinny zlecił badanie w kierunku lamblii – ale wynik wyszedł ujemny</p>

  <p>Morfologia:<br />
  Leukocyty 8,1 (3,8-10,0)<br />
  Erytrocyty 4,6 (3,9-5,2)<br />
  Hemoglobina 13,0 (11,2-15,7)<br />
  hematoryt 39 (34-45)<br />
  MCV 86 (79-95)<br />
  MCH 29 (26-32)<br />
  MCHC 33,0 (32,2-35,5)<br />
  Płytki krwi 239 (150-400)<br />
  Limfocyty % 24 (20-40)<br />
  Eo, BAZO, MONO% 8 (0-24)<br />
  Neurofile % 68 (40-80)<br />
  Limfocyty# 2,0 (1,0-3,0)<br />
  Eo, BAZO, MONO # 0,6 (0,0-1,8)<br />
  Neurofile # 5,50 (2,0-7,0)<br />
  RDW-CV 13 (12-15)<br />
  PDW 12 (10-16)<br />
  MPV 9,80 (9,00-13,00)<br />
  P-LCR 25 (2-15)<br />
  OB 8 (2-15)</p>

  <p>Dodam, że lekarz rodzinny stwierdził, ze wszystko jest ok. A ja czuję się źle, cięzko, słabo, do tego mam wydęty brzuch i czasem czuję ucisk poniżej mostka, o tym też mówiłam, to lekarz stwierdził, że szukam choroby na siłę.</p>
  <p>Proszę o pomoc, mam małe dziecko (2,5 r), którego wszędzie jest pełno, a jestem tak osłabiona, że nie mam siły za nim biegać.

 • #5317


  sylwia212

  Uzytkownik

  Poprosze o interpretację wyników badań fT4 1,35nh/dl fT3 3,10 pg/ml anty-TPO 8,63IU/ml TSH 3 gen. 3,73 uIU/ml. Dodam że mam 23 lata, w przeciągu ostatnich miesięcy zauważyłam u siebie takie objawy jak ciągłe zmęczenie, problemy ze skórą, ciągła zmienność nastrojów, przytyłam ok. 10 kg.

 • #5320


  angelika123

  Uzytkownik

  Witam, mam 24 lata. Będąc dzieckiem chorowałam na niedoczynność tarczycy, przez wiele lat przyjmowałam Euthyrox (do momentu pierwszej miesiączki). od ok 10 miesięcy zaczęłam tyć (mimo, ze od wielu lat odżywiam się zdrowo), włosy wypadają mi garściami, puchną mi nogi, stopy , mam zaburzona miesiączkę, jestem cały czas zmęczona , niewyspana i nie potrafię się dłużej na niczym skupić. byłam u endokrynologa, zrobiłam badania krwi . lekarz powiedział, ze są w normie. Co zrobić w takim przypadku. Chodziłam do innych specjalistów, np gastrologa i wkluczają inne choroby. czy można zacząć brać w takim wypadku leki na tarczycę, aby sprawdzić czy moja sytuacja się polepszy? Wyniki z kwietnia wyglądają tak:
  T3 wolne-3,64
  P/ciała a-mikrosomalne / Anty TPO -<9
  TSH- 2,780
  P/ciała a-tyreoglobulinowe / Anty TG – 14,10
  T4 Wolne / Free – T4 – 1,27

 • #5325


  tarczyca.info

  Keymaster

  Z w/w informacji nie wiadomo czy nadal przyjmuje Pani tyroksynę czy nie.

 • #5328


  kinia0910

  Uzytkownik

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji moich wyników.

  Jestem kobieta, wiek 26 lat. Zaczęłam zauważać u siebie dziwne objawy, tj. Wieczne zmęczenie, poddenerwowanie, stany depresyjne, całkowity spadek libida, ogromna ilość wypadających włosów. I znajoma polecila mi, żebym sprawdziła sobie hormony tarczycy. Wiec proszę tylko o jakaś interpretacje moich wyników, czy mogą być skutkiem mojego złego samopoczucia.

  Moje wyniki:
  TSH 1,394ulU/ml [0,40-4,00]
  FT3 3,09pg/ml [1,80-4,20]
  FT4 0,83ng/dL [0,80-1,90]

  Pozdrawiam :)

  Tarczyca.info: konieczna konsultacja endokrynologa. Wstępnie do powtórzenia TSH, FT4 plus kortyzol oraz FSH, LH, Estradiol w 7 dniu cyklu

 • #5329


  angelika123

  Uzytkownik

  Witam, mam 24 lata. Będąc dzieckiem chorowałam na niedoczynność tarczycy, przez wiele lat przyjmowałam Euthyrox (do momentu pierwszej miesiączki). od ok 10 miesięcy zaczęłam tyć (mimo, ze od wielu lat odżywiam się zdrowo), włosy wypadają mi garściami, puchną mi nogi, stopy , mam zaburzona miesiączkę, jestem cały czas zmęczona , niewyspana i nie potrafię się dłużej na niczym skupić. byłam u endokrynologa, zrobiłam badania krwi . lekarz powiedział, ze są w normie. Co zrobić w takim przypadku. Chodziłam do innych specjalistów, np gastrologa i wkluczają inne choroby. czy można zacząć brać w takim wypadku leki na tarczycę, aby sprawdzić czy moja sytuacja się polepszy? Wyniki z kwietnia wyglądają tak:
  T3 wolne-3,64
  P/ciała a-mikrosomalne / Anty TPO -<9
  TSH- 2,780
  P/ciała a-tyreoglobulinowe / Anty TG – 14,10
  T4 Wolne / Free – T4 – 1,27

  EUTHYROX przestałam przyjmowac w wieku ok 14 lat

 • #5331


  marsi

  Uzytkownik

  Witam
  niby wszystko w normie, ale jednak nie są rewelacyjne.
  TSH 1,070 (0,270-4,200)
  FT3 2,07 (2,00-4,40)
  FT4 0,96 (0,93-1,70)
  anty TPO 0,11 (0,00-5,61)
  anty TG <10,00 (00-115,00)

 • #5332


  miloszwu

  Uzytkownik

  Cześć. Jestem nowy na forum.
  Do wykonania badań skłoniła mnie informacja, że moja mama ma niedoczynność a tata subkliniczną nadczynność tarczycy.
  Lekarz zasugerował, żebym zrobił wyniki. Więc zrobiłem. Poniżej:

  TSH-Tyreotropina/ultraczułe 3-ciej generacji (L69) 1,460 µIU/ml 0,270 — 4,200

  FT3 – Wolna trójjodotyronina (O55) 3,41 pg/ml 2,04 — 4,40

  F T4 – Wolna tyroksyna (O69) 1,29 ng/dl 0,93 — 1,71

  Czy powinienem coś przedsięwziąć w związku z tym?
  Dodam, że mam 37 lat, inne wyniki wzorowe, w miarę higieniczny żywot.

  Ostatnio trochę mnie ponosi :) stąd też zainteresowanie tematem..

  Tarczyca.info: wyniki są w normie

 • #5334


  monikaka

  Uzytkownik

  Witam, jestem żółtodziobem w kwestiach tarczycowych. Z racji, że zle sie ostatnimi czasy czuje, chudne, a serce potrafi bic jak oszalale, zrobilam sama wyniki tarczycy, sama, bo wg lekarza skoro zawsze byla w normie to pewnie nie to…
  Prosze, pomozcie mi zinterpretowac wyniki, bo do wizyty u endokrynologa daleko, to juz dzis chcialabym wiedziec, czy wyniki w normie wykluczaja chora tarczyce?
  TSH 3,656 mlU/l zakres 0,550-4,78
  Ft3 4,9 pmol/l zakres 3,5-6,5
  Ft4 12,88 pkol/l zakres 11,5-22,7

  Mam 37 lat. Z gory dziekuje za pomoc, pozdrawiam!

  Tarczyca.info: do wykonania atpo, atg i usg tarczycy

 • #5336


  Agga

  Uzytkownik

  Dzień dobry,
  proszę o pomoc w interpretacj wyników:

  TSH 1,5200 µIU/ml norma 0,270 – 4,200
  FT3 2,82 pg/ml norma 2,00 – 4,40
  FT4 1,01 ng/dl norma 0,93 – 1,70
  anty-TPO 12,90 IU/ml norma 0,00 – 34,00
  anty-TG 13,60 IU/ml norma 0,00 – 115,00

  Mam 39 lat.
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Agnieszka

  Tarczyca.info: prawidłowe wyniki badań

 • #5337


  MajkaMKW

  Uzytkownik

  Witam,
  proszę o pomoc. Objawy: przede wszystkim ciągła senność – wystarczy, że zjem obiad i chce mi się spać, bywa, że wieczorem zasypiam na siedząco, a sypiam tyle ile należy, dodatkowo zimno, sucha skóra, trudności ze skupieniem się nad zadaniami codziennymi, trudności z koncentracją, ogólne rozbicie. Mam poczucie, że coś jest nie tak, bo zupełnie inaczej funkcjonuję. Konieczność suplementacji wit D jest dla mnie jasna, ale co z tarczycą?
  Badania krwi z rozmazem – wszystko w normie; zrobiona dodatkowo wit D w niedoborze; wiek 39lat, kobieta, wzrost 175cm, waga ‘od zawsze’ w granicach 65-66kg, w przeciągu ostatniego pół roku wyraźnie przytyłam, zmiana na 71kg z wyraźnym odkładaniem się tłuszczu w okolicach brzucha. Ostatnio obniżona odporność –drobne infekcje. Na tarczycy mam guzki obojętne, wg lekarzy póki wyniki podstawowe tarczycy w normie – nie wymagają suplementacji leków, zweryfikowałam aktualny stan tarczycy w pakiecie poszerzonym, bo objawy pasują mi do Hashimoto. Czy powinnam zmienić lekarza? Jaka jest interpretacja poniższych wyników.
  Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) 4,222 µIU/ml (norma 0,550 — 4,780)
  Wolna trijodotyronina (FT3) (O55) 3,68 pg/ml (norma 2,30 — 4,20)
  Wolna tyroksyna (FT4) (O69) 1,11 ng/dl (0,89 — 1,76)
  P/c antytyreoglobulinowe (ATG) (O18) 35,8 U/ml (norma < 60,0)
  P/c przeciw peroksydazie tarczycowej (ATPO) (O09) ↑ 165,4 U/ml (norma < 60,0)
  Odwrotna trójjodotyronina (O53) 210,6 pg/ml (norma: 90,0 — 215,0)
  Witamina 25(OH)D Total (O91) 20,30 ng/ml (normy: 0-20 niedobór, >20-30 stężenie niewystarczające)
  pozdrawiam, Majka MKW

  Autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy. Do rozważenie podanie małej dawki tyroksyny

 • #5339


  ciecha81

  Uzytkownik

  Witam! Jestem tu pierwszy raz. Czy ktoś pomoże zinterpretować wyniki? Tsh 4,72, fT4 22,ATPO 0,1, ATG 83 lU/ML ( norma u mnie w labolatorium do 4,11 lU/ml a nie 115 z czym się spotkałam)

 • #5342


  tarczyca.info

  Keymaster

  Autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy i możliwość rozwoju choroby Hashimoto z niedoczynnością tarczycy. FT4 22 pmol???

 • #5365


  Siabaka

  Uzytkownik

  Witam. Proszę o pomoc w sprawie interpretacji wyników tarczycy.
  Mężczyzna, wiek 30.

  – TSH 4,37 (0,27 – 4,20) w czerwcu 3,58 a w lipcu 3,65
  – FT3 3,21 (2,7 – 4,30) w czerwcu 4,77 a w lipcu 3,71
  – FT4 1,28 (1,00 – 1,70) w czerwcu 1,46
  – ATG <10 (0 – 115)
  – ATPO 14,48 (<34)

  Dziękuję.

 • #5368


  Paula

  Uzytkownik

  Witam serdecznie! Jestem tu pierwszy raz i chcialam prosic o interpretacje moich wynikow tarczycy.
  Mam 32 lata,

  FT3 2.64 pg/ml norma ( 1.71- 3.71)
  Ft4 0.90 ng/dl norma ( 0.70- 1.48)
  TSH 2.211 ulU/ml norma ( 0.35-4.67)
  Anty-tpo 187.1 IU/ml < 5.61
  Anty-tg 74.6 IU/ml <4.11

  Badanie usg:
  Ciesn gr.5 mm
  Plat prawy o wym.ok 15×16×43mm
  Plat lewy o wym.ok 17×17×42mm
  Oba platy o niejednorodnie obnizonej echogennosci, umiarkowanie unaczynione.
  W prawym placie i lewym nieliczne guzkowate zageszczenia hypoecho sr.do 10 mm po prawej stronie i do 9mm po lewej.

  Dziekuje!

 • #5370


  Rita12

  Uzytkownik

  Witam,
  Mam 21. Pół roku temu Pani lekarz rodzinna zleciła badania w kierunku chorób tarczycy (ze względu na to że bardzo marzne, non stop mi zimno).
  Pierwsze badanie TSH 5,04 ulU/ml min. 0,270 max 4,200
  Udałam się do endokrynologa. Najnowsze wyniki badań:
  TSH 7,89 ulU/ml min. 0,270 max 4,200
  FT3 3.82 pg/ml (67,78%) min. 2,60 max 4.40
  FT4 1.18 ng/dl (32,47%) min. 0.93 max 1.70
  ATPO 10,1 lU/ml <34,0
  Pani Endokrynolog stwierdziła, że nie ma się czym przejmować. Kazała przyjść za pół roku.
  A ja czuję się fatalnie. Jest mi cały czas bardzo zimno, nie mogę się na niczym skupić, jestem rozdrażniona, przez głupotę potrafię się popłakać. Włosy wypadają mi na potęgę, paznokcie są po prostu rozdwojone, od 2 miesięcy nie śpię. Bez tabletek na sen, rumianku mięty nie zasnę. A i z tym budzę się co godzinę. Do tego dochodzą okropne problemy z cerą, których nigdy nie miałam. A teraz moja twarz to jedna wielka rana. Kolejny niepokojący mnie jest fakt, że chudnę. Zawsze była chuda, przy wzroście 170 ważyłam zwykle 50-53 kg. Ale obecnie jest to 45 kg.
  Pani Endokrynolog stwierdziła, że spadek wagi spowodowany jest tym że się na 100% odchudzam. Na nic moje tłumaczenia, że tego nie robię i dbam o to żeby się dobrze odżywiać.
  Mam pewne obawy przed wizytą u kolejnego, innego endokrynologa.

  Bardzo proszę o interpretację moich wyników. I poradę. Czy przy takich wynikach potrzebne jest leczenie?

 • #5377


  betii

  Uzytkownik

  Witam, proszę o pomoc w interpretacji wyników.
  TSH 4,66 µlU/ml norma (0,27-4,20)
  Po dwóch tygodniach powtórzyłam badania
  TSH 1,02 µlU/ml norma (0,27-4,20)
  FT3 2,6 pg/ml norma (2,0-4,4)
  FT4 1,01 norma ng/dl (0,93-1,70)

  Czy powinnam umówic wizytę u endokrynologa?

  Bardzo dziękuje za pomoc
  Beata 33 lata

 • #5382


  echeveria

  Uzytkownik

  kobieta 32lata, objawy:
  zaburzenia miesiączkowania, bezskuteczne próby zajścia w ciążę 8mc, znaczne obniżenie nastroju, ciągłe zmęczenie, wypadające,łamliwe włosy, w ciągu 4mc przytyłam 12kg nie zmieniając diety, po zmianie diety na niskokaloryczną (1200-1400kcal) brak spadku wagi (6mc), wzdęcia, zaparcia, wiecznie mi zimno.. wyniki:
  TSH 2,17 (0,27-4,2)
  fT3 3,8 (3,1-6,8) 18,92%
  fT4 16,7 (12-22) 47%
  anty TPO <5 (0-34)
  anty TG 31 (0-115)
  przeciwciała przeciw receptorom TSH 1,3 U/l
  prolaktyna 431 uIU/ml

  badania w 5tym dniu cyklu.
  Jakieś podpowiedzi?

 • #5394


  inesis92

  Uzytkownik

  Nie chce subskrybcji.

 • #5399


  Martyna23400

  Uzytkownik

  Witam, proszę o interpretację wyników, mam 24 lata 162 cm wzrostu i 52 kg, w ciągu 4 miesiecy przytyłam 5 kg. wyniki: anty tpo 16,55 norma 0-34 lU/mm, FT4 0,98 norma: 0,93-1,7 ng/dl, TSH: 3,2 norma: 0,27-4,2. USG tarczycy: mała, jednorodna, bez zmian ogniskowych, unaczynienie prawidłowe, węzły chłonne niepowiększone, wymiary: płat prawy 41x11x13mm, płat lewy: 41×9,5x13mm, objętość 5,5 ml. moja mama choruje na niedoczynność i ma Hashimoto, ja od pół roku odczuwam senność, zmęczenie, brak chęci do czegokolwiek, wypadają mi włosy, łamią się paznokcie, są na nich bruzdy, bolą mnie stawy, jestem nerwowa płaczliwa, odczuwam zimno nawet podczas upałów, mam objaw Raynouda, cukier na czczo 101, w rodzinie wiele chorób autoimmunologicznych, nowotwór piersi, toczeń rumieniowaty układowy, rzs. proszę o wskazówki czy kierować się do lekarza, czy są to zaburzenia tarczycy wynikające z wyników czy szukac dalej przyczyn moich objawów. dziękuje za odpowiedzi

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Beti:

  Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

 • ania5.11:

  Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

 • tarczyca.info:

  Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

 • KingaR:

  Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

 • AndrewFlo:

  Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

 • AndrewFlo:

  Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

 • sandra1287:

  Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

 • leptynka1987:

  Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

 • SylaW:

  Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

 • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

  […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

 • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

  […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

 • daniela:

  Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...