Orbitopatia Graves’a

Orbitopatia Graves’a (GO) występuje u około 30-40% osób w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa. Może jednak wystąpić również u chorych z chorobą Hashimoto. Bardzo istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania, ale również zdecydowanie pogarszającym skuteczność leczenia jest palenie papierosów.

Jak powstaje GO

Przyczyny rozwoju GO są nadal nie do końca zbadane. Wśród znanych czynników rolę odgrywają m.in. przeciwciała specyficzne dla choroby Graves’a. Istotny jest również wpływ czynników genetycznych, palenie papierosów. Dochodzi do procesu zapalnego prowadzącego do pogrubienia mięśni poruszających gałkami ocznymi oraz zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej znajdującej się za gałką oczną. W wyniku tego gałka oczna przesuwa się do przodu, często dochodzi do zaburzeń jej ruchomości, pojawiają się objawy zapalenia (patrz objawy GO).

Objawy

Nasilenie objawów zależy od stopnia ciężkości GO oraz od tego czy choroba jest w fazie aktywnej (początkowy okres), czy w fazie nieaktywnej (późniejszy okres). Chory z GO może odczuwać uczucie piasku, świądu, światłowstrętu, nadmiernego łzawienia. Mogą się pojawić bóle za gałkami ocznymi wystepujace w spoczynku i/lub narastające przy poruszaniu gałkami ocznymi. Często wystepują obrzęki i zaczerwienienie powiek, obrzęki spojówek. Bardzo znamiennym objawem jest wystąpienie wytrzeszczu. Czasami wytrzeszcz pojawia się dosyć szybko i jest pierwszym objawem choroby. Wytrzeszcz najczęściej dotyczy obu oczu, ale może być asymetryczny. W niektórych przypadkach wytrzeszcz jest na tyle duży, że pacjent nie jest w stanie zamknąć powiek. Prowadzi to do narażenia oczu (rogówki) na uszkodzenia (najczęściej dochodzi do wysychania rogówki w nocy, pacjent śpi z „otwartymi oczami“). Może wystąpić podwójne widzenie. U części osób podwójne widzenie występuje przy patrzeniu w skrajnych kierunkach, u niektórych występuje stałe podwójne widzenie, także na wprost, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Wśród najpoważniejszych objawów świadczących o podwyższonym ryzyku (możliwość trwałego uszkodzenia wzroku, w tymu utraty wzroku) są wymienione wcześniej uszkodzenie rogówki i uskodzenie nerwu wzrokowego. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi w wyniku ucisku na nerw przez pogrubiałe mięśnie pozagałkowe oraz tkankę tłuszczową. Objawy, które występują u tych chorych są bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji w specjalistycznym ośrodku endokrynologicznym, ponieważ jedynie szybka interwencja może uchronić chorego przed często nieodwracalnymi konsekwencjami w tym utratą wzroku. Do tych objawów należą: pojawienie się widzenia przez mgłę, niewyraźne widzenie, zaburzenie widzenia barwy czerwonej, zawężenie pola widzenia, zblednięcie kolorów aż do całkowitej utraty widzenia kolorów.
W najbliższym artykule opis Pacjentki, która trafiła do Kliniki Endokrynologii z powodu najcięższej postaci orbitopatii-postępującej utraty wzroku w wyniku neuropatii (uszkodzenia nerwów wzrokowych). W wyniku szybkiego wdrożenia leczenia udało się odzyskać prawidłowe widzenie.


Jak diagnozujemy GO

Każdy pacjent z chorobą Gravesa i Basedowa powinien zostać zbadany pod kątem występowania GO. Wszelkie objawy wskazujące na GO wymagają dokładnego uzupełnienia (pacjent powinien zostać spytany przez endokronologa o pozostałe objawy a w przypadku niejasności zostać skierowany do ośrodka zajmujacego się GO). Poza bardzo dokładnym badaniem lekarskim uzupełnieniem jest ocena okulistyczna. Do badań obrazowych umożliwiających ocenę obszaru za galkami ocznymi należą rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Na każdym etapie diagnostycznym: endokrynolog, okulista, radiolog opisujący rezonans, najlepiej jeśli jest to osoba mająca duże doświadczenie z pacjentami z GO.

Leczenie

Pacjent z objawami GO powinien być leczony przez endokronologa, najlepiej jeśli jest to endokrynolog pracujący w ośrodku zajmujacym się GO. Jednym z celów leczenia jest jak najszybsze wyrównanie czynności tarczycy. Jeśli chory z GO ma nadczynność należy jak najszybciej usyskać normalizację hormonów poprzez odpowiednie leczenie tyreostatykiem (thyrozol, metizol, propylotiouracyl). Pacjenci z chorobą Hashimoto muszą jak najszybciej otrzymać prawidłową dawką tyroksyny. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy istotnie pogarszają przebieg GO. Pozostałe leczenie zależy od stopnia ciężkości orbitopatii i tego czy jest ona aktywna (występuje stan zapalny) czy jest już nieaktywna (późna faza GO). Do różnych metod leczenia zaliczamy m.in. leczenie miejscowe, podawanie sterydów w dożylnych wlewach i doustnie, naświetlanie okolic pozagałkowych, leczenie operacyjne, selen. W przypadku łagodnej orbitopatii zazwyczaj wystarczy stosowanie leczenia miejscowego: krople do oczu, okulary przeciwsłoneczne. W ciężkich przypadkach leczenie jest zazwyczaj bardzo złożone, wieloetapowe, wymagającego ścisłej współpracy Pacjenta z endokrynologiem. Często tacy pacjenci wymagają leczenia szpitalnego. U chorych z najcięższymi postaciami GO leczenie powinno być zastosowane jak najszybciej celem uniknięcia trwałych powikłań w tym utraty wzroku.

Jak zapobiegać GO

Czynnikami obniżającymi ryzyko rozwoju i zaostrzenia GO są: utrzymanie prawidłowej czynności tarczycy, przestrzeganie zakazu palenia papierosów (palenie bierne ma również niekorzystny wpływ na GO), nieodpowiednie zastosowanie leczenia jodem radioaktywnym.

Zapamiętaj!

1. Orbitopatia Graves’a może występować u zarówno u chorych z chorobą Gravesa i Basedowa jak również z chorobą Hashimoto
2. Palenie papierosów czynne i bierne bardzo istotnie zwiększa ryzyko rozwoju orbitopatii i pogarsza szanse wyleczenia.
3. Źle prowadzone leczenie nadczynności i niedoczynności tarczycy pogarszają rokowanie
4. Pojawienie się: niewyraźnego widzenia, widzenia przez mgłę, szarzenia obrazu, zblednięcia kolorów, zaburzeń widzenia koloru czerwonego, utraty widzenia kolorów, zawężenia obrazu, całkowita utrata widzenia wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do specjalisty
5. Pacjenci z orbitopatią Graves’a powinni być leczeni przez endokrynologów zajmujących się tym problemem, pracujących w wyspecjalizowanych ośrodkach endokrynologicznych, współpracujących z okulistami.

protask

Jedna odpowiedź do “Orbitopatia Graves’a”

 1. sandra1287 pisze:

  Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jodem od jakiegos czasu czesto łzawia mi oczy szczypia przy ruchu okiem do gory odczowam bol ale tylko w jednym oku czy to moze byc poczatek orbitopatii czy powinnam poinfornowac endokrynologa ?Czy moze to wykluczyc podanie radiojodu?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Beti:

  Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

 • ania5.11:

  Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

 • tarczyca.info:

  Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

 • KingaR:

  Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

 • AndrewFlo:

  Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

 • AndrewFlo:

  Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

 • sandra1287:

  Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

 • leptynka1987:

  Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

 • SylaW:

  Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

 • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

  […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

 • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

  […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

 • daniela:

  Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...