Konsultacja endokrynologiczna

Konsultacja endokrynologiczna jest w ostatnim czasie jedną z najczęściej poszukiwanych i niezbędnych konsultacji. Dotyczy to szczególnie kobiet, zwłaszcza w wieku 20-40+ r.ż. kiedy tak istotna staje się informacja o prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy w przypadku planowania ciąży. Szczególnie jeśli ryzyko zachorowania jest podwyższone. ciąża1 Zaburzenia czynności tarczycy w tym okresie związane są z ryzykiem powikłań w ciąży zarówno dla kobiety jak i dziecka (nadczynność tarczycy w ciążyniedoczynność tarczycy w ciążypodwyższone TSH u kobiety w ciąży) Dodatkowo pamiętać o rosnącej liczbie Pacjentów z choroba Hashimoto, która występuje około 10 razy częściej u kobiet niż mężczyzn. Jest to jedynie przykład wskazań do kontroli endokrynologicznej. Oczywiście nie ma takiej konieczności, aby wszystkie kobiety w tym przedziale wieku były skonsultowane endokrynologicznie. Jednak brak jednoznacznych zaleceń dotyczących wykonywania kontrolnych badań tarczycy, znaczne ograniczenia możliwości diagnostycznych u lekarza opieki podstawowej sprawiają, że bardzo dużo osób szuka pomocy na własną rękę. Relatywnie niski koszt badania TSH, presja prasy, środowiska, internetu na wykonywanie kontrolnych badań tarczycy oraz coraz większa wiedza dotycząca niektórych chorób sprawiają, że Pacjentka/-t wykonuje różne badania w tym TSH. Z drugiej strony brak dostępności endokrynologa, ogromny zalew serwisów w internecie prowadzonych przez niespecjalistów, porady pisane przez innych Pacjentów sprawiają, że Pacjentka/-t z nieprawidłowym wynikiem badania wpada w panikę. Pacjentka/-t ma w ręku wynik badania, które zostało wykonane prywatnie i problem co dalej. Niezależnie od tego czy wynik jest w normie czy jest nieprawidłowy interpretacja wyniku w odniesieniu do objawów, które bardzo często są niespecyficzne jest dla Pacjentki/-ta niemożliwa. Liczba takich osób stopniowo rośnie. Dysproporcja pomiędzy dostępnością do prostszych badań a dostępnością do endokrynologa będzie coraz większa. Jak rozwiązać ten problem.

  1. Zwiększenie możliwości łatwiejszego uzyskania skierowania na badanie hormonalne u lekarza rodzinnego, który dodatkowo je odpowiednio zinterpretuje i wyselekcjonuje tylko te osoby, które faktycznie wymagają konsultacji endokrynologicznej.
  2. Możliwość uzyskania podstawowej pomocy u lekarza rodzinnego w okresie oczekiwania na konsultację endokrynologiczną.
  3. Większa dostępność endokrynologa dla osób wymagających konsultacji.
  4. Korzystanie z profesjonalnych serwisów medycznych prowadzonych przez lekarzy umożliwiających uzyskanie pomocy/porady w okresie oczekiwania na konsultację endokrynologiczną.

Na co należy uważać:

  1. Opieranie swoich decyzji na podstawie porad innych Pacjentów. Jak najbardziej wspierający charakter mają serwisy społecznościowe prowadzone przez innych Pacjentów, ale zmiana leczenia na podstawie opinii innego Chorego może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
  2. Rezygnacja z leczenia z powodu  problemu z dostaniem się do specjalisty.

 

Podsumowując. Postęp daje nam z jednej strony łatwiejszą diagnostykę, z drugiej czynnik ludzki czyli brak dostępności do specjalisty prowadzi do wzrostu grupy osób szukających pomocy. W przypadku chorób tarczycy staje się to coraz bardziej zauważalne. Wydaje się, że na obecnym etapie większe oparcie w lekarzach rodzinnych oraz wsparcie specjalistycznych serwisów medycznych prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie mogłoby być rozwiązaniem. Szybkie uzyskanie bezpośredniej konsultacji endokrynologa w ramach NFZ prawdopodobnie w najbliższych latach będzie niemożliwe a dodatkowo czasami jest zbędne ponieważ problem może zostać rozwiązany na wcześniejszym etapie np. poprzez wsparcie specjalisty online.

protask

Dodaj komentarz

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

  • Beti:

    Witam czy mam chora tarczycę? Tsh 2,934,ft3 3,49poml, ft4 12,48, atg 316, 7, a...

  • ania5.11:

    Witam. Jak można interpretować poniższe wyniki ? ? Mam 24 lata. Kobieta Tarcz...

  • tarczyca.info:

    Szanowna Pani. Docelowe stężenie TSH w pierwszym trymestrze to mniej niż 2.5....

  • KingaR:

    Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc. Obecnie jestem w 6 tygodniu ciąży. Moje ...

  • AndrewFlo:

    Prawej patrząc na babcie z jej perspektywy po lewej stronie....

  • AndrewFlo:

    Dzień dobry. Moja babcia ma 91 lat i w ciągu kilku (5lat) pojawiło jej się...

  • sandra1287:

    Witam jestem w trakcie 4 rzutu Gravesa w trakcie przygotowywania do leczenia jod...

  • leptynka1987:

    Wiem, że problemy z tarczycą są dziedziczne. Mój tata ma nadczynność tarcz...

  • SylaW:

    Proszę o poradę odnośnie moich wyników. W lipcu poroniłam w 9 tygodniu cią...

  • Niedoczynność tarczycy w ciąży | Tarczyca.info:

    […] Szczegóły omówiono w dziale ciąża a tarczyca […]...

  • Podwyższone TSH w ciąży | Wysokie TSH a ciąża | Portal Tarczyca.info:

    […] jawnej niedoczynności tarczycy (podwyższone TSH, obniżone FT4) omó...

  • daniela:

    Witam Mam pytanie jestem tydzień po operacji całkowitego usunięcia tarczycy...