Pacjentka z przełomem tarczycowym

45-letnia pacjentka z nadciśnieniem tętniczym była leczona przez ostatnie 4 lata z powodu nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa. Została przyjęta do Kliniki Endokrynologii z powodu pobudzenia, bezsenności, ogólnego osłabienia oraz osłabienia siły mięśniowej. Zgłaszała również uczucie wzmożonej potliwości, nietolerancję ciepła oraz uczucie kołatania serca.
Pacjentka dotychczas nie wyrażała zgody na hospitalizację. Z powodu nietolerancji metizolu (wysypka skórna) otrzymywała propylotiouracyl (thyrosan). Od 2 tygodni przed hospitalizacją chora nie przyjmowała leków (leki się skończyły a pacjentka nie mogła dostać się do lekarza).

W Klinice Endokrynologii stwierdzono: znacznie powiększone wole – 300ml (norma < 18ml). Nad tarczycą słyszalny był szmer. Stwierdzono również występowania migotania przedsionków z czynnością serca około 110/min. Temperatura ciała była prawidłowa. U chorej występowały obrzęki podudzi.

Wyniki badań laboratoryjnych.
• TBII (przeciwciała przeciwreceptorowe): >40 U/l (N<1.75)
• TSH: < 0.005 uIU/ml (N: 0.27-4.2)
• FT4: 70.1 pmol/l (N: 12-22)
• FT3: 51.3 pmol/l (N: 3.1-6.8)

Rozpoznanie: nadczynność tarczycy w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa – zagrażający przełom tarczycowy
Kryteria kliniczne nasilenia nadczynności – łącznie 35pkt
• Pobudzenie – 10pkt
• Obrzęki podudzi – 5pkt
• Migotanie przedsionków – 10pkt
• Czynnik predysponujący (odstawienie leków) – 10pkt

Postępowanie:
• Ponowne wdrożenie leczenia tyreostatykiem (propylotiouracyl 600mg/d)
• Propranolol (40mg co 6 godzin)
• Heparyna drobnocząsteczkowa
• Ograniczenie wysiłku

Dalsze postępowanie: po uzyskaniu normalizacji stężenia wolnych hormonów tarczycy została przeprowadzona strumektomia (operacja wycięcia tarczycy). Przed operacją pacjentka otrzymała 3×5 kropli płynu Lugola. Operacja przebiegła bez powikłań. Po operacji chora otrzymuje substytucyjną dawkę lewotyroksyny 125μg/d.

protask

4 odpowiedzi na “Pacjentka z przełomem tarczycowym”

 1. Profile photo of Danuta Danuta pisze:

  Jakbym czytała o sobie:( Zdjagnozowano u mnie zespół GRAVES-BASEDOW jakieś 4 lata temu i od tego czasu maszeruje przez róznych lekarzy,leki próbujac uzyskac rónowage hormonalną ale od 2 tyg jestem na L4 ;senność, apatia,nudności,biegunka, zła tolerancja ciepła,a teraz upałów(omdlenia),puchnięcie nóg,rąk,twarzy,zwiekszajacy sie wytrzeszcz.Dwa tygodnie temu TSH wynosiło 0,004% ,a po tygodniu 0,009 % T3 i T4 nagle skoczyły wysoko w górę.
  Zasłabłam nagle w pracy,drżenie rąk,podwyższona ciepłota,plamki w oczach,opuchnięcia ,słabość ogólna..mój lekarz z kliniki gliwickiej na urlopie,wraca 20 lipca,awizytę mamy na 22 lipca.Mój lekarz rodzinny próbuje mnie ratować,jak umie (biorę THYROSAN -uczulenie na inne)podnosimy dawki, robimy badania kontrolne i znowu podnosimy itd..szykuje mnie do wyjazdu do kliniki w Gliwicach na JOD RADIOAKTYWNY .Dowiedziałam się,że mam przełom tarczycowy ale dużo szczęścia, bo dosyć łagodny ale mogłam umrzeć. Jak dalej żyć? dlaczego tarczyca „wyłancza ” moje układy z życia?czy dziedziczność tej choroby jest wielopokoleniowa? mojej crce jeszcze gen się nie włączył,stad pytania.dziękuję za odpowiedz

 2. Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

  Jeśli u pacjenta rozpoznanje się przełom tarczycowy, zagrażajacy przełom tarczycowy, powikłania stosowanego leczenia wskazane jest leczenie w warunkach szpitalnych. Optymalnie byłoby gdyby trafiła Pani do Kliniki Endokrynologicznej.

 3. Profile photo of Danuta Danuta pisze:

  Aby dostac sie do kliniki trzeba szczęścia.Moja endokrynolog jest z Zabrza i pracuje w tamtejszej klinice.W ciagu tygodnia widziałysmy się 2 razy,robiłam badanie kontrone TSH 0,052 (poprzednio 0,004) ,T3 =4.15 poprzednio T4=12.25 ..USG..tarczyca prawidłowa,płat pr 17x17x42 mm ;płat lewy 16x21x40mm w płacie lewym zmiana izoechogeniczna,jednorodna o reg.kulistym kształcie,gładkich orysach o wym 9x7x8 mm.Pozostała tkanka prawidłowa,jednorodna.U podstawy płata lewego obszar o wym 13×10 mm o nieco nieregularnym obriysie z hipoechogenicznym obwodem i hiperechogeniczną cz. centralną( do rozważenia TK).”
  Pani doktor nie może wydać mi skierownania na TK z prywatnej porady,nie interesuje jej morfologia o niskim poziomem płytem(spadają nadal i niemal sa krytyczne),nie interesuje tez p. doktor potwierdzony GRAVS -BASEDOW i pomimo widocznych wszystkich jego objawów mówi,ze mogę miec nawrót Gravesa ,a przeciez do tej pory nigdy z niego nie wyszłam.Nie leczono mi oczu, wytrzesz pogłębia się(jest średni) i mam takie zdziwione oczy,nie potrafie się skupić,trace pamięć i zostawiam rózne rzeczy nie mając świadomości, że cos miałam,jest mi ogólnie goraco.Nie sypiam, bo kilka razy budze w ciagu nocy i nie moge spać,a rano jestem nieprzytomna ze zmeczenia,nadal senna,ospała ,spuchnieta,zatrzymuje wodę itd Pani doktor mówi,że już nie potrzebuję Propranolu ,bo serce nie”skacze”,a to nie prawda..nie skacze na zawołanie..
  Dzisiaj mi powiedziała lekarka,że trzeba usunąć tarczycę ze względu na guzki ale po chwili mówi,że moge wracac juz do pracy, bo leczenie jest prawie zakończone..prosze o poradę, pomoc w naprowadzeniu mnie na właściwe tory postepowania.
  W środę mam pojechac do Zabrza na prywatna wizyte u p. doktor ale zastanawiam się-PO CO? przeciez powinnam być w szpitalu i oczekiwac na wycięcie tarczycy.co mam robić?dziekuję i proszę o interpretację USG.

 4. Profile photo of Danuta Danuta pisze:

  W badaniu potwierdzającym wystapienie Graves-Basedowa a-tpo 54 ; anty TSH recep. 3.88 i nie wiem co mam ze sobą zrobić?

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Profile photo of MarlenaSliwinskaMarlenaSliwinska:

  Dzień dobry, bardzo prosze o pomoc w interpretacji wynikow. TSH 1,84 (0,35-4,...

 • Profile photo of MonikaMonika1984:

  10,54 to anty-tpo, przepraszam źle wpisałam...

 • Profile photo of MonikaMonika1984:

  Witam. Poproszę o interpretację moich wyników: tsh 2,22 (norma 0,55-4), ft4 0...

 • Profile photo of Iwonaiwona25:

  Dodam.ze mam 25 lat...

 • Profile photo of Iwonaiwona25:

  Witam prosze o.irpretacje wynikow badan TSH 4.22norma 0.270-4.20 fT4 16.54....

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy. Ale w eutyreozie. Zaburzenia tarczycy mog...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Dobry endokrynolog upora się z tym przygotowaniem w miesiąc. potrzebne będą ...

 • Profile photo of Agnieszkaagula94:

  Witam ,niedawno robiłam badania tarczycy przed planowaniem ciąży ,z wynikami ...

 • Profile photo of JacekSjackofalltrades:

  Witam, Mam prosbe o interpretacje wyników - czy jest się czym martwić. Je...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Zdecydowanie jak na 20 lat TSH jest relatywnie wysokie. Wymaga to badania ATG, U...

 • Profile photo of kasia9799kasia9799:

  Witam. Mam 20 lat i od dłuższego czasu zauważyłam u siebie objawy, które mo...

 • Profile photo of natalia23natalia23:

  Dzień dobry chciałam się zapytać o interpretacje wyniku tarczycy 0,487...