kortyzol

Ten temat zawiera 18 odpowiedzi, ma 5 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  skowro22, 7 lata, 11 miesiące temu.

 • Autor

  Wpisy

 • #1970


  madzi

  Participant

  witam! od dwóch lat leczęsie na niedoczynność tarczycy mój lekarz rok temu zlecił mi badanie kortyzolu niestety zrobiłam go dopiero teraz . chciała bym dowiedziec sie co zaczy mój wynik 0,27 gdzi norma jest [4.5- 24.0] prosze o odpowiedz poniewaz do lekarza ide w nastepną środe a zaczynam sie juz tym wynikiem niepokoic. dziękuję i pozdrawiam

 • #1972


  tarczyca.info

  Keymaster

  Stężenie kortyzolu zdecydowanie poniżej dolnej granicy normy wskazuje na niedoczynność kory nadnerczy (o ile nie jest to błąd laboratoryjny). Jednak skoro lekarz kierował Pania na takie badanie to na podstawie objawów, innych wyników prawdopodobnie podejrzewał wystepowanie u Pani niedoczynność kory nadnerczy. Jeśli ma Pani rozpoznaną chorobę Hashimoto to istnieje u Pani zwiększone ryzyko wystepowania innej chorobu autoimmunologicznej, np choroby Addisona (pierwotna niedoczynność nadnerczy). Prawdopodobnie wskazana będzie dalsza diagnostyka szpitalna, w tym wykonanie testów stymulacyjnych. Jesli obraz kliniczny wskazuje na niedoczynność kory nadnerczy powinna Pani otrzymać już teraz (przed zakończeniem diagnostyki) leczenie hydrokortyzonem. Dalsza diagnostyka wyjaśni czy podejrzenie jest słuszne i czy wymaga Pani leczenia. Wskazana jest pilna dalsza diagnostyka

 • #1989


  madzi

  Participant

  dziekuje bardzo za odpowiedz 🙂

 • #1990


  madzi

  Participant

  przeraziłymnie słowa które przeczytałam ”Prawdopodobnie wskazana będzie dalsza diagnostyka szpitalna” jezeli te słowa znacza bedzie musiała pani położyć sie do szpitala to jest to nie możliwe ponieważ mam 2 letniegosynka który nigdy nie został z nikim dłużej niz 2 godziny. do środy bede żyła w wielkim stresie i zastanawiała sie co mój endokrynolog mi powie

 • #1991


  tarczyca.info

  Keymaster

  Warto powtorzyc oznaczenie porannego kortyzolu, moze w innym laboratorium.

 • #1994


  madzi

  Participant

  no dobrze powtórze wyniki tyle tylko ze pewnie po wizycje u mego endokrynologa bo nie wiem czy brac znowu przed badaniami dokładnie o 23 tabletke DEXAMETHASON szkoda ze mój lekarz mało co mi tłumaczy wiecej dowiem sie tu.

 • #1995


  tarczyca.info

  Keymaster

  Sprawa jest w takim razie jasna. Nie podała Pani informacji, że kortyzol został oznaczony po wcześniejszym przyjęciu 1mg dexametazonu. Miała Pani wykonany skrócony test hamowania z 1mg dexametazonu w celu diagnostyki hiperkortyzolemii. Wynik (jeśli w ug/dl) oznacza, że hamowanie jest prawidłowe. Czyli wszystko w porządku.
  Pani wypowiedź jest przykładem jak to brak pełnej informacji medycznej może doprowadzić do całkiem przeciwnych wniosków.

 • #1998


  madzi

  Participant

  przepraszam niewiedziałam ze jest to takie istotne Bardzo dziekuje i jeszcze raz przepraszam

 • #3325


  Gosiaaaa

  Participant

  hej,

  Mam takie pytanie, choruje na chorobe addisona, niedoczynnosc kory nadnerczy i mam taki problem. mam do zrobienia badania na tsh i kortyzol. Przed badaniem tsh nigdy nie łykama tabletki, ale czy przed badaniem na kortyzol powinnam polknac hydrocortizon? jeden lekarz kiedys kazal mi lykac tabletke przed badaniem kortyzolu. teraz lecze sie u innego lekarza i nie jestem pewna co mam zrobic. czy lykac tabletke czy nie? Bardzo prosze o odpowedz.

 • #3326


  tarczyca.info

  Keymaster

  Gosiaaa. W przypadku rozpoznanej i leczonej niedoczynności kory nadnerczy podstawowym miernikiem prawidłowej substytucji hydrokortyzonu jest stan kliniczny pacjenta. Rzadko kiedy oznaczamy stężenie kortyzolu w przypadku już postawionego rozpoznania, chyba że mamy do czynienia np z podejrzeniem zaburzenia wchłaniania leku.

 • #3988


  Juna

  Participant

  Dzień dobry. Mam zdiagnozowaną utajoną niedoczynność tarczycy i mikrogruczolaka na przysadce. Przyjmuje euthyrox i bromergon, albowiem mam hiperprolaktynemię. Ostatnio lekarz zlecił mi badanie kortyzolu, wynik: 701,9 nmol/l (norma 171-536), zalecił mi w związku z tym 1/2 tabletki hydrokorizonu co drugi dzień przez miesiąc, po miesiącu badanie, wynik: 665,3 nmol/l (norma j/w), teraz mam przyjmować 1/2 tabletki hydrokortizonu przez kolejne dwa miesiące. Mam w związku z tym pytanie, czy można leczyć podwyższony kortyzol hydrokortizonem?! Martwi mnie fakt dostarczania do organizmu kolejnej dawki kortyzonu. Dziękuję za odpowiedź. Wizytę u lekarza mam dopiero w maju, dlatego piszę do Państwa. Pozdrawiam Justyna

 • #3994


  tarczyca.info

  Keymaster

  PytanieDzień dobry. Mam zdiagnozowaną utajoną niedoczynność tarczycy i mikrogruczolaka na przysadce. Przyjmuje euthyrox i bromergon, albowiem mam hiperprolaktynemię. Ostatnio lekarz zlecił mi badanie kortyzolu, wynik: 701,9 nmol/l (norma 171-536), zalecił mi w związku z tym 1/2 tabletki hydrokorizonu co drugi dzień przez miesiąc, po miesiącu badanie, wynik: 665,3 nmol/l (norma j/w), teraz mam przyjmować 1/2 tabletki hydrokortizonu przez kolejne dwa miesiące. Mam w związku z tym pytanie, czy można leczyć podwyższony kortyzol hydrokortizonem?! Martwi mnie fakt dostarczania do organizmu kolejnej dawki kortyzonu. Dziękuję za odpowiedź. Wizytę u lekarza mam dopiero w maju, dlatego piszę do Państwa. Pozdrawiam Justyna

  Odpowiedź
  Trudno zrozumieć powód przyjmowania hydrokortyzonu. Może jakieś wcześniejsze badanie wskazywało na niedobór kortyzolu? Tak czy inaczej wymaga Pani diagnostyki w zakresie hiperprolatynemii i czynności nadnerczy bo jest to wszystko dosyć niejasne.

 • #4017


  Juna

  Participant

  Dziękuję za odpowiedź. Hiperprolaktynemię mam zdiagnozowaną, dlatego przyjmuję bromergon. Wcześniej nie miałam badanego kortyzolu, więc trudno mówić o niedoborze. Faktycznie lekarz zalecił mi hydrokortyzon po pierwszym badaniu, z którego wynika, że mam zdecydowanie przekroczona normę kortyzolu. Również mnie to dziwi. Skontaktuję się w tej sprawie z moim lekarzem.
  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź.

 • #4633


  skowro22

  Participant

  Witam, biorę tabletki pabi-dexamethason i po tygodniu miałam ponownie zbadać kortyzol o ile się obniżył niestety nie dopytałam endokrynologa czy przed badaniem mam wziąć tabletkę i jeśli tak to o jakiej porze dnia. Za pierwszym razem żeby przetestować, to miałam zażyć jedną o 23 i na drugi dzień zrobić z rana badanie, ale teraz nie mam zielonego pojęcia, dlatego bardzo bym prosiła o odpowiedź.

 • #4648


  tarczyca.info

  Keymaster

  Test z 1 mg dexametazonu wykonuje się u osoby, która aktualnie nie przyjmuje dexametazonu. Służy do oceny czy Pacjent nie ma hiperkortyzolemii. O 23 należy przyjąć dexametazon a rano zbadać stężenie kortyzolu. Jeśli jednak przyjmuje Pani codziennie dexametazon to wykonanie tego testu nie ma sensu.

 • #4654


  skowro22

  Participant

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Tak przyjmuję deksametazon codziennie, a po jakim czasie po odstawieniu tego leku mogłabym wykonać badanie, żeby kortyzol wyszedł już wiarygodnie?

 • #4657


  tarczyca.info

  Keymaster

  Jeśli przyjmuje Pani dexametazon od dawna to i tak nie może Pani go tak swobodnie odstawić. Wszystko zależy też od dawki leku. Czasami w okresie od odstawienia można przyjmować hydrocortison. Chodzi o ryzyko niedoczynności kory nadnerczy po długotrwałym leczeniu sterydem.

 • #4658


  skowro22

  Participant

  Przyjmuję dexametazon od 4 miesięcy po pół tabletki z 1 mg, a po 6 miesiącach mam zmniejszyć do 1/4 i przyjmować jeszcze z jakieś 2 miesiące. Czy po takim okresie czasu, będę musiała przyjmować hydrocortison?

 • #4659


  skowro22

  Participant

  Jeszcze mam ostatnie pytanie, czy lek hydroxyzinum nie wpłynie na działanie dexametazonu? Ponieważ jakiś czas temu miałam go przepisanego przez alergologa na pokrzywkę i bym chciała ponownie zacząć przyjmować ze względu na jej powrót.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Beti:

  Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

 • ania5.11:

  Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

 • tarczyca.info:

  Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

 • KingaR:

  Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

 • AndrewFlo:

  Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

 • AndrewFlo:

  Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

 • sandra1287:

  Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

 • leptynka1987:

  Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

 • SylaW:

  Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

 • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

  […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

 • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

  […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

 • daniela:

  Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...