Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy: co to jest niedoczynność tarczycy, jakie są najczęstsze przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy związana jest z niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę [tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3)]. Prowadzi to do zwolnienia procesów metabolicznych i licznych zaburzeń m.in. ze strony serca, układu trawienia, układu krwionośnego, nerwowego (szczegóły niżej). Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Do innych przyczyn niedoczynności tarczycy należą:

 • inne postacie zapaleń tarczycy (np. poporodowe)
 • pooperacyjna niedoczynność tarczyc
 • niedoczynność po przebytym leczeniu jodem radioaktywnym (131J)
 • leczenie amiodaronem, litem
 • przedawkowanie tyreostatyków (leków przeciwtarczycowych)
 • wrodzona niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy: częstość występowania

Częstość występowania niedoczynności tarczycy szacuje się na 2-5% w ogólnej populacji. W roku 1996 wydano w Polsce zarządzenie o powszechnym jodowaniu soli kuchennej (20-40 mg KJ /1 Kg). Celem tej profilaktyki jest m.in. zmniejszenie częstości wola u noworodków, dzieci szkolnych i osób dorosłych. Podobnie jednak jak w innych krajach, w których prowadzona jest od lat suplementacja jodu (USA, Europa Zachodnia) efektem takiej profilaktyki jest równoczesne zwiększenie zachorowalności na choroby autoimmunologiczne tarczycy w tym chorobę Hashimoto. Tak więc procentowy udział choroby Hashimoto wśród przyczyn niedoczynności tarczycy stopniowo się zwiększa. Częstość występowania choroby Hashimoto jest większa kilkukrotnie u kobiet oraz wzrasta wraz z wiekiem.

Niedoczynność tarczycy: u kogo występuje zwiększone ryzyko zachorowania

Zwiększone ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy występuje wśród kobiet, po przebytej ciąży, u osób chorujących na inne choroby autoimmunologiczne (m.in. bielactwo, cukrzyca typu1, reumatoidalne zapalenie stawów, niedokrwistość o podłożu autoimmunologicznym). Wraz z wiekiem wzrasta częstość rozpoznania choroby Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy: jakie są najczęstsze objawy

Wśród objawów zgłaszanych przez chorego z niedoczynnością tarczycy wymienić należy: wzrost masy ciała, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, uczucie chłodu, zaparcia, chrypkę, suchość skóry, żółtawe zabarwienie skóry, nadmierne rogowacenie naskórka, występowanie obrzęków (powiek, twarzy, dłoni), suchość i łamliwość paznokci, zwolnioną czynność serca, cechy niewydolności serca, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia koncentracji. Dolegliwości mogą być mniej lub bardziej nasilone w zależności od długości trwania choroby, stopnia niedoczynności tarczycy, wieku chorego. Różnice w przebiegu niedoczynności tarczycy przedstawiono na przykładzie dwóch pacjentek, które trafiły do poradni endokrynologicznej.

Jedną z nich jest kobieta w wieku 55 lat, która chorując pierwotnie na nadczynność tarczycy przebyła leczenie jodem radioaktywnym. W wyniku tego leczenia rozwinęła się niedoczynność tarczycy. Wcześnie rozpoczęto leczenie uzupełniające tyroksyną lecz pomimo tego iż udało się w miarę szybko uzyskać normalizację TSH (stan eutyreozy) chora przytyła 15 kg i w dalszym okresie leczenia nie mogła schudnąć. Drugim przykładem jest 28 letnia kobieta, u której w przypadkowym badaniu stwierdzono podwyższone stężenie TSH. Kobieta ta nie zauważyła istotnych zmian, poza niewielkim uczuciem suchości skóry. Powstaje pytanie dlaczego pierwsza pacjentka pomimo uzyskania prawidłowego stężenia TSH nie może powrócić do wyjściowej masy ciała, a druga pacjentka z wyższym TSH nie odczuwa istotnych objawów. W pierwszym przypadku chora z pierwotnie z nadczynnością tarczycy miała na tyle przyspieszony metabolizm, że pomimo wzmożonego apetytu traciła masę ciała. Po przebytym leczeniu “spalanie” posiłków przez jej organizm uległo zdecydowanemu zwolnieniu, a dodatkowo przez pewien okres czasu zanim wdrożono leczenie tyroksyną pacjentka była w okresie niedoboru hormonów tarczycy. Doprowadziło to do wzrostu masy ciała. Natomiast 28-letnia pacjentka, u której dopiero rozwija się niedoczynność tarczycy  ma sprawniejszy metabolizm (młodszy wiek) i jest początkowo w stanie utrzymać wyjściową masę ciała.

Objawy niedoczynności tarczycy w zależności od układów, których dotyczą:

Niedoczynność tarczycy a serce. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do niewydolności serca, zwolnienia czynności serca (bradykardia), w przypadku długo trwającej niedoczynności nawet do pojawienia się płynu w worku osierdziowym.

Niedoczynność tarczycy a układ oddechowy. Niedoczynność tarczycy może prowadzić do spowolnienia czynności oddechowej. Oddech staje sie płytki, zwolniony co może prowadzić do zaburzeń czynności oddechowej.

Niedoczynność tarczycy a układ trawienny. Niedoczynność tarczycy prowadzi do spowolnienia perystaltyki czego skutkiem są zaparcia.

Niedoczynność tarczycy a układ moczowy. Spada czynność filtracyjna nerek. Może to dodatkowo prowadzić do obrzęków.

Niedoczynność tarczycy a układ krwiotwórczy. U chorych z niedoczynnością tarczycy rozwija się niedokrwistość. Jest to uwarunkowane kilkoma mechanizmami. Po pierwsze w wyniku niedobory tyroksyny dochodzi do upośledzenia syntezy hemoglobiny. Po drugie mamy do czynienia z niedoborem żelaza w wyniku upośledzonego wchłaniania i nadmiernymi krwawieniami miesięcznymi. Po trzecie dochodzi do zaburzeń wchłaniania kwasu foliowego. I w końcu należy pamietać o możliwości wsółistnienia innych chorób autoimmunologicznych u chorych z chorobą Hashimoto- w tym przypadku z niedokrwistością Addisona-Biermera prowadzącą do niedoboru witaminy B12.

Niedoczynność tarczycy a układ nerwowy i nerwowo-mięśniowy. Wielu pacjentów skarży się na bolesne kurcze mięśni, osłabienie mięśniowe

Niedoczynność tarczycy: jak wygląda diagnostyka

W diagnostyce niedoczynności tarczycy wykorzystujemy szereg badań, w tym: hormonalne, badanie przeciwciał, badanie ultrasonograficzne tarczycy. Szczegółowe informacje dotyczące badań tarczycy znajdują się w dziale poświęconym diagnostyce. Nie każdy pacjent ze stężeniem TSH przekraczającym górną granicę normy wymaga wykonania wszystkich wymienionych powyżej badań.

Niedoczynność tarczycy – badania hormonalne. Podstawowym badaniem diagnostycznym przy podejrzeniu niedoczynności tarczycy jest oznaczenie stężenia TSH. Jeśli jest ono podwyższone (przekracza górną granicę normy) wykonujemy badanie stężenia FT4. W klinicznie jawnej niedoczynności tarczycy stwierdzamy podwyższone stężeniem TSH i obniżone stężenie FT4. W subklinicznej niedoczynności tarczycy podwyższonemu stężeniu TSH towarzyszy prawidłowe stężenie FT4.
Odrębną sytuacją kliniczną prowadzącą do niedoczynności tarczycy jest jej postać wtórna (przysadkowa). W tym przypadku przy obniżonym lub prawidłowym stężeniu TSH wolne hormony tarczycy są obniżone. Wymaga to szeregu dodatkowych badań, w tym m.in. testów stymulacyjnych, badań obrazowych przysadki.
W monitorowaniu skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy wykonujemy badanie TSH. Odrębną sytuacją jest ciąża i wtórna niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – badanie przeciwciał przeciwtarczycowych. W diagnostyce niedoczynności tarczycy istotne znaczenie odgrywają przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) i przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg). Stwierdzenie podwyższonego stężenia anty-TPO i/lub anty-Tg u chorego z niedoczynnością tarczycy wskazuje na chorobę Hashimoto.  Nie prowadzimy monitorowania stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w trakcie prowadzonego leczenia.

Niedoczynność tarczycy – badanie ultrasonograficzne. USG tarczycy jest często pomocne przy rozpoznawaniu niedoczynności tarczycy. W chorobie Hashimoto, poporodowym zapaleniu tarczycy obserwujemy w obrazie usg obniżoną echogeniczność. W monitorowaniu pooperacyjnym (po strumektomii) wskazana jest okresowa kontrola ultrasonograficzna.

Inne. Wśród innych pomocnych badań należy wymienić: badanie morfologii krwi (możliwość występowania niedokrwistości), lipidogram (hipelipidemia).

Niedoczynność tarczycy: jak leczyć

Niedoczynność tarczycy leczymy uzupełniając niedobory hormonów tarczycy syntetyczną lewotyroksyną. Decyzję o rozpoczęciu leczenia, stosowanych dawkach podejmuje lekarz na podstawie:

 • wywiadu chorobowego
 • wieku chorego (u osób starszych obserwuje się nieco większe stężenie TSH, często nie wymagające wdrożenia leczenia)
 • innych danych z wywiadu z chorym (ciąża, przyjmowane leki, współistniejące choroby jak np. hiperlipidemia)

Przykład: Niedoczynność tarczycy w przebiegu operacji tarczycy jest prostym wskazaniem do wdrożenia leczenia lewotyroksyną. Natomiast przypadkowe stwierdzenie nieznacznie podwyższonego stężenia TSH szczególnie u osoby starszej wymaga uzupełniającej diagnostyki. Stężenie TSH jedynie nieco powyżej górnej granicy normy (np. 6,0mU/l) u 80-letniej kobiety nie jest wskazaniem do wdrożenia leczenia, gdy takie samo stężenia TSH u młodej kobiety planującej ciążę będzie obligowało do uzupełnienia diagnostyki i rozpoczęcia leczenia.

Lek przyjmujemy na czczo, około 30-60 min przed posiłkiem. Rozpoczynamy leczenie od mniejszych dawek niż ostateczne zapotrzebowanie (szczególnie w starszym wieku dawka wyjściowa nie powinna przekraczać 25ug). Stopniowo dawka leku jest zwiększana co 2 tyg. pod okresową kontrolą stężenia TSH (badanie wykonujemy najwcześniej po 4-6 tyg. od ostatniej modyfikacji dawki). W przypadku pełnej niedoczynności tarczycy większość chorych wymaga dawkowania w zakresie 100-150ug/d. Dążymy do uzyskania prawidłowego stężenia TSH. Optymalnym stężeniem jest  1,0 mU/l, jednak celem jest utrzymanie stężenia TSH w dolnej połowie zakresu normy. U pacjentów z zaburzeniami wchłaniania zapotrzebowanie może być większe.

W monitorowaniu skuteczności leczenia niedoczynności tarczycy wykonujemy najczęściej jedynie badanie stężenia TSH. W wyjątkowych sytuacjach badamy również stężenie wolnych hormonów tarczycy (w ciąży wraz z odniesieniem do norm w poszczególnych trymestrach ciąży oraz we wtórnej niedoczynności tarczycy).

Niedoczynność tarczycy: co może wpływać na konieczność zmiany dawkowania leku (lewotyroksyny)

W niektórych sytuacjach może dojść do konieczności zwiększenia dawki podawanej tyroksyny. Są to m.in.:

 • Ciąża
 • Przyjmowanie estrogenów
 • Wzrost masy ciała
 • Przyjmowanie niektórych leków (np. fenobarbital, karbamazepina)
 • Zaburzenia wchłaniania leku (celiakia, preparaty żelaza, węglan wapnia, omeprazol)
 • Postępujące uszkodzenie tarczycy

Niedoczynność tarczycy w ciąży. Problem niedoczynności tarczycy w ciąży omówiono w oddzielnym dziale.

Niedoczynność tarczycy u osób starszych

Częstość występowania choroby Hashimoto wzrasta z wiekiem. Równocześnie obserwuje się nieco wyższe stężenia TSH (nawet przekraczające górną granicę normy) u osób starszych bez patologii tarczycy. Z uwagi na często współistniejące inne choroby (np. chorobę serca) w wypadku rozpoznania niedoczynności tarczycy u osoby starszej leczenie powinno rozpoczynać się od mniejszych dawek i zwiększanie dawek tyroksyny odbywa się również wolniej.

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Problem wpływu niedoczynności tarczycy na płód omówiono w dziale niedoczynność tarczycy w ciąży. Niedoczynność tarczycy u noworodka może objawiać się m.in.: zaburzeniami oddychania, sinicą, żółtaczką, zachrypłym krzykiem. Rutynowe badanie TSH u każdego dziecka przeprowadzane w pierwszych dniach po urodzeniu pozwala na wczesną diagnostykę niedoczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy u dzieci i młodzieży poza typowymi dolegliwościami jak u dorosłych może również prowadzić do:

 • Upośledzenia wzrastania
 • Pogorszenia wyników w nauce
 • Przedwczesnego dojrzewania

Niedoczynność tarczycy: co to jest przełom hipometaboliczny. Problem przełomu hipometabolicznego (ciężki przebieg nieleczonej niedoczynności tarczycy prowadzący do śpiączki) omówiono w oddzielnym dziale.

Niedoczynność tarczycy: postać skąpoobjawowa (subkliniczna)

Niedoczynność tarczycy może rozwijać się stopniowo przechodząc przez długo trwającą fazę subklinicznej niedoczynności do pełnoobjawowej niedoczynności tarczycy (np. w chorobie Hashimoto). W pierwszym okresie stwierdzamy jedynie podwyższone stężenie TSH przy prawidłowych stężeniach hormonów tarczycy (T4, T3 w normie). W późniejszym okresie rozwija się pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy (maleje stężenie T4 i T3 poniżej dolnej granicy normy).

28 odpowiedzi na “Niedoczynność tarczycy”

 1. Profile photo of Milena Milena pisze:

  Dobry wieczor, chciałabym abyście mi Państwo pomogli.We wrześniu wykryto u mnie tarczyce z wynikiem 6;38 i brałam euthyrox 75 ale codziennie po pól tabletki , dwa tyg temu robiłam wyniki i juz mam zmniejszone tsh do 1;58 , Ft3- 2;93, Ft4- 1;44, anty Tpo-119,00, anty Tg 22,99 , teraz nie wiem czy dalej mam brać ta polowe euthoryxu 75 ?Ogólnie juz nie mam zawrotów głowy jakie miałam ale nadal sie szybko mecze. Pozdrawiam

 2. | pisze:

  […] Niedoczynność tarczycy związana jest z niedoborem hormonów produkowanych przez tarczycę. Prowadzi to do zwolnienia procesów metabolicznych (obniżenia podstawowej przemiany materii) i licznych zaburzeń m.in. ze strony serca, układu trawienia, układu krwionośnego, nerwowego. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto. Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest wzrost masy ciała. […]

 3. Profile photo of Klaudia Klaudia pisze:

  Mam pytanie w 7 tygodniu ciąży wykryto u mnie tarczyce z wynikiem 0,27, w dalszym ciągu czekam na wizyte u endykronologa. Jakie mogą być skutki nawet jeśli będzie to leczone.

 4. Profile photo of kasia kasia pisze:

  Witam,
  proszę o pomoc. W związku z ciągłym uczuciem zmęczenia, zimna i sennością a także ciągle nawracającą depresją wykonałam badanie TSH.
  Wynik 4,95 przy normie 0,270-4,20.
  Po 10 dniach powtórzyłam badanie i wyszły mi następujące wyniki
  TSH 3,75 przy normie 0,270 – 4,200
  FT3 2,73 (2,00-4,40)
  FT4 1,12 (0,93-1,70)
  Wyniki wydają się być w normie – jak to możliwe po tak krótkim czasie?. Najgorsze jest to, że w moim samopoczuciu nie nastąpiła poprawa. Czy mimo poprawnych wyników powinnam zgłosić się do endokrynologa?
  Kasia

 5. Profile photo of Spas Spas pisze:

  Witam,odebralam dzisiaj moje badania:
  TSH3 6.440ulU/ml,Ft4 12.230 pmol/l ,FT3 5,67 pmol/l, Anty TG 596,1,iU/ml anty TPO 427,2 IU/ml
  USG: Tarczyca powiekszony w calosci o obj.32 cm3 z pogrubieniem ciesni do 16mm grub,bez cech Wola zamostkowego.W Horner czesci ciesni guzek do 0,4 cm3 obj. II typ unaczynienia.Miazsz tarczycy o nieregularnie obnizonej echogennosci z cech aim niewielkiego wloknienia piscieliska dosc obficie unaczyniony. Od wielu lat duzo objawow (tycie,zmeczenie,nie pokoju ataki panini,szum w uszach.W maja mialam badanie TSH /nie widzialam/ ale lekarska powiedziala mi ze wszystko z tarczyca jest w porzadku.Prosze o pomoc co dalej?

 6. Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

  Nie można się zgodzić z opinią, że z tarczycą jest wszystko w porządku. Zarówno objawy jak również wyniki badań (podwyższone TSH, podwyższone stężenie przeciwciał, obniżona echogeniczność tarczycy i cechy włoknienia w usg) wskazują na rozwój autoimmunologicznego zapalenia tarczycy pod postacią choroby Hashimoto. Wskazana jest konsultacja endokrynologiczna i decyzja o leczeniu tyroksyną

 7. Profile photo of Magdalena Magdalena pisze:

  Witam. Mam 26 lat i od 4 miesięcy leczę się na niedoczynność tarczycy, miałam TSH 5,88 gdzie norma była 0,3-4,5 ulU/mL. FT3 ledwo w normie, FT4 0,93 przy normie 0,89-1,76 ng/dl. Po stosowaniu Euthyrox N50 po 3 miesiącach moje wyniki wyglądają tak: TSH 0,94 przy normie 0,27-4,2 ulU/ml, FT3 4,0 przy normie 3,1-6,8 pmol/l oraz FT4 13,7 przy normie 12,0-22,0 pmil/l. USG tarczycy wykazało niejednolitą tarczycę, po lewej stronie ze słabo różniącymi sie od reszty obszarami o niższej echogeniczności ok. 12mm i 11mm w tych obszarach słabszy przepływ naczyniowy. Ślinianki i węzły chłonne prawidłowe. Mam dwa pytania odnośnie powyższego: czy ten guzek może być nowotworowy? I kolejne, na które nie mogłam znaleźć miejsca w innym temacie: co z trądzikiem przy tarczycy? Pomimo uregulowania TSH, nadal mam okropne wypryski, używam kremów od dermatologa, ale nie przynoszą efektów.
  Dziękuję, Magdalena

 8. Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

  1. Trądzik wymaga dodatkowej diagnostyki przyczynowej
  2. Opis usg: obszary a nie zmiany ogniskowe. Warto powtórzyć usg i jeśli w kolejnym opisie będzie informacja zmiana ogniskowa wykonać biopsję.

 9. Profile photo of echo2014 echo2014 pisze:

  Witam, biore Lewotyroksyna 100, nie jest latwo znlalesc dokladne informacje jakie witaminy powinnam jesc kazdy dzien ? a jakie nie ? Jaka zywnosc mozna a jaka nie?? Jest duzo na online, ale nie jestem pewno co jest prawdziwe a co nie.
  Mieszkam w USA I niestety nie dostaniesz dostarczjacych odpowiedzi od lekarza. Czeka na odpowidz,,,

 10. Profile photo of echo2014 echo2014 pisze:

  I oczywiescie chcialabym wiedziec co jesc zeby miec wiecej energy ?
  Czekam na odpowiedz,,,

 11. Profile photo of Patrycja Patrycja pisze:

  Witam,
  Mam skończone 35 lat.
  Nigdy nie zajmował mnie temat tarczycy.
  Rok temu przy okazji badań kontrolnych robiłam tez TSH i wynik był 2,8. jako że oznaczenie laboratoryjne było, że w normie, nie ruszałam tego tematu.
  Z uwagi na to, iż od 3 m-cy leczę nerwicę na psychoterapii poszłam do endo, bo chciałam sprawdzić, czy winy za moje nerwowe stany i 3 kg do przodu nie ponosi tarczyca.
  lekarz zlecił TSH, FT4, anty-TPO i USG.
  Wyniki:
  TSH: – 3,320
  FT4 – 1,28
  anty-TPO – 84,71
  USG bardzo dobre

  Lekarz obejrzawszy wyniki powiedział, że jest ok i mam 1 raz w roku badac TSH, gdyz jestem w grupie ryzyka do zachorowania na niedoczynność(?) tarczycy ale póki TSH mieści się w normie to nie wdrażamy żadnego leczenia.

  I teraz – martwię się, bo wszędzie mówią, piszą że 3,3 to już wysokie TSH mimo ze w normie. Wiec nie wiem, czy posłuchać lekarza, czy szukać innego?
  Ciąży narazie nie planuję.

  Pozdrawiam
  Patrycja

  • Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

   Bardzo istotna jest właśnie ta informacja o ewentualnie planowanej ciąży. Wynikiem TSH 3.3 w przypadku braku planów dotyczących ciąży nie należy się niepokoić. Natomiast musi Pani pamiętać, że niedoczynność tarczycy może się rozwinąć zdecydowanie wcześniej niż po roku więc warto kontrolować wyniki TSH częściej. Nie podała Pani norm dla ATPO z tego laboratorium, nie wiadomo czy obraz usg sugeruje chorobę autoimmunologiczną tarczycy

   • Profile photo of Patrycja Patrycja pisze:

    dziękuję za odpowiedź

    norma anty-TPO w laboratorium była do 34 (ja mam 84,71) usg było bez zmian – radiolog widział moje wyniki i mówił ze wszystko jest ok. endokrynolog to potwierdził.

    będę badać TSH częsciej niż 1 raz w roku.

    czy dobrze rozumiem że sam fakt podwyższonego anty-TPO świadczy o rozpoczęciu się choroby i tylko teraz czekamy aż TSH przekroczy normę?

    • Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

     Podwyższone stężenie przeciwciał świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Dalej mamy dwie mośliwości. Stężenie przeciwciał ulegnie normalizacji i czynność tarczycy nie ulegnie pogorszeniu, nastąpi dalszy rozwój procesu zapalnego i ostatecznie niedoczynność tarczycy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę rozwinie się sytuacja, niezależnie od stężenia ATPO (zarówno w bardzo dużym jak i niewielki podwyższeniu oba scenariusze są możliwe) dlatego należy monitorować co najmniej TSH w okresach zdecydowanie częstszych niż co rok

 12. Profile photo of Amanda Amanda pisze:

  Witam serdecznie, może mi ktos z Państwa doradzi co robić dalej otóż moja „przygoda ” z tarczyca zaczęła się od choroby Gravesa Basadowa tsh 0.005 w 2012 grudzien standardowe objawy leczona byłam do 2014 tyrozolami w różnych dawkach w gruncie rzeczy choroba na wracała przy odstawianiu leków . Dziś jest listopad 2015 prawie 3 lata minęły jestem po dwóch dawkach radiojodu ostatnimi czasy moje tsh przy braniu letrox 50 skoczyło do 67,00 zaczęłam brać dawkę 100 tsh =34,00 teraz biorę 125 i tsh 2mies temu miałam już 1.34 dodam że ft3 fr4 w normie. CZUJE SIĘ TRAGICZNIE zmeczona osłabione mięśnie ciagle zawroty i bóle głowy osttanio byłam tak słaba ze rodzinny lekarz kazał mi zmiejszyc na dwa tyg znów na letrox 100. Szczerze juz nie wiem co robić i myśleć skoro 100 to za mało a 125 za dużo nie wiem czy mój endokrynolog mnie zwodzi w tym leczeniu. Nie wiem co robić czuje się okropnie zero poprawy 3 lata leczenia i dalej się z tym zmagam… co najlepiej doradzicie państwo

 13. Witam, bardzo proszę o poradę. 2 lata temu dostałam od lekarza rodzinnego skierowanie na kontrolne zbadanie TSH, wtedy wyszło 4,6 (norma była do 4,65), lekarka pwoiedziała, że na mój wiek zdecydowanie za dużo, ale jeszcze nie kwalifikuje się to leczenia endokrynologicznego (mój aktualny wiek 28 lat), ale mam co rok kontrolować. Rok temu poziom TSH wyszedł na poziomie 3,9 (norma do 4,2)i ta sama rekacja lekarza rodzinnego. W tym roku zauważyłam nasilone wypadanie włosów (ok 400 dziennie), ciągle się czuję zmęczona, mam podwyższony cholesterol (214, gdzie norma do 190) ciągłe uczucie zimna, bardzo sucha skóra, więc skłoniło mnie to do ponownego badania. Jakież było moje zaskoczenie, że poziom TSH sam z siebie spadł do 2,0. Po 2 miesiącach powtorzyłam badania i to są moja aktualne, wczorajsze wyniki: TSH 2,16 (norma 0,27-4,2), ft3 2,87 (norma 2,0-4,4), ft4 1,15 (norma 0,93-1,70), anty TPO 8,4 (norma0,0-34), antyTG 11,7-(norma 0,0-115)> Mogłabym prosić o radę? Mam się czym martwić, czy okazuje się, że moja tarczyca sama z siebie „ozdrowiała”, trudno mi to zrozumieć.

 14. Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

  TSH może ulec zmianie nie tylko z powodu choroby tarczycy. W przypadku ciężkiej infekcji może dochodzić do zmian stężenia TSH. Teraz ma Pani komplet badań i przede wszystkim przeciwciała są w normie

 15. Profile photo of Sylwia Sylwia pisze:

  Witam. Jestem 35letnią kobietą. Proszę o pomoc ponieważ dwóch lekarzy postawiło niby tą samą diagnoZę ale jeden z nich twierdzi że leczyć a drugi, że jeszcze obserwować bo odchylenia od normy niewielkie. TSH 4, 51 (0, 400-4, 000) FT3 4, 5 (1, 80-4, 20) FT4 1, 17 (0,80-1,90) anty-TPO 6, 33 ( 0, 000-5, 61). Objawy mam zarówno z nadczynnosci jak i z niedoczynnosci. Badania wykonane miesiąc temu. Wczorajsze TSH spadło do 4, 03. Nie biorę jeszcze leków. USG tarczycy:PP -echogenicznosc niejednorodna bez wyraźnych zmian ogniskowych LP-tak samo jak PP z informacją o obniżonej cieśni 2mm. Pidobno to Hashimoto. Zacząć brać euthyrox, czy nie?

 16. Profile photo of Iwona Iwona pisze:

  Mam bardzo podobne objawy jak Sylwia (w/w). Mam 41 lat, dwoje dzieci, moje wyniki:
  TSH 4,05 (normy 0,25-4,50) 14.08
  TSH 4,65 (normy 0,25-4,50) 02.10
  TSH 4,08 (normy 0,25 -4,50) dnia 29.10
  Anty -TG <6,4(norma <18)
  Anty TPO 1,30 (norma<8)
  FT 3 – 4,1 (norma 4-8,3)
  ft4 – 11,54 (norma 6-30)

  Badanie USG: Tarczyca dwupłatowa,położona typowo, wielkości w granicach normy, płat prawy o wymiarach 13x16x41mm, płat lewy 14x13x40 mm, cieśń szerokości 4-5 mm, miąższ obu płatów o nieco niejednorodnej obniżonej echogeniczności z cechami przekrwienia,
  bez zmian ogniskowych. Nie stwierdza się powiększenia węzłów chłonnych w obrębie szyi oraz lokalnych okołotarczycowych.

  Mam pytanie do Pana doktora, czy mam brać eutyroks? Jeden specjalista endokrynolog mówi, że powinnam brać eutyroks 25 naprzemiennie z 37,5 , drugi lekarz radzi obserwować, mówi że wynik są w normie. Moja mama i siostra mają Haschimoto.
  Moje objawy to ciągłe zmęczenie, rano nie mogę się dobudzić, poza tym cholesterol HDL 54, LDL 130, szybko się męczę, w nocy drętwienie rąk.
  Panie Doktorze, chciałabym do Pana przyjechać, ale mam do przejechania 400 km…
  Bardzo, bardzo proszę o poradę, nie wiem co mam robić…Czy wynik USG potwierdza niedoczynność mimo, że nie wyszły przeciwciała? Co mam robić? Chciałam nadmienić, że w przeciągu ostatnich 10 lat miałam 2 ciąże, które obumarły w 9 tygodniu, TSH wtedy wynosiło trochę powyżej 4, żaden lekarz na to nie zwrócił uwagi…..Oprócz tych dwóch ciąż miałam jeszcze jedną – pozamaciczną przy TSH 4,5. Ciązy nie planuję, moje przeżycia zrobiły swoje…
  Proszę szanownego Pana Doktora o radę, nie biorę żadnych leków, ważę 67 kg, siedzący tryb życia. TSH na przełomie kilku m-cy oscyluje koło 4.
  Dziękuję za cenne rady na tym portalu.

  • Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

   Biorąc pod uwagę zgłaszane przez Panią objawy, obciążający wywiad rodzinny próba leczenia małą dawką tyroksyny byłaby uzasadniona. Z pewnością nie wpłynęłoby to niekorzystnie. Zawsze można się wycofać z tego leczenia jeśli nie będzie pozytywnych efektów. Jednak obecna ocena jest obarczona brakiem kompletnej oceny klinicznej i możliwości monitorowania leczenia. Ostateczna decyzja należy do prowadzącego lekarza.

   • Profile photo of Iwona Iwona pisze:

    Panie Doktorze, bardzo dziękuję za podpowiedź, ten blog polecam wszystkim koleżankom, mającym problemy z tarczycą; wiele się można dowiedzieć.
    Na forach internetowych dzieją się cuda – ludzie nie mający pojęcia o medycynie udzielają sobie nawzajem porad.
    Pana Doktora ogromna wiedza i chęć odpisania zwyczajnym, szukającym pomocy pacjentkom jest nieoceniona. Jeszcze raz bardzo dziękuję na moje pytania. Iwona z woj. mazowieckiego

 17. Profile photo of tenka tenka pisze:

  Witam..robilam ostatnio badania krwi ze wzgledu na to ze moja babcia jak i siostra maja hashimoto oraz gravesa-basedowa. TSH 1,04 mI.U./L 0,27 – 4,20

  T4 VRIJ 16,3 pmol/L 11,5 – 19,6 AntTHYROPEROXIDASE AL 110 KU/L – 34 ,,triglicerydy 537 norma 150,,cholesterol 235..monocyty 777 norma 757..limfocyty 3583 norma 1133=3105..leukocyty9710 norma 3650=9300..glukoza 68 norma 74=109..lekarz powiedzial ze ze wzgledu na podwyzszony poziom antycial przeziw tarczycy to wyglada na hashimoto i mam za pol roku powtorzyc badania krwi..zaznacze ze od dluzszego czasu bardo zle sie czuje,,jestem ciagle zmeczona nawet po nocy,,za dnia nie jestem w stanie nor;alnie funkcjonowac padam z nog ze zmeczenia,,wypadaja mi wlosy duzo przytylam mam problemy z kregoslupem ,,helikobakterpyroli pozytywna biopsja ,,problemy z plucami poczatek obstrkcyjnej choroby pluc,,kolatanie serca,,podwyzszone cisnienie..puchnie mi stopa i bardzo boli mimo tego ze nic nie wykazalo przeswietlenie,,notoryczne zaparcia,,sucha skora..problemy ze wzrokiem co 2 lata zmieniam szkla na mocniejsze lekarz uznala ze przyczyna jest starzenie dodam tylko ze mam 45 lat..miewam stany depresyne,,jednym slowem jestem u kresu wytrzymalosci,,czy powinnam mimo wszystko zglosic sie wczesniej do endokrynologa czy mam czekac jeszcze 5 miesiecy na powtorzenie wynikow,,z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,,teresa

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Profile photo of IwonaIwona01:

  Panie Doktorze, bardzo dziękuję za podpowiedź, ten blog polecam wszystkim kol...

 • Profile photo of tenkatenka:

  Witam..robilam ostatnio badania krwi ze wzgledu na to ze moja babcia jak i siost...

 • Profile photo of MartAMarta..:

  Szczerze mówiąc nie. Zraziłam się do lekarzy gdyż 7 lat wcześniej starał...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Podwyższone stężenie przeciwciał świadczy o autoimmunologicznym zapaleniu t...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Dawkę dostosowujemy do zapotrzebowania. Jeśli chodzi o TSH to nie są to skoki...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Wymaga Pani pilnej konsultacji endokrynologicznej i diagnostyki. Nie była Pani ...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Biorąc pod uwagę zgłaszane przez Panią objawy, obciążający wywiad rodzinn...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Niestety takiej decyzji przez internet Pani nie uzyska. Konieczne jest omówieni...

 • Profile photo of MartAMarta..:

  Witam, Chciałam zapytać czy mój 5 letni brak okresu może byc spowodowany n...

 • Profile photo of IwonaInka:

  Mam bardzo podobne objawy jak Sylwia (w/w). Mam 41 lat, dwoje dzieci, moje wynik...

 • Profile photo of KrysiaKrystyna2:

  Dzień dobry Leczę tarczycę od wyników: TSH 7,82; FT3 i FT4 w normie - zaż...

 • Profile photo of Patrycjapatrikb:

  dziękuję za odpowiedź norma anty-TPO w laboratorium była do 34 (ja mam 84...