Orbitopatia Graves’a

Orbitopatia Graves’a (GO) występuje u około 30-40% osób w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa. Może jednak wystąpić również u chorych z chorobą Hashimoto. Bardzo istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania, ale również zdecydowanie pogarszającym skuteczność leczenia jest palenie papierosów.

Jak powstaje GO

Przyczyny rozwoju GO są nadal nie do końca zbadane. Wśród znanych czynników rolę odgrywają m.in. przeciwciała specyficzne dla choroby Graves’a. Istotny jest również wpływ czynników genetycznych, palenie papierosów. Dochodzi do procesu zapalnego prowadzącego do pogrubienia mięśni poruszających gałkami ocznymi oraz zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej znajdującej się za gałką oczną. W wyniku tego gałka oczna przesuwa się do przodu, często dochodzi do zaburzeń jej ruchomości, pojawiają się objawy zapalenia (patrz objawy GO).

Objawy

Nasilenie objawów zależy od stopnia ciężkości GO oraz od tego czy choroba jest w fazie aktywnej (początkowy okres), czy w fazie nieaktywnej (późniejszy okres). Chory z GO może odczuwać uczucie piasku, świądu, światłowstrętu, nadmiernego łzawienia. Mogą się pojawić bóle za gałkami ocznymi wystepujace w spoczynku i/lub narastające przy poruszaniu gałkami ocznymi. Często wystepują obrzęki i zaczerwienienie powiek, obrzęki spojówek. Bardzo znamiennym objawem jest wystąpienie wytrzeszczu. Czasami wytrzeszcz pojawia się dosyć szybko i jest pierwszym objawem choroby. Wytrzeszcz najczęściej dotyczy obu oczu, ale może być asymetryczny. W niektórych przypadkach wytrzeszcz jest na tyle duży, że pacjent nie jest w stanie zamknąć powiek. Prowadzi to do narażenia oczu (rogówki) na uszkodzenia (najczęściej dochodzi do wysychania rogówki w nocy, pacjent śpi z „otwartymi oczami“). Może wystąpić podwójne widzenie. U części osób podwójne widzenie występuje przy patrzeniu w skrajnych kierunkach, u niektórych występuje stałe podwójne widzenie, także na wprost, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Wśród najpoważniejszych objawów świadczących o podwyższonym ryzyku (możliwość trwałego uszkodzenia wzroku, w tymu utraty wzroku) są wymienione wcześniej uszkodzenie rogówki i uskodzenie nerwu wzrokowego. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi w wyniku ucisku na nerw przez pogrubiałe mięśnie pozagałkowe oraz tkankę tłuszczową. Objawy, które występują u tych chorych są bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji w specjalistycznym ośrodku endokrynologicznym, ponieważ jedynie szybka interwencja może uchronić chorego przed często nieodwracalnymi konsekwencjami w tym utratą wzroku. Do tych objawów należą: pojawienie się widzenia przez mgłę, niewyraźne widzenie, zaburzenie widzenia barwy czerwonej, zawężenie pola widzenia, zblednięcie kolorów aż do całkowitej utraty widzenia kolorów.
W najbliższym artykule opis Pacjentki, która trafiła do Kliniki Endokrynologii z powodu najcięższej postaci orbitopatii-postępującej utraty wzroku w wyniku neuropatii (uszkodzenia nerwów wzrokowych). W wyniku szybkiego wdrożenia leczenia udało się odzyskać prawidłowe widzenie.


Jak diagnozujemy GO

Każdy pacjent z chorobą Gravesa i Basedowa powinien zostać zbadany pod kątem występowania GO. Wszelkie objawy wskazujące na GO wymagają dokładnego uzupełnienia (pacjent powinien zostać spytany przez endokronologa o pozostałe objawy a w przypadku niejasności zostać skierowany do ośrodka zajmujacego się GO). Poza bardzo dokładnym badaniem lekarskim uzupełnieniem jest ocena okulistyczna. Do badań obrazowych umożliwiających ocenę obszaru za galkami ocznymi należą rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Na każdym etapie diagnostycznym: endokrynolog, okulista, radiolog opisujący rezonans, najlepiej jeśli jest to osoba mająca duże doświadczenie z pacjentami z GO.

Leczenie

Pacjent z objawami GO powinien być leczony przez endokronologa, najlepiej jeśli jest to endokrynolog pracujący w ośrodku zajmujacym się GO. Jednym z celów leczenia jest jak najszybsze wyrównanie czynności tarczycy. Jeśli chory z GO ma nadczynność należy jak najszybciej usyskać normalizację hormonów poprzez odpowiednie leczenie tyreostatykiem (thyrozol, metizol, propylotiouracyl). Pacjenci z chorobą Hashimoto muszą jak najszybciej otrzymać prawidłową dawką tyroksyny. Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy istotnie pogarszają przebieg GO. Pozostałe leczenie zależy od stopnia ciężkości orbitopatii i tego czy jest ona aktywna (występuje stan zapalny) czy jest już nieaktywna (późna faza GO). Do różnych metod leczenia zaliczamy m.in. leczenie miejscowe, podawanie sterydów w dożylnych wlewach i doustnie, naświetlanie okolic pozagałkowych, leczenie operacyjne, selen. W przypadku łagodnej orbitopatii zazwyczaj wystarczy stosowanie leczenia miejscowego: krople do oczu, okulary przeciwsłoneczne. W ciężkich przypadkach leczenie jest zazwyczaj bardzo złożone, wieloetapowe, wymagającego ścisłej współpracy Pacjenta z endokrynologiem. Często tacy pacjenci wymagają leczenia szpitalnego. U chorych z najcięższymi postaciami GO leczenie powinno być zastosowane jak najszybciej celem uniknięcia trwałych powikłań w tym utraty wzroku.

Jak zapobiegać GO

Czynnikami obniżającymi ryzyko rozwoju i zaostrzenia GO są: utrzymanie prawidłowej czynności tarczycy, przestrzeganie zakazu palenia papierosów (palenie bierne ma również niekorzystny wpływ na GO), nieodpowiednie zastosowanie leczenia jodem radioaktywnym.

Zapamiętaj!

1. Orbitopatia Graves’a może występować u zarówno u chorych z chorobą Gravesa i Basedowa jak również z chorobą Hashimoto
2. Palenie papierosów czynne i bierne bardzo istotnie zwiększa ryzyko rozwoju orbitopatii i pogarsza szanse wyleczenia.
3. Źle prowadzone leczenie nadczynności i niedoczynności tarczycy pogarszają rokowanie
4. Pojawienie się: niewyraźnego widzenia, widzenia przez mgłę, szarzenia obrazu, zblednięcia kolorów, zaburzeń widzenia koloru czerwonego, utraty widzenia kolorów, zawężenia obrazu, całkowita utrata widzenia wymagają natychmiastowego zgłoszenia się do specjalisty
5. Pacjenci z orbitopatią Graves’a powinni być leczeni przez endokrynologów zajmujących się tym problemem, pracujących w wyspecjalizowanych ośrodkach endokrynologicznych, współpracujących z okulistami.

protask

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Profile photo of AgnieszkaAgnes:

  Dobry wieczór. Ze względu na pogarszające się samopoczucie (biegunka naprzem...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Tak, warto iść do lekarza. Może to być początek rozwijającej się niedoczy...

 • Profile photo of Kasiakasiatychy5:

  Witam. Proszę o interpretację wyników, bo niby są w normie. Nie wiem czy war...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Nie ma czegoś takiego w opisie usg jak czarna plamka...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  W tym wieku takie wyniki badań są prawidłowe...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Wyniki nie wskazują aby zaburzenia czynności tarczycy były przyczyną...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Warto uzupełnić o ATG. Poza tym mała tarczyca w usg. Wskazuje to na możliwo...

 • Profile photo of Martyna23400Martyna23400:

  Witam, proszę o interpretację wyników, mam 24 lata 162 cm wzrostu i 52 kg, w ...

 • Profile photo of AldonaAldonakok:

  Witam . Mam wszystkie objawy ,które są podane przy chorej tarczycy: wzrost m...

 • Profile photo of AldonaAldonakok:

  Dodam jeszcze, że ogólne badania morfologii i OB są w normie...

 • Profile photo of AldonaAldonakok:

  Mam wszystkie objawy ,które podane powyżej:wzrost masy ciała, zmęczenie, sen...

 • Profile photo of jan33jan33:

  osoba w wieku 81lat kobieta wyniki TSH -3.430 FT3 -3.59 FT4 -1.11 CZY TE W...