Ciąża a tarczyca

Ciąża i tarczyca- jak postępować u kobiet planujących ciążę i będących w ciąży.
Tarczyca ma bardzo istotny wpływ zarówno na kobietę planujacą ciążę i będącą w ciąży jak również na płód i późniejszy rozwój dziecka. Dlatego też bardzo ważny jest okres, w którym kobieta planuje ciążę i sama ciąża, szczególnie jej początkowy okres
ciąża1
Kobieta pod opieką prowadzącego lekarza przygotowuje się do zajścia w ciążę wykonując odpowiednie badania oraz wdrażając odpowiednie leczenie. Część badań i leków jest obligatoryjna (np podawanie kwasu foliowego). W przypadku tarczycy zostały opublikowane przez różne Towarzystwa Endokrynologiczne zalecenia rekomendujące odpowiednie postępowanie. Zalecenia te różnią się między sobą co może prowadzić do pewnego zamieszania i w przypadku lekarzy prowadzących do różnego postępowania. Poniższe opracowanie ma na celu krótkie podsumowanie zaleceń opublikowanych przez: Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne (PTE 2011), Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne (ES- Endocrine Society 2012), Amerykańskie Towarzystwo Tarczycowe (ATA- American Thyroid Association grudzień 2012). W oparciu o powyższe zalecenia zostanie przedstawiona propozycja postepowania u kobiety planującej ciążę oraz w początkowym okresie ciąży. W powyższym opracowaniu nie odnoszono się do rozpoznanych zaburzeń czynności tarczycy w ciąży (omówione w innych działach). Omówienie podzielono na trzy części: badania, leki, podsumowanie.

A. Badania u kobiety planującej ciążę i w ciąży

1.TSH
Większość Towarzystw Endokrynologicznych (ES, ATA) nie rekomenduje badania TSH u wszystkich kobiet planujacych ciążę. PTE zaleca badanie TSH u kobiety planującej ciążę. Wszystkie Towarzystwa podkreślają wskazania do kontroli TSH u kobiet, wśród których ryzyko choroby tarczycy jest podwyższone. Czynniki zwiększające ryzyko choroby tarczycy i wskazujące na konieczność kontroli TSH przed ciążą zostały wymienione w tabeli 1. U kobiety, która zaszła w ciążę zarówno PTE jak również część autorów ES uważa za wskazane rutynowe wykonanie badanie TSH w czasie pierwszej wizyty u lekarza lub w 4-9 tygodniu ciąży. Część autorów zaleca wykonanie TSH tylko w grupie kobiet z czynnikami ryzyka (Tabela 1).

Tabela 1. Czynniki wskazujące na konieczność zbadania tarczycy u kobiety planującej lub będącej w ciąży:
• Wiek powyżej 30 r.ż
• Rozpoznana wcześniej choroba tarczycy
• Występowanie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, niedoczynności tarczycy w rodzinie
• Wystepowanie wola
• Podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych
• Objawy wskazujące na zaburzenia czynności tarczycy
• Cukrzycą typu 1
• Inne choroby autoimmunologiczne współwystepujace (np bielactwo)
• Niepłodność
• Poronienia lub przedwczesne porody w wywiadzie
• Przebyte w przeszłości terapeutyczne naświetlanie głowy lub szyi

Wnioski:
Niewykryta niedoczynność tarczycy u matki wiąże się z możliwością powikłań ze strony matki jak również płodu i ostatecznie dziecka. Dlatego wydaje się za wskazane wykonanie kontrolnego badania TSH u kobiety planującej ciążę. U kobiety będącej już w ciąży badanie TSH powinno zostań wykonane w czasie pierwszej wizyty położniczej lub w 4-9 tygodniu ciąży. Kontrola TSH jedynie w grupie kobiet z czynnikami ryzyka chorób tarczycy jest związana z niezdiagnozwaniem około 30% kobiet z subkliniczną lub pełnoobjawową niedoczynnością tarczycy. Badanie TSH może zlecić lekarz rodzinny, do którego zgłasza się kobieta planująca ciążę. W przypadku nieprawidłowego wyniku lekarz kieruje Pacjentkę do endokrynologa. Badanie TSH w ciąży może zlecić lekarz rodzinny, jak rownież ginekolog lub endokrynolog jeśli Pacjentka jest pod opieką poradni endokrynologicznej.

2.Przeciwciała przeciwtarczycowe
Nie ma wskazań do rutynowego oznaczania stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych u wszystkich kobiet planujących lub będących w ciąży. PTE rekomenduje zbadanie ATPO (przeciwciała przeciwko peroksydazie) u kobiet planujących lub będących w ciąży w następujących sytuacjach: ze współistniejącymi chorobami autoimmunologicznymi (np cukrzyca typu 1), z chorobami autoimmunologicznymi w rodzinie, przy TSH>2.5, gdy usg przemawia za chorobą autoimmunologiczną tarczycy, po przebytym poporodowym zapaleniu tarczycy, w przypadku niepłodności, wywiadu poronień lub przedwczesnych porodów.

Wnioski:
Kontrola przeciwciał u wszystkich kobiet planujących ciążę i będących w ciąży nie jest obecnie wskazana. Jeśli u kobiety występuja czynniki ryzyka choroby tarczycy (tabela 1) badanie ATPO powinno zostać wykonane.

3.Inne badania
Brak podstaw do wykonywania innych badań tarczycy rutynowo u wszystkich kobiet planujących lub będących w ciąży. Dotyczy to zarówno badania usg tarczycy, FT4, FT3. W przypadku objawów wskazujących na patologię tarczycy (wole, objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy) lub nieprawidłowych wyników badań podstawowych (TSH, ATPO) zlecane są odpowiednie badania uzupełniające. Szczegóły omówiono w odpowiednich działach: wole, nadczynność tarczycy w ciąży i niedoczynność tarczycy w ciąży

B. Leczenie u chorej planującej lub będącej w ciąży

Kobieta z rozpoznaną patologią tarczycy planująca ciążę powinna szczegółowo omówić to z prowadzącym endokrynologiem. Dotyczy to zarówno niedoczynności tarczycy, która wymaga odpowiedniego wyrównania przed ciążą i prowadzenia w czasie ciąży jak również nadczynności tarczycy, która powinna zostać wcześniej wyleczona. Zagadnienia te zostały omówione w odpowiednich działach. Jak mają postępować kobiety bez rozpoznanej patologii tarczycy? Czy wymagają jakiegoś dodatkowego leczenia? W okresie, w którym kobieta planuje ciążę ważne jest aby utrzymać prawidłową podaż jodu. Jod znajduje się przede wszystkim w soli (obligatoryjne jodowanie soli od 1997 roku). Badania wskazują, że podaż jodu może być jednak niewystarczająca (solimy mniej). W związku z tym wskazane jest w okresie planowania ciąży uzupełnienie jodu poprzez przyjmowanie go dodatkowo np. w tabletkach (około 100-150ug/d). W okresie ciąży i w czasie karmienia przyjmowanie jodu jest niezbędne u wszystkich kobiet niezależnie od współwystepującej choroby tarczycy. Dzienna podaż jodu powinna wynosić 250ug/d. W tym celu kobieta w ciąży i karmiąca przyjmuje dodatkowo 150-200ug jodu w postaci jodku potasu.

C. Podsumowanie
1. U wszystkich kobiet planujących ciążę lub w ciąży wskazane jest wykonanie kontrolnego badania TSH (przed zajściem w ciążę, w trakcie pierwszej wizyty położniczej lub w 4-9 tygodniu ciąży). Dotyczy to szczególnie kobiet z czynnikami ryzyka (Tabela1).
2. Dodatkowa suplementacja jodu jest wskazna u kobiet planujących ciążę (100-150ug/d) i obligatoryjna u kobiet będących w ciąży i karmiacych (150-200ug/d).
3. Nie ma wskazań do rutynowego badania przeciwciał przeciwtarczycowych, FT4, FT3, usg tarczycy u wszystkich kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży. Odpowiednie wskazania wystepują w przypadku czynników ryzyka choroby tarczycy lub objawów choroby tarczycy.
4. Kobieta planująca ciążę lub będąca w ciąży powinna mieć możliwość wykonania badania TSH (skierowanie od lekarza rodzinnego, ginekologa-położnika), a w przypadku nieprawidłowości zgłoszenia sie do lekarza endokrynologa celem ustalenia dalszego postępowania.
5. Konsultujacy endokrynolog jest zobowiązany w przypadku rozpoznanej patologii tarczycy u kobiety planującej ciążę lub będącej w ciąży dokładnie wytłumaczyć wpływ zaburzeń czynności tarczycy i stosowanych leków na ciążę, płód i rozwój dziecka oraz zaplanować dalsze postępowanie w okresie planowanej ciąży, ciąży, karmienia.

protask

8 odpowiedzi na “Ciąża a tarczyca”

 1. Profile photo of amelia amelia pisze:

  Witam . Mam 33 lata i od kilku miesiecy probuje zajsc w ciaze. z Jak do tej pory sie nie udalo wiec udalam sie do lekarza rodzinnego by dal skierowanie na badanie tsh i ft 4. Wynik tsh to 1,140 ulU/ml gdzie norma pokazuje 0,27 – 4,2 a ft 4 1,020 ng/dl przy normie 0,93 – 1,7. Chcialabym sie dowiedziec czy nest ok i czy powinnam zrobic jeszcze jakies dodatkowe badanie.

 2. Profile photo of kaha kaha pisze:

  Witaj, nie wiem czy ktoś już Ci odpowiedział :) Moja endokrynolog-ginekolog, z którą przygotowujemy mnie do ciąży powiedziała, że muszę osiągnąć stan TSH bliżej 1 niż 1,5, żeby była usatysfakcjonowana. Twoje TSH nie wskazuje byś musiała zrobić cokolwiek ze swoją tarczycą :)

 3. Profile photo of emrzet emrzet pisze:

  Dzień dobry,

  planuję rozpoczęcie starań o dziecko. W tym celu wykonałam m. in. badanie tsh. Mój wynik to 2,87, czyli teoretycznie w normie, ale z tego co czytam, chyba nie do końca – czy powinnam zrobić dodatkowe badania?

 4. Profile photo of zalamana zalamana pisze:

  Ja niestety dowiedziałam się, że mam niedoczynność tarczycy zbyt późno… Byłam w ciąży, poroniłam pod koniec szóstego tygodnia. Wszystko przez tarczycę :( nie miałam żadnych problemów z zajściem w ciąże.

 5. Profile photo of Ania Ania pisze:

  Witam mam 24 lata jestem w 3/4 tygodniu drugiej ciąży. Moje TSH wynosi 3.24mlU/ml FT3 3.19pg/ml FT4 1.29ng/dl. Czy powinnam się martwić?

 6. Profile photo of Agnieszka Agnieszka pisze:

  Witam ,niedawno robiłam badania tarczycy przed planowaniem ciąży ,z wynikami byłam u ginekologa mam podejrzenie niedoczynności tarczycy wyniki :
  TSH 3.204 0,25-5,0
  ft4 8,76 8,4-19,1 .
  Bardzo stresuje się tą sytuacją za tydzień jestem umówiona do lekrza .Ile będzie trwało leczenie zanim bedę mogła zajść w ciążę ?

 7. Profile photo of tarczyca.info tarczyca.info pisze:

  Dobry endokrynolog upora się z tym przygotowaniem w miesiąc. potrzebne będą jeszcze atpo, atg, usg tarczycy i świeże TSH i FT4 przed wizytą.

  http://www.endokrynolog.org

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE WĄTKI NA FORUM

NAJNOWSZE KOMENTARZE

 • Profile photo of swinska tarczycaswunskatarczyca:

  Mam sprowadzany z tajlandii Thiroyd 1000 tabletek po 60mg, sprzedaje po 120zl + ...

 • Profile photo of MonikaMonika1984:

  10,54 to anty-tpo, przepraszam źle wpisałam...

 • Profile photo of MonikaMonika1984:

  Witam. Poproszę o interpretację moich wyników: tsh 2,22 (norma 0,55-4), ft4 0...

 • Profile photo of Iwonaiwona25:

  Dodam.ze mam 25 lat...

 • Profile photo of Iwonaiwona25:

  Witam prosze o.irpretacje wynikow badan TSH 4.22norma 0.270-4.20 fT4 16.54....

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy. Ale w eutyreozie. Zaburzenia tarczycy mog...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Dobry endokrynolog upora się z tym przygotowaniem w miesiąc. potrzebne będą ...

 • Profile photo of Agnieszkaagula94:

  Witam ,niedawno robiłam badania tarczycy przed planowaniem ciąży ,z wynikami ...

 • Profile photo of JacekSjackofalltrades:

  Witam, Mam prosbe o interpretacje wyników - czy jest się czym martwić. Je...

 • Profile photo of tarczyca.infotarczyca.info:

  Zdecydowanie jak na 20 lat TSH jest relatywnie wysokie. Wymaga to badania ATG, U...

 • Profile photo of kasia9799kasia9799:

  Witam. Mam 20 lat i od dłuższego czasu zauważyłam u siebie objawy, które mo...

 • Profile photo of natalia23natalia23:

  Dzień dobry chciałam się zapytać o interpretacje wyniku tarczycy 0,487...