Strona Główna › Forums › Dieta › Niedoczynność tarczycy a nadwaga.
Otagowane: dieta, kapusta a niedoczynność tarczycy, kapusta a tarczyca, niedoczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy a nadwaga, rośliny krzyżowe a niedoczynność tarczycy, rośliny krzyzowe a tarcyca, tarczyca a dieta, tarczyca a nadwaga
Ten temat zawiera 13 odpowiedzi, ma 8 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez balon, 7 lata, 2 miesiące temu.
-
Autor
Wpisy
-
Participant
Wkrótce, w związku z projektem “odchudzamy arcymistrza”, na stronie portalu będzie można przeczytać jakie są niezbędne informacje, konieczne do ułożenia zbilansowanej diety dla osób z nadwagą lub otyłością. W chwili obecnej zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym podstawowych zasad zdrowego żywienia: https://www.tarczyca.info/aktualnosci/niedoczynnosc-tarczycy-a-nadwaga-dieta/.
-
Participant
Zapowiadany artykuł: “Dieta- co jest niezbędne dla prawidłowego przygotowania” już znajduję się w zakładce “Dieta” portalu https://www.tarczyca.info. Serdecznie zapraszam do przeczytania: https://www.tarczyca.info/aktualnosci/dieta-co-jest-niezbedne-dla-prawidlowego-przygotowania/
-
Participant
Mam niedoczynność tarczycy, która jest uregulowana, obecnie TSH 1,15. Od 2 miesięcy ćwiczę, jestem na diecie i nic nie schudłam. Ostatnio nawet zaczęłam brać tabletki odchudzające. Odkąd zaczęłam brać tabletki na tarczycę przytyłam już 10kg, a chciałabym się tego pozbyć. Co robić??
-
Participant
Jestem po operacji tarczyce juz 3 tygodnie. jak zaczęłm brać leki Euthyrox 2 x 50 to czuję ze zaczęłam tyc a juz i tak waże bardzo dużo bo ponad 100 kg. Czy faktycznie tyje się po tym euthyroksie?
-
Keymaster
Odpowiedź do Marli 1412 i Alis 1049. W obu sytuacjach mamy do zynienia z niedoczynnością tarczycy.W drugiej pooperacyjna, w pierwszej przyczyna niedoczynności tarczycy nie została podana. W przypadku marli 1412 niedobory hormanalne w zakresie tyroksyny zostały adekwatnie wyrównane o czym świadczy prawidłowe stężenie TSH. W drugim przypadku (alis 1049) nie wiadomo czy niedobory zostały wyrównane, nie znamy stężenia TSH. Dodatkowo lek jest przyjmowany 2xdziennie? co nie jest prawidłowym sposobem podawania leku. lek powinien być przyjmowany rano minimum 30min przed sniadaniem. Czy leczenie lewotyroksyną (np Euthyrox) może prowadzić do wzrostu masy ciała-wręcz przeciwnie. Podawanie prawidłowej dawki pozwalającej uzupełnienie niedoborów hormonalnych prowadzi osiągnięcia stanu jak u osoby zdrowej z prawidłową funkcjonującą tarczycą. Czy mozna tyć pomimo prawidłowego stężenia TSH- oczywiście że można, ale nie wynika to z przyjmowania leku. Tak samo zachowuje się organizm osoby zdrowej jak z niedoczynnością tarczycy w trakcie adekwatnej dawki tyroksyny. Co należy zrobić? to już jest oddzielny temat, omówiony zreszta w kilku działach. https://www.tarczyca.info/aktualnosci/niedoczynnosc-tarczycy-a-nadwaga-dieta/ https://www.tarczyca.info/aktualnosci/niedoczynnosc-tarczycy-a-nadwaga-trening/ https://www.tarczyca.info/aktualnosci/dieta-co-jest-niezbedne-dla-prawidlowego-przygotowania/
-
Participant
Mam 25 lat i od grudnia 2012 roku leczę się na niedoczynność z hashimoto startując z TSH 6,13. Obecnie przyjmuję euthyrox 100 i moje TSH na dzień dzisiejszy wynosi 2,56. Niestety mam problem z nadwagą, przy wzroście 162 moja waga to 72 kg. Niestety nie radzę sobie z tym. Stosuję dietę za dietą i przegrywam z organizmem. Po zapoznaniu się z zakładką dieta już wiem jakie produkty powinnam jeść a jakich unikać, ale chciałabym ułożyć dla siebie zdrową dietę, która dostarczy mi odpowiedniej ilości kalorii, ale pozwoli mi na uzyskanie wymarzonej wagi. Stąd moje pytanie, jaką ilość kalorii powinnam dziennie przyjmować przy siedzącym trybie życia (pracuje w biurze), a jeśli mogę prosić o przykład dziennego menu to będę bardzo Państwu wdzięczna. Z góry bardzo dziękuję za pomoc, Karolina.
-
Participant
Karolina88, niestety na odległość nie jestem w stanie dokładnie określić Pani zapotrzebowania energetycznego. Wymaga to indywidualnej wizyty w gabinecie dietetycznym, na której dokonuje się szczegółowych badań oraz pomiarów i dopiero na ich podstawie można wyliczyć wartość energetyczną Pani diety. Mogę jedynie podać wartości przybliżone. A mianowicie, pamiętając o tym, że chce Pani zrzucić zbędne kilogramy oraz że przy niedoczynności tarczycy podstawowa przemiana materii czyli energia niezbędna do zachowania podstawowych funkcji życiowych spada nawet o 30-40% można wyliczyć, że kaloryczność Pani diety powinna wahać się w granicach 1300-1600 kcal.
Jeśli chodzi o jadłospis to proponuję aby zamieściła Pani swój przykładowy i wtedy zmodyfikuję go, aby pokazać jakie błędy pani popełnia. Ponadto zmiany w doborze produktów i potraw będą mniej drastyczne, dzięki czemu będzie się Pani łatwiej do niego przystosować, a tym samym łatwiej go przestrzegać.
I ostatnia sprawa. Prawidłowa dieta jest jednym z ważniejszych elementów w procesie odchudzania, jednak w pojedynkę nie zdziała ona cudów. Konieczne jest zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli nie ma Pani wystarczająco dużo czasu by uczęszczać na zajęcia fitness czy basen to najlepszym rozwiązaniem będą ćwiczenia w domu. Można zaopatrzyć się w rower, stepper, hula hop czy po prostu kupić karimatę, znaleźć filmik w internecie z dobrym instruktorem fitness i ćwiczyć razem z nim. Czekam na jadłospis i życzę powodzenia!:) -
Participant
Codziennie jem bardzo podobnie, niektóre produkty stosuję wymiennie, na śniadanie zjadam 2 kromki ciemnego chleba, posmarowanego masłem z drobiową wędliną albo jajkiem ewentualnie łosoś wędzony do tego zawsze pomidor lub ogórek zielony / kiszony.
na II śniadanie wypijam mieloną kawę z mlekiem z kartonu 🙁 ( ale nie dam rady funkcjonować bez tej kawy, a to raczej nic dobrego).
Na obiad około 13.00 zjadam połowę torebki brązowego ryżu a do tego dodatki z warzyw i czasem mięsa, gotowanego,drobiowego, np dziś jadłam ryż z leczo (kabaczek, pomidory, papryka, cebula)
Podwieczorek to albo jajko gotowane na twardo z pomidorem, albo kawałek gotowanej lub pieczonej piersi z indyka ze świeżymi warzywami.
Kolacja ok 20.00 staram się mieć ugotowaną zupę (pomidorowa bez makaronu, warzywne kremy, zupę z buraków) ale czasem się zdarza że zjadam 2 kromki ciemnego chleba z dodatkami jak na śniadanie.
Dodam jeszcze, że nie pijam alkoholu i omijam słodycze z daleka:)
Co do aktywności fizycznej to zakupiłam orbitrek do ćwiczeń w domu, mam nadzieję, że chociaż troszkę mi pomoże 🙂 -
Participant
1.Tak jak sama Pani zauważyła jadłospis jest mało urozmaicony, należy więc zwiększyć asortyment produktów i potraw.
2.Kupując pieczywo proszę się upewnić czy rzeczywiście jest to chleb ciemny tj. razowy. Często zdarza się, że jest to pieczywo zwykłe (pszenne) barwione karmelem lub innym barwnikiem spożywczym. Pieczywo zafoliowane ma umieszczony skład na opakowaniu. W przypadku gdy opakowania brak, należy kierować się kilkoma wskazówkami. Chleb razowy jest cięższy od chleba pszennego/ barwionego, ma zbitą strukturę i niejednorodną barwę.
3.Czy dodaje Pani majonez/ inny sos do kanapki z jajkiem? Jeśli tak to należałoby z nich zrezygnować lub własnoręcznie przyrządzać w domu.
4.Widzę że w jadłospisie często występują jajka, może to zbieg okoliczności ale jeśli nie to należy pamiętać, że zaleca się spożywanie nie więcej niż 2 szt. tygodniowo.
5.Drugie śniadanie jest dość ubogie. Proponowałabym je zwiększyć wprowadzając np. sałatkę czy produkty mleczne (jogurt naturalny, kefir).
6.Jeśli chodzi o 1 filiżankę kawy w ciągu dnia to nie musi Pani z niej zrezygnować i bardzo dobrze, że dodaje Pani do niej mleko, które jest źródłem wapnia. Tylko nie wiem ile % tłuszczu zawiera mleko. Najlepiej jeśli byłoby to 0,5-1,5%. Ponadto nie jest napisane czy słodzi Pani kawę, jeśli tak to należy stopniowo zmniejszać dodatek cukru aż do całkowitego jego wyeliminowania.
7.Koniecznie należy wprowadzić do diety chude produkty mleczne: ser twarogowy chudy, jogurt naturalny, kefir naturalny, maślanka czy mleko o wcześniej wspomnianej zawartości tłuszczu.
8.Każdy obiad powinien zawierać produkt białkowy, tj. drób, chude mięso, ryby, ser twarogowy, rośliny strączkowe.
9.Podwieczorek jest zbyt obfity w przeciwieństwie do II śniadania. Powinny znaleźć się tu np. owoce, których brak w Pani jadłospisie.
10.Kolacja również musi zawierać produkt białkowy. Sama zupa nie jest pełnowartościowym posiłkiem. Zupy nie powinny być zgęszczane zasmażkami czy śmietaną.
11.Nie mam żadnych informacji na temat wypijanych przez Panią płynów. Do zalecanych należą: woda niskozmineralizowana niegazowana, świeżo wyciskane soki bez dodatku cukru, słaba herbata czarna, herbaty owocowe czy 1x dziennie słaba kawa z dodatkiem mleka. Natomiast przeciwwskazane są: gazowane napoje kolorowe, soki kartonowe, napoje energetyczne oraz mocna kawa i herbata.
12.Omija Pani słodycze a inne przekąski ( słone paluszki/ orzeszki, krakersy, chipsy, ziarna i nasiona, inne)? Przy regularnym spożywaniu 5 posiłków dziennie nie powinna pani odczuwać głodu. Natomiast oczywiste jest, że czasami zdarzają się „sytuacje kryzysowe” wtedy zdrową przekąską będzie np. marchewka lub jabłko.
13. Brawa dla Pani za aktywność fizyczną:) -
Keymaster
Pytanie od Anna S: WITAM,MAM NIEDOCZYNOŚĆ TARCZYCY-CHOROBĘ HASIMOTO.WAŻĘ 96 KG,PRZY WZROŚCIE 178.WIEM ŻE MAM NADWAGĘ ,PROSZĘ POMÓŻCIE MI SPORZĄDZIĆ JADLOSPIS.POZDRAWIAM
-
Keymaster
Pytanie od Małgorzaty S: Witam , czy to prawda ,ze osoby chore na niedoczynnosc powinny unikac warzyw z rodziny krzyzowych? (np kapusta)
Odpowiedź :Na terenach z niedoborem jodu faktycznie może mieć to znaczenie. Jednak w Polsce jest prowadzony program jodowania soli co praktycznie pokrywa zapotrzebowanie na jod. W związku z tym wpływ goitrogenów zawartych w roślinach krzyżowych na rozwój wola i niedoczynność tarczycy praktycznie nie występuje. Jod działa tutaj ochronnie. Jednak trudno znaleźć badania, które badałyby ile należy zjeść kapusty aby na terenie z prawidłową podażą jodu doszło do rozwoju niedoczynności tarczycy lub ją nasiliło. Myślę, że zdrowy rozsądek wystarczy.SCN(-) overload may contribute to the endemics, especially for the areas where iodine is severely deficient. An effective iodine supplementation program will not only resolve the goiter endemics but also the consequence of SCN(-) overload as well in the endemic goiter areas studied.Biol Trace Elem Res. 2001 Feb;79(2):121-30.
Endemic goiter, thiocyanate overload, and selenium status in school-age children. Erdoğan MF, Erdoğan G, Sav H, Güllü S, Kamel N. -
Participant
Witam. Mam 22 lata i niedawno po wykonaniu badań TSH na które skierowała mnie p. ginekolog dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy (TSH wyszło 5,14). Przepisała mi euthyrox 25 jednak stwierdziłam, że nie zacznę brać tabletek dopóki nie pójdę do endokrynologa – wydaje mi się, że powinnam wykonać więcej badań? jednak niestety termin wizyty na którą czekałam 3 tygodnie mi przepadł, czekam więc znów. Podobno nie mam nadwagi i w dodatku niby nawet zbyt mało tkanki tłuszczowej (w co raczej nie wierzę)- wyszło mi dziś z badania na darmowej konsultacji dietetycznej z akcji Nature House. Jednak moim problemem jest bardzo duży, mocno odstający brzuch i fałdy na nim, i na prawdę nie przesadzam. Źle się z tym czuję, i ogólnie jestem bardzo ociężała, zmęczona, senna. I zmierzając do sedna szukam wyjaśnienia: nie mam pojęcia dlaczego za każdym razem kiedy próbuję przejść na dietę różnego rodzaju to zamiast chudnąć kiedy inni to robią jedząc więcej, ja tyję i czuję się 10 razy gorzej i bardziej ociężale niż wtedy kiedy jem normalnie. Tak wiem, że to może być chwilowe, albo jest to jeden z etapów odchudzania, jednak czuję, że nie o to chodzi. Czuję, że problem jest w środku tylko nie wiem jaki. Myślę, że może coś z jelitami? Czy to ma związek z tarczycą? Nie będę się rozpisywać szczegółowo: przede wszystkim usuwam z diety biały chleb, makarony itp, ograniczam cukier i sól jak tylko umiem i jem tylko jogurty naturalne, owsiankę, otręby, żadnego chleba nawet brązowego, warzywa i owoce i po prostu czuję się po tym strasznie ciężko i źle! I żeby nie było to nie jem oczywiście dużych ilości- przykład na kolację zjadłam malutkiego pokrojonego pomidora i 1/3 ogórka + 3 łyżki jogurtu naturalnego z przyprawami, koniec. I czuję się okropnie, jest mi ciężko, brzuch wypchnęło mi do przodu. Czyli tak jak zwykle. Chodzę na siłownię i zajęcia fitness np. w tym miesiącu bardzo często, bo mam więcej czasu. Ale mój problem to uczucie ciężkości po jedzeniu produktów, które powinny być właśnie spożywane na diecie – rzeczy pełnoziarniste, warzywa – jestem dalej głodna, a mimo to cała napęczniała z wielkim brzuchem i ciężko mi zamiast czuć się lżej. Jak kiedyś byłam na diecie białkowej, w której na prawdę bardzo mało jadłam i się ograniczałam do minimum, waga w ogóle mi nie schodziła, później potrafiłam zjeść przez cały dzień tylko jogurty naturalne i serek wiejski i tyle. I dalej nic nie chudłam, w dodatku większy brzuch i czułam się ciężko, gdzie koleżanka schudła bardzo dużo. Mam wrażenie, że jak jem normalnie czyli np. kanapka z białego pieczywa z serem + herbata na kolację to czuję się dużo lepiej. Jednak tak nie schudnę, a chciałabym chociaż trochę, tak żeby po prostu czuć się dobrze – bo to że wychodzi mi, że nie mam nadwagi to nie znaczy, że wyglądam szczupło, bo tak nie jest. Czy to, że tak się czuję po takich produktach może mieć związek z tarczycą? mam wrażenie, że coś jest nie tak, jakby zatrzymuje mi się wszystko w środku, jakby może coś z pracą jelit… Z góry dziękuję za odpowiedź
-
Participant
Witam,polecam nowy poradnik “Żywienie w niedoczynności tarczycy” wydane przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL znajdziecie tam porady co można a czego nie można jeść, jakie są zależności między jedzeniem a stanem organizmu.W książce są również zbilansowane siedmiodniowe jadłospisy, pozdrawiam
-
Uzytkownik
Witam, mam niedoczynność. Wykryta po ciąży. W okresie roku przytyłam prawie 20kg. Teraz biorę eutyrok 100 od 2 tyg waga nie rośnie ale też nie spada. Moje pytanie jest od kiedy wam udało się osiągać spadek wagi?
-
Autor
Wpisy
Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.