niedoczynność tarczycy

Strona Główna Forums Niedoczynność tarczycy niedoczynność tarczycy

Ten temat zawiera 23 odpowiedzi, ma 8 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info, 4 lata, 7 miesiące temu.

 • Autor

  Wpisy

 • #2030

  Profile photo of zuzanna
  zuzanna

  Członek

  mam 44 lata tsh 198,6 biore miesiac euthyrox 100 i co dalej ?

 • #2031

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  To za mało informacji: kiedy było wykonane badanie TSH, od kiedy prowadzone jest leczenie, czy było wykonane badanie TSH przed leczeniem , w trakcie leczenia (kontrola), usg tarczycy, przeciwciała, współwystępowanie innych czynników wpływających na zaburzenia wchłaniania leku.

 • #2032

  Profile photo of zuzanna
  zuzanna

  Członek

  badanie tsh było wykonane przed leczeniem /wynik 198,6/ lekarz przepisał eutyrox 100 biorę go już miesiąc poza tym nie było żadnych innych badań kazał zarejestrować się do endokrynologa więc się zarejestrowałam ale wizytę mam dopiero 25 pażdziernika czy taki wynik jest bezpieczny czy mogę spokojnie czekać do pażdziernika na wizytę u endokrynologa ?

 • #2033

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Oczywiście, że lepiej byłoby aby wizyta odbyła się wcześniej. W chwili obecnej nie ma Pani wykonanych większości niezbędnych badań. Przekraczają one jednak panel badań wykonywanych u lekarza rodzinnego. Ostateczna dawka lewotyroksyny prawdopodobnie będzie oscylować w okolicy 125ug więc i tak prawdopodobnie otrzymuje Pani dawkę zblizoną do docelowej. Warto do endokrynologa przyjść z kontrolnym TSH. Zresztą wykonanie badania TSH po 6 tygodniach stałego dawkowania lewotyroksyny (np w/w 100ug) pozwoli ocenić czy może Pani spokojnie czekać do października

 • #2044

  Profile photo of martucha
  martucha

  Członek

  Nie jestem osobą zamożną dlatego nie stać mnie na wizyte prywatna.Mieszkam w inowrocławiu na kase chorych wizyta odbyła by sie dopiero w 2014 roku a mysle ze to nie moze tak długo czekac .2lata temu wykryto u mnie przewlekłe zapalenie tarczycy-niedoczynnosc zdazyłam juz przybyc na wadze dosc duzo .Leki jakie biore to ertyrox 50 wczoraj odebrałam wynik tsh 6,3 czy powinnam zwiekszc do 100

 • #2045

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Przede wszystkim trudno odpowiedziec precyzyjnie na pytanie bez przeprowadzenia dokladnego wywiadu lekarskiego, w tym sposobu przyjmowania leku (zawsze na czczo? Odpowiednia przerwa do posilku? Inne leki wplywajace na wchlanianie leku? Inne towarzyszace choroby?). Jednak przy zalozeniu, że przyjmuje Pani lek zgodnie z zaleceniem, regularnie, z odpowiednia przerwa do posilku i brak czynnikow wplywajacych negatywnie na wchlanianie w pierwszej kolejnosci warto zwiekszyc dawke leku do 75 ug/d i wykonac kontrolne badanie TSH za 4-6 tygodni.

 • #2049

  Profile photo of martucha
  martucha

  Członek

  Dziękuje za odpowiedz.Własnie tak przyjmuje leki zawsze rano na czczo z przerwa do posiłku i nic innego mi nie dolega.Mam 27lat jestem mezatka bardzo chcemy miec dzieci ,ale pojawia sie problem moich hormonow.Co powinnam zrobic i jakie tsh jest odpowiednie do zajścia w ciaze.Moje miesiączki nie sa regolarne .Tylko przez okres kilku miesiecy pojawiały sie co33 dni obecnie mam juz 14 dni po terminie .Zaczełam zauważać u siebie pewne zmiany -włosy na piersiach, wąsik strasznie wypadaja mi włosy i łamia paznokcie,nigdy wczesniej tego nie było .Byłam na badniach u swojego ginekologa w okresie dni płodnych i jajeczkowanie jest .Co moze byc powodem takich zmian

 • #2050

  Profile photo of martucha
  martucha

  Członek

  miło ze mozna z Panem porozmawiać bo lekarze w moim miescie nie sa skłonni do udzielania informacji

 • #2077

  Profile photo of qa25
  qa25

  Członek

  Urodziłam się z wrodzoną niedoczynnością tarczycy 32 lata temu. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby,co w tamtych czasach graniczyło z cudem, zostałam poddana terapii lekami zawierającymi sztuczne hormony tarczycy. Latami jeździłam do Dziekanowa Leśnego i tam pani dr Marta Chmura sprawowała nade mną opiekę medyczną. Początkowo badania robiłam co miesiąc, co dwa, aż do ustawienia odpowiedniej dawki. Brałam w tamtym czasie Eltroxin w różnych dawkach. Skończyłam dzięki temu szkołę, dostałam się na studia. Jako osoba dorosła, nie mogłam już korzystać z pomocy Szpitala Dziecięcego. Zaczęłam szukać lekarza w swoim mieście. Co pół roku robiłam badania krwi (badałam poziom TSH) i czułam się dobrze. Gdy zaszłam w pierwszą ciążę, lekarka powiedziała, żebym brała większą dawkę Eltroxinu, żeby ochronić dziecko przed niedoczynnością. Brałam nawet 200 Eltroxinu. Chłopiec urodził się zdrowy. Zaczęłam powoli zmniejszać dawkę od 200 do 150. Potem zaszłam w drugą ciążę. Znów brałam duże dawki Eltroxinu, żeby drugie dziecko też urodziło się zdrowe. Udało się. Drugi chłopiec też jest zdrowy. Ale ja nie mogę wrócić do tzw. „normy”. Od lutego tego roku zaczęłam brać inny lek – Euthyrox 175+1/2 25 (oczywiście po konsultacji z lekarką). Miałam stan głębokiej niedoczynności. Wyszłam z tego stanu i wpadłam w nadczynność. Zmieniłam dawkę na 150 Euthyrox. Lekarka zasugerowała że mam chorobę Hashimoto. Ale ja całe życie leczę się na niedoczynność.Dziś dostałam wyniki badań (TSH) i nadal mam nadczynność (TSH na poziomie 0,07). Czy to może być Hashimoto? Czy te wahania (niedoczynność-nadczynność) są objawem wrodzonej niedoczynności? Biorę też środki antykoncepcyjne (Mercilon) i zastanawiam się, czy przypadkiem one nie wpływają na to balansowanie między niedoczynnością a nadczynnością.

 • #2078

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Ma Pani wrodzoną niedoczynność tarczycy (przyczyna niejasna, jest ich kilka, m.in. defekty enzymatyczne produkcji hormonów tarczycy, brak rozwoju tarczycy w okresie płodowym). Dobrze, że zostało to wcześnie wykryte i wdrożono odpowiednie leczenie. Warto wykonać badanie usg tarczycy, ocenę stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych (ATPO). Prawdopodobnie dawka jest nieco za duża i z tego powodu TSH jest supresowane. Orientacyjne dawkowanie w niedoczynności tarczycy to 1-2 (około 1,7) ug/kg/d. Może Pani takie dzienne zapotrzebowanie wyliczyć z tego wzoru. Obecnie jeśli w ogóle można mówić u Pani o pewnej formie nadczynności tarczycy, nazywamy to thyrotoxicois factitia (czyli polekowa nadczynność w wyniku stosowania zbyt dużej dawki lewotyroksyny). Co warto zrobić w Pani przypadku: kontrola stężenia TSH po przyjmowaniu obecnej dawki przez 6 tygodni. Jeśli podany wynik (0,07) jest uzyskany po takim właśnie okresie przyjmowania 150ug lewotyroksyny dawkę należy zmniejszyć i ponownie skontrolować TSH za minimum 6 tygodni. I oczywiście badanie usg tarczycy. Tarczyca.info zaprasza do lektury artykułów poświęconych niedoczynności tarczycy:

  Niedoczynność tarczycy

  Choroba Hashimoto

  Niedoczynność tarczycy w ciąży

 • #2081

  Profile photo of qa25
  qa25

  Członek

  Dziękuję za odpowiedź. Chciałabym tylko nadmienić, że miałam dwukrotnie wykonywane USG tarczycy (w odstępie 10 lat). Oba badania wykazały, że moja tarczyca jest bardzo mała, po prostu się nie rozwinęła. Chcę jeszcze spytać o to, czy praktykowane jest odstawienie leków w przypadku polekowej nadczynności? Ostatnim razem, gdy miałam wynik TSH 0,05 lekarka kazała mi odstawić leki na 5 dni w celu oczyszczenia organizmu. Nigdy wcześniej (od 32 lat) nie zdarzyło mi się odstawienie leków. Dr Chmura nigdy nie proponowała mi tego rodzaju terapii.
  A jeśli chodzi o ten wzór na obliczenie optymalnej dawki, to celem upewnienia się, d to jest mój wzrost? A zatem licząc 1,7/65/165 = 0.000158 powinnam przyjmować dawkę 150? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 • #2082

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  1,7 x masa ciała w kg = ilość w ug/na dobę. 1,7 x 65 = około 110ug/d. Oczywiście są to orientacyjne wyliczenia. Lepiej w przypadku rozpoznanej niedoczynności zmniejszyć dawkowanie przy zbyt dużej dawce tak jak wcześniej napisano. Oczywiscie nie dotyczy to sytuacji zdecydowanego przedawkowania leku. Każdego pacjenta nalezy traktować indywidualnie.

 • #2085

  Profile photo of jgucio
  jgucio

  Członek

  Moja 18 letnia córka ma niedoczynność tarczycy powinna według pani doktor brać Letrox 175 jednak nie robi tego systematycznie . Ostatnio pojawiły się zasłabnięcia bez utraty świadomości czy to ma związek z nie regularnym braniem leku , czy trzeba szukać czegoś innego.

 • #2086

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  1. Lek musi być przyjmowany regularnie, minimum 30 minut przed posiłkiem
  2. Nie wiadomo jakie jest stężenie TSH
  3. Dawka leku jest dość duża, albo pacjentka ma dużą masę ciała i wymaga większej dawki albo ma zaburzenia wchłaniania albo faktycznie lek przyjmuje tak bardzo nieregularnie, że faktyczna średnia dawka dzienna jest zbyt mała (tutaj potrzebna ocena TSH)
  4. Należy brać pod uwagę niedoczynność kory nadnerczy, która może współistnieć z chorobą Hashimoto
  5. Zawsze w przypadku zasłabnięć konieczna jest pilna szeroka diagnostyka przyczynowa.

  Wniosek: konieczna wizyta u endokrynologa, internisty i ustalenie dalszej strategii diagnostycznej i terapeutycznej

 • #2168

  Profile photo of elasos1978
  elasos1978

  Członek

  Witam. Jestem po usunięciu połowy tarczycy. Biorę Euthyrox i wyniki mam w normie. Jednak mój metabolizm jest malutki (przy badaniu wyszedł mi 1278). Czy można coś zrobić by zmobilizować moją połówkę do wydzielania większej ilości hormonów? Następny problem z którym sobie nie radzę to zgubienie masy ciała. Biegałam codziennie na siłowni ok 70-90 min (tętno na poziomie 130-140) i potem ćwiczyłam na sprzęcie jeszcze ok 30 min. Po 2,5 miesiącach efekt był taki, że zgubiłam 1,5 kg i się przetrenowałam… Nie miałam siły już więcej ćwiczyć. W tej chwili waga wróciła:( do stanu przed siłowni.Jakie ćwiczenia można wykonywać w domu? Czy bieganie wieczorami jest gorsze od rannego?
  Mam jeszcze jedno pytanie (może trochę dziwne). Czy to, że jest mi wiecznie ciepło i mocno się pocę może być spowodowane moimi problemami z tarczycą? Pozdrawiam.

 • #2263

  Profile photo of nana
  nana

  Członek

  Witam mam niedoczynność tarczycy i 19 lat.Od siedmiu lat biorę euthyrox 25. Od listopada zeszlego roku lekarz kazal mi brac dawke 12,5.Na poczatku czerwca kazal mi je odstawic z dnia na dzien. Po niespelna trzech miesiacach zrobilam wyniki tsh i wyszlo 0,36.Czy to oznacza ze znow bede musiala brac tabletki?(Od 7 lat rowniez biore tegretol 300)

 • #2271

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Wynik TSH przemawia przeciwko niedoczynności tarczycy. Najlepiej dla pełnej oceny wykonać za parę miesięcy TSH z FT4 i usg tarczycy i ostatecznie podsumować problem. Warto byłoby mieć wyniki sprzed leczenia (TSH i USG): dlaczego było rozpoczęte. Proszę pamiętać, że lewotyroksynę przyjmuje sie nie tylko z powodu niedoczynnosci tarczycy, ale także z powodu wola prostego młodzieńczego (z jodem). I prawdopodobnie taka była przyczyna rozpoczęcia leczenia.

 • #2284

  Profile photo of nana
  nana

  Członek

  Witam ponownie . Czy jest mozliwosc aby tsh skoczylo po 12 dniach o 24,5 jednostek?

 • #2286

  Profile photo of nana
  nana

  Członek

  Dodam jeszcze ze ostatnio mialam mega duzo stresu. Moze to byc glowna przyczyna wzrostu tsh?

 • #2289

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Do Nana.
  Stres nie ma takiego wpływu na TSH. Najlepiej wykonać komplet badań: TSH, FT4, ATPO, USG i ustalić ostateczne rozpoznanie, a następnie jeśli będzie taka potrzeba rozpocząć leczenie

 • #2299

  Profile photo of nana
  nana

  Członek

  Witam okazalo sie ze mam rozlana tarczyce i rozpoczelam ponowne branie lekow euth-50. Czy tarczyca wroci do normy? Niepokoje sie poniewaz jest rozlana, to cos groznego? wroci do normy?

 • #2300

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Bez wyników, które były wymienione w odpowiedzi wyżej nie da się więcej powiedzieć na temat rozpoznania i rokowania

 • #2400

  Profile photo of alex
  Alex81

  Członek

  mam 32 lata od 20 lat mam niedoczynnosc tarczycy a od 8 mieszkam w uk..robiac co pol roku kontrolne badania krwi ‚od zawsze’ mam taka sama dawke leku 50 mq czy to ‚normalne’skoro i waga i wiek sie zmienia,lekarz ang twierdzi ze wyniki nie wskazuja potrzeby zmiany dawki? dziekuje Alex

 • #2404

  Profile photo of tarczyca.info
  tarczyca.info

  Klucznik

  Najważniejsze jest rozpoznanie. Jaka jest etiologia niedoczynności tarczycy. Czyli usg tarczycy, ATPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie), aktualne stężenie TSH i FT4. Po wykonanie tego kompletu bedzie mozna powiedzieć czy w ogóle ma Pan chorobę tarczycy. Tyroksyne podaje sie także w leczeniu wola prostego i może nie ma Pan niedoczynności tarczycy. Czyli najpierw badania a później ocena co dalej

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Profile photo of AldonaAldonakok:

  Witam . Mam wszystkie objawy ,które są podane przy chorej tarczycy: wzrost m...

 • Profile photo of AldonaAldonakok:

  Dodam jeszcze, że ogólne badania morfologii i OB są w normie...

 • Profile photo of AldonaAldonakok:

  Mam wszystkie objawy ,które podane powyżej:wzrost masy ciała, zmęczenie, sen...

 • Profile photo of jan33jan33:

  osoba w wieku 81lat kobieta wyniki TSH -3.430 FT3 -3.59 FT4 -1.11 CZY TE W...

 • Profile photo of EunikaEunika:

  Witam. Mam pytanie odnośnie wczorajszej wizyty u endokrynologa. Mój wynik to 2...

 • Profile photo of kingakinga2:

  Ja zorientowałam się, że coś złego się ze mną dzieje po tym, jak zaczęł...

 • Profile photo of Marzenamajena:

  Witam, i proszę o poradę... wykryto u mnie zminę w tarczycy która swym wygl...

 • Profile photo of gosiaaisa.g:

  Po co się tu wszyscy wymóżdżają skoro i tak nikt nie odpowiada na pytania,...

 • Profile photo of DZASTA86DZASTA86:

  Proszę o pomoc: moja historia z niedoczynnością wygląda tak: 18.09.2014 ...

 • Profile photo of DZASTA86DZASTA86:

  Proszę o pomoc: moja historia z niedoczynnością wygląda tak: 18.09.2014 ...

 • Profile photo of MarlenaSliwinskaMarlenaSliwinska:

  Dzień dobry, bardzo prosze o pomoc w interpretacji wynikow. TSH 1,84 (0,35-4,...

 • Profile photo of MonikaMonika1984:

  10,54 to anty-tpo, przepraszam źle wpisałam...